Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nis rrėnimi i mitit tė rrejshėm, reagim ndaj vendimit te Rufi Osmanit
shkembi
  Postuar nė: 18.12.2009, 10:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 406
Antari Nr: 16510
Bashkangjitur: 22.07.2008Nis rrėnimi i mitit tė rrejshėm

Nė jetė, ēdokush nga ne ka pėrvoja tė ndryshme me njerėz, dhe nė saje tė atyre pėrvojave qė ne i kemi nė raport me tė tjerėt japim vlerėsimet tona, pėr atributet pozitive apo jo vlerat qė e shquajnė njė personalitet. Nė kėtė shkrim, do tė mundohem tė bėjė kombinim e njė analize politike mbi ngjarjet e fundit nė Komunėn e Gostivarit dhe reagimin personal, lidhur me largimin e 7 tė punėsuarve nga administrata e Komunės sė Gostivarit, me vet faktin se njė nga ata jam edhe unė vet. Duke e pasur parasysh faktin, se bėhet fjalė pėr largimin e nėpunėsve shtetėror nga administrata e Komunės sė Gostivarit, dikush mund edhe ta parashtroj pyetjen se pse duhet tė jepet edhe njė vlerėsim politik i ngjarjes. Pėrgjigja nė kėtė pyetje ėshtė shume e thjeshtė, vendimi pėr largimin e tė punėsuarve nga administrata e Komunės sė Gostivarit, ėshtė pastėr vendim politik dhe me qėllime revanshiste. Ajo ēka mė dha motiv shtesė qė tė dal me njė reagim tė tillė tė kombinuar, janė edhe vet deklaratat kontradiktore tė Rufi Osmanit, i cili thekson herė se tė punėsuarit janė jo-produktiv, herė thekson se janė jo kompetent vetėm e vetėm ta arsyetoj njė vendim me tė cilėn i kėnaq dobėsitė e tija shpirtėrore dhe tė disa njerėzve pėrreth tij. Se vendimi ėshtė politik, personalisht kam arritur me kohė tė siguroj dėshmi mbi bazėn e tė cilave do ta dėshmoj kėtė ēka e pohoj kėtu.
Qė nga dita e parė, kur erdhi nė krye tė Komunės sė Gostivarit, zotėria lėshoi urdhėresė gojore pėr transferimin tim nga administrata e Komunės sė Gostivarit, nė njėsinė territoriale pėr mbrojtje kundėr zjarrit – Gostivar, ku kam qėndruar deri sa e mora njoftimin se me riorganizimin e administratės dhe me sjelljen e rregullores sė re pėr sistematizimin e vendeve tė punės, pėr mua nuk ka vend pune dhe nuk jam i sistemuar nė asnjė vend pune, fat qė e ndajė me gjashtė kolegė tė tjerė. Pėr kohėn, derisa kam qėndruar nė njėsinė territoriale pėr mbrojtje kundėr zjarrit – Gostivar, arrita tė siguroj dėshmi tė cilat dėshmojnė se vendimi ėshtė politik dhe se Rufi Osmani, definitivisht ka filluar ti riinstalojė “vlerat” e tė ashtuquajturės ideologji komuniste, nėse si pėlqen majtistėt le ti kuptojė si “vlera” tė ideologjisė fashiste, nė njė kohė kur bota me hapa gjigant po lėviz drejt njė rendi tė ri botėror pėr tė instaluar vlerat e demokracisė liberale nė ēdo pore tė shoqėrisė. Rufi Osmanit i kam dėrguar njė shkresė, ku kam kėrkuar qė t’i shpjegojė arsyet pse urdhėroi qė nga dita e parė qė unė tė transferohem nė njėsinė e zjarrfikėsve dhe kam shkruar se nėse nuk marrė pėrgjigje, atėherė e marrė tė drejtėn qė vendimin e tyre ta cilėsoj si vendim politik me qėllime revanshiste ndaj meje, vendim me tendencė pėr zhvlerėsimin tim profesional, tendencė pėr izolim dhe shkaktimin e streseve psikologjike. Osmani, qė tė mos i bėjė cilėsimet e mėsipėrme, mė dėrgoi njė pėrgjigje, ku thekson se unė nė objektin e njėsisė sė zjarrfikėsve, jam i dėrguar pėrkohėsisht qė tė bėjė pėrpjekje tė zgjidhė disa ēėshtje problematike nė atė njėsi, me ēka pranohet prapavija e vendimit. Nė atė njėsi, nuk ka ēėshtje problematike pėr tė cilat jam kompetent qė t’i zgjidh, ngase punėt administrative qė lidhen me njėsinė e zjarrfikėsve udhėhiqen qė tė gjitha nga administrata, dhe logjikisht unė nuk kisha ēka tė zgjidh atje.
Kėrkova, qė punėt administrative qė lidhen me njėsinė e zjarrfikėsve t’i delegojnė nė vetė njėsinė, me arsyetimin qė do tė lehtėsohet nga ngarkesa e administratė, por nuk e panė tė arsyeshme as kėtė ta bėjnė. Kėtė, histori do e pėrmbylli me kaq, kurse Rufi Osmanit do t’i them publikisht se as nji pėr qind nuk ka arrit tė bėjė zhvlerėsimin tim profesional. Tek unė, as ai dhe as njerėzit pėrreth tij nuk kanė arritur tė shkaktojnė trazira shpirtėrore dhe psikologjike, ashtu siē nuk kanė shkaktuar tek pjesėtarėt e familjes time as sundimet mė tė egra sllave, tė cilėt e zhdukėn fizikisht stėrgjyshin tim Lok Llakavicėn vetėm pse ishte pjesėtari mė besnik i Shqipėrisė etnike, por nuk arritėn dot ta asgjėsojnė moralisht nė sytė e popullit, edhe pse nė radhėt tona janė paraqitur individ tė cilėt kohė pas kohe janė pėrpjekur t’i nxijnė figurat mė tė lavdishme tė historisė tonė duke qenė bashkėpunėtorė tė regjimeve tė pėrbetuara kundėr shqiptarėve. Andaj ua bėjė me dije zotėri, mbase nuk e di nga buron i gjithė ai vrull tek ju qė t’i shfaqni kėto tendenca qė tė shkaktoni dėme pikėrisht tek ato familje, nuk do ta arrini dot. Me retorikėn tuaj sulmuese dhe denigruese mbase edhe mund tė arrini pėrkohėsisht tė pėrfitoni ndonjė pikė politike, por nuk do tė arrini dot tė mbaheni nė skenėn politike nė periudhė afatgjatė.
Personalisht, nuk e preferoj tė tregoj shenja narcizoide ashtu siē ju paraqiten ju vazhdimisht dhe trumbetoni se jeni doktor profesor i ekonomisė, por kėsaj radhe unė personalisht ua bėjė me dije qė ta largoni nga koka juaj e fiksuar se keni larguar kuadro jo-produktivė dhe jo adekuatė, ngase shkollimin e kam kryer nė institucionin edukativo-arsimor ku edhe vet ju jeni mėsimdhėnės, nė drejtimin e administratės publike, duke qenė njėri ndėr studentėt mė tė mire. Po ashtu, pėr shkollimin tim mund tė merrni edhe tė dhėna tjera, lidhur me vijimin e studimeve tė magjistraturės, nė fakultetin juridik nė Shkup, instituti pėr kėrkime socio-politike dhe juridike, tė gjitha kėto referenca i jap me njė qėllim tė vetėm, mbase jam i sigurt se arsyes qė e dhatė pėr largimin tonė, edhe vet nuk i besoni.
I nderuar, personalisht ju njoftojė se nė asnjė rast nuk do tė lejojė qė ju kėtu e tutje tė hidhni baltė mbi vlerat e popullit tonė, ngase e llogaris pjesė e vlerave tė popullit tim ēdo pjesėtar i cili nė kėtė kohė kur nevoja pėr dije shfaqet gjithnjė e mė tepėr e ata shkollohen Nuk do tė lejojė qė tė na pėrsėritet ajo e dikurshmja, ēdokush qė nuk mendonte si Rufi Osmani, ishte i destinuar tė shpallej tradhtar dhe armik i popullit tė vet, ngase ajo periudhė tek ne si shoqėri shqiptare ka lėnė pasoja tė cilat i vuajmė edhe sot e kėsaj dite, andaj ta dini se nuk do tė lejoj tė hidhni baltė mbi familjet tona, mbi shkollimin tonė dhe mbi vlerat individuale dhe shoqėrore.
Nėse doni, do tė merrem edhe me grupin e njerėzve tė cilėt vazhdimisht ju shoqėrojnė, dhe t’i vendosim nė peshore vlerat tuaja dhe tonat, nėse doni do t’i bėjmė edhe njė retrospektivė historisė tonė nga ku do tė shohim kush cilin e ka dėmtuar, kush me cilin ka bashkėpunuar, do tė kthehemi nė tė tashmen kush ēka punon dhe kush pėr cilin punon. Nėse doni, do t’i paraqesim edhe vizionet tona pėr tė ardhmen kush pėr ēka angazhohet, por njė diēka qė mė len mua tė shpresoj ėshtė fakti se kėsaj radhe duke e ndjekur kėtė politikė tuajėn tė kthyer me kokė mbrapsht nuk do tu shkojė. Kjo qė e paraqita kėtu, besoj qė do t’i shėrbejė asaj qė tashmė ka filluar - rrėnimit tė njė miti tė rrejshėm tė krijuar ndėr shqiptarėt pėr personalitetin tuaj.

(autori ėshtė njėri nga tė larguarit nga puna, nga administrata e Komunės sė Gostivarit)
http://lajmpress.com/opinion/2618.html
PM
Top
kritiku_1
Postuar nė: 18.12.2009, 10:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4095
Antari Nr: 10472
Bashkangjitur: 26.10.2007 Citim (shkembi @ 18.12.2009, 11:05)
Nis rrėnimi i mitit tė rrejshėm

Nė jetė, ēdokush nga ne ka pėrvoja tė ndryshme me njerėz, dhe nė saje tė atyre pėrvojave qė ne i kemi nė raport me tė tjerėt japim vlerėsimet tona, pėr atributet pozitive apo jo vlerat qė e shquajnė njė personalitet. Nė kėtė shkrim, do tė mundohem tė bėjė kombinim e njė analize politike mbi ngjarjet e fundit nė Komunėn e Gostivarit dhe reagimin personal, lidhur me largimin e 7 tė punėsuarve nga administrata e Komunės sė Gostivarit, me vet faktin se njė nga ata jam edhe unė vet. Duke e pasur parasysh faktin, se bėhet fjalė pėr largimin e nėpunėsve shtetėror nga administrata e Komunės sė Gostivarit, dikush mund edhe ta parashtroj pyetjen se pse duhet tė jepet edhe njė vlerėsim politik i ngjarjes. Pėrgjigja nė kėtė pyetje ėshtė shume e thjeshtė, vendimi pėr largimin e tė punėsuarve nga administrata e Komunės sė Gostivarit, ėshtė pastėr vendim politik dhe me qėllime revanshiste. Ajo ēka mė dha motiv shtesė qė tė dal me njė reagim tė tillė tė kombinuar, janė edhe vet deklaratat kontradiktore tė Rufi Osmanit, i cili thekson herė se tė punėsuarit janė jo-produktiv, herė thekson se janė jo kompetent vetėm e vetėm ta arsyetoj njė vendim me tė cilėn i kėnaq dobėsitė e tija shpirtėrore dhe tė disa njerėzve pėrreth tij. Se vendimi ėshtė politik, personalisht kam arritur me kohė tė siguroj dėshmi mbi bazėn e tė cilave do ta dėshmoj kėtė ēka e pohoj kėtu.
Qė nga dita e parė, kur erdhi nė krye tė Komunės sė Gostivarit, zotėria lėshoi urdhėresė gojore pėr transferimin tim nga administrata e Komunės sė Gostivarit, nė njėsinė territoriale pėr mbrojtje kundėr zjarrit – Gostivar, ku kam qėndruar deri sa e mora njoftimin se me riorganizimin e administratės dhe me sjelljen e rregullores sė re pėr sistematizimin e vendeve tė punės, pėr mua nuk ka vend pune dhe nuk jam i sistemuar nė asnjė vend pune, fat qė e ndajė me gjashtė kolegė tė tjerė. Pėr kohėn, derisa kam qėndruar nė njėsinė territoriale pėr mbrojtje kundėr zjarrit – Gostivar, arrita tė siguroj dėshmi tė cilat dėshmojnė se vendimi ėshtė politik dhe se Rufi Osmani, definitivisht ka filluar ti riinstalojė “vlerat” e tė ashtuquajturės ideologji komuniste, nėse si pėlqen majtistėt le ti kuptojė si “vlera” tė ideologjisė fashiste, nė njė kohė kur bota me hapa gjigant po lėviz drejt njė rendi tė ri botėror pėr tė instaluar vlerat e demokracisė liberale nė ēdo pore tė shoqėrisė. Rufi Osmanit i kam dėrguar njė shkresė, ku kam kėrkuar qė t’i shpjegojė arsyet pse urdhėroi qė nga dita e parė qė unė tė transferohem nė njėsinė e zjarrfikėsve dhe kam shkruar se nėse nuk marrė pėrgjigje, atėherė e marrė tė drejtėn qė vendimin e tyre ta cilėsoj si vendim politik me qėllime revanshiste ndaj meje, vendim me tendencė pėr zhvlerėsimin tim profesional, tendencė pėr izolim dhe shkaktimin e streseve psikologjike. Osmani, qė tė mos i bėjė cilėsimet e mėsipėrme, mė dėrgoi njė pėrgjigje, ku thekson se unė nė objektin e njėsisė sė zjarrfikėsve, jam i dėrguar pėrkohėsisht qė tė bėjė pėrpjekje tė zgjidhė disa ēėshtje problematike nė atė njėsi, me ēka pranohet prapavija e vendimit. Nė atė njėsi, nuk ka ēėshtje problematike pėr tė cilat jam kompetent qė t’i zgjidh, ngase punėt administrative qė lidhen me njėsinė e zjarrfikėsve udhėhiqen qė tė gjitha nga administrata, dhe logjikisht unė nuk kisha ēka tė zgjidh atje.
Kėrkova, qė punėt administrative qė lidhen me njėsinė e zjarrfikėsve t’i delegojnė nė vetė njėsinė, me arsyetimin qė do tė lehtėsohet nga ngarkesa e administratė, por nuk e panė tė arsyeshme as kėtė ta bėjnė. Kėtė, histori do e pėrmbylli me kaq, kurse Rufi Osmanit do t’i them publikisht se as nji pėr qind nuk ka arrit tė bėjė zhvlerėsimin tim profesional. Tek unė, as ai dhe as njerėzit pėrreth tij nuk kanė arritur tė shkaktojnė trazira shpirtėrore dhe psikologjike, ashtu siē nuk kanė shkaktuar tek pjesėtarėt e familjes time as sundimet mė tė egra sllave, tė cilėt e zhdukėn fizikisht stėrgjyshin tim Lok Llakavicėn vetėm pse ishte pjesėtari mė besnik i Shqipėrisė etnike, por nuk arritėn dot ta asgjėsojnė moralisht nė sytė e popullit, edhe pse nė radhėt tona janė paraqitur individ tė cilėt kohė pas kohe janė pėrpjekur t’i nxijnė figurat mė tė lavdishme tė historisė tonė duke qenė bashkėpunėtorė tė regjimeve tė pėrbetuara kundėr shqiptarėve. Andaj ua bėjė me dije zotėri, mbase nuk e di nga buron i gjithė ai vrull tek ju qė t’i shfaqni kėto tendenca qė tė shkaktoni dėme pikėrisht tek ato familje, nuk do ta arrini dot. Me retorikėn tuaj sulmuese dhe denigruese mbase edhe mund tė arrini pėrkohėsisht tė pėrfitoni ndonjė pikė politike, por nuk do tė arrini dot tė mbaheni nė skenėn politike nė periudhė afatgjatė.
Personalisht, nuk e preferoj tė tregoj shenja narcizoide ashtu siē ju paraqiten ju vazhdimisht dhe trumbetoni se jeni doktor profesor i ekonomisė, por kėsaj radhe unė personalisht ua bėjė me dije qė ta largoni nga koka juaj e fiksuar se keni larguar kuadro jo-produktivė dhe jo adekuatė, ngase shkollimin e kam kryer nė institucionin edukativo-arsimor ku edhe vet ju jeni mėsimdhėnės, nė drejtimin e administratės publike, duke qenė njėri ndėr studentėt mė tė mire. Po ashtu, pėr shkollimin tim mund tė merrni edhe tė dhėna tjera, lidhur me vijimin e studimeve tė magjistraturės, nė fakultetin juridik nė Shkup, instituti pėr kėrkime socio-politike dhe juridike, tė gjitha kėto referenca i jap me njė qėllim tė vetėm, mbase jam i sigurt se arsyes qė e dhatė pėr largimin tonė, edhe vet nuk i besoni.
I nderuar, personalisht ju njoftojė se nė asnjė rast nuk do tė lejojė qė ju kėtu e tutje tė hidhni baltė mbi vlerat e popullit tonė, ngase e llogaris pjesė e vlerave tė popullit tim ēdo pjesėtar i cili nė kėtė kohė kur nevoja pėr dije shfaqet gjithnjė e mė tepėr e ata shkollohen Nuk do tė lejojė qė tė na pėrsėritet ajo e dikurshmja, ēdokush qė nuk mendonte si Rufi Osmani, ishte i destinuar tė shpallej tradhtar dhe armik i popullit tė vet, ngase ajo periudhė tek ne si shoqėri shqiptare ka lėnė pasoja tė cilat i vuajmė edhe sot e kėsaj dite, andaj ta dini se nuk do tė lejoj tė hidhni baltė mbi familjet tona, mbi shkollimin tonė dhe mbi vlerat individuale dhe shoqėrore.
Nėse doni, do tė merrem edhe me grupin e njerėzve tė cilėt vazhdimisht ju shoqėrojnė, dhe t’i vendosim nė peshore vlerat tuaja dhe tonat, nėse doni do t’i bėjmė edhe njė retrospektivė historisė tonė nga ku do tė shohim kush cilin e ka dėmtuar, kush me cilin ka bashkėpunuar, do tė kthehemi nė tė tashmen kush ēka punon dhe kush pėr cilin punon. Nėse doni, do t’i paraqesim edhe vizionet tona pėr tė ardhmen kush pėr ēka angazhohet, por njė diēka qė mė len mua tė shpresoj ėshtė fakti se kėsaj radhe duke e ndjekur kėtė politikė tuajėn tė kthyer me kokė mbrapsht nuk do tu shkojė. Kjo qė e paraqita kėtu, besoj qė do t’i shėrbejė asaj qė tashmė ka filluar - rrėnimit tė njė miti tė rrejshėm tė krijuar ndėr shqiptarėt pėr personalitetin tuaj.

(autori ėshtė njėri nga tė larguarit nga puna, nga administrata e Komunės sė Gostivarit)
http://lajmpress.com/opinion/2618.html

no coment smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
Kur asgje nuk eshte e sigurt, gjithcka eshte e mundur...
PM
Top
liriashqip
Postuar nė: 18.12.2009, 13:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 507
Antari Nr: 19040
Bashkangjitur: 18.12.2008Autori i ketij shkrimi ka perkrahjen morale nga e gjithe rinia e shkolluar shqiptare dhe nuk ka nevoje qe te brengoset aspak pasi qe me kualifikimet qe ka do te siguroje vend shume me te mire pune se sa te mbetet aty gjate gjithe kohes i nencmuar dhe i shtypur nga neo-diktatori enverist-stalinist i Gostivarit.
Diktatori i vetshpallur dita dites eshte duke humbur nga fama, rejtingu dhe miti i rrejshem i krijuar per ate. Nuk eshte i vetedijshem as ai vet se me cfare shpejtesi marramendese eshte duke krijuar antipati jo vetem ne Gostivar por edhe me gjere.
PM
Top
hotyhoty
Postuar nė: 19.12.2009, 00:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 453
Antari Nr: 19024
Bashkangjitur: 17.12.2008Rufi Osmanin e votuan shqiptarėt pėr kryetar tė komunės sė Gostivarit pėr inat tė Cėrvenkovskit dhe duke menduar se Rufiu ėshtė atdhetar i madh !
Pėr fat tė keq koha tregoi se Rufi Osman ėshtė ai i cili shqiptarve nė vazhdimėsi ju sjell vetėm tė kėqija.

Prej muajit prill 2009 kur u zgjodh kryetar i Gostivarit e deri mė dhjetor 2009 i ka realizuar kto vepra antishqiptare:

1. Rufi osmani largon nga puna 18 shqiptar tė punėsuar nė ndėrmarjen publike ,,Gostivar".

2. Rufi Osmani largon nga puna 74 profesor shqiptar / muaji shtator /.

3. Rufi Osmani largon nga puna 7 aministrator shqiptar nga komuna .

4. Rufi Osmani nuk e asfaltoi rrugėn Ēajlė - Gostivar me vetėm 1300 metro gjatesi duke ju shkatuar dėme qytetarve shqiptar tė Ēegranit, Forinės dhe Ēajlės nė shumė prej 600 mij euro ( 2000 automjete tė dėmtuara nė shumė minimum 300 euro). Nė kėtė mėnyrė i shpėrblen Rufiu qytetarėt qė e votojnė!

5. Rufi Osmani pa marrveshje paraprake me Krytarin e Teovės dhe ministrinė e ekologjisė dhe pa marr parasysh pasojat pėr shėndetin e 200 mij shqiptarve tė Tetovės , sjell vendim pėr tė ndaluar hudhjen e mbeturinave nė deponin,, rusino,,duke i manipuluar qytetarėt e disa fshatrve tė cilėt i nxori nė protesta, nė vend qė tė pranoj ofertat e firmave italiane per ndėrtimin e fabrikės pėr iciklim tė mbeturinave , me ēka do tė kishin fituar edhe Gostivari edhe Tetova.Pėr fat tė keq Rufiu e shfrytėzoj edhe bėrllokun pėr marketing politik personal dhe e solloi Tetovėn universitare para njė tragjedie me pasoja katastrofale.

6. Rufi Osmani nė vend qė ta ndihmoj sportin nė Gostivar ai e shkatron tė vetmin klub futbollistik KF,,Gostivar'' dhe pas 45 vitesh pėr herė tė parė Gostivari nuk ka klub futbolli! A thot e ndihmj sportin , si e ndihmon me pallavra dhe rena?

7. Rufi Osmani thot e ndihmoj kulturėn nė Gostivar, a paramendoni Rufiu nuk merr pjes nė manifestimin kulturor me rastin e 101 vjetorit tė alfabetit te gjuhės shqipe qė u mbajt nė shtėpinė e kulturės nė Gostivar / arsyetimi isha nė banjė!)

8. Rufi Osmani e injoroi manifestimin pėr nder tė festės mė tė madhe kombėtare ,,28 Nėntori - dita e Flamurit shqiptar'' qė u mbajtė ne sallėn e shtėpisė sė kulturės nė Gostivar mė 28.11.2009 / me arsytim se nė sallė ka pas shqiptar qė janė anėtarė tė partive politike shqiptare!). Duhet tė jesh vėrtet matrapaz dhe atdhe mohues e tė injorosh kto dy festa madhore kombėtare.

9. Rufi Osmani thot e luftoi nepotizmin nė komunė a nė anė tjetėr kultivon nepotizmin nė familjen e vete : Kushėririn e tij M.Osmani e preferon tė blej kombi- taksi pėr bartjen e nxėnėsve:;
kushėriri I.J.Osmani poashtu blen kombi- taxi pėr nėnėsit;
NP Gostivar kryen punė kanalizime pėr kusherijt e tij ne shumė 19 mijė euro kurse ata paguajnė 600 euro!
Familjarėt tjerė Rufi Osmani i ka kyq nė biznesin e ndėrtimtaris me kamiona , eskavator kurse per shqiptarėt tjerė nuk ka punė!
Djali i dajės sė Rufi Osmanit, i emėruar drejtor nė SHF nė Ēegran, nė fillim tė vitit shkollor plagos burrin e mėsues nė zyrėn e shkollės.

10.Rufi Osmani vitin e kaluar 2008 ankoheshte pėr gjendjen e vėshtirė finasiare nė familje , kurse nė vitin 2009 e ndroi veturėn golf 4 dhe morri golf 6 dhe bleu edhe njė shrvolet ti gjendet pėr ēdo rast!

Rufi Osmani duhet ta dij se nji herė mund ta rrejsh njė njeri , nji herė mund ta rrejshė edhe nji polull por kurė nuk do ta rrejshė njė popoull pėr pėrherė!

Zot udhėzoje Rufi Osmanin nė rrugė tė drejtė.
Zot fale Rufi Osmanin nėse ai tė kėrkon falje !
PM
Top
liriashqip
Postuar nė: 19.12.2009, 18:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 507
Antari Nr: 19040
Bashkangjitur: 18.12.2008Si nuk ju degjua zeri ne kete teme ketyne bretkosave dhe papagajve te DR.KOLARES.
PM
Top
liriashqip
Postuar nė: 29.12.2009, 14:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 507
Antari Nr: 19040
Bashkangjitur: 18.12.2008Punėtorėt demantojnė borxhin
Driton ZENKU
Gostivar, 27 dhjetor - A do tė shkoi nė falimenti ndėrmarrja Publike "Gostivar", do tė dihet pas festave tė fundvitit, atėherė kur Gjykata Themelore e Gostivarit, do ta thonė fjalėn e fundit. Javėn e kaluar deri te kjo gjykatė janė deponuar tė gjitha dokumentet si dhe raportet financiare, nė bazė tė tė cilave kėrkohet nga ana e Komunės sė Gostivarit, tė iniciohet procedura gjyqėsore pėr falimentimin e ndėrmarrjes.

Nga vetėqeverisja lokale nė Gostivar, pohojnė se procedura e falimentimit e Ndėrmarrjes Publike "Gostivar" ishte e pashmangshme si pasojė e borxheve peshon mbi 1 milionė euro. "Aktualisht nė kompaninė nė fjalė ėshtė ne fazėn nismėtare procesi i falimentimit i cili synon tė menaxhon borxhin prej disa miliona euro dhe kapitalin fiks prej dhjetėra banesash dhe lokale afariste qė janė tė bllokuara nė njė kontest gjyqėsor prej 20 vitesh me Ndėrmarrjen Republikane pėr menaxhimin e banesave publike", ka deklaruar kryetari i Gostivarit, Rufi Osmani.

Por nga ana e punonjėsve, kontestohen shifrat qė ndėrlidhen me borxhet e ndėrmarrjes, sipas tė cilėve, ky borxh nuk tejkalon as gjysmė milion euro. "Vendimi pėr bashkimin e ndėrmarrjeve u dėshmua se ishte i pėrshpejtuar. Regjistri qendror e tha fjalėn e vete. Tani ka nismė pėr ēuarjen nė falimentim tė kėsaj ndėrmarrje, gjė qė konsideroi se ėshtė njė hap i gabuar. Procedura pėr falimentimin e ndėrmarrjes zgjat tė paktėn njė muaj, kurse iniciativa e tillė rėndė se do tė realizohet pasi qė kjo ėshtė sipėrmarrje publike dhe ka pasurinė e vete", shprehet Ismet Fetahu, njėri nga ish punonjėsit e kėsaj ndėrmarrje.
Vendimin pėrfundimtar nė lidhje me procedurėn pėr inicim tė falimentimit, gjykatėsi do tė duhet ta merr brenda afatit tė paraparė prej tetė ditėve.
PM
Top
liriashqip
Postuar nė: 29.12.2009, 15:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 507
Antari Nr: 19040
Bashkangjitur: 18.12.2008Bejta akuzon Osmanin pėr mospunė nė Gostivar

Viti 2009 ėshtė viti mė i pasuksesshėm pėr qytetarėt e Gostivarit. Shkak pėr kėtė ėshtė kryetari aktual i Gostivarit Rufi Osmani. Kėshtu akuzoi sot ish kryetari i kėsaj komune Nevzat Bejta duke shtuar se kreu aktual i Gostivarit, nė fund tė vitit nuk dhėnė asnjė raport pėr punėn e bėrė.

“Largimi nga procesi edukativo arsimorė i mbi 50 shqiptarėve, largimi i 20 punėtorėve nga ndėrmarrja publike ‘Gostivari’, largimi i shtatė administratorėve nga Komuna e Gostivarit pa kurrnjė arsye, bllokimi i funksionimit tė urbanizmit, s`ėshtė miratuar asnjė plan detal urbanistik, e me kėtė e ka shkatėrruar krejt ekonominė e qytetit tė Gostivarit, nė asnjė fshat tė qytetit pėr vitin 2009 nuk ėshtė investuar asnjė denarė”, theksoi Nevzat Bejta – ish kryetar i Komunės sė Gostivarit.

Ish kreu i komunės, akuzoi Osmanin se nė mungesė idesh pėr realizimin e projekteve komunale, pėrgatit padi ndaj ish-drejtuesve tė komunės.
“Osmani ka tė drejtė tė ngrejė procedurė nėse ėshtė bėrė shkelje ligji, por ai tani pėr shkak tė dėshtimit tė tij ai nė vend qė tė merret me realizimin e programit, merret me atė se gjoja do ngrejė aktakuza, por atij i janė ngritur aktakuza pėr shkak tė shkeljeve qė bėn nė sferėn e urbanizmit”, shtoi Bejta.

Bejta po ashtu pėrmendi edhe largimet nga puna tė administratorėve tė punėsuar nė kohėn e menaxhimit tė tij me komunėn. Ai tha se largimet nga puna e administratorėve ėshtė bėrė nė mėnyrė joligjore ndaj u shpreh i bindur se gjykata sė shpejti do t’i kthejė nė punė.
http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/21758.html
PM
Top
Siguria
Postuar nė: 31.12.2009, 20:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 22470
Bashkangjitur: 04.06.2009Po ju si duket deri sa ndodhi ky riorganizim dhe sistematizim keni pas kohe te shkruani ne forum dhe po del se e keni bere lufte politike duke qene ne vendet e punes ne vete institucionin. Keni marre rroge nga Komuna per te bere muhabete ne forum. Kujtohuni pak se jeni lavderuar se jeni ekonomikisht te pavarur dhe nuk e keni gajle se cfare do t`ju ndodhe, nderasa tani vajtoni. Hajt se te ri jeni do t`ju prije fati, e keni Xatin tani ne katershin e famshem te pensionisteve politike, e keni USHT ku te gjitha tepricat tekonolgjike behen asistent, dhe me ne fund duroni pak perjetoeni te qenet opozite, se keshtu ne shqiptaret do mesohemi ti respektojme mandatet qe i jep populli. Me pastaj provoni keshtu si une te punoni ne ndonje kompani private qe funksionon si qender profitabile ku rroga merret vetem nese punon dhe nuk eshte e garantuar si ne komune dhe ke "pozharna". Edhe une jam hic ma pak se ju e diplomuar me kohe dhe nuk ma mundesoi asnje qe te punesohem aty ku rroga fitohet duke bere lufte politike neper forume ne orar te punes. Mbetshi me shendet dhe me shume suksese ne vitin qe vjen. Mos u merzitni se e keni nenen PARTI ende gjalle.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Siguria nė 31.12.2009, 20:32
PM
Top
hotyhoty
Postuar nė: 01.01.2010, 17:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 453
Antari Nr: 19024
Bashkangjitur: 17.12.2008Nga sa para ju jep Rufi Osmani juve Rufistave per komentet....ndoshta ju jep nga nje gullash me pire te vita abi smil3dbd4e4c2e742.gif


Miti i rrejshem nuk u ka treguar qytetareve te Gostivarit keto gjera:
- lidhjen e familjareve te tij me udb,
- vrasjen e gostivarasve ne 1997 nga pushteti i atehershem sepse u vrane qytetaret dhe ishte sulm ndaj qytetareve dhe jo ndaj kryetarit,sepse kishin mundesi qe ta vritnin edhe kete,
- indiferentizmi i pafund i mitit te rrejshemm ndaj UCK-se,
- dezertimi nga Universiteti i Tetoves ne kohen me te veshtire te tij,
dhe ku ishte miti i reme ne periudhen 13 vjecare (ne gjume dimror).

- kush ia mundesoj te garoj i lire mitit dhe pse nuk doli me heret ne zgjedhje?
te tregoj lidhjen e tij te fundit me lsdm dhe vmro.sa ka perkrahje nga partit maqedonse?!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga hotyhoty nė 01.01.2010, 17:26
PM
Top
Siguria
Postuar nė: 01.01.2010, 21:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 22470
Bashkangjitur: 04.06.2009O lodhet ju kujdestaret me veshe ne krah te forumit. U mbytet ju te shkretet me te njejtat llafe, se moti ja keni nis, por kot se nuk ju lexon kush e as qe ua vare veshin njeri me.
PM
Top
Siguria
Postuar nė: 01.01.2010, 21:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 22470
Bashkangjitur: 04.06.2009liriashqip. hotyhoty, shkembi. Keni mbet si TRESHI - PERSHESHI. Pasi jeni lodhur me ne forum se ja keni filluar qe ne kohen e zgjedhjeve dhe pasi mandati eshte i gjate dhe nuk do te qendroni, ju propozoj qe merreni me humor se dikur na ishte nje tresh i tille dhe mendoj se mund ta zevendesoni me sukses.
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 01.01.2010, 21:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009ne fillim kishte mjaft entuziazem per punen e ketij rufiut, saqe flitej edhe per formimin e partise se tij si dhe qe do kishte mbeshtetje te madhe. por tani me duket qe qendron puna me ndryshe


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Siguria
Postuar nė: 01.01.2010, 21:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 22470
Bashkangjitur: 04.06.2009Njerzit kur merren me pune shume serioze i rendisin prioritetet. Keto 9 -te muajt e kaluar kane qene mujat e konsolidimit te situates se mjere te trashiguar ne nivel te Komunes. As qe jane harruar premtimet, ata vijne ne rradhe per tu permbushur, andaj nuk ka vend per defetizem dhe pesimizem. PROJEKTI VAZHDON
PM
Top
hotyhoty
Postuar nė: 01.01.2010, 22:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 453
Antari Nr: 19024
Bashkangjitur: 17.12.2008Kur ja mori pushtetin Brankoja Rufiut, ai u be hero por kur populli do tua mer pushtetin do ta humb dhe te vetmin respekt qe pat nga 97 se njerezit nuk dinin se Rufiu donte ta mbrone flamurin me nje revole te dryshkur ne tavolinen e punes.
Te kthehemi te ngjarja e 97. Ne at vit Shqiperia ishte ne trazira qe mundeshin te eskaloheshin edhe me shume,deri te zhdukja e Shqiperise,
Kosova ishte e pushtuar nga hordhite serbe dhe ne prag te luftes.... te vijme te kryesorja ne favor te kujt i shkonte qe edhe ne Maqedoni te kete trazira.......???
Shpresoj qe kjo te jete nje gabim fatal i Rufi Osmanit e gabimi falet, por po te jete tradheti e Rufiut vaj medet per ate kjo kur nuk falet dhe do ta merr denimin e merituar nga populli dhe nga historia.
PM
Top
njeri
Postuar nė: 01.01.2010, 22:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3639
Antari Nr: 11877
Bashkangjitur: 10.12.2007mua me vjen keq per te gjith ata qe kan dale prej pune...
ta jap mendimin tim...per kete dukuri ne GV dhe si e komentojene nje shumic qe vertet na duket e kapshme!
nevzat bejta ka punesu shum njerez ne kohen e tije dhe ate para zgjedhjeve..nese ne nje vend ashte deshte 5 aj ka punesu 15 dhe ate e ka bo per ta mund rufiun...
edhe une nese jam ne vend te rufiut do i kisha nxjer me keqardhje se ata nuk duhen eshte tepric, aq me shum qe duhet te i nxjere eshte se ata jan ushtare te nevzatit kunder tij!
sido qe te jete Rufi Osmani nuk hakmeret po aj di te punoje vetem drejte...kjo drejtesi dikend mund ta lendoje dikend mund ta gezoje..!
ne fillim aj i nderoj disa profesor..po ska faj aj se profesoret qe jan punesu me heret nuk kan diplome apo nuk i plotsojne kushtet kryesore per te qen aty ku jan!


----------------------------------------
E vėrteta ėshtė si dielli, edhe kur nuk shihet ajo ekziston, shpesh tė nxeh, por nganjėherė edhe tė djegė.
PMUsers Website
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio