Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bibla vs Shkenca
nassi
Postuar nė: 05.09.2009, 15:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1977
Antari Nr: 22853
Bashkangjitur: 12.07.2009Jo! Shkenca mbėshtetet mbi vėzhgime dhe ripėrsėritje. Mrekulli si p.sh., Mishėrimi dhe Ringjallja janė tė njė natyre e cila nuk ka tė ngjarė (ato nuk janė dukuri tė zakonshme tė natyrės qė shkenca mund ti studioj sipas metodave tė saj tė ripėrsėritjes). Pra, askush nuk mundet qė ti riprodhojė ose ripėrsėris kėto ngjarje nė njė laborator pėr ti studiuar. Pėr kėtė arsye shkenca nuk mundet qė tė jetė gjykuesja apo juria, pėr faktin nėse kėto ngjarje kanė ndodhur me tė vėrtetė ose jo.

Nė rradhė tė parė, na duhet qė tė pranojmė qė metoda shkecore ėshtė e dobishme pėr tė studjuar natyrėn por jo mbi-natyrėn. Sikurse yjet e futbollit flasin jashtė expertizės sė tyre kur dalin nėpėr reklama televizive dhe na tregojnė se ēfarė brisku rroje duhet qė tė blejmė, ashtu edhe shkencėtarėt flasin jashtė fushės sė tyre kur i adresohen ēėshtjeve teologjike si mrekullitė apo Ringjalljen (e Krishtit).

Nė tė vėrtetė, ka arsye tė mira pėr tė besuar nė mrekullitė e Biblės. Njė faktor i rėndėsishėm lidhur me kėtė ēėshtje ėshė vetė koha e shkurtėr qė kaloi midis shėrbesės sė mrekullueshme tė Jezusit dhe publikimit tė ungjijve. Kjo kohė e shkurtėr e bėnte tė pamundur zhvillimin e legjendave me mrekulli. Pasi, shumė nga dėshmitarėt okularė tė mrekullive tė Jezusit do tė kenė qenė ende gjallė pėr tė hedhur poshtė ēdo paraqitje tė ndonjė mrekullie tė rreme (shiko 1 Kor 15:6).

Gjithashtu duhet qė tė mirėnjohim karakterin e ndershėm e burrave tė cilėt dėshmuan pėr kėto mrekulli ( si p.sh., Pjetri, Jakobi dhe Gjoni). Burra tė tillė nuk ishin tė prirur pėr tė dėshmuar nė mėnyrė tė rreme, pasi ata ishin gati qė tė jepnin jetėt e tyre vetėm pėr tė mos mohuar besimin e tyre (tradita e kishės dhe historia dėshmojnė qė shumica prej dishepujve tė Jezusit e humbėn jetėn e tyre pėrshkak se nuk e mohuan dėshminė e tyre pėr tė).

Gjithashtu, gjatė asaj kohe kishte edhe dėshmitarė tė cilėt mund ti quajmė kundėrshtarė tė mrekullive tė Krishtit. Kur Jezusi e rringjalli Llazarin nga tė vdekurit, askush prej krerėve tė priftėrinjve apo farisenjtė nuk e kundėrshtuan mrekullinė (Gjoni 11:45-48). (Nėse ata do tė ishin nė gjėndje qė ta kundėrshtonin atė, atėherė do ta kishin bėrė shumė shpejt.) Sepse, ata kishin mė tepėr si qėllim qė ta ndalonin Jezusin pėr fare (vargjet 47-48). Pėr shkak se kishte kaq shumė kundėrshtarė tė cilėt e ndiqnin dhe e vėzhgonin Jezusin gjithmonė, fabrikimi i hitorive tė mrekullive nė shėrbesėn e Tij do tė ishte e pamundur nė atė kohė.


Unė besoj qė natyra dhe Shkrimi, nėse interpretohen me drejtėsi, nuk bien nė konflikt. Perėndia ka komunikuar me njerėzimin si nėpėrmjet zulesės sė tij tė pėrgjithshme (natyrės, ose universit e dukshėm) dhe nėpėrmjet zublesės sė tij tė veēantė (Biblės). Meqėnėse tė dyja kėto zbulesa vijnė nga Perėndia – dhe meqėnėse Perėndia nuk e kundėrshton vetveten e Tij – neve na duhet qė tė konkludojmė qė tė dyja kėto zbulesa janė dakort me njėra-tjetrėn. Ndėrkohė qė mund tė ketė konflikte midis interpretimit tonė nė lidhje me universin e dukshėm me interpretimin tonė tė Biblės, pėrfundimisht nuk gjenden kontradita tė papajtueshme.


Ne mund tė themi se shkenca ėshtė njė interpretim i gabuar njerėzor i universit tė dukshėm dhe teologjia ėshtė njė interpretim i gabuar njerėzor i Shkrimeve. Nėse njė njeri profan (shekullar) e kundėshton idenė qė shkenca mund tė gabohet, kujtojini atij atė ē’farė ka provuar historiani i shkencave Thomas Kuhn nė librin e tij ”Struktura e revolucioneve skencore” (The structure of scientific revolutions) – Qė, shkenca ėshtė gjithnjė nė njė gjėndje ndryshimi konstant. Zbulimet e reja kanė shkaktuar gjithnjė qė shembujt e mėparshėm shkencorė tė hidhen poshtė nė favor tė paradigmave tė reja.


Ky ėshtė kuptimi: nuk ėshtė natyra dhe Shkrimi qė bien nė kundėrshtim; por ėshtė shkenca (interpretimi i gabuar i njeriut mbi Natyrėn) dhe teologjia (interpretimi i gabuar i njeriut mbi Shkrimet) tė cilat ndonjėherė bien nė mosmarrėveshje. Pėr kėtė arsye njeriu shekullar nuk mundet qė thjesht tė heq nga mendja pjesė tė Biblės, sepse ”shkenca dhe Bibla nė dukje bien nė kundėrshtim”.


----------------------------------------
Zoti te dha nje fytyre . Ti pse i shton vetes edhe 100 tjera?
PM
Top
packs
Postuar nė: 05.09.2009, 16:39
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Biblen te cilen e kemi sot ne dore nuk eshte e mundeshme te mos jete e kundertheneshme me shkencen sepse eshte nje Bibel qe ka kaluar neper duart e qindra mijera njerzve dhe nuk ka si te mos jete e kundertheneshme. Bile edhe vet 60 e sa versionet e saje jane te kunderthenshme njera me tjetren . Nuk po shkoj me tutje....


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Harith
Postuar nė: 05.09.2009, 20:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (packs @ 05.09.2009, 17:39)
Bile edhe vet 60 e sa versionet e saje jane te kunderthenshme njera me tjetren . Nuk po shkoj me tutje....

Mos shko ma tutje per kete e kam hap temen qe don me lexu nai kush

http://www.studentet.info/modules/ipboard/...showtopic=20798


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
nassi
Postuar nė: 05.09.2009, 20:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1977
Antari Nr: 22853
Bashkangjitur: 12.07.2009harith bravo me argumentet e tua :D:D smil4a8acd602a050.gif


----------------------------------------
Zoti te dha nje fytyre . Ti pse i shton vetes edhe 100 tjera?
PM
Top
packs
Postuar nė: 05.09.2009, 21:41
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Harith @ 05.09.2009, 21:54)
Mos shko ma tutje per kete e kam hap temen qe don me lexu nai kush

http://www.studentet.info/modules/ipboard/...showtopic=20798

smil4a8acf686328f.gif smil3dbd4e4c2e742.gif
E kam lexuar librin e Mauricie Bucailles , eshte fenomenal. smil3dbd4e398ff7b.gif
T'faleminderit Harith qe nuk me le me vazhdu tutje smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Harith
Postuar nė: 05.09.2009, 21:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (nassi @ 05.09.2009, 21:59)
harith bravo me argumentet e tua :D:D smil4a8acd602a050.gif

Cka u bo more kshtu qe kur ski fol smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4daabd491.gif

Pije njoo smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
nassi
Postuar nė: 07.09.2009, 01:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1977
Antari Nr: 22853
Bashkangjitur: 12.07.2009 Citim (Harith @ 05.09.2009, 22:49)
Cka u bo more kshtu qe kur ski fol smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4daabd491.gif

Pije njoo smil3dbd4e4c2e742.gif

ka ardh koha ti shfaq aftesit e mija ne te folur-shkruajtur///


----------------------------------------
Zoti te dha nje fytyre . Ti pse i shton vetes edhe 100 tjera?
PM
Top
gardist
Postuar nė: 07.09.2009, 21:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1250
Antari Nr: 9602
Bashkangjitur: 17.09.2007 Citim (nassi @ 07.09.2009, 02:19)
ka ardh koha ti shfaq aftesit e mija ne te folur-shkruajtur///

per hajr pra.


----------------------------------------
JEZUSI KA THENE: MOS MENDONI SE ERDHA TA BIE PAQEN MBI TOKE. NUK ERDHA TA BIE PAQEN,POR SHPATEN...(Mateu 10/34-36)
PMEmail Poster
Top
nassi
Postuar nė: 08.09.2009, 00:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1977
Antari Nr: 22853
Bashkangjitur: 12.07.2009 Citim (gardist @ 07.09.2009, 22:43)
per hajr pra.

hajr paqq
pritet ma shum prej meje....


----------------------------------------
Zoti te dha nje fytyre . Ti pse i shton vetes edhe 100 tjera?
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 15.09.2012, 09:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Kurani na thote qe nese nje liber do ishte nga Allahu i madheruar ne te nuk do te gjenit kunderthenie.Te shohim per biblen nese ka kontradita.
8.KONTRADITAT:nė Bibėl-

(a)”Zemėrimi I “ZOTIT” u ndez pėrsėri dhe ai nxiti Davidin…”2SAMUELIT 24:1”Por “SATANAI” u ngrit kundėr Izraelit dhe e nxiti Davidin…”1KRONIKAVE 21:1

(b)700 apo 7000 “KALORĖS” apo “KĖMBĖSORĖ”…?

“…dhe Davidi vrau nga Sirėt njerėzit e shtatėqind qerreve dhe katėrdhjetėmijė kalorės…”2SAMUELIT 10:18

“…dhe davidi vrau shtatė mijė kalorės dhe katėrdhjetėmijė kėmbėsorė…”1KRONIKAVE 19:18

©A kishte Solomoni 2000 apo 3000 bata?

“…ai pėrmbante dy mijė bate.”1MBRETĖRVE 7:26

“…mund tė pėrmbante deri tri mijė bate.”2KRONIKAVE 4:5

(d)A kishte Solomoni 4000 apo 40000 stalla kuajsh?

“Solomoni kishte katėr mijė stalla pėr kuaj…”2KRONIKAVE 9:25

“Solomoni kishte gjithashtu katėrdhjetė mijė stalla kuajsh…”1MBRETĖRVE 4:26

(e)A kėrkoi Sauli KĖSHILLĖ nga Zoti apo NUK KĖRKOI?

“Kėshtu Sauli I kėrkoi kėshillė Zotit…”1SAMUELIT 28:6

“Dhe nuk ishte kėshilluar pėrkundrazi me Zotin…”1KRONIKAVE 10:14

(f)O qiell,ASNJERI nuk u ngjit?

“Askush nuk u ngjit nė qiell…”GJONI 3:13

“…dhe Elia u ngjit nė qiell nė njė shakullinė.”2MBRETĖRVE 2:11

Shiko edhe ZANAFILLA 5:24.

(g)Jezusi nuk humbi ASNJĖ nga dishepuj e tij-

“Por kryeprifti e pyeti Jezusin pėr dishepujt e tij dhe pėr doktrinėn e tij”GJONI 18:19

“…unė I kam ruajtur ata qė ti mė ke dhėnė dhe askush nga ata nuk ka humbur,pėrveē birit tė humbjes…”GJONI 17:12

(h)”TĖ GJITHĖ” janė mėkatarė-

“Kur do tė kryejnė mėkate kundėr teje(sepse nuk ka njeri qė tė mos kryejė mėkate)dhe ti…”2KRONIKAVE 6:36

“Kush lindi nga Perėndia NUK KRYEN MĖKAT…”1GJON 3:9

9.DAVIDI:Njė njeri I rėndėsishėm-

Bėn shkelje kurore me Bath-Sheban,gruan e Urias:

(a)”Davidi dėrgoi lajmėtarė pėr ta marrė(Bath-Sheban);kėshtu ajo erdhi tek ai dhe ajo RA NĖ SHTRAT(patėn mardhėnie seksuale)me tė…”2SAMUELIT 11:4

(b)”Tė nesėrmen nė mėngjez,Davidi I shkroi njė letėr Joabit dhe ja dėrgoi me anė tė Uriahut.Nė letėr kishte shkruar:”Vendoseni Uriahun nė vijė tė parė,ku beteja ėshtė mė e ashpėr,pastaj tėrhiquni nga ai,me qėllim qė tė goditet dhe tė vdesė.”2SAMUELIT 16:6-25.

”…Sa I nderuar ka qenė sot mbreti I Izraelit qė u zbulua(lakuriq)para syve tė shėrbėtoreve tė shėrbėtoreve tė tij,ashtu siē do tė zbulohej njė harbut.”2SAMUELIT 6:20

10.ZOTI:Cilėsitė e papėrshtatshme tė Zotit-

(a)Njė Zot qė “FISHKĖLLEN”(?)

“Ai do tė ngrerė njė flamur pėr kombet e largėta dhe do t’u fėrshėllejė nga skajet e tokės;dhe ja,ata do tė vijnė shpejt dhe menjėherė.”ISAIA 5:26

“Do t’u fishkėllojė pėr t’I mbledhur,sepse unė do t’I shpengoj;dhe ata do tė shumohen siē janė shumuar mė parė.”ZAKARIA 10:18

(b)Nė Zot qė “HUNGĖRON”(?)

“…(Zoti) do tė lėshojė njė klithmė,po njė klihmė therrėse…”ISAIA 42:13

“…Zoti vrumbullon qė lart dhe bėn qė tė dėgjohet zėri I tij nga banesa e tij e shejtė;ai do tė vrumbullojė me forcė kundėr vathės sė tij;do tė lėshojė njė britmė si ata qė shtrydhin rrushin kundėr gjithė banorėve tė tokės.”JEREMIA 20:30

©Njė Zot”BERBER”(?)

“Atė ditė Zoti me njė brisk tė marrė hua pėrtej Lumit,domethėnė me mbretin e Asirisė,do tė rruajė kokėn dhe qimet e kėmbėve,si edhe mjekrėn.”ISAIA 7:20

(d)Njė Zot I “PENDUAR”(?)

“…prandaj unė do tė shtrij dorėn kundėr teje dhe do tė tė shkatėrroj;jam lodhur nga pendimet.”JEREMIA 15:6

“Dhe Zoti u pendua qė kishte krijuar njeriun mbi tokė dhe u brengos pėr kėtė nė zemėr tė vet.”ZANAFILLA 6:6
(e)Njė Zot qė “KALĖRON” mbi njė engjėll(?)

“Ai rrinte kaluar mbi njė kerubin,fluturonte dhe dukej mbi flatrat e erės.”2SAMUELIT 22:11.

Ne bibel ka fjale te zotit te njerezve,te historianeve,luftetareve. :p


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 15.09.2012, 09:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012JA SI E KE KRIJIMIN NE BIBEL.....

ASTRONOMIA:

PIKA 1.
BIBLA FLET PER KRIJIMIN E UNIVERSIT , NE FILLIM NE LIBRIN E PARE , ZANAFILLA KAPITULLI I PARE ,DHE THOTE SE ZOTI E KRIJOJ QIELLIN DHE TOKEN NE 6 DITE DHE FLET PER MENGJESIN DHE MBREMJEN DUKE JU REFERUAR NJE DITE 24 ORESHE.
SOT SHKENCTARET NA TREGOJNE SE UNIVERSI NNUK KA MUNDUR TE KRIJOHET NE NJE PERJUDHE 24 ORESHE PER 6 DITE.
KUR`ANI POASHTU FLET PER 6 "EJJAM" .FJALA ARABE NE NJEJES ESHTE "JEUM" NDERSA SHUMESI "EJJAM" .
MUND TE KETE KUPTIMIN NJE DITE 24 ORESHE , OSE NJE PERJUDHE SHUME E GJATE ,EPOKE .
SHKENCTARET THONE SE NUK KANE ASNJE KUNDERSHTIM QE TE PAJTOHEN ME ATE SE UNIVERSI ESHTE KRIJUAR NE 6 PERJUDHA SHUME TE GJATA.

PIKA 2.
NE BIBEL ZANAFILLA ,KAP 1 ,VERS,3-5 : "DRITA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E PARE" , NDERSA THUHET NE ZANAFILLEN ,KAP 1 ,VER. 14-19 "SE SHKAKTARI I DRITES, YJET DHE DJELLI JANE KRIJUAR NE DITEN E KATERT".
SI ESHTE E MUNDUR QE SHKAKU I DRITES TE JETE KRIJUAR NE DITEN E KATERT , ME VONE SE ARDHJA E DRITES NE EKZISTENCE ??
ESHTE JO SHKENCORE

PIKA 3.
THUHET NE BIBEL : (ZANAFILLA 1:9-13 ) "SE TOKA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E TRETE" . SI MUND TE KESH NATE DHE DITE PA TOKE?? DITA VARET NE RROTULLIMIN E TOKES. PA QENE TOKA E KRIJUAR SI MUND TE KETE DITE DHE NATE ??

PIKA 4.
(ZANAFILLA 1:9-13 ) THUHET SE TOKA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E TRETE . NDRSA THUHET NE PO TE NJEJTIN KAPITULL , VERSETIN 14-19 SE DIELLI DHE HENA JAN KRIJUAR NE DITEN E KATERT.
SOT SHKENCA NA TREGON SE "TOKA ESHTE PJESE E TRUPIT PRIND...DIELLIT"
NUK MUND TE VIJ NE JETE PARA DIELLIT- ESHTE JOSHKENCORE.

PIKA 5.
(ZANAFILLA 1:11-13 ) SE VEGJETACIONI,BARISHTET DHE DRUNJET JANE KRIJUAR NE DITEN E TRETE.
NDERSA DIELLI SIPAS (ZANAFILLA 1:14-19 ) ISHTE KRIJUAR NE DITEN E KATERT . SI MUNDET VEGJETACIONI TE VIJ NE EKZISTENCE PA DRITEN E DIELLIT??

PIKA 6.
(ZANAFILLA 1:16 ) SE ZOTI I KRIJOJ DY DRITA ,DRITEN E MADHE, DIELLIN PER DITEN DHE DRITEN E VOGEL ,HENEN PER NATEN .
PERKTHIMI NESE I REFEROHEMI TEKSTIT HEBRAIK , ESHTE "LLAMBE","FENER"...LLAMBA QE KAN DRITEN E TYRE. DHE PER TA KUPTUAR ME MIRE NESE I LEXONI TE DY VERSETET , (ZANAFILLA 1:16-17 ) , VER. 17 THOTE : "ZOTI I VENDOSI NE KUPEN E QIELLIT QE TE NDRICONIN MBI TOKE"
DUKE TREGUAR SE DIELLI DHE HENA E KAN DRITEN E TYRE, E CILA ESHTE NE KUNDERSHTIM ME SHKENCEN.


KA DISA NJEREZ TE CILET PROVOJNE QE TE BEJNE BASHKIM MES SHKENCES DHE BIBLES DUKE THENE SE 6 DITET E PERMENDURA I REFEROHEN EPOKAVE JO GJASHTE DITEVE ,24 ORESHE.ESHTE JO LLOGJIKE NE BIBEL SHKRUAN MBREMJE ,MENGJES. QARTESISHT SHIHET SE ESHTE FJALA PER 24 ORE.
MIREPO EDHE NESE E PERDORIM QASJEN HARMONIKA – S`KA PROBLEM. PAJTOHEM ME ARGUMENTIN TUAJ JOLLOGJIK, MIREPO EDHE KJO DO TE ZGJIDHE VETEM GABIMIN E PARE SHKENCOR TE GJASHTE DITEVE TE KRIJIMIT DHE TE DYTIN TE KRIJIMIT TE DRITES NE DRITEN E PARE DHE TOKES NE TE TRETEN.KATER TE MBETURAT ENDE NUK MUND TE ZGJIDHEN.
DISA THONE : “NESE ESHTE NJE PERJUDHE 24 ORESHE, PSE NUK MUNDET VEGJETACIONI TE MBIJETOJE 24 ORE PA DRITEN E DIELLIT?”
UNE THEM : “MIRE – NESE THUANI SE VEGJETACIONI ESHTE KRIJUAR PARA DIELLIT,DHE MUND TE MBIJETOJE PER 24 ORE, NUK KAM ASNJE KUNDERSHTIM .MIREPO NUK MUND TE THUASH SE DITEN E PERMENDURA JAN 24 ORESHE DHE POASHTU EDHE EPOKA”. NUK MUND TA MBASH TORTEN E TA HASHE ATE PO ASHTU.NESE THUANI SE ESHTE PERJUDHE E GJATE , E ZGJIDHNI PIKEN E PARE DHE TE TRETE ,NDERSA KATER TE TJERAT MBESIN.NESE THUA SE DITET JAN 24 ORESHE , E ZGJIDHNI PIKEN E 5, NDERSA PESE TE TJERAT MBESIN.BEHET JOSHKENCORE.
PO JUA LEME JUVE NE DORE TE NA THONI SE ESHTE PERJUDHE E GJATE DHE SE JANE VETEM 4 GABIME SHKENCORE ,APO ESHTE PERJUDHE 24 ORESHE DHE JANE VETEM 5 GABIME SHKENCORE NE PERSHKRIMIN E KRIJIMIT TE UNIVERSIT.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 15.09.2012, 09:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012anti hipokrizi:

si ka mundesi qe Bibla te jete fjale e Zotit, e ne anen tjeter bie ndesh me te vertetat shkencore, ku thot se qielli dhe toka kan shtylla dhe sipas Bibles, toka nuk leviz fare dhe eshte e shtruar mbi uj !!!
Shiko me poshte cfar thot Bibla:

SHTYLLAT E QIELLIT

Jobi: 26,11 “Tė kupės qiellore tmerrshėm trand SHTYLLAKĖT, prej frikės dridhen nė qortimin e tij.”

SHTYLLAT E TOKES DHE GJENDJA STATIKE E SAJ!!!

1 e Samuelit: 2,8…”Sepse tė Zotit janė SHTYLLAT E TOKĖS mbi to e vendosi botėn.”

Jobi: 9,6 “ērregull tokėn nga vendi e luan, tranden tė gjithė SHTYLLAKĖT e saj.”

Psalmet: 75,4 “Nė dashtė, le tė lėkundet toka me tė gjithė banorėt e vet, unė jam ai qė ia kam forcuar SHTYLLAT.”

Psalmet 82:5 Ata nuk dinė asgjė dhe nuk kuptojnė asgjė, dhe ecin nė terr; tė gjitha THEMELET e tokės po luajnė.

Psalmet 104:5 Ai e ka krijuar tokėn mbi THEMELET E SAJ; kjo NUK DO TĖ LUAJĖ KURRĖ PĖRJETĖ.

1 Kronikat 16:30 dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės! Po, BOTA ĖSHTĖ E QĖNDRUESHME DHE NUK DO TĖ TUNDET.

Psalmet 24:1 Zotit i pėrket toka dhe tė gjitha gjėrat qė janė mbi tė, bota dhe banorėt e saj.

24:2 Sepse ai e ka THEMELUAR MBI DETET DHE E KA VENDOSUR MBI LUMENJTĖ.

Psalmet 136:6 atė qė ka SHTRIRĖ TOKĖN MBI UJĖRAT, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

Po ashtu thot se Toka eshte edhe me skaje, dmth e rafshet, jo ne forme veze sic shprehet Kur’ani.

Isaia 41:5 Ishujt e shohin dhe i ka zėnė frika, SKAJET E TOKĖS dridhen; po afrohen, po arrijnė.

Dmth, afrohesh te skaji dhe bjen poshte!

Nese toka eshte keshtu me skaje, ti je gati per te ra poshte sipas kesaj llogjike !

Per nje trup, 4 gabime te renda:
1- E VENDOSUR MBI SHTYLLA
2- E VENDOSUR MBI UJE
3- NUK LUAN VENDI
4- DHE ME SKAJE

Po ku mbet qielli, po dielli dhe hena qe thuhet vetem ata dy levizin dhe se Dielli eshte me i madhi, etj etj, sa te dushe ka kesi absurditete…


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 15.09.2012, 12:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008igli_st cka ki


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio