Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Si tė pėrgatitet njė CV?
aristoteli
Postuar nė: 03.08.2006, 21:48
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Biografia jonė profesionale ėshtė tregim, informacion tė cilin e informon punėdhėnėsin potencial se cilat janė dituritė tona, aftėsitė dhe ne a pėrputhemi me firmėn dhe me kėrkesat qė janė tė dhanuna nė shpallje.

KARAKTERISTIKA 1: BIOGRAFIA PROFESIONALE DUHET TĖ JETĖ KONCIZE DHE E PLOTĖ


Fjala koncize d.m.th se biografia profesionale (SI – VI rezime) duhet tė jetė e rregulluar, tė shkėlqen me kuptueshmėri. Biografia koncize profesionale ėshtė e thjeshtė, poashtu plotėsisht informative – gjithēka me njė vend. Thjeshtė, i ka tė gjitha informatat pėr ju, pėr diturinė tuaj, aftėsitė, intereset, arsimimi, seminarėt, konferecionet dhe hapat tė cilat tregojnė dėshirė pėr mėsim tė mė tutjeshėm, zhvillim personal dhe zhvillim tė karrierės. Konciziteti d.m.th sillet me atė se s’ka informata tė panevojshme ( shembull, hyrje nė shumė detaje pėr vendin e mė parshėm tė punės ose pėr seminarėt tė cilėt i keni punuar, tė cilat nuk janė direkt tė lidhura me atė qė kėrkohet nė shpallje) E PLOTĖ sillet tė mos mungon asnjė informate. Shembull nėse nuk ėshtė e spjeguar prej kur deri kur keni punuar; nuk ėshtė e qartė se ēka ėshtė titull apo nėntitull; mungon pėrshkrim pėr diēka qė kėrkohet nė shpallje ( shembull punė ekipore, pasqyre se kemi punuar nė ekip nė punėn ku kemi punuar mė parė ose si ekip kemi bėrė hulumtime gjatė studimeve; ose kėrkohet njeri nė moshė deri nė 35 vjet e ne nuk e shėnojm datėlindjen). Biografia ėshtė e plotė nėse jep plotėsisht njė rrėfim pėr ju, diturit tuaja, intereset, aftėsitė, karakterin, mentalitetin, aspiracionet, dėshirat dhe ambiciet. Tė gjitha kėto duhen tė jenė tė shėnuara direkt apo indirekt.


KARAKTERISTIKA 2: QARTĖSI NĖ GJUHĖ DHE FORMAT


QARTĖSIA menjėherė mbindėrtohet me koncezitet sepse biografia e juaj profesionale para tė gjithash duhet tė jetė e Kuptuar nė shprehje dhe gjuhė. Ēdo fjalė tė jetė nė vendin e vet, ēdo fjali tė ketė kuptim dhe poentė. Ajo ēka ėshtė e qartė pėr ne ndoshta nuk do tė jetė e qartė pėr njeriun i cili do t'i lexon biografitė profesionale dhe do tė mundohet sa mė shpejtė tė anulon 90% prej tyre. Provoni tė zėvendėsoni njeriun i cili do ti lexon 30,50 ose 100 biografi tė arritura! Mendoni Pse dhe si ta anulojė kėtė biografi edhe pse mos ta thėrras kėtė njeri i cili e ka shkruar kėtė biografi tė cilėn e lexojė nė intervistė? Duke paramenduar veten nė vendin e atij qė duhet tė na fton nė intervistė ose refuzon do tė mundemi mė mirė tė shohim se a pėrgjigjet biografia jonė profesionale me shpalljen konkrete apo jo. KĖRKONI DOBĖSITĖ E BIOGRAFISĖ TUAJ!!! Mė mirė ėshtė ne pėrpara ti shohim se sa ai i cili duhet tė vendos qė do tė na thėrret nė intervistė.


Pėr atė rilexoni ēdo fjalė dhe fjali, shikoni se ēdo fjali a e spjegon atė qe doni ta thoni, mundeni mė qartė diēka tė tregoni. Me rėndėsi ėshtė tė kemi mė shumė FJALĖ KYCE tė cilat shpresojmė tė jenė tė kėrkuara ose janė tė pėrmendura nė vetė shpalljen (Pėr kėtė mė vonė) magjija nė shkruarjen e biografisė profesionale ėshtė me mė pakė fjalė diēka tė tregojmė. Nė qoftė se dėshironi tė keni biografi koncize dhe tė kuptuar duhet ta lexoni kritikisht 10 herė minimum para se tė thoni – Po kam biografi dhe do ta dėrgojė. Porosis dy herė tė lexohet nga tė tjerėt ( shokė, tė njohur, njerėz tė cilėt punojnė dhe kanė BP, prindėrit).


Ē’farė sillet deri te FORMATI, ai duhet dhėnė struktur dhe pasqyre. Zgjedhja e formatit ėshtė personale dhe duhet formati tė jetė ai i cili neve na pėlqen mė sė shumti. Qė tė zgjedhim format duhet kemi parė sė paku 4-5 lloje tė formatit. Nė njėrėn prej numrave tanė do tė japim shembuj dhe sugjerime ku (internet, libra) munden tė gjinden disa lloje formatash. Nė ēdo rast fjala format sillet nė mėnyrėn e faqes se si duket. Biografitė profesionale thjeshtė kanė tituj tė qarta (shembull: arsimim, aftėsi, pėrvojė pune, trajnim ose seminar) dhe nėntituj. Tė gjitha kėto hapėsira duhen tė kenė poentė pse ėshtė vėnduar nė biografi. Nėse kemi vetėm njė trajnim ose seminar, i vendosim nė arsim me qėllim tė mos duket se kemi shkuar vetėm nė njė seminar. Formati ėshtė pasqyrė e personalitetit tonė dhe duhet ta bėjmė tė jetė e qartė por njėkohėsisht tė jetė VETĖM I YNĖ. Me rėndėsi ėshtė tė bėjmė diēka kreative nė shikimin e formatit nė anėn ashtu qe tė mos dallohet se kemi vjedhur ndonjė tip standart tė biografisė. Derisa nuk posedojmė KREATIVITET personalisht e jona ajo menjėherė dallohet dhe jep jokreativitet, konzervativitet dhe mos patje dėshirė pėr hyrje nė punėt dhe duke dhėnė nga vetvetja tė behet mė sė miri d.m.th – formati duhet tė jetė personalisht i yni dhe askush mos ta ketė tė njejtė!!!

Pyetjet tė cilėt duhet ti parashtrojmė kur mendojmė BP e jonė a ėshtė KONCIZE, PĖRPLOT E QARTĖ NĖ GJUHĖ DHE FORMAT:

A ėshtė ēdo fjalė nė vendin e duhur?
Mos janė disa informata tė tepėrta?
Mos janė disa informata tė pa shėnuara?
A ėshtė biografia e thjeshtė por krejtėsisht informative?
Ai/ajo qė do ta lexon biografinė time a do tė mundet ta kupton se ē’farė un dua tė them dhe ta ndjen rrėfimin tim?
A ka arsye qė ta anulojnė biografinė time profesionale?
Pse nuk do ta kishin anuluar?
A njoh ndokend i cili do tė mundet ta lexon biografinė time dhe tė mė jep
sugjerime tė nevojshme?
A jemi tė sigurtė se biografia jonė ėshtė perfekte dhe se nuk mundet tė jetė
mė mire?
A kam parė BP tė dikujt e cila ėshtė perfekte?
Me mė pak fjalė a tregojmė mė shumė?
A mundet formati tė jetė personalisht i imi apo edhe 10 kandidatė tė tjerė ta kenė tė njejtė?
Cilat janė dobėsitė e biografisė time profesionale?
Ē’farė seminarėsh, kurse, hulumtime, aktivitete tjera duhet tė bėj qė biografia ime tė duket mė mirė?

Ajo ēka ėshtė me rėndėsi ėshtė BIOGRAFIA PROFESIONALE TĖ JETĖ DIFERENTE PREJ TĖ TJERĖVE DHE TĖ TĖRHEQ KUJDES

MBANI NĖ MEND: Tė jetė a dalluar biografia jonė profesionale ėshtė mėnyra e vetme tė gjejmė punė ose tė gjejmė punė mė tė mirė!


KARAKTERISTIIKA 3: biografia profesionale duhet LEHTĖ TĖ LEXOHET


Lexueshmėria ėshtė e njejtė me koncezitetin, pėrplot e qartė por edhe mjaft diferente qė ti kushtojmė kujdes tė veēantė. Lexueshmėria shėnon se sa sytė e lexuesit munden shpejtė tė lėvizin rreth tekstit dhe ta kupton mėnyrėn nė cilėn pjesė ėshtė ndarė.

Shembull: Arsimi

ekonomist i sh.m, qershorė 1998
ekonomist i diplomuar, prill 2001
magjister i menagjmentit, shkurt 2003

Nė qoftė se pjesėt tjera janė spjeguar dhe treguar nė mėnyrė tė njejtė. Intervjuisti mund lehtė tė lėviz nėpėr tekstin dhe relativisht shpejtė ti gjejnė FJALĖT KYCE tė cilat i kėrkon. Nė kėtė rast fjala diplomuar do ti ishte pėrgjigjur specifikimit nė shpalljen (Arsimim te larte te kryer) nė hapsirėn e ekonomisė, drejtėsisė shkencės shoqėrore (nėse shpallja ėshtė mė e gjėrė). Deri sa dalluat pas fjalėve, ekonomist i diplomuar nuk ėshtė spjeguar nė ē’farė drejtimi ose grupe. Ajo ėshtė mirė nė rastet kur nuk ėshtė e nevojshme tė spjegohet rrėfimi ose prap nuk jemi nė drejtimin i cili kėrkohet(nėse kėrkohet inkastant ose revizorė e ne kemi kryer drejtim tjetėr). Nė raste tė kemi kryer degėn e cila kėrkohet, atėherė mundemi kėshtu:

Arsimi

Ekonomist i diplomuar, revizion prill 2001
Magjistėr i menagjmentit, shkurt 2003

Nėse mirė vėzhguat aspak arsimi i mesėm nuk ėshtė pėrmendur, sepse vetėm e ngarkon tregimin dhe mundet ta fsheh mė kryesoren- revizionin ndarės. Pėr atė fjala KYCE ėshtė e trashėsuar, i tėrhequr dhe i italizuar, me qėllim mos tė ndodhė tė mos jetė i dalluar. Fundi fundit , qė tė shkruhemi nė fakultet duhet tė kryejmė sh.m, pra nuk duhet ta potencojm tė shkuarėn ose tė panevojshmėn.

Leximi i lehtė i BP (CV, rezime) ėshtė nga rėndėsia e madhe qė CV-ja jonė tė tėrheq kujdes dhe tė gjindet nė 10% tė cilėt do tė thirren nė intervistė ose testim.

Duke shikuar me sy njeriun i cili duhet tė lexon 50-70 biografi dhe mė sė shpeshti ka punė tjera pėr tė cilėn ėshtė pėrgjegjės dhe tė cilat janė mė kryesore dhe interesante (pėr fatė tė keq ose gėzim nė firmat tona shpesh ka ekspert tė cilėt janė tė specializuar pėr tė lexuar biografi) se sa leximi i biografive, unė kisha kėrkuar biografi tė qarta tė lexuara mė pak se 30sek t'i vleresoj a i mbushin kėrkimet nga shpallja apo jo. Paramendoni se CV-ja jonė do tė jetė e lexuar vetėm 30sek! Sa mė shpejtė tė themi, ē’farė tė potencojmė qė tė mos jetė e padalluar, me ēka tė krenohemi, me ēka tė tregojm se jemi mė tė mirė se tė tjerėt??? Kjo mėnyrė e mendimit ėshtė shumė shfrytėzuese dhe reale pėr ne tė cilėt shkruajmė biografi sepse na detyron tė fokusohemi nė tė rėndėsishmėn, tė bėjmė dokument lexues ku karakteristikat nga shpallja (FJALA KYCE) pėrmbushim qartė do tė jenė tė potencuara dhe tė shėnuara. Deshirojme qė ne ato 30sec syri dhe truri i lexuesit tė fokusohen nė anėt tona tė forta. Pėr atė lexueshmėria ėshtė e rėndėsishme dhe duhet tė bėhet nė mėnyrėn e thjesht por origjinale. Lexueshmėri d.m.th lehtė dhe tejkalim tė shpejtė nga njėra pjesė nė tė tjetrėn. Kėtu formati pėr tė cilin flisnim ėshtė yrneki tė cilin e dhamė nė numrin e mė parė. Atė qė njerėzit e harrojnė ėshtė qė CV-nė mos ta bėjnė monotone, njė fytyrėshe dhe tė mėrzitshme. Nėse dy anėt ose e tėra ana ėshtė njėfytyrėshe (d.m.th nuk ėshtė luajtur, ska shkronja tė trasha, ska tituj tė cilėt janė qartė tė ndara nga teksti, gjasa se do ta vėmė nė gjumė lexuesin janė tė mėdha)


Qėllimi ynė ėshtė lexuesin ta freskojmė me ideja tė reja, vija, formata, fonte tė shkronjave... Merreni shembullin e e dytė mė lartė. A vurėt re se datat e pėrfundimeve nė vend se menjėherė deri tek teksti janė tė dėrguara nė fund tė anės??? A e keni ditur se ajo ėshtė shumė e respektuar se sa shembulli kur ata janė tė ngjitura me fjalė? Pse? Thjeshtė , syri e apsorbon mė shpejtė. Ajo ēka ėshtė me rėndėsi ėshtė terku (vijimi), cilin do ta filloni nė fillim ta mbani gjatė tėrė CV-sė me qėllim koncizitet dhe kuptueshmėri. Nėse zgjedhni d.m.th t'i vėndoni datat ndaras, bėjeni kėtė gjithkund, ajo e zmadhon leximin

MBANI NĖ MEND: CV-ja mundet tė jetė e lexuar pėr 30 sek


KARAKTERISTIKA 4: CV-ja nuk guxon tė ketė ASNJĖ GABIM
(gjuhėsor ose gramatikor)

T’ju themė tė drejtėn KĖTU SKA MĖSHIRĖ!!! Ne tė cilėt lexojmė biografi nuk mund tė parashikojmė gabime. Numri i madh i biografive eliminohen sipas principit vulorė, gramatike ose gabime teknike. Pėr ata tė cilėt duan vėndojnė re vetėm 30 sek nga njė CV, mėnyra mė e lehtė dhe e shpejtė t'i eliminojnė ėshtė tė gjejė dy gabime, nėnvizoji dhe kalo nė CV e ardhshme, Me qenė se shpesh biografitė i lexojnė panel nė ekip (ekip nga njerėz tė cilėt japin vlerėsime individuale dhe pastaj ulen bashkė dhe i tregojnė kandidatėt final). Secili lexues dėshiron sa mė shpejtė tė eliminon ndonjė biografi. Pėr atė nuk ka mėshirė. Mėnyra mė e lehtė qė tė jemi tė larguar me njė anė dhe tė mos jemi tė ftuar nė intervistė ėshtė tė kemi gabime nė biografi, nėse tregimi ynė ėshtė i gabuar ose me gabime. Kush do tė shpreh dėshirė tė na punėson! Nėse ju nuk keni kohė ta lexoni biografinė dhe t'i pėrmirėsoni gabimet d.m.th se nuk jeni:

Themeluar
Ēmuar
Organizuar
Serioz
Profesionel
Kujdesshėm
Analitiēarė
Pėrvojshėm
Shkrues i mirė i letrave dhe raporteve
Komunikues i mirė
Pjesė e ēmuar nga ekipi

Me tjera fjalė: Nėse ne vet nuk e kemi lexuar biografinė tonė. Pėrse dikush tjetėr ta lexon? Shihni se sa lehtė lėshohet njė vend i mirė i punės, vetėm pėr shkak tė mos dijes! Pėr arsye se konkurrenca ėshtė e madhe nė Maqedoni, me tė vėrtetė askush nuk do tė pranon ndokend nėse nuk i posedon kushtet e lartėpėrmendura. Nėse ne vetė nuk mundemi ta spjegojmė tregimin tonė pa gabime, d.m.th nuk na shkonė. Me qenė se ka shumė kandidatė me CV-ja pa gabime ne bimė dhe nuk na paraqiten per te na informuar se jemi te anuluar. Gjithēka mund tė durojmė, por gabime teknike dhe gramatikore assesi. Ashtu siē pėrmendėm – duhet kritikisht ta lexojmė CV-nė tonė minimum 5 herė dhe sė paku dy tė tjerėt ta lexojnė. Duhet tė kėrkojmė informata kthyese, pėr ata tė cilėt e lexojnė sė pari herė CV-nė, a ėshtė e qartė, a ka gabime. Mė sė miri ėshtė dikush tjetėr ta lexon shpalljen CV-nė tonė dhe tė na jep sugjerime si ta pėrmirsojmė CV-nė

MBANI NĖ MEND: Nė biografinė tonė assesi nuk guxon tė ketė gabime.


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio