Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kėshilla praktike
Lijanaa
Postuar nė: 26.08.2009, 00:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009-Nė mėnyre qė tė zhdukėsh erėn e
mykut apo ēdo lloj ere tjetėr jo tė kėn d -
shme nė dollap apo nė sirtarė mjaf t on tė
vendosni nė kėnd tė tyre njė copėz
thėngjill.

- Nė mėnyrė qė tė heqėsh erėn e pe sh k ut
nga duart, pastroji ato duke i fėr k uar
mirė me limon.

- Pėr tė pastruar makinėn e mishit gja tė
grirjes sė mishit me dhjamė, grihen me
parė me tė 2-3 kokrra patate, pastaj lahet.

- Kur frikohemi se asortimentet qė fu sim
nė friz mund tė marrim erė, mj a f t o n qė
aty tė vendosim njė filxh an me pak kafe.

- Disa herė, pas ngrėnies se hudh r a ve,
megjithėse i keni larė dhėmbėt, era e saj
e rėndė nuk ikėn. Zgjidhja ėsh tė mjaft e
thjeshtė. Pėrtypni disa gje the majdanozi
dhe era menjėherė do tė zhduket.

- Mund tė zhdukėsh erėn e qepės apo tė
hudhrave nga duart duke i fėrkuar me
uthull tė bardhė menjėherė pas mb a rimit
tė pėrgatitjes sė ushqimit.

- Lėvoret e limonit duhet ruajtur-tha rė,
sepse pėrdoren pėr mėnjanimin e erėrave
tė rėnda nga enėt. P. sh. erėn e qepės, erėn
e peshkut, nė dėrrasė ku zh ine ose thikė
duhet fėrkuar pak me lėvore limoni dhe
era mėnjanohet.

- Nėse dėshironi tė shmangni erėn e
rėndė tė lulelakrės gjatė zierjes, vendosni
mbi kapakun e tenxheres njė copė pambuk
tė zhytur mė parė nė uthull.
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 26.08.2009, 00:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Keshilla tejet te nevojshme! Falemnderit! smil3dbd4e398ff7b.gif

smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Lijanaa
Postuar nė: 26.08.2009, 01:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009 Citim
Keshilla tejet te nevojshme! Falemnderit! smil3dbd4d6422f04.gif smil3dbd4e398ff7b.gif

PM
Top
Lijanaa
Postuar nė: 26.08.2009, 19:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009Kur rrihen tė bardhat e vezėve qė t’u
shtohet mė shumė vėllimi pėr ēdo kokėrr
vezė i shtohet njė gjysmė lugė gjelle ujė.

- Kur gjiza ėshtė e thartė pėrzihet me
qumėsht nė raportin 1:1, pasi lihet njė
orė kullohet, kėshtu qė gjiza bėhet e
ėmbėl dhe e freskėt.

- Djathi shumė i kripur njomet me ujė
tė zier por tė ftohur.

- Djathi i thartė qė tė bėhet i butė vihet
pėr pak kohė nė qumėsht.

- Pėr tė evituar stėrpikjen me vaj tė nxehtė
gjatė skuqjes, para se tė fillojė tė nxehet
mjafton tė hedhim nė vaj pak kripė

- Patatet e ziera qėrohen mė lehtė nėse
pas zierjes hidhen nė ujė tė ftohtė.

- Vezėt e freskėta kur futen nė ujė me
kripė bien nė fund ndėrsa ato qė s'janė tė
freskėta notojnė.

- Lulelakra nuk bėn tė ruhet nė dritė
ngase nxihet dhe i keqėsohet shija.

- Pėr tė pėrmirėsuar shijen e fasuleve gjatė
zierjes hidhen majdanoz dhe karota.

- Po qė se supės i ėshtė hedhur shumė
kripė, nuk duhet shtuar ujė, por merret
njė gotė miell ose 1/2 gotė oriz, vendoset
nė njė napė dhe futet nė supė te zieje pėr
5-10 minuta.

- Vitaminat qė ndodhen nė perimet e
freskėta janė shumė tė ndjeshme gjatė
pėrpunimit tė nxehtė, prandaj ėshtė mė
mirė qė ato tė zihen shpejt e nė zjarr tė
fortė.
PM
Top
Harith
Postuar nė: 27.08.2009, 03:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (Lijanaa @ 26.08.2009, 20:52)

- Patatet e ziera qėrohen mė lehtė nėse
pas zierjes hidhen nė ujė tė ftohtė.

E njejt edhe me vezet e ziera


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
Lijanaa
Postuar nė: 03.09.2009, 15:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009Nėse qepėt e grira, para se tė fėrgohen ,zihen pak nė ujė tė valė, ato do tė kenė
shije mė tė mirė.

- Nėse piperi bluhet nė ēastin kur duhet pėrdorur, do tė ketė aromė mė tė theksuar.

- Filetat e mishit duhet prerė nė drejtim tė kundėrt tė fijeve.

- Lėvorja e limonit e kaluar nė rende, thahet dhe pėrdoret nė rastin e duhur pėr
aromė ėmbėlsirash.

- Nė ushqimin e pėrditshėm duhet pėrdorur sa mė shumė majdanozi i freskėt.
Nė gjellė hidhet para se tė largohet nga zjarri, por shpeshherė para servimit hi -
dhet mbi gjellė i grirė imėt.

- Qumėshti nuk do tė ngjitet pėr tenxhere, nėse mė parė nė tenxhere do tė vlohet
pak ujė.

- Pėr pėrgatitjen e brumit me maja, mielli duhet tė sitet para pėrdorimit, sepse ajri
i cili depėrton nė atė rast, bėn qė brumi tė ketė sukses gjatė gatimit.

- Spinaqi nuk do tė humbė ngjyrėn e gjelbėr, nėse gjatė zierjes i shtohet pak
sodė buke.

- Pėr ushqim tė mirė, produktet duhet tė jenė tė freskėta.

- Qė mishi tė krijojė kore nė sipėrfaqe,duhet fshirė para skuqjes.

- Qepa pėr ēofte duhet grirė nė rende e jo nė makinė mishi.

- Pėr tė zier 1 kg groshė duhen 3 lit.
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 18.12.2009, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Si tė shtrydhni mė mirė limonin?

Fotografi e jashtme

Nėse doni tė shtrydhni sa mė shumė lėng limoni, duhet paraprakisht ta rrotulloni atė mbi tavolinė.

Shumė lehtė mund tė shtrydhni limonin, nėse paraprakisht e rrotulloni atė me pak forcė mbi tavolinė, kėshillon revista pėr ushqim “Effilee”.

Si alternativė tjetėr, limoni mund tė vendoset nė ujė tė ngrohtė- nė kėtė mėnyrė pėlcasin qelizat dhe lėngu lirohet mė lehtė. Limonin mund ta preni pėr gjysmė, ose ta shponi atė (me pirun ose shkoptha dhėmbėsh) dhe ta shtrydhni.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
alboholic
Postuar nė: 18.12.2009, 18:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2435
Antari Nr: 17460
Bashkangjitur: 20.09.2008te shpresojm se do na duhen disa prej ktyre keshillave, kjo me supen po qe po, edhe per punen e qepes, hehe radhen tjeter kur do bej sallat ta perdor jo vetem per shije po edhe per ti la duar hhee


----------------------------------------
Alboholic 4 ever
41° 10′ 39″ N, 20° 40′ 44″ E
PMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio