Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A e njihni kėtė Njėri?, Njohtohuni me Profetin e Zotit xh.sh
ardi_pr
Postuar nė: 15.08.2006, 11:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Ju ndoshta jeni njė ateist ose njė agnosticist; ose ndoshta ju i pėrkisni ndonjė sekti fetar (ose feje tė emėruar) qė ekziston sot nė botė. Ju ndoshta jeni njė komunist ose njė besimtar i demokracisė dhe lirisė. S’ka rėndėsi ēfarė jeni ju, dhe s’ka rėndėsi se cilat janė besimet tuaja ideologjike dhe politike, dhe se ēfarė zakonesh personale dhe shoqėrore ju ndodhin.


JU DUHET TA NJIHNI KĖTĖ NJERI !Me emrin e Allahut tė Gjithėmėshirshmit, MėshirėplotitEnciklopedia angleze pohon:

"... njė shumė detajesh nga burime tė hershme tregojnė se ai ishte njeri i drejtė dhe i ndershėm, i cili kish fituar respektin dhe besnikėrinė e tė tjerėve qė ishin po njerėz tė ndershėm dhe tė drejtė." (Vol. 12)

BERNARD SHO tha pėr atė: "Ai duhet tė quhet Shpėtimtari i Njerėzimit. Besoj se nėse njė njeri si ai do tė merrte pėrsipėr drejtimin e botės moderne, ai do t’ia dilte mbanė nė zgjidhjen e problemeve tė tij rrugės qė do tė sillte paqen dhe lumturinė e nevojshme (Islami i vėrtetė, Singapor, vol. 1, V.8.1976)

Ai predikoi njė fe, krijoi njė shtet, ndėrtoi njė komb, shtroi njė kod moral, filloi njė numėr reformash sociale e politike, vendosi njė shoqėri tė fuqishme dhe dinamike, qė tė praktikonte dhe paraqiste mėsimet e tij dhe nė mėnyrė tė plotė revolucionarizoi botėn e mendimit dhe sjelljes njerėzore pėr ēdo kohė qė vinte.

"EMRI I TIJ ĖSHTĖ MUHAMMED"

Paqja e Zotit qoftė me tė!

I lindur nė Arabi nė vitin 570, nisi misionin e tij tė predikimit tė Besimit tė Fesė islame (pėrulje vetėm ndaj njė Zoti) nė moshėn 40 vjeēare dhe u largua nga kjo botė kur ishte 63 vjeē.

Gjatė kėsaj periudhe tė shkurtėr 23 vjeēare tė pejgamberisė, ai ndryshoi Gadishullin Arab nga paganizmi dhe idhujtaria nė adhurimin e njė Zoti tė vetėm, nga grindjet dhe luftėrat fisnore nė solidarizimin (bashkimin) dhe kohezionin e kombit, nga dehja dhe shthurja nė mendjekthjelltėsi dhe mėshirė, nga paligjshmėria dhe anarkia nė njė disiplinė tė gjallė, nga falimentimi i plotė nė standardet mė tė larta tė moralit tė shkėlqyer. Historia njerėzore kurrė s’ka njohur mė parė njė transformim kaq tė plotė tė njė populli ose tė njė vendi – dhe mendoni tė gjitha kėto mrekulli tė pabesueshme (pikėrisht nė dy dhjetėvjeēarė).

Lamartini, historian i njohur, duke folur pėr mrekullitė thelbėsore tė madhėshtisė njerėzore thotė:

"Nė qoftė se madhėshtia e qėllimit, thjeshtėsia e mendimeve dhe rezultatet befasuese janė tre kriteret e gjeniut njerėzor, kush do tė mund tė guxonte tė krahasonte ēdo njeri tė madh nė historinė njerėzore me Muhammedin? Njerėzit mė tė famshėm krijuan vetėm armėt, ligjet dhe perandoritė. Ata themeluan, nėse asgjė mė tepėr, jo mė shumė se materiale tė fuqishme tė cilat shpesh u thėrrmuan pėrpara syve tė tyre. Ky njeri zhvendosi (lėvizi) jo vetėm armėt, legjislacionet perandorake, popujt dhe dinastitė, por edhe miliona njerėz me 1/3 e atyre nė botėn a pabanuar dhe mė tepėr se kjo ai ndryshoi altarėt, perėnditė, fetė, idetė, besimet dhe shpirtrat... durimi i tij nė fitoren, ambicia e tij e cila ishte plotėsisht e devotshme pėr njė ide dhe nė njėfarė mėnyre orvatje pėr njė perandori, lutjet e tij tė pafundme, bisedimet e tij mistike me Zotin, vdekja e tij dhe triumfi i tij pas vdekjes, tė gjitha kėto vėrtetojnė jo pėr njė mashtrim por pėr njė bindje tė fortė, e cila i dha atij fuqinė pėr tė rivendosur njė besim. Ky besim ishte dypalėsh, uniteti i Zotit dhe jomaterializmi i Zotit; treguesi i mėparshėm tregon se ēfarė ėshtė Zoti, treguesi i mėvonshėm se ēfarė Zoti nuk ėshtė: pėrmbysės i perėndive false me shpatė, vendosės ideje me fjalė.

Filozof, orator, apostull, ligjvėnės, luftėtar, pushtues i ideve, formulues i dogmave tė arsyeshme, i njė kulti pa imazhe, themeluesi i 20 perandorive tokėsore dhe i njė perandorie shpirtėrore, ky ėshtė MUHAMMEDI.

Nė lidhje me tė gjitha standardet me tė cilat Madhėshtia njerėzore mund tė matet, mė duhet t’ju pyes: A ka ndonjė njeri mė madhėshtor se ai? (Lamartini, "Historia e Turqisė", Paris, 1854, vol. II, faqe 276-277).

Bota ka pasur pjesėn e personaliteteve tė mėdha. Por kjo ishte njėra anė e figurave qė shquheshin vetėm nė njė ose dy fusha, nė mendimin njerėzor ose udhėheqje ushtarake. Jeta dhe mėsimet e kėtyre personaliteteve tė mėdha tė botės janė fshehur nė mjegullajėn e kohės. Ka aq shumė spekulime rreth kohės dhe vendit tė lindjes sė tyre, mėnyrės dhe stilit tė jetės sė tyre, natyrės dhe detajin e mėsimeve tė tyre dhe shkallės sė madhėsisė sė suksesit apo dėshtimit (rėnies) sė tyre, saqė ėshtė e pamundur pėr njerėzimin tė rindėrtojė nė mėnyrė tė pėrpiktė jetėn dhe mėsimet (veprat) e kėtyre njerėzve.

Muhammedi u pėrkrye nė mjaft fusha tė ndryshme tė mendimit njerėzor dhe u paraqit si njė zjarr i madh nė historinė njerėzore. Ēdo detaj i jetės sė tij private dhe deklaratat publike kanė qenė tė dokumentuara saktėsisht dhe tė ruajtura me besnikėri pėr ditėt tona. Autenticiteti i tė dhėnave kaq tė ruajtura ėshtė vėrtetuar jo vetėm nga besnikėt vijues por edhe nga kritikat e tij tė paramenduara.

Muhammedi ishte njė mėsues fetar, njė reformator shoqėror, njė udhėheqės moral, njė kolos administrativ, njė mik besnik, njė shok i mrekullueshėm, njė burrė i devotshėm (bashkėshort), njė baba i dashur – gjithēka ishte ai. Asnjė njeri tjetėr nė histori s’e kaloi ose s’u barazua me tė nė ēdo aspekt tė ndryshėm tė jetės, pasi ishte vetėm qėndresa e personalitetit tė Muhammedit qė arriti kaq pėrkryerje tė pabesueshme.

Mahatma Gandi, duke folur pėr karakterin e Muhammedit, thotė tek "Young India" (India e Re):

"Do tė dėshiroja tė njihja nga mė tė mirėt e atyre qė mbajnė sot pushtet tė padiskutueshėm mbi miliona zemrash tė njerėzimit... Unė u binda se nuk ishte shpata ajo qė fitoi njė vend pėr Islamin nė kėto ditė intriga tė jetės. Ishte thjeshtėsia e plotė e Tė Dėrguarit, devocioni i fortė i tij pėr miqtė e vet dhe ithtarėt, guximi i tij, besimi i tij absolut tek Zoti dhe me misionin e tij. Kjo dhe shpata mbajtėn ēdo gjė lart pėrpara tyre dhe kapėrcyen ēdo pengesė.

Kur unė mbarova vėllimin e 2-tė (tė jetėshkrimit tė Pejgamberit), mė erdhi keq se pėr mua nuk kishte mė asgjė pėr tė treguar pėr jetėn e madhe.

Tomas Karlail tek vepra e tij "Heronjtė dhe tė admiruarit", u habit mjaft se "si njė njeri i mbajtur thjesht, mundi tė bashkonte me kujdes fiset dhe beduinėt endacakė nė njė komb mjaft tė fuqishėm e tė civilizuar pėr mė se dy dhjetėvjeēarė."

Divėn Ēend Sharmė shkruan: "Muhammedi ishte shpirti i mirėsisė dhe ndikimi i tij u ndie dhe kurrė nuk do tė harrohet nga njerėzit pėrreth tij." (D.C. Sherma, The prophets of the East", Arlicuto, 1935, fq. 12).

Eduart Gibėn dhe Simon Oklei duke folur pėr shfaqjen e Islamit, shkruajnė se: "Unė besoj tek njė Zot dhe Muhammedi, I Dėrguari i Tij", ėshtė shfaqja e thjeshtė dhe e pandryshueshme e Islamit.

Imazhet intelektuale tė Parisit s’kanė qenė degraduar nga ēfarėdo idhull i dukshėm; nderimi i Tė Dėrguarit kurrė s’e ka shkelur madhėshtinė e virtyteve njerėzore; dhe porositė e tij kanė penguar (kontrolluar) mirėnjohjen e dishepujve tė tij brenda kufijve tė arsyes dhe fesė." (Historia e Perandorisė Saraēene, Lander 1870, f. 54).

Muhammedi nuk ishte aspak mė tepėr ose mė pak se njė qenie njerėzore. Pra, ai ishte njė njeri me njė mision fisnik, i cili ishte pėr bashkimin e njerėzimit nė adhurimin e Njė dhe vetėm tė njė Zoti dhe t’ua mėsonte atyre rrugėn e jetės sė ndershme e tė drejtė sipas porosive tė Zotit. Gjithmonė e paraqiste veten si "njė shėrbyes dhe emisar i Zotit" dhe me tė vėrtetė, ēdo veprim i tij shpallet i faktuar.

Duke folur pėr aspektin e barazisė pėrpara Zotit nė Islam, poetja e famshme indiane, Sarajini Naidu, thotė: "Ėshtė feja e parė qė predikoi dhe praktikoi demokracinė, sepse nė xhami kur dėgjohej thirrja pėr t’u lutur dhe adhuruesit grumbulloheshin, demokracia e Islamit mishėrohej pesė herė nė ditė, kur fshatarėt dhe mbreti gjunjėzoheshin pranė-pranė dhe proklamonin: "Vetėm Zoti ėshtė mė i Madh."

"Kam qenė e befasuar sa herė e mė tepėr nga ky bashkim i padukshėm i Islamit qė e bėn njeriun instinktivisht njė vėlla." (S. Naidu, "Idealet e Islamit").

Nė fjalėt e profesor Hurgronje: "Lidhja e kombeve themeluar nga I Dėrguari i Islamit, vendosi parimet e unitetit ndėrkombėtar dhe vėllazėrimin njerėzor me themele kaq universale saqė u tregon dritėn (qiriun) kombeve tė tjera."

Ai vazhdon: "Ėshtė e vėrtetė se asnjė komb nė botė nuk mund tė shfaqė njė krahasim me atė ēfarė Islami ka bėrė pėrpara realizimit tė idesė sė Lidhjes sė Kombeve."

Bota nuk ka hezituar sė ngrituri lart hyjnitė, individėt qė jeta dhe misioni i tė cilėve ka humbur nėpėr legjenda.

Ēdo pėrpjekje e tij ishte pėr qėllimin e vetėm tė bashkimit tė njerėzimit pėr adhurimin tek njė Zot i vetėm, vendosur kjo sipas kodit moral. Muhammedi ose pasuesit e tij, nė ēdo kohė, kurrė s’kanė pretenduar se ai ka qenė pasardhėsi i Zotit ose mishėruesi i Zotit ose njeri hyjnor – por pėrherė ka qenė dhe ėshtė konsideruar edhe sot vetėm si njė emisar i zgjedhur nga Zoti.

Michael M. Hart nė veprėn e tij pėr njerėzit e famshėm qė kontribuan nė dobi dhe ngritjen morale tė njerėzimit, shkran: "Zgjedhja ime pėr Muhammedin si kryesor i listės sė personave mė me ndikim nė botė, do tė habisė ndoshta disa lexues dhe do tė pyetem nga tė tjerė, por ai ishte i vetmi njeri nė histori qė ishte nė mėnyrė madhėshtore i suksesshėm njėkohėsisht nė besimet fetare dhe nivelet shekullore (M.H. Hart, "100: Lista e personave mė me ndikim nė histori." New York, 1978, f. 35).

Sot, pas njė intervali prej 14 shekujsh, jeta dhe mėsimet e Muhammedit kanė mbijetuar pa humbjet mė tė vogla, pa ndryshime ose interpohime. Ato afrojnė tė njėjtėn shpresė tė pavdekshme pėr trajtimin e mbarė njerėzimit tė sėmurė (qė ishte kur ai ishte gjallė). Kjo nuk ėshtė njė kėrkesė e pasuesve tė Muhammedit, por konkluzioni i pashkėputur theksuar nga njė histori kritike dhe e paanshme.

Sė fundi, ju do tė mund tė ndaleni njė ēast sė menduari pėr qenien njerėzore dhe t’i thoni vetvetes:

"A munden kėto pohime tė tingėllojnė nė mėnyrė kaq tė jashtėzakonshme dhe tė jenė tė vėrteta? Dhe mendoni, nėse ato tė jenė tė vėrteta dhe ju nuk e njihni MUHAMMEDIN ose nuk keni dėgjuar pėr atė, a nuk ėshtė koha qė ju t’i pėrgjigjeni kėsaj sfide tė tmerrshme dhe tė bėni pėrpjekje pėr ta njohur atė?

Nuk do t’ju kushtojė asgjė, por duhet tė provoni qė tė jeni nė fillim tė njė epoke tė re nė jetėn tuaj.

Ne ju ftojmė qė tė bėni njė njohje ndaj kėtij njeriu tė mrekullueshėm, Muhammedit (paqja qoftė mbi tė), ngjashmėria e tė cilit kurrė s’ka ekzistuar dhe nuk do tė jetė nė periudhat e zhvillimit tė kėsaj bote.


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
ardi_pr
Postuar nė: 17.08.2006, 10:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006

MUHAMMEDI(PQMT):Ėshtė njė profet i vėrtetė i Zotit sipas Biblės-(a)"…ēdo frymė(me kuptimin,ēdo profet)qė rrėfen se Jezu Krishti ka ardhur nė mish,ėshtė nga Perėndia."1GJONI 4:2


Krahasoni kėtė me Kur’anin e Shenjtė 3:4 dhe mė shumė referenca tė tjera Kur’anore ku Jezusi pėrmendet si KRISHT.


MUHAMMEDI(PQMT) I PĖRMENDUR ME EMĖR NĖ BIBĖL:


(b)"Goja e tij ėshtė vetė ėmbėlsia;po,ai ėshtė(Muhammed-im)tėrheqės nė ēdo pikpamje.Ky ėshtė i dashuri im,ky ėshtė miku im,o bija tė Jeruzalemit."KANTIKU I KANTIKĖVE 5:16


Nga dorėshkrimet origjinale Hebreje fjala "MUHAMMED-IM" ėshtė pėrkthyer si "tėrheqės nė ēdo pikpamje"qė aktualisht ėshtė fjala MUHAMMED me njė "IM" tė shtuar."IM" ėshtė shumėsi pėr respect nė gjuhėn hebreje.


MUHAMMEDI NJĖ "NGUSHLLUES"SI JEZUSI(PQMT):


©"Dhe unė do ti lutem Atit dhe ai do do t’ju japė njė Ngushllues TJETER qė do tė qėndrojė pėrgjithmon me ju."GJONI 14:16


Jezusi(PQMT)ishte Ngushlluesi i parė,dhe NJĖ TJETĖR duhet tė ketė qenė si ai,i njėjtė me Jezusin,njė njeri dhe jo njė SHPIRT(FRYMĖ).
----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
ardi_pr
Postuar nė: 17.08.2006, 10:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj tė krishterėve

Shpesh herė ėshtė keqtreguar qėllimisht qėndrimi qė profeti Muhamed kishte ndaj tė krishterėve. Mite dhe legjenda tė tepėrta qėllimkėqija e kanė mbuluar kėtė qėndrim. E vėrteta e zbuluar nga dokumentet mė tė hershme historike e tregon tė kundėrtėn. Profeti Muhamed jo vetėm qė nuk kishte ndonjė qasje armiqėsore ndaj tyre por pėrkundrazi i kishte trajtuar me dashamirėsi dhe afėrsi.

Nė vazhdim e keni njė letėr tė cilėn Profeti e kishte adresuar pėr murgjėrit e Manastirit tė Shėn Katerinės. Letra ėshtė dėrguar rreth vitit 628."Ky ėshtė njė mesazh nga Muhammed ibn Abdullah, si njė pakt pėr ata qė mbajnė Kristianitetin, pranė dhe larg, ne jemi me ta.
Me tė vėrtetė unė, shėrbėtorėt, ndihmuesit, dhe ndjekėsit e mi i mbrojnė ata, sepse kristianėt janė qytetarėt e mi; dhe pėr Allah, unė jam gjithmonė kundėr ēdo gjėje qė i dėshpėron ata.
Asnjė lloj detyrimi nuk duhet tė ketė mbi ta.
As gjykatėsit e tyre nuk do tė hiqen nga puna dhe as murgjėrit e tyre nga manastiret e tyre.
Asnjė nuk lejohet qė tė shkatėrrojė njė shtėpi tė besimit tė tyre, ta dėmtojė atė, apo tė marrė ndonjė gjė nga ajo pėr tek shtėpitė e muslimanėve.
Nė qoftė se ndonjė merr ndonjė nga kėto, ai do tė shkelė paktin e Zotit dhe nuk i bindet profetit tė Tij. Me tė vėrtetė, ata janė aleatėt e mi dhe kanė statutin tim tė sigurtė kundėr gjithēkaje qė ata urrejnė.
Asnjė nuk do t`i detyrojė ata qė tė udhėtojnė apo t`i obligojė pėr luftė.
Muslimanėt duhet tė luftojnė pėr ta.
Nė qoftė se njė femėr kristiane martohet me njė musliman, kjo nuk duhet tė ndodhė pa aprovimin e saj. Ajo nuk duhet tė ndalohet tė vizitojė kishėn e saj pėr t`u lutur.
Kishat e tyre duhet tė respektohen. Atyre nuk duhet t`u ndalohet riparimi i tyre as shenjtėrimi i pakteve tė tyre.
Asnjė njeri nga ummeti (bashkėsia muslimane) nuk duhet tė shkelė kėtė pakt deri nė Ditėn e Kijametit (fundi i botės)."Njė qėndrim tė tillė human, tė drejtė e zemėrmirė bota nuk ka parė nė asnjė rast tjetėr. Nga njė sjellje e tillė bujare mund tė mėsojnė edhe sot mjaft shtete e shoqėri duke filluar nga Evropa, Amerika, Azia, Afrika dhe kudo gjetkė.----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
delicious_as_me
Postuar nė: 17.08.2006, 15:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 1111
Bashkangjitur: 04.05.2006E tash be uskana argumentet tua jane bere pluhur.

e drejte eshte qe pasi ti lexosh keto shkrime nga ardi te bindesh se feja islame eshte para shek 7 dhe zoti eshte krijues i gjithesise. ndersa gjithe mesime t i meson nga pengamberi i fese SONE islame Muhammedi Salallahu alejhi ve selem(paqja qoftė mbi tė)


Show some respect


----------------------------------------
???
PMYahoo
Top
TeToVa_dk
Postuar nė: 21.08.2006, 10:47
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 11
Antari Nr: 2289
Bashkangjitur: 21.08.2006Hallall ju koftė pėr keto shkrime...

Allahu Eshte Nje Dhe i Vetem, Dhe Nuk Ka Tjeter Perpos tij...
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 21.08.2006, 11:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (delicious_as_me @ 17.08.2006, 15:36)
E tash be uskana argumentet tua jane bere pluhur.

e drejte eshte qe pasi ti lexosh keto shkrime nga ardi te bindesh se feja islame eshte para shek 7 dhe zoti eshte krijues i gjithesise. ndersa gjithe mesime t i meson nga pengamberi i fese SONE islame Muhammedi Salallahu alejhi ve selem(paqja qoftė mbi tė)


Show some respect


koleg, keto citime nuk me lejne pershtypje, filmat " FICTION SCIENCE " nuk jane qender e interesit tim. Keto qe me tregoni juve i klasifikoj ne kete kategori filmash;
PM
Top
blerim-blero
Postuar nė: 22.08.2006, 16:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006Pershendetje

Z.Uskana2006 te keshilloj qe te lexosh libra mbi fete,sidomos librat mbi fene islame e pastaj ndoshta mund te qe te bisedojme ne lidhje me kete teme,
nuk me vjen cudi se keto thenie te ketyre kolegeve i klasifikon ne kategori te ketyre filmave, pasi qe mendoj dhe besoj se ty personalisht nuk di per fete.


HIDE KILLER
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 22.08.2006, 21:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Feja eshte shperlarje truri o zoteri, nuk kam kohe me humb.
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 22.08.2006, 22:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006USKANA KETE NUK PO E KUPTOJ TEK TI,PASI QE FARE NUK E PELQEN KETE TEME,KURSE E SHFRYTEZON QDO MOMENT TE SHKRUASH,PSE ORE PO SHFRYTEZON KOHE KOT E NUK PO BENE DIQKA ME TE MENQUR SE MOS PO TE SHPERLAHET TRURI DUKE U MARE KAQ SHUME ME KETE TEME.

Nje njeri shkoi tek Mohamedi a.s.dhe i tha:''O i derguar i Allahut,kush eshte me i merituari i njerezve per mua?''Mohamedi a.s.i tha ''Nena jote,''pastaj kush'',profeti u pergjegj prape''nena jote,''pastaj kush'',''nena jote''u pergjegj prape pejgamberi,per te katerten here kur e pyeti ''pastaj kush?'',''pastaj babai yt'' u pergjegj Mohamedi a.s.
Uskana,shembulli nuk eshte per ty se te shperlahet truri,kujdes!!!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 22.08.2006, 22:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (platinaa @ 22.08.2006, 22:32)
USKANA KETE NUK PO E KUPTOJ TEK TI,PASI QE FARE NUK E PELQEN KETE TEME,KURSE E SHFRYTEZON QDO MOMENT TE SHKRUASH,PSE ORE PO SHFRYTEZON KOHE KOT E NUK PO BENE DIQKA ME TE MENQUR SE MOS PO TE SHPERLAHET TRURI DUKE U MARE KAQ SHUME ME KETE TEME.

Nje njeri shkoi tek Mohamedi a.s.dhe i tha:''O i derguar i Allahut,kush eshte me i merituari i njerezve per mua?''Mohamedi a.s.i tha ''Nena jote,''pastaj kush'',profeti u pergjegj prape''nena jote,''pastaj kush'',''nena jote''u pergjegj prape pejgamberi,per te katerten here kur e pyeti ''pastaj kush?'',''pastaj babai yt'' u pergjegj Mohamedi a.s.
Uskana,shembulli nuk eshte per ty se te shperlahet truri,kujdes!!!


Keta jane perrallat e Nasradin Hoxhes i kam ndegjuar, ti me te vertete nuk je ne kete bote. Je kompletisht e shkeputur.
PM
Top
blerim-blero
Postuar nė: 23.08.2006, 16:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006zotrote po me duket se ti je ateist,me sa pashe une ne kete forum,
krejt njerzit po besojne dikund me sa e di une,vec ateistat askund

tung pershendetje
HIDE KILLER
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
ha_ha_ha
Postuar nė: 13.04.2007, 19:09
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 6760
Bashkangjitur: 05.04.2007Kujdes ne shprehje.

Sjellje e till nuk tolerohet ne forum.

Lexoni rregullore e forumit:
http://www.studentet.info/modules/ipboard/...hp?showtopic=14

Si dhe kulturen e debatit.
http://www.studentet.info/modules/ipboard/...hp?showtopic=15

Ky postim ėshtė ndryshuar nga A.Selmani nė 13.04.2007, 19:20
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio