Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kėrkesė pėr ndihmė nga OJQ “JETA NĖ KASTRIOT”
r.mislimi
Postuar nė: 21.07.2006, 15:28
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Kėrkesė pėr ndihmė nga OJQ “JETA NĖ KASTRIOT”

Kush jemi ne

Organizata e gruas “Jeta nė Kastriot“ ėshtė organizat e regjistruar dhe ka numrin e regjistrimit 5100725-5, si dhe ka statuesin e benificuar. Ne perkujdesiemi 2016 femra tė cilat janė tė dhunaura seksualisht nga policia dhe ushtria serbe gjatė luftės sė fundit dhe tani ato kanė nevojė pėr trajtim mjeksor dhe ndihma tė tjera .. . Deri me sot punojm njė ekip prej 15 vetash qė bėjmė punė vullnetare dhe qė ndihmojm femrat tė cilat kanė qenė viktima tė dhunės seksuale, fizike dhe psiqike tė cilat kanė nevojė dhe tash janė nė mbėshtetjen tonė. Ne gjatė punės nė teren kemi identifikur 2019 femra tė cilat janė dhunuar, tė cilat tash pėr tash pėrveq se 114 prej tyre qė kanė plagė tė dukshme nė trup (kanė gjinjė tė prer, gishtrinj tė kėputur, 9 me njė sy tė verbuar ose tė demtuar qė nuk sheh fare dhe 37 nė fytyrė me plage tė hapura, kanė prerje tė ndryshme nė trup, djegje me cigare dhe gjera tjera etj), tri nga ato kane bėrė vetvrasje gjate vitit qė shkoi .Ato janė nė gjendje tė rėnd shendetėsore, psiqike ato detyrohen tė kujdesėn pėrveq pėr vetėn edhe pėr fėmijėt qė nė kėtė rast nga tė gjitha tė dhunuarat 2016 femra tė dhunuara sa ne i mbajnė nėn pėrkujdesje mjeksore, ato kanė 3007 fėmijė qė rriten jetim dhe vetėm nėn pėrkujdesin e nėnės e cila ėshtė nėn presion e dhunimit, frikės, skamejs dhe pėrbuzjes nga rrethi, institucionet ndersa tė braktisura nga burrat janė 386 gra pėr shkak se kanė qenė tė dhunuara. Ne pėrpiqemi qė pėrveq ndihmes profesionale tė mjekeve qė janė tė tė gjithė profesioniste synojm qė sė paku pėr disa kohė t’i finacojm fėmijet e tyre dhe ne duam nėpėr mes trajtimit mjeksor t’i largojm nga gjendja e vėshtir dhe qė kohė mė pas ato tė mund tė gjenden nė shoqeri pasi ti kenė kaluar problemet psiqike dhe fizike tė munden tė gjenden nė shoqeri pa ndihmen tonė. Nėnat e dhunuara, janė gra tė traumatizuara dhe qė presin ndihmėn nga tė tjeret sepse mendojn se vetėm janė tė pafuqishme dhe fėmijėt e viktimave qė kanė nevojė pėr ndihme dhe pėrkrahje.
Organizata jonė bėnė punė vullnetare duke i shfrytzuar pasurit personale vetėm e vetėm pėr tė bėrė njė punė qė mendojm se meriton dhe se ia vlen sakrifica. Ne nga krijimi i OJQ „ Jeta nė Kastriot „ gjatė viti 1999 por edhe para se tė regjistrohej ne kemi punuar si ekip prej 15 vetash qė tė ndihmojm femrat tė cilat kanė qenė viktima tė dhunės seksuale, fizike dhe psiqike tė cilat kanė nevojė dhe tash sot pėr mbėshtetjen tonė. Nė punojm 15 veta dhe ate; 10 mjeke, udhėhesit kordinyatorja dhe ndihmėsja, dhe tri motra medicionale( infermjere).
Natyrisht se shumė shpesh na mungojn edhe mjetet themelore pėr punė e qė janė shumė tė domosdoshme sepse ne po kerkojm vetėm ato qė tė mund tė kėmi sukes patjetėrt nė punėn tonė dhe zvoglimin dhe eliminimin e dhėmbjes. Ne bėjėm sigurimin e branave pėr 1500 paciente nga te cilat kanė nevoj pėr trajtim mjeksor dhe kėtė nuk kanė mundesi ta bėjnė pėr arsye se do tė identifikohen nga rrethi qė janė tė dhunuara, do tė bėjme ketė nė mėnyrė tė fshehur sikur po kontrollojm tė gjitha banoret e fshatrve, lagjeve vetėm e vetėm qė ato mos tė mbesin jashtė kujdesit mjeksor. Deri mė tani si pasoj e asaj qė grat i kanė treguar familjarve tė tyre kryesisht burrave dhe familjarve tė burrit se kanė qenė tė dhunuara numri grave tė braktisura me fėmijė por edhe pa fėmije po rritet ēdo ditė mė shumė. Ne shfrytzojm menyrėn si e kemi bere deri me tani nėpėrmes kontrrollave tė tilla qė askush mos tė vihet nė pozit tė vėshtir dhe qė mė shumė askush mos tė pėsoj pėr shkak se atyre iu duhet trajtimi ato tė braktisen nga burrat e tyre.. Pėr momentin ne kemi nevoj pėr grumbullimin e mjeteve materiale pėr tu siguruar 8 pacenteve tona udhėtimin pėr Angli( Britani e madhe) ku i pret njė operacion i vėshtir pėr ta kryer, pra pėr ta kthyer tė pamurin (shikimin e demtuar) qė e kanė pėr shkak tė rrahjes dhe maltretimeve qė iu ėshtė bėrė gjatė luftės nga serbet 4 pacenteve dhe 4 tė tjera pėr tu larguar shenjat e cigareve dhe prerjet e tjera nga fytyra qė sot duken shumė tė tmerrshme. Pėr kėtė udhėtimi na nevoitet njė shumė e madhe pararash (2400euro) sepse perveq pacenteve me ato duhet tė udhėtojnė edhe shoqėrues nga famija e afert andaj si nga shumė firma me renome edhe nga ju po kerkojmė njė shumė simbolike prej 50 euro ose aq sa ju keni mundesi te na ndihmoni. Ne arritem ta sigurojm spitalin dhe donatorin qė i paguan shpenzimet e spitalit nga shteti perkatės por nuk kemi mjete pėr udhėtim dhe kjo e rrezikon qė ta humbim donacion sepse nuk po arrijm ta sigurojm shumen e duhur. Ju lutemi nese keni mundesi ipni kontributin tuaj dhe ate sa ma shpejt sepse nese deri me datė 30 korrik 2006 nuk e konfirmojm udhėtimin e tyre pacentet tona do ta humbin tė drejten e udhėtimit dhe sherimit nė atė vend. Nese vendosni tė na ndihmoni ju lutem ta bėni nė kėtė xhirollogarin e Organizates apo drejtė pėr sė drejti duke kontaktuar nė telefonin _37744 209 651

Ja xhirollogarija e Organizatės :
LLOGARIJA PER NE KOSOVE:
ProCredit Bank
NGO-SHOQATA E GRUAS JETA NE KASTRIOT
Numri I llogarisė 1110172740000153
ndersa ata qe jane jasht Kosoves psh ne Gjemani, Shqipri mund te dergojn permes kesaj
llogarie
Tash po ju shkruaj proceduren se si mund tė na dergoni mjetet nė emer tė
organizates.
ju mund tė na dergoni permes dy banakave COMMERZBABK ose DRESDNER BANK
sepse vetem keto dy banka kane bashkpunim me bankat tona nė Kosove ku ne
kemi llogarin ne PROCREDIT BANK
Numri i pranuesit : 1110172740000153
emri dhe mbiemri i pranuesit : NGO- Shoqata e gruas Jeta nė Kastriot adresa : Rruga Hajdar Dushi hyrja 2 numer 5 Prishtinė
telefoni 00377 44 209651
Banka : PROCREDIT BANK KOSOVO
Filialja e llogarise perfituese : Prishtinė
SWIFIT CODE: MBKOCS22

Me nderime nga drejtoresha Luljeta SELIMI----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 03.02.2007, 18:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007o studenti nuk eshte keq te lypesh ndihme nga qytetaret dhe mergimtaret, po pse nuk e provoni t'i ngushtoni institucionet ne vend? Ne kete menyr edhe do te parandaloni vjedhjen prej drejtoreve te pangopur...


----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio