Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sufle me ēokollatė
Dredheza
Postuar nė: 23.11.2009, 14:10
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Materialet:

* 250 gr. ēokollatė (e fortė, pa qumėsht)
* 250 gr. gjalpė
* 4 vezė
* 4 tė kuq vezėsh
* 120 gr. sheqer
* 40 gr. miell

Pėrgatitja

1. Nė fillim shkrijmė ēokollatėn duke pėrdorur vaskėn me ujė tė ngrohtė. Pėr kėtė nė kushtet e shtėpisė mund tė pėrdorni dy enė me madhėsi tė ndryshme: njėra duhet tė jetė mė e madhe, aq sa mund tė zėrė enėn tjetrėn brenda. Enėn e parė e mbushni me ujė (jo plotėsisht) dhe e vini nė zjarr. Brenda saj vendosni enėn e dytė, e cila ka madhėsi mė tė vogėl, ku keni hedhur masėn e ēokollatės. Nė kėtė mėnyrė ēokollata shkrin nga ngrohtėsia e ujit dhe jo e zjarrit. Sapo tė fillojė tė shkrijė, nė ēokollatė shtojmė gjalpin dhe e pėrziejmė pėr disa minuta derisa tė marrė formė tė njėtrajtshme.

2. Ndėrkaq nė njė mikse rrahim vezėt, tė kuqet dhe sheqerin derisa masa tė shkumėzohet, tė zbardhet dhe tė mpikset. Shtojmė nė tė masėn prej ēokollate dhe hedhin pak nga pak sasinė e miellit.

3. Lyejmė me gjalpė dhe miell fundin e 8-10 formave ose taseve dhe i mbushim me masėn e mėsipėrme, jo plotėsisht por gati njė gisht mė poshtė buzėve. Mė pas i pjekim ato nė furrė nė temperaturė 230 gradė celsius pėr rreth 8 minuta. I lėmė tė ftohen pėr 2 minuta; i heqim nga forma dhe me kujdes i shėrbejmė menjėherė.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
alvin
Postuar nė: 23.11.2009, 14:11
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Dredhėza...mos provoko nė kohė tė drekės!
Kun tė gjej tash kėshtu delikatesi? smil3dbd4e02c5440.gif smil3dbd4e02c5440.gif smil4a8acd602a050.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga alvin nė 23.11.2009, 14:12


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 23.11.2009, 14:16
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (alvin @ 23.11.2009, 15:11)
Dredhėza...mos provoko nė kohė tė drekės!
Kun tė gjej tash kėshtu delikatesi? smil3dbd4e02c5440.gif smil3dbd4e02c5440.gif smil4a8acd602a050.gif

Pasi haet dreka, eshte koha per embelsire.

Po te jap nje smil3dbd4e4c2e742.gif qe te te shuaj nepsin smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
alvin
Postuar nė: 23.11.2009, 14:17
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Dredheza @ 23.11.2009, 15:16)
Pasi haet dreka, eshte koha per embelsire.

Po te jap nje smil3dbd4e4c2e742.gif qe te te shuaj nepsin smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Evharisto!


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Mbinjeriu
Postuar nė: 23.11.2009, 14:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009-E di se cfare thote nje shok i imi per kuzhinen Shqiptare:
-Se jane shume te varfer ne kuzhine smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top
Njona_GV
Postuar nė: 23.11.2009, 15:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1624
Antari Nr: 23069
Bashkangjitur: 01.08.2009Leje po ket foto kush te qoj me qit ktu uffffff njammmm smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
- Find someone who can change your life .. not just your relationship status .
PM
Top
Alblord
Postuar nė: 23.11.2009, 15:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3741
Antari Nr: 15225
Bashkangjitur: 28.04.2008Kjo embelsira cka do ishte e mire me keto: smil3dbd4d4e4c4f2.gif


Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Nothing happens, until I make it happen!
PM
Top
Njona_GV
Postuar nė: 23.11.2009, 17:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1624
Antari Nr: 23069
Bashkangjitur: 01.08.2009 Citim (Alblord @ 23.11.2009, 16:51)
Kjo embelsira cka do ishte e mire me keto: smil3dbd4d4e4c4f2.gif


Fotografi e jashtme

Amo si e ke godit edhe me ruskisallat de kisht shku smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
- Find someone who can change your life .. not just your relationship status .
PM
Top
Alblord
Postuar nė: 24.11.2009, 03:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3741
Antari Nr: 15225
Bashkangjitur: 28.04.2008 Citim (Njona_GV @ 23.11.2009, 18:25)
Amo si e ke godit edhe me ruskisallat de kisht shku smil3dbd4e5e7563a.gif

Plus edhe pak pershesh me kos, do ishte bere per merak! smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Nothing happens, until I make it happen!
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 24.11.2009, 05:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007ene nfund 2lug xhize ene hazer...


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Kacurelja
Postuar nė: 24.11.2009, 10:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2347
Antari Nr: 19113
Bashkangjitur: 23.12.2008yaaak tash po me bani me vjell ju 3 te fundit... smil3dbd4dcd7b9f4.gif smil3dbd4dcd7b9f4.gif


----------------------------------------
Me jep nje laps dhe leter, pak drite ne dhomen time, e me ler te kenaqem me shkronjat...!
PM
Top
Njona_GV
Postuar nė: 24.11.2009, 10:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1624
Antari Nr: 23069
Bashkangjitur: 01.08.2009 Citim (Kacurelja @ 24.11.2009, 11:02)
yaaak tash po me bani me vjell ju 3 te fundit... smil3dbd4dcd7b9f4.gif smil3dbd4dcd7b9f4.gif

heheh ene mua me shkoj apetiti mo weee heheh Alblordi i ka fajet smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
- Find someone who can change your life .. not just your relationship status .
PM
Top
festina
Postuar nė: 24.11.2009, 10:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6417
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008E shijshme ėshtė, e kam provuar te gatshme...


----------------------------------------
Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio