Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kallamar i tiganisur me salcė jeshile dhe hudher
Dredheza
Postuar nė: 11.11.2009, 00:20
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Kallamar i tiganisur me salcė jeshile dhe hudher

Materialet pėr 4 persona

* 1 filxhan arra tė shtypura
* 2 feta tė holla buke pa kore tė prera nė pjesė tė vogla
* 3/4 e filxhanit verė e bardhė
* 3-4 thelpinj hudhre
* 1/2 tufė majdanoz
* 3-4 lugė gjelle vaj ulliri
* kripė dhe piper
* 1/2 kg kalamar i pastruar dhe i prerė nė rrathė
* 1/2 filxhan miell
* vaj pėr skuqje

Pėrgatitja

Vėmė tė gjitha materialet sė bashku nė njė tas dhe i shtypim me dorė deri sa tė bėhen njė masė mbulojeni dhe rruajeni nė frigorifer.Lyeni me miell rrathėt e prera tė kallamarit nga tė gjitha anėt dhe vėrini tė tiganisen nė njė tigan tė madh, nė tė cilin kini hedhur mė parė vajin tė digjet.Kujdes qė tė tiganisen mirė mos hidhni shumė copa bashkė sepse bije temper­atura , dhe nė vend qė tė bėhen kėrce ngjiten me njėra tjetrėn.Hiqini nga tigani dhe shtrojini nė njė letėr pirėse.Vendosen nė njė pjatė dhe zbukurohen me majdanoz, gjithashtu vėmė salcėn nė njė pjatė tė veēantė me qėllim qė tė marrė secili aq sa dėshiron.

Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Dredheza nė 11.11.2009, 00:48


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio