Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> VALMIR AZIRI - njeriu qė ringjalli artin shqiptar
Radio^21
Postuar nė: 26.12.2009, 17:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 176
Antari Nr: 23241
Bashkangjitur: 24.08.2009Galeria e Arteve nė Tetovė pėrmbyll njė vit tė suksesshėm

"Galeria e mbushi zbraztirėn shumėvjeēare e cila ndjehej nė ambientin kulturor nė kėtė rajon", tha Valmir Aziri dhe paralajmėroi se edhe vitin e ardhshėm pritet program i pasur.


Fotografi e jashtmeKy ishte vit i suksesshėm i cili rezultonte me realizimin e tė gjitha planeve tė projektuara, kėshtu e vlerėsoi punėn Valmir Aziri, drejtor i galerisė artistike e vendosur nė Hamamin e vjetėr nė Tetovė.

"Galeria e mbushi zbraztirėn shumėvjeēare e cila ndjehej nė ambientin kulturor nė kėtė rajon", tha Aziri dhe paralajmėroi se edhe vitin e ardhshėm pritet program i pasur.

Hamami i vjetėr ėshtė ndėrtuar nė shekullin e 15-tė nga Mehmed-beu, ndėrsa nė vitin 1963 ėshtė shpallur si pėrmendore e kulturės. Adaptimi i hamamit nė galeri ėshtė financuar me 45.000 dollarė nga ambasada e SHBA-sė. Galeria e re ka hapėsirė ekspozuese prej rreth 180 metra katrorė dhe ndodhet nė afėrsi tė Xhamisė sė Larme, nė bregun e majtė nga lumi Pena.

Aktivitetet pėr restaurimin dhe adaptimin e hamamit tė vjetėr nė galeri artistike filloi nė vitin 2005, ndėrsa i kryente ekipi nga Qendra kombėtare konzervatorike.

Deri mė tani dy herė qendra kombėtare konzervatorike ka kryer intervenime nė objekt. Herėn e parė nė vitin 1968, ndėrsa herėn e dytė pas vėrshimeve nė Tetovė nė vitin 1979 kur ėshtė bėrė konservimi i restaurimit tė hamamit. Nė vitin 1989 hamami iu dha me qira njė person privat.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Radio^21 nė 26.12.2009, 17:30
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio