Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Torte me lajthi
Dredheza
Postuar nė: 04.12.2009, 17:05
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Nevojiten (pėr 6 veta):

* 150 gr gjalpė nė copa
* 150 g sheqer
* 4 vezė
* 100 g miell
* 1 qese tharm pluhur
* 100 g lajthi tė pjekura
* 200 g ēokollatė pėr gatim
* pak kripė

Pėr mbushje: 100 ml ajkė

Pėr shtresėn e sipėrme:

* 150 gr ēokollatė pėr gatim
* disa pika esencė vanilje
* 60 ml ajkė e lėngshme

Pėrgatitja:


Me anė tė miksit punojeni gjalpin me sheqerin derisa tė bėhet si shkumė. Shtoni tė verdhat e vezėve, njė nga njė, miellin e situr (duke e hedhur si shi) dhe nė fund tharmin.

Ngjizni lajthitė dhe ēokollatėn e grirė bashkė; rriheni si borė tė bardhėn e vezėve me pak kripė dhe shtojani pėrzierjes, duke u kujdesur qė tė mos ulet. Hidheni brumin nė tavėn e bėrė me gjalpė dhe miell dhe piqeni nė furrėn tashmė tė nxehtė pėr afro 50 minuta.

Ndėrsa ėmbėlsira ėshtė nė furrė, rrihni ajkėn. Pėr tė bėrė shtresėn e sipėrme tė tortės, shkrini ēokollatėn nė banjomaria (enė mbi enė me ujė) dhe punojeni me njė shpatull duke i shtuar ca pika esencė vanilje dhe ajkė tė lėngshme.

Kur ėmbėlsira tė jetė pjekur, vėreni tė ftohet nė rrjetėn pėr ėmbėlsira, pastaj ndajeni nė dy disqe. Mbusheni me ajkė tė fryrė dhe mbulojeni me shtresėn e kremit tė pėrgatitur duke e zbukuruar me lajthi tė copėzuara.


Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
alvin
Postuar nė: 04.12.2009, 17:06
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Mos provoko,dredhėza!


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
kujtesa
Postuar nė: 04.12.2009, 17:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2258
Antari Nr: 23557
Bashkangjitur: 27.10.2009Dredhza nese e ke pregadit na prit se po vim te ti ehehehehh
PM
Top
unlimited
Postuar nė: 04.12.2009, 17:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 314
Antari Nr: 18118
Bashkangjitur: 24.10.2008oh so delicious :)


----------------------------------------
Enjoying the law of attraction : )
Hakuna matata
PMUsers Website
Top
Dredheza
Postuar nė: 04.12.2009, 17:13
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (alvin @ 04.12.2009, 18:06)
Mos provoko,dredhėza!

Ti mos u anko, nuk besoj se ne shtepi gatuan ti smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 04.12.2009, 17:14
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (kujtesa @ 04.12.2009, 18:09)
Dredhza nese e ke pregadit na prit se po vim te ti ehehehehh

Patjeter, mire se te vini smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
alvin
Postuar nė: 04.12.2009, 17:15
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Dredheza @ 04.12.2009, 18:13)
Ti mos u anko, nuk besoj se ne shtepi gatuan ti smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Shkova tash tė blej lajthia,gjalpė, miell, ēokollatė pėr gatim...dhe tja dėrgoj tė dashurės tė ma bėjė njė tortė...recetėn e kam kėtu nė forum smil4a8acf686328f.gif smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
kujtesa
Postuar nė: 04.12.2009, 17:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2258
Antari Nr: 23557
Bashkangjitur: 27.10.2009 Citim (alvin @ 04.12.2009, 18:15)
Shkova tash tė blej lajthia,gjalpė, miell, ēokollatė pėr gatim...dhe tja dėrgoj tė dashurės tė ma bėjė njė tortė...recetėn e kam kėtu nė forum smil4a8acf686328f.gif smil4a8acf686328f.gif

Jo mos u mundo se dredhza na ftoi qe te shkojme te ajo kshtuqe mos e mundo te dashuren.

Respekte
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 04.12.2009, 17:18
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (alvin @ 04.12.2009, 18:15)
Shkova tash tė blej lajthia,gjalpė, miell, ēokollatė pėr gatim...dhe tja dėrgoj tė dashurės tė ma bėjė njė tortė...recetėn e kam kėtu nė forum smil4a8acf686328f.gif smil4a8acf686328f.gif

Hehe, me pelqen fakti qe e quan bashkeshorten te dashur akoma smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif E ben te duket trendy smil4a8acf686328f.gif smil4a8acf686328f.gif smil4a8acf686328f.gif

Bon Apetit smil3dbd4e7853679.gif smil3dbd4e7853679.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
alvin
Postuar nė: 04.12.2009, 17:21
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Dredheza @ 04.12.2009, 18:18)
Hehe, me pelqen fakti qe e quan bashkeshorten te dashur akoma smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif E ben te duket trendy smil4a8acf686328f.gif smil4a8acf686328f.gif smil4a8acf686328f.gif

Bon Apetit smil3dbd4e7853679.gif smil3dbd4e7853679.gif


Merci smil4a8acf686328f.gif

P.s ende e dua njėsoj si ditėn qė e kam njohur smil4a8acd602a050.gif


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Elmedinaa
Postuar nė: 04.12.2009, 17:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1259
Antari Nr: 21875
Bashkangjitur: 24.03.2009Shume bukur po duket kjo Torte ..ama keq per mua se un si pelqej fare Tortet


----------------------------------------
Nuk je i dėgjueshem ndaj Allahut, por pohon se e do Atė...
Kjo nuk ėshtė e mundur, dhe ėshtė shembull shumė i keq...
Sikur dashuria jote tė ishte e sinqertė, ti do tė ishe i dėgjueshem ndaj Tij,..
Sepse ai qė dashuron ėshtė i dėgjueshem ndaj tė dashurit tė tij...
PM
Top
Embargo
Postuar nė: 04.12.2009, 19:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008Ju befte mire atyre qe e materializuan kete reete. Duket bukur!


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio