Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Picė me brumė shtėpie
Dredheza
Postuar nė: 31.10.2009, 00:47
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Materialet pėr 8 persona
Pėr brumin
● 1/2 kg. miell
● 30 gr. tharmė birre
● 1 vezė
● 2 lugė gjelle vaj ulliri
● 1 lugė gjelle qumėsht
● 1 lugė ėmbėlsire sheqer
● 1/2 lugė ėmbėlsire kripė.
Pėr mbushjen
● 350 gr. djathė kaēkavall (i butė qė shkrin lehtė), i grirė trashė
● ½ filxhan ēaji salcė domateje
● 1 spec jeshil i prerė nė forma rrethore
● 8-10 sallam i prerė nė forma rrethore
● ullinj tė prerė nė forma rrethore

Pėrgatitja
Stadi i parė
Nė njė enė tė madhe pėrzieni miellin, sheqerin dhe kripėn. Nė gropėzėn qė do tė hapni nė mes, nė qendėr tė masės, hidhni qumėsh¬tin, vezėn, 1 lugė gjelle vaj ulliri si dhe tharmin e birrės, tė shkrirė me parė nė ujė tė vakėt.

Stadi i dytė
Pėrzieni me kujdes materialet qė hodhėt nė gropėzėn nė mes tė miellit derisa tė krijohet njė masė brumi e fortė dhe mė pas e lini pėr 15 minuta qė tė "shlodhet", duke e mbuluar me pecetė.

Stadi i tretė
Pasi tė kenė kaluar 15 minuta e punoni pėrsėri masėn e brumit dhe krijoni me tė dy petė. Nė vazhdim i shtroni ato nė dy tepsi, tė lyeja me pjesėn e mbetur tė vajit tė ullirit.

Stadi i katėrt
Nė ēdonjėrėn nga petėt shtroni salcė domateje, djathėrat kaēkavall dhe sallamin. I zbukuroni me rrathėt prej speci dhe ullinjtė. I vini tė piqen nė temperaturė 200 gradė celsius pėr 35-40 minuta.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Embargo
Postuar nė: 31.10.2009, 01:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008 Citim (Dredheza @ 31.10.2009, 01:47)

● 30 gr. tharmė birre

Duket bukur, po a mundet ky tharm te zevendesohet me ndonje lloj tjeter tharmi apo me ndonje perberes tjeter? smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 31.10.2009, 01:23
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (Embargo @ 31.10.2009, 02:20)
Duket bukur, po a mundet ky tharm te zevendesohet me ndonje lloj tjeter tharmi apo me ndonje perberes tjeter? smil3dbd4d99c6eaa.gif

Eshte i nevojshem qe te vij brumi. Ndoshta nqse pergatitet brumi me uje te gazuar mund te mos nevojitet maja birre (kete se kam provu akoma)


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
MeeLot
Postuar nė: 31.10.2009, 01:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2512
Antari Nr: 23366
Bashkangjitur: 09.09.2009E kisha honger njo qetash se jom untu.


----------------------------------------
ur not an intellectual,ur not an artist,ur not a critic,ur not a poet..u just have internet access

po thojn q'i


ka mu bo mir.
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 31.10.2009, 01:30
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (MeeLot @ 31.10.2009, 02:27)
E kisha honger njo qetash se jom untu.

Urdhero, Fotografi e jashtme

Te befte mire! smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Embargo
Postuar nė: 31.10.2009, 01:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008 Citim (Dredheza @ 31.10.2009, 02:23)
Eshte i nevojshem qe te vij brumi. Ndoshta nqse pergatitet brumi me uje te gazuar mund te mos nevojitet maja birre (kete se kam provu akoma)

Te peyta se lexova se dukej nje recete e mire, mirepo tharim e birres nuk e perdorim prandaj ju pyeta mos valle mundet te zevendesohet!! smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top
MeeLot
Postuar nė: 31.10.2009, 01:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2512
Antari Nr: 23366
Bashkangjitur: 09.09.2009 Citim (Dredheza @ 31.10.2009, 02:30)
Urdhero, Fotografi e jashtme

Te befte mire! smil4a8acf686328f.gif

smil3dbd4e02c5440.gif smil3dbd4e02c5440.gif ncncn me shtyne me dal qetash ne piceri se s'duroj mo , po nashta edhe ma sjellin ktu smil3dbd4dcd7b9f4.gif


----------------------------------------
ur not an intellectual,ur not an artist,ur not a critic,ur not a poet..u just have internet access

po thojn q'i


ka mu bo mir.
PM
Top
FLAMUR_07
Postuar nė: 31.10.2009, 06:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 771
Antari Nr: 10777
Bashkangjitur: 07.11.2007 Citim (Embargo @ 31.10.2009, 02:31)
Te peyta se lexova se dukej nje recete e mire, mirepo tharim e birres nuk e perdorim prandaj ju pyeta mos valle mundet te zevendesohet!! smil3dbd4e398ff7b.gif

ne vend te farres se birres perdor maje (kvasac) por pica qe te jet e shishte mvaret krejt prej salces te tomateve dhe djathit poashtu recepti me i mire eshte recepti i thjeshte qe e perdorin shumica e restorantet italiane >miell kryp sheqer dhe pak vaj ulliri keshtu e bejne brumin restorantet italiane por neper revista japin lloj lloj recepte qe nuk do te thot qe me qumesht apo me tharm birre qe pizza behet me e mire :)


----------------------------------------
PEOPLE GET THE GOVERNMENT THEY DESERVE
PM
Top
botox
Postuar nė: 31.10.2009, 10:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 419
Antari Nr: 22610
Bashkangjitur: 18.06.2009uuuuu qka pash pic me saba oj dredhz qka mbone qa e kisha hong ni pic smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
E pyta tdashuren qa po don
tha kurgja tjeter veq silikon
i thash hajde ta jap ni boks
tha amo masnej ma jep pak botox
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio