Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (14) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Poezi Nga Xheladin Hamza, PĖR TY
xheladin
Postuar nė: 05.11.2007, 13:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007shkruan: xheladin hamza


PĖR TY

Ēdo natė
Pranė dritares sė hapur
Hidhem nė mendime
Pėr ty loēka ime

Shumė tė dua
Ti kėtė nuk e di
Guxim s’pata tė tė them

Me lot nė sy
Emri yt
Mbi buzė tė mia fle

Tė thėrras me zė
Kur i tėrė qyteti
Nė gjumė ėshtė

Dėgjohet jehona e tij
Ti nuk mė dėgjon, jo
Jam shumė larg

Mezi pres takimin tonė
Tė tė them sa shumė tė dua
Sa shumė vuaj pėr ty

Nė ėndėrr tė kam ēdo natė
Nė mėngjes kur zgjohem
Pėrsėri shoh
Pranė nuk tė kam, eh...
PM
Top
xheladin
Postuar nė: 06.11.2007, 08:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007xheladin hamza


MBI GJOKSIN TĖND

Emri yt gėrryhet
Nėpėr damarėt
E shpirtit tim

I strukur
Nėn hijen
E sė kaluarės qė e mbulon

Shtriji duart kah unė
Tė pėrqafohemi
Me afsh e me mall

Tamam aty nė horizontin
Ku nė tė njėjtėn kohė
Takohet e puthitet ditėnata

Ėndrra e rinisė sonė
Aty mbi re tė arta
Syhapur fle

Bilbili kėngėn e tij mė tė bukur
Aty e shndėrron nė vaj
Mbi gjoksin tėnd si dikur
Edhe njėherė me lot dua tė qaj

PM
Top
DreNiCaK1
Postuar nė: 06.11.2007, 11:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 10054
Bashkangjitur: 06.10.2007bravo shum te mira poezitee :D:D
PMUsers Website
Top
xheladin
Postuar nė: 07.11.2007, 19:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007xheladin hamza

MORRA KOHĖN TIME

Morra kohėn time dhe ika
Qerpikėt i shtrėngova fortė
Shikimin e fundit lamtumirės
Nuk dėshirova ta lagi me lot

Shpirti filloi gjėmimin e tij
Loti rrėshqiti mbi faqe
E zbrita me gjuhė mbi buzė
Shijova shijen e tij tė pelimtė

Ula kokėn drejtė rrugės pa kthim
Zemra filloi tė rrahė me shpejtė
Sa e vrazhdė ėshtė kjo kohė
Kur zemra nė ndarje mė pėlcet...
PM
Top
xheladin
Postuar nė: 09.11.2007, 21:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007xheladin hamza

TY VOGĖLUSHJA IME

Kur tė bėhem vetėm kėnga
E erėrave tė shkretėtirės
Dhe bėhem vetėm pluhuri i saj
Dhe njė pikė nė kohėn oqeanike
Edhe atėherė do tė tė kujtoj
Veē ty vogėlushja ime...

Mi fale vetėm dy ditė lumturie
Njėrėn pėr kohėn e tanishme
Tjetrėn pėr botėn nė amshim
Qė tė dyja pėr shpirtin tim
Janė pėrjetėsi e tė gjitha kohėrave
Vogėlushja ime...
PM
Top
xheladin
Postuar nė: 09.11.2007, 21:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007xheladin hamza

ZOG I SHFRENUAR

Edhe atėherė
Kur kėngė dhe duar tė huaja
Tė thėrrasin nė pėrqafim
Unė ndjej dridhje tė lehta
Tė zemrės nėn dėrrasėn e gjoksit

Nga ėndrra e ėndrrės
Zgjohem me krah tė hapur
Si zog i shfrenuar
Nė fluturim tė fundit mistik

Nė errėsirėn e qetė tė kėsaj nate
Mė takojnė erėrat e sė kaluarės
Nė tė njėjtin vend ku i kėrkoj
Ndjenjat e dashurisė sė humbur

Hedhi sytė e pėrlotur pėrreth
Tė shoh nė vallėzim nė vello
Nė peizazhe magjepse tė sė kaluarės
Si dikur nė shatėrvanin e rinisė...

Vibracioni i zemrės merr hov
Lot lehtas rrėshqasin mbi faqet e mia
E nė tokė pėrplasen
Si pika shiu nė vjeshtėn e vonuar..
PM
Top
xheladin
Postuar nė: 12.11.2007, 08:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007xheladin hamza

DITĖ E ZYMTĖ

Dielli i zbehtė
Ndritė ditėn e vdekur

Shpresa humbet nė kujtimet
E iluzioneve tė pavdekshme

Mes gishtrinjėve
Shpalosi qiellin palė palė

Qetėsia qė kėndon
Lexon nė ballin tim
Kėngėt e plagėve ...

Nė rrudhat e fytyrės
Mbeti e shėnuar ditė e zymtė
E larė me gjakun e njomė

Mbi toprakun tonė
Djajtė edhe njė herė
Hedhėn vallen e ēmendurisė ...
PM
Top
xheladin
Postuar nė: 03.12.2007, 17:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007shkruan: xheladin hamza

NĖNĖS SIME

Nė ėndrrėn e natės qė iku pa kthim
Ti nėna ime, mendimet mi pėrkėdhele
I bėre tė mėndafshtė
Si flladi i verės nė mbrėmje...

Kujtimet pėr Ty
Zbritėn qerpikėve tė mi
Tė larė me lot...

Mbi varrin tėnd u pėrkula
E hapa portėn e zemrės sė djegur
Ajo u gjunjėzua totalisht

Elhamin zėshėm ta kėndova
Shpirti mė dridhej si nė ankth
E fjala mė mbeti nė fytin e tharė...

Mbi mollėzat e faqeve
M’u rrokullisėn lot dhembjeje
Ranė mbi varrin tėnd
Me lule mbuluar
Ku ti rehatshėm fle, nėna ime!
PM
Top
variola
Postuar nė: 03.12.2007, 23:47
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 25
Antari Nr: 10734
Bashkangjitur: 05.11.2007ndoshta nuk eshte e tepert edhe nje poezi nga une te jete ketu


Do ta ruaj dashurine per ty
sikur syte e mi
sepse te zgjodha ty midis miliona njerzish
preka lumturine qe kurr se kisha prek me pare
te puthi fort fli e kenaqu ylli im
kur te njoha une ty
edhe qielli lotoj
sepse humbi yllin me te mir qe kishte
e ate ja morra une... smil3dbd4ddd6835f.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga variola nė 03.12.2007, 23:49

Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura
PM
Top
xheladin
Postuar nė: 08.12.2007, 07:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007shkruan: xheladin hamza

NGJYRAT E SHKĖLQIMIT

Fillimin dhe mbarimin e jetės
Trup lodhur
I pėrputha nė njė pikė
Porsi njė semazen...

Si nė ėndėrr
Kalova udhėtimin
Nėpėr kohėn kėtė tė kalbur...

Pastaj dola nga qetėsia
E varrit
Qė nė mua flinte

Ta ngulfasė zėrin qė del
Nga thellėsia e shpirtit
E tė dėgjoj muzikėn e semasė heshtshėm...

E mbuloj me vellon e sė kaluarės
Tė mbėshjtellur
Me ngjyrat e shkėlqimit...

Dhe tani dėnesė!

*sema – (qielli arabisht) valle hyjnore qė dervishėt sillen nė vend e qė luhet nė Konja tė Turqisė nga dervish tė MEVLEVISĖ
*semazen – valltar qė sillet nė lojėn sema

Ky postim ėshtė ndryshuar nga xheladin nė 08.12.2007, 07:36
PM
Top
xheladin
Postuar nė: 11.12.2007, 13:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007shkruan: xheladin hamza

MĖ KĖRKO NĖ KĖNGĖT E ZOGJVE

Sonte s’kam frikė dhe kėnaqėsi kam
Nga kjo natė e qetė qė lehtas bie
Dhe Nuri qė mbi trupin tim lėshohet
Tė mė ndritė pėrjetėsisht...

Engjėjt mbi krahėt e tyre
Bartin veprat tė mia jetėsore
Tek ngjiten horizonteve hyjnore
Sa i kėndshėm ėshtė ky udhėtim mistik...

E ty, nėse ndonjėherė
Tė bie ndėrmend pėr mua
Mė kėrko nė aromėn e luleve
Nė burimet e lumenjve
Dhe nė kėngėt e zogjve...

Nė agun e mėngjesit tė hershėm
Kur dielli rrezet e tija tė para lėshon
Mes tyre ėshtė shpirti im dhe ndritė...
PM
Top
xheladin
Postuar nė: 12.12.2007, 09:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 159
Antari Nr: 10714
Bashkangjitur: 05.11.2007shkruan: xheladin hamza

NJĖTRAJTĖSI

Jam humbur
Nė botėn e ēmendurive

Shoh njerėzit qė dėgjojnė
Melodinė e kėngėve
Me harfe tė kėputura

Nė tė njėjtėn kohė
Qajnė dhe qeshin...

Thua se tė gjithė barabartė janė
Tė lumtur dhe tė humbur
Tė pėrvajshėm dhe tė buzėqeshur

Me dhembje shpirti dhe dashuri
Ecim me hapa tė njėjtė nė shpejtėsi...

Nė kohėn e ēmendurisė
Mes nesh
Asnjė dallim s’ka....
PM
Top
Amra
Postuar nė: 12.12.2007, 13:46
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 44
Antari Nr: 11899
Bashkangjitur: 11.12.2007Rrija i menduar ne dritare pash nje yll ndriconte shume dhe une i vendosa emrin tend po cdo nate mendoesha a eshte valle ky ylli im po u mendova dhe thashe se e kisha gabim.
PM
Top
Amra
Postuar nė: 12.12.2007, 13:46
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 44
Antari Nr: 11899
Bashkangjitur: 11.12.2007Puthja eshte e lehte fare ste mundon por kij kujdes se kujt ja dhuron
PM
Top
Amra
Postuar nė: 12.12.2007, 13:47
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 44
Antari Nr: 11899
Bashkangjitur: 11.12.2007Mos u dashuroni keq se zban ahahahhahahah
PM
Top

Topic Options Faqe: (14) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio