Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (9) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Feja mė e pranuar ne botė, Konvertimet ne fe te ndryshme
me_ty
Postuar nė: 30.08.2006, 05:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006E hapi kete teme me qellim qe te shihet qarte se cila eshte feja me e pranuar ne bote edhe ate nga njerez eminenet intelektual te botes ne pergjithesi, qe te shihet qarte se nuk behet fjale vetem per nje besim qe shume njerez mendojne por edhe per nje sistem komplet jete, per te cilen edhe vet te konvertuarit flasin.
PM
Top
me_ty
Postuar nė: 30.08.2006, 05:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006Fastest-growing religion


Islam is the fastest-growing religion. In the United States, for example, nearly 80 percent of the more than 1,200 mosques have been built in the past 12 years.

Some scholars see an emerging Muslim renaissance as Islam takes root in many traditionally Christian communities.

Islam has drawn converts from all walks of life, most notably African-Americans. Former NAACP President Benjamin Chavis, who joined the Nation of Islam recently, personifies the trend.

"In societies where you have minorities that are discriminated against, I think they may find an appeal in Islam," said Waleed Kazziha of American University in Cairo.

Many moderate Islamic countries such as Turkey and Egypt are becoming more conservative.

Two decades ago, few middle-class Egyptian women wore scarves or veils on their heads. Now they crowd into special emporiums that advertise Islamic clothing.


marre nga: cnn.com
PM
Top
me_ty
Postuar nė: 30.08.2006, 06:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006Yousef Al Khattab (emri i vjeter Joseph Cohen) eshte Hebrej i cili pranoi fene Islame, dhe njeherit shokoi shum hebrej tjere.

Ngjarje interesante, dhe refime interesante rreth keti njeriu.

Nese keni kohe, lexoni rrefimet e tij rreth konvertimit ne fene islame, si dhe krahasimet e dy feve, te Judaizmit dhe Islamit.

per me shume:

Webfaqja e tij:
http://www.angelfire.com/ak5/salafi/
PM
Top
me_ty
Postuar nė: 30.08.2006, 11:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006Si e pranuan Islamin tre Amerikanė!

Ann Spaulding, e bija e saj dhe i riu qė e sulmoi atė.

“Dy ditė pas 11 Shtatorit 2001 njė i ri e sulmoi atė nė njė shitore duke e konsideruar pėr Arabe. Ai e gjuajti karrocėn e tij mbi tė dhe raftet qė ishin pranė saj u rrėzuan mbi tė duke e lėnduar rėndė nė kokė, fytyrė, kėmbė e shpinė. Kur ai u arrestua nga autoritetet, ajo i dha atij dy opcione: ose tė ballafaqohej me ndjekjen penale ose tė ndiqte dhjetė ligjėrata rreth Islamit. Ai e zgjodhi tė dytėn dhe gjashtė muaj mė vonė e pranoi Islamin…”


Fillimet e mia


Mė pėlqen shumė ti lexoj rrėfimet e tė kthyerve tek Allahu. Ėshtė magjepse pėr mua tė di se si njerėzit e njohin dashurinė e Allahut dhe rrugėn e jetesės nė Islam, dhe se si shumė njerėz vijnė nė pėrfundim se Islami ėshtė e Vėrteta e vetme midis shumė mėnyrave tė tė jetuarit. Kjo ėshtė njė mrekulli nė besimin tone.

Kam lindur dhe jam rritur nė West Virginia nė njė familje kristiane.
Gjėja e vetme qė mė mbushte me dashuri nė kėtė botė ishte flauta ime, muzika ime dhe mėsuesit e mi tė muzikės. Motrat e mia mė tė mėdha nuk kishin kohė pėr mua. Ndėrsa nėna ime ishte njė punėtore sociale e cila shpėtonte jetėrat e fėmijėve tė hendikepuar apo me ngecje mentale. Mirėpo mbase ajo nuk mundi ti shpėtonte tė gjithė fėmijėt e botės, kėshtuqė dikush duhej tė mbijetonte vetvetiu, pra thėnė thelbėsisht unė e rrita vetė vetveten. Nėnėn nuk e pata kur mė nevojitej.

Nė Marinėn Amerikane dhe nė Kishėn Baptiste


Nė moshėn 18 vjeqare iu bashkova Marinės Amerikane por pas ca kohėsh mu desh ta lė pėr shkak tė njė lėndimi. Pastaj luajta pėr njė Orkestėr Simfonike. U martova disa herė dhe u shkurorėzova, tė shumtėn pėr shkaqe abuzimi.

Para gjashtė vitesh fillova tė shkoj nė njė kishė fundamentaliste Baptiste. Ky ishte denominacioni mė strikt Baptist qė mund tė ekzistojė. E pyesja pastorin tonė pėr shumė gjėrra rreth Perėndisė. Kur i thashė njėherė se do tė doja tė studioja besimet tjera ai mu pėrgjegj se kjo nuk ishte njė ide shumė e mirė pasi qė Satanai do ta pėrdorte kėtė pėr tė mė larguar nga kisha. Sidoqoftė ai kurrė nuk mė dha pėrgjegje tė kėnaqshme megjithqė kishte doktoruar nė teologji.

Unė isha pjesė e Shėrbesės Muzikore nė Kishė. Njė ditė derisa po hecja pėr nė dhomėn muzikore tė kishės dėgjova dy njerėz duke mė pėrqeshur. Ata po thoshin se pėrderisa unė isha shkurorėzuar nuk mund tė qėndroja nė ballė tė kishės dhe tė bėja muzikė. Mirėpo unė isha shumė e mirė nė muzikė dhe e dija qė njerėzit e shijonin muzikėn time.

Pushova sė bėri muzikė nė kishė dhe pas ca kohėsh edhe pushova sė shkuari nė atė kishė.

Pėrafėrsisht gjatė asaj kohe takova njė zonjė muslimane e cila ishte vendosur nė qytetin tonė. Ajo mė dha ca pamflete rreth Islamit tė cilat unė i lexova. Mė pėlqente mėnyra se si ajo e praktikonte besimin e saj, duke qenė e sjellshme dhe e ndershme me tė gjithė. Ajo jo vetėm qė fliste pėr Islamin por ajo hecte me Islamin.


Vajza ime dhe unė e pranojmė Islamin

Vajza ime ishte nė kolegj nė atė kohė ku ajo takoi ca miq nga Pakistani, Sudani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe filloi tė studionte Islamin me ta. Gjatė asaj kohe edhe unė gjithashtu po depėrtoja shumė e mė shumė nė Islam. E shihja veten se i isha kthyer prapė dhe prapė tė studiuarit tė Kur’anit derisa nuk kuptova se Islami ishte besimi i vetėm i vėrtetė. Kurrė nuk ia thashė vajzės sime se po e studioja Islamin gjatė viteve te kaluara. E mbajta brenda vetvetes. Nė atė kohė unė isha njėmend Muslimane por nuk po e pranoja.

Njė ditė vajza ime erdhi para meje dhe mė pyeti nėse mund tė bėhej muslimane. Ajo kishte njė pamje tė frikshme nė fytyrė pasi qė mė dinte pėr njė grua tė ashpėr baptiste.

Unė vetėm i thashė: “Oh, po pėrse?”

Ajo mė tha se gruaja me tė cilėn ajo po fliste pėr Islamin i kishte thėnė qė tė kėrkonte lejen time pėr arsye tė rėndėsisė qė Kur’ani i ipte nėnės. Ia bėra me dije qė tė ishte shumė e sigurtė nė atė qė fliste dhe qė dėshironte t’a bėnte. Ajo vetėm u ul me atė shikim tė frikshėm nė fytyrėn e saj duke druajtur nė atė qė unė mund tė thoja. Mirėpo natyrisht pashė qė ajo e kishe kuptuar Islamin shumė thelbėsisht. Nė atė rast edhe unė i tregova asaj se e kisha studiuar Islamin gjithashtu. Kjo erdhi si befasi pėr tė!

Disa javė mė vonė qė tė dyja bashkė para disa motrave muslimane publikisht e bėmė dėshminė e pranimit tė Allahut. Allahu ėshtė mė i madhi. Ishte korrik i vitit 2001.

Tė jesh muslimane nė atė rreth nuk ishte e lehtė. Pėr njė kohė kisha qenė pjesė e shumicės nė vendin ku kisha jetuar dhe papritmas u bėra pjestare e njė minorireti si muslimane.


Sulmuesi im e pranon Islamin gjithashtu


Pasi qė kishin kaluar rreth dy muaj qė unė isha bėrė muslimane njė incident mė ndodhi. Mė 14 Shtator 2001 njė djalė i ri mė sulmoi derisa isha nė njė shitore. I motivuar nga urrejtja ndaj Muslimanėve ai e gjuajti aq fuqishėm karrocėn e tij nė mua sa qė pėsova thyerje nė shpinė, nė nyje dhe nė kėmbė. Njė nga raftet me gjithė gjėrat qė kishte u rrėzua mbi mua dhe disa nga gjėrat mė prenė pjesė tė kokės dhe duarve. E tėra kjo ndodhi mu nė qendėr tė fokusit tė kamerave tė shitores, tė cilat e kapėn njeriun qė mė sulmoi duke ikur. Ai u kap shumė shpejtė. Ai po qėndronte pranė meje dhe nuk po ikte larg. Mė duket sikur ishte i mrekulluar me atė qė kishte bėrė. Mė vonė tha se kishte menduar qė isha Arabe, sikur kjo tė ishte njė arsye e mjaftueshme pėr tė lėnduar dike. U befasua kur unė fola njė Anglishte tė rrjedhshme. Edhe mė tepėr mbeti pamend kur mori vesh se isha njė Veterane Amerikane e paaftėsuar derisa isha nė Marinė.

Ai po ballafaqohej me akuza tė rėnda. Unė i dhashė mundėsinė tė zgjidhte midis dy opcioneve: ose tė shkonte nė burg ose tė ndiqte dhjetė ligjėrata njė orėshe rreth Islamit. Ai zgjodhi ligjėratat. Ia bėra shumė tė qartė se po qe se nuk do tė vinte nė ligjėrata unė do tė mbaja tė drejtėn qė tė vendosja drejtėsinė duke e kthyer cėshtjen nė sistemin e gjykatės.

Po atė mėngjes unė kisha lexuar njė hadith rreth Profetit tė mrekullueshėm Muhamed. Njė fqiu i tij kishte hedhur ēdo mėngjes plehra nė kokėn e tij dhe kur njė mėngjes ai nuk e bėri kėtė, Profeti u qudit dhe shkoi tek shtėpia e fqiut. Doli qė ai ishte i sėmurė dhe Muhamedi pati mėshirė pėr tė megjithė atė qė ai i kishte bėrė. Dhe duke e lexuar kėtė mengjesin e asaj dite ēfarė mund tė bėja unė tjetėr. Ai ishte 20 vjeqar, moshatar me vajzėn time. Njė gabim mund ta kthente jetėn e tij nė shkatėrrim. A nuk do tė dėshiroja mėshirim pėr vajzėn time nėse ajo dė tė gjendej nė njė situatė tė njėjtė? Ai ishte njė student, ishte i ri dhe nuk dinte ndonjė gjė rreth Islamit. Nganjėherė kur dikush nuk di diēka rreth njė gjėje ajo mund ti duket e frikshme.

Dhe kėshtu ai filloi tė ndiqte ligjėratat rreth Islamit dhe e vazhdoi kėtė edhe mė gjatė se sa qė i kisha kėrkuar me marėveshjen tonė. Rreth 6 muaj mė vonė, nė Shkurt tė vitit 2002 ai e dėshmoi Allahun. Isha aq shumė e lumtur kur e mora atė e-mail nga ai. Unė veqse nuk jetoja mė nė atė zone. Pastaj ai iu bashkua Bashkėsisė sė Studentėve Muslimanė dhe u kyq nė thirrje. Allahu ėshtė mė i madhi!


Me Islam ndjehem si nė shtėpinė time


Pėrfundimisht ndjehem si nė shtėpinė time nė xhami dhe gjithashtu mrekullueshėm si muslimane.

Rruga ime nė Islam nuk ishte e lehtė por e di se nuk jam e vetme. Allahu ėshtė gjithmonė me mua. Dhe kur vijnė sprovat dhe vuajtjet e di se ato janė njė test pėr tė mė bėrė mė tė fuqishme.


InshAll-llah vazhdojme me raste tjera.
PM
Top
me_ty
Postuar nė: 30.08.2006, 11:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006RRUGA IME NE ISLAM

HAMZA USAMA AL-JUNANI

Une kam emrin Hamza, 21 vjet i kam dhe u bene dy vjet qe jam bere musliman elhamduli-lah Allahut xh.sh. Rruga per ne Islam ishte e gjate,por ne jete eshte shume e rendesishme qe njeriu te kuptoj se sa eshte me rendesi te bindet ne ate gje te cilen e bene.Ndersa tash do te mundohem me ndihmen e Allahut xh.sh.ta pershkruaj rrugen time ne Islam.
Qysh prej femijeris kam besuar ne Zotin dhe cdohere kisha frige prej Tij.Kjo frige me forconte edhe me teper qe te besoj ne Zot sepse dijsha qe Ai eshte Sunduesi dhe Mbrojtesi me i mire.kur isha i vogel,deshirojsha te luftoj ne anen e Zotit.ju e dini se si shkon kjo:"E mira kunder te keqes"...
Gjate jetes sime ne Greqi,bejsha ate qe e benin edhe te tjeret,edhe pse nuk kisha lidhje perse e beje ate.Per krishtlindje shkojsha ne kishe,agjerojsha.Takimin e pare me muslimanet e kisha kur shkova ne Gjermani.Ata per fat te keq nuk kishin shume prej Islamit,keshtu qe prej tyre mesova shume prej kultures se tyre,por gati asgje mbi Islamin.

Mbas pese vitesh qendrimi ne nje qytet Gjerman,u shperngulem ne qytetin Mönchengladbach ku prinderit e mi kane blere nje shitore.Une ende besojsha ne Zotin,ne nderkoh kam mesuar shum gjera te keqija,keshtu qe asgje nuk kam praktikuar prej besimit ortodoks dhe qe teresisht jam dorezuar dynjas(kesaj jete).
Ne qytetin e ri jam njohtuar me muslimanet e rinj,ata ishin nga Bosnja dhe ketu kane ardhur si refugjate shkaku i luftes.I admirojsha ata te cilet i permbaheshin fese.Edhe pse ndonjehere benin gjera te cilat nuk ishin ne perputhje me Islamin,por prap jane falur,kane agjeruar dhe kane mbajtur besimin,gje qe me befasoi.Me njerin prej tyre u shoqerova dhe ai me morri ne vendlindjen e tij per pushim.Atje ishte shume bukur,kam vizituar shume xhami,shume gjera i perjetova,por epshet e mia nuk me linin te qete keshtu qe shikoja se si do te beja haram.
Ne Bosnje isha dy here dhe njerezit ishin shume te dashur dhe miqesor,ky perjetim ka lene ne mua nje pershtypje pozitive.Pak mesova edhe gj.Boshnjake.Krishterizmin e kisha si fene time,sepse miqte e mi me kane pranuar si te tille,dhe kjo ishte per mua ne rregull.
Ramzanin qe erdhi diktova se miqte e mi jane nderruar,te gjithe ata jane kushtuar Zotit,me teper se zakonisht.Nuk deshirojshin te dalim ne qarshi,te ndjekim femra.Kete nuk munda ter kuptoj,perse silleshin keshtu dhe perse kane deshiruar te shkojne vetem ne xhami,per te dsikutuar mbi fene Islame.
Te miku im me i mire,boshnjaket u mblidheshin per te falur bashkarisht,dhe per te diskutuar dhe mesuar mbi Islamin.Isha si te them i shtirur qe te jem me ta,sepse ata ishin miqte e mi,e une nuk deshirova te eci vete neper vende te cilat me heret i vizitojshim bashke.
Te gjitha keto shoqerime me ta me kane terhekur verejtjen mbi fene Islame,por edhe mbi krishterizmin.Nisa te lexoj librat shkollore mbi krishterizmin.Pasi qe familja ime i takonte"ortodoksizmit modern"Ne shtepi nuk kishim as Biblen,ku do te mundesha me thelle te kerkoj disa pergjigje.Pa marre parasysh a i takojshin "moderneve apo jomoderneve"askush nuk ishte ne gjendje te me pergjigjet ne pyetjet e mia.E vetmja gje qe me mbeti ishte te ndegjoj tregimet e miqeve te mi dhe te marri ate qe ata me ofrojshin.
Nje mbremje deshem te shkojme ne nje kafeteri per te vazhduar biseden mbi Islamin.Ne mua ishte nje nderrim sepse erdha ne piken ku e lash krishterizmin dhe desha te kem nje rruge kah Zoti.Me mungonte vetem edhe nje shenje e vogel.Ate nate gjate rruges per ne kafeteri e takuam nje gjerman i cili ishte musliman dhe per mua kjo gje ishte nje befasi e madhe,sepse nuk kam ditur qe ka edhe perkates te nacioneve te tjera qe ishin musliman.Ishte mrekullullueshem te shohi se bashku:Gjermanet,Boshnjaket,Turqit,Marokanet,te cilet diskutojshin per Zotin.
Si dhurate e morra librin:"Isau(Jezusi) do te vjene"prej Harun Jahjas dhe duke e lexuar ,hutimi ne mua eshte rritur.E mandej e lexova kete ajet nga Kur'ani:


"E,kush kerkon fe tjeter perveq fese islame,atij kurrsesi nuk i pranohet dhe ai ne boten tjeter eshte nga te deshperuarit. 3:85


Zemra ime nisi te rrah edhe me forte,ndersa dyshimet e mija ne krishterizem kane arritur kulminacionin.Pyetjet qe i kisha askush nuk ishte ne gjendje te me pergjigjet,keshtu qe nisa te interesohem per fene Islame.Edhe pse zyrtarisht nuk u bera musliman,nisa te zbatoj urdherat e fese Islame;nuk kam pire alkohol,nuk kam ngrene mishin e derrit,nuk bejsha imoralitet.
Nje mengjes me daten:30.12.2002 kur u zgjova menjeher mu be e qarte se kujt i takoj dhe kujt duhet t'i beje ibadet,Allahut!Mandej u takova me mikun tim me te mire dhe i tregova kete.Ate mbremje e fala namazin e pare dhe keshtu cdogje nisi.Sot,dy vjet mbasi u bera musliman jam martuar me nje muslimane gjermane dhe se shpejti presim nje pasardhes.Mundohem qe jeten ta harmonizoj me urdherat e Kur'anit dhe sunnetit te Muhammedit a.s.
Lusi Allahun qe t'i ndihmoj te gjithe muslimanet te cilet jane ne veshtiresi,dhe Allahu i udhezofte te gjithe njerezit ne fene Islame.Paqja dhe shpetimi qofte mbi te Derguarin e fundit Muhammedin s.a.v.s.mbi familjen e tij,mbi shoket e tij dhe te gjithe ata te cilet e ndjekin deri ne diten e gjykimit.
PM
Top
me_ty
Postuar nė: 30.08.2006, 11:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006RAFAEL(SULEJMAN)CASTRO


Jam i lindur ne nje familje krishtere,jam i pagezuar dhe kam vizituar shkollen javore kishtare,dhe me te kam pranuar bashkesin e shenjte.
Pata nje femijeri te lumtur.Por ky realiteti i bukur me tronditi kur i mbusha 12 vjet,sepse nena pushoi te me qoj ne kishen javore.

Haptas me tha se nuk beson me ne trinin e shenjte,dhe se une isha mjafte i pjekur per te vendosur ne kend dhe ne cka te besoj.
Me lajmeroi se ajo e ka permbushur obligimin e vete ndaj meje dhe se me ka mesuar mjaft mbi krishterizmin,e tash e tutje eshte vullneti im i lire se a do te vazhdoj te shkoj ne kishe.
Keto fjalet me kane ofenduar dhe me kane zhgenjyer rende,s'me zhgenjeu vetem nena por edhe Zoti sepse me fali nje familje te tille e cila me mesonte ne fe vetem per shkak te tradicionit.Pushova se shkuari ne kishe.Isha shume i zhgenjyer me fene,kur i mbusha 14 vjete harrova se Zoti ekzistonte.
U regjistrova ne shkollen e mesme dhe ateher me se shumti me nervozojshin pyetjet mbi ekzistencen e Zotit sepse une qysh moti kam pushuar te besoj ne Zotin.


Edhe pse cdohere mendojsha a mundet njeriu te jetoj aq gjate e te mos besoj ne dicka me te madhe prej te gjithave.Fillova te pyetem cila eshte domethenja e jetes kur njeriu nuk ka fe.
Une besoj se Zoti cdokend e frymezon por njeriu duhet vetem te mendoj.Mendojsha ku te kerkoj Zotin?kisha nje mik te mire nga Indonezia i cili me dhuroi nje kopje te Kur'anit fisnik.Une si gjimnazist isha ende i papjekur per te kuptuar bukurin e Kur'anit.Lexova vetem ato verse te cilet une vete i komentojsha si agresive ndaj jomuslimaneve.Me siguri se isha i verber,joobjektiv dhe i cmendur.
Kur i mbusha 18 vjet shkova ne fakultet.dhe ateher seriozisht me interesonte feja cifute.Fene cifute e deshta sepse kishin mesime mbi monoteizmin.Studjova fene cifute me shume se 7 vjete,dhe arrita deri te jesivat,Jesivat jane shkollat e rabinve ku studentet i bajne veshjet e tyre tradicionale,kapelen e zeze dhe mesojne me ore te tera.Kam respektuar mesimet e rrepta dhe diskutimet e jshtezakonshme te rabinve.Por sot e pranova Islamin.Perse?.
Ne fillim shikova filma te ndryshme nga vendet islame, te cilet ne nje menyre kane perzene kokefortesin qe kisha ndaj muslimaneve te cilet i konsiderojsha teper te ashper.
Dhe ne nje menyre kuptova se cifutizmi te mesonte te kesh meshire vetem mes veti, ndersa ne fene Islame cdo individ trajtohet si nje qenie e cila meriton te rrespektohet,dhe te mos i behet e keqja deri sa te jeton ne paqe.
Gjeja e fundit por edhe me e rendesishme qe me shtyri te behem musliman ishte kapitulli i Kur'anit -al-bekare-,une besoj se cdokush i cili e lexon kete sure me sinqeritet do te kuptoj se vetem Zoti eshte ne gjendje te shpall nje gje te tille dhe askush tjeter.
Duke i falenderuar Islamit jeta ime u nderrua plotesisht.Para Islamit kisha zakon te flej deri vone,sa here qe kisha rastin,por sot une zgjohem dhe fali sabahun dhe e tere dita ka nje domethenie per mua.Mendoj se Islami ma ktheu vullnetin per te jetuar,ma ktheu veterespektin,dhe me beri shume doregjere.Prej se u bera muslimane,kuptova se Islami e perteriu jeten time,per ate se kam hjekur dore nga shume gjera te keqija me emrin e Allahut, dhe kjo eshte per mua nje qetesim i vertete.
Kalimi im ne Islam me kushtoi disa shoke por edhe famķljen e shqetesova per nje kohe te caktuar,por familja ime mbas nje kohe te shkurter e pranoi vendimin tim,dhe me vjen mire qe mund te them,se miqesit e reja te cilat i lidha ndermjet muslimaneve,jane te panumerta.Pervoja dhe qetesia e fituar ne Islam nuk mund te pershkruhet.

PM
Top
delicious_as_me
Postuar nė: 30.08.2006, 12:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 1111
Bashkangjitur: 04.05.2006Kjo qe po ben ti ME _ty eshte shume e frytshme...... urime


Show some respect


----------------------------------------
???
PMYahoo
Top
platinaa
Postuar nė: 30.08.2006, 14:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Vertete jane histori te bukura.Kur ke kohe shkruaj dhe na trego,sepse ka shuuuuuuuuume njerez qe u nevoitet te dijne per islamin,u nevoitet ti lene mendimet e keqija per te verteten e kesaj bote.Keto shkrime do tu ndihmojne sidomos te rinjeve qe jane me te afte dhe me te gatshem per ta pranuar te verteten.
Allahu te shperblefte.
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 30.08.2006, 17:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006keto qe shkruhen ketu me deket krejt e pavertete nuk e di pse..

suksese


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
ardi_pr
Postuar nė: 30.08.2006, 18:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
ISLAMI FEJA ME PĖRHAPJE MĖ TĖ SHPEJTĖ NĖ EVROPĖGjatė njėzet vjetėve tė fundit numri i muslimanėve ėshtė duke u shtuar vazhdimisht. Statistikat tregojnė se nė vitin 1973 nė botė kishte 500 milionė muslimanė. Tani ky numėr ka arritur shifrėn 1.5 miliardė. Sot ēdo i katėrti person ėshtė musliman. Ėshtė e mundur qė popullata muslimane do tė vazhdojė tė rritet dhe se Islami do tė bėhet feja mė e madhe nė botė.
Asyeja pėr kėtė rritje tė vazhdueshme nuk qėndron vetėm nė rritjen e popullsisė nė shtetet islame, por edhe te numri i shtuar i atyre qė pranojnė Islamin, njė fenomen qė mori hov, sidomos pas sulmeve tė 11 Shtatorit nė Qendrat Tregtare Botėrore. Sulmi nė fjalė tėrheqi vėmendjen e njerėzve tek Islami. Njerėzit nė Perėndim po diskutojnė me tė madhe se ēfarė lloj feje ėshtė Islami, ēfarė predikon Kur’ani, ēfarė obligimesh ka muslimani, dhe se si duhet tė sillen muslimanėt nė jetėn e tyre tė pėrditshme?! Natyrisht se ky interesim ka qenė shkak pėr rritjen e numrit tė atyre qė e pranojnė Islamin. Nė kėtė mėnyrė, thėnia qė u bė e zakonshme pas 11 Shtatorit se “ky sulm do tė ndėrrojė rrjedhėn e historisė sė botės” nė njėfarė mėnyre ėshtė provuar si e vėrtetė.
Natyra e jashtėzakonshme e asaj qė ėshtė duke ndodhur mund tė shihet nė zhvillimet qė janė bėrė lidhur me kėtė trend, tė cilat kanė filluar tė lexohen nė gazeta ose tė dėgjohen nė raporte televizive. Kėto zhvillime qė raportohen nė pėrgjithėsi si elemente tė agjendės ditore, aktualisht janė indikacione shumė tė rėndėsishme se vlerat morale islame kanė filluar tė pėrhapen me shpejtėsi nė tėrė botėn. Ashtu si nė vende tjera edhe nė Evropė, Islami ėshtė nė njė rritje tė shpejtė. Ky zhvillim ka tėrhequr vėmendjen, mė tepėr nė vitet e fundit, siē evidentohet prej shumė temave, raporteve dhe artikujve “pėr vendin e Islamit nė Evropė” dhe “pėr dialogun mes shoqėrisė evropiane dhe asaj islame”. Rrėnjėt e kėtij interesimi qėndrojnė nė rritjen e vazhdueshme tė popullatės muslimane, e cila nuk ėshtė shkak vetėm i emigrimit. Pėrderisa emigrimi ka pasur rol tė rėndėsishėm nė shtimin e popullatės muslimane, shumė hulumtues kanė theksuar njė arsye krejt tjėtėr: Pėrqindja e lartė e konvertimit. Nė njė emision qė titullohej “Islami ėshtė feja me rritje mė tė shpejt nė Evropė”, i cili u shfaq nė kanalin NTV News me datėn 20.06.2004, dikutohej mbi njė raport tė nxjerrur nga Shėrbimi Sekret Francez. Ky raport deklaronte se numri i atyre qė po konvertohen nė Islam nė shtetet perėndimore ėshtė rritur edhe mė tepėr, veēanėrisht pas sulmeve tė 11 Shtatorit. Pėr shembull, mumri i tė konvertuarve nė Islam nė Francė u rrit pėr 30.000 deri nė 40.000 vitin e fundit.


Kisha katolike dhe ngritja e Islamit
Kisha katolike e Romės me qendėr nė Vatikan ėshtė njėra prej institucioneve qė pėrcjellė trendet e konvertimit. Njė nga temat kryesore gjatė takimit tė tetorit 1999 nė Kėshillin Evropian tė Kishės, nė tė cilin morėn pjesė gati i gjithė kleri katolik, ishte pozita e kishės nė Mileniumin e Ri. Diskutimi kryesor i konferencės ishte pėrhapja e shpejtė e Islamit nė Evropė. Gazeta “The National Catholic Reporter” raportoi se disa individė radikal deklaruan se mėnyra e vetme pėr tė parandaluar forcimin e muslimanėve nė Evropė ėshtė tė stopohet tolerimi i muslimanėve dhe i Islamit. Disa individė tjerė, tė cilėt ishin mė tė arsyeshėm dhe mė objektiv, theksuan faktin se meqė tė dy fetė besojnė nė njė Zot, nuk duhet tė ketė vend pėr konflikt ose luftė nė mes tyre. Nė njė sesion kryepeshkopi nga gjermania Karl Lehman nėnvizoi se nė Islam ka mė tepėr pluralizėm tė brendshėm sė sa vėrehet nga shumė tė krishterė dhe se deklaratat e radikalėve pėr Islamin nuk kanė bazė nė vėrtetėsi.
Konsiderimi i pozitės sė muslimanėve me rastin e shqyrtimit tė pozitės sė kishės nė mileniumin e ri ishte mjaft e natyrshme, sepse njė analizė e Kombeve tė Bashkuara tregonte se nė mes tė vitit 1989 dhe 1998 popullata muslimane e Evropės u rrit 100 %. Raportohet pėr 13 milionė muslimanė qė jetojnė nė Evropė. 3.2 milionė nė Gjermani, 1 milionė nė Britani tė Madhe, 4-5 milionė nė Francė dhe pjesa tjetėr e shpėrndarė nė vende tjera tė Evropės, sidomos nė Ballkan. Shifra paraqet mė tepėr se 2 % tė popullsisė totale tė Evropės.


Po ngritet vetėdija fetare e muslimanėve nė Evropė
Hulumtimet kanė zbuluar gjithashtu se krahas shtimit tė numrit tė muslimanėve ėshtė duke u ngritur edhe vetėdija fetare e muslimanėve. Sipas njė kėrkimi tė drejtuar nga gazeta franceze “La Monde” nė tetor 2004, shumė mė tepėr muslimanė kryejnė faljen, shkojnė nė xhami si dhe agjėrojnė nė krahasim me tė dhėnat e marra nė vitin 1994. Kjo dukuri shihet mė tepėr nė mesin e studentėve nė universitete.
Nė njė raport tė bazuar nė shtypin e huaj nė vitin 1999, revista turke “Aktủel” deklaroi se hulumtuesit perėndimor vlersojnė se nė 50 vitet e ardhme Islami do tė ketė njė pėrhapje tė bujshme nė Evropė.


Islami ėshtė pjesė e pandashme e Evropės
Sė bashku me kėtė hulumtim sociologjik dhe demografik ne gjithashtu s’duhet tė harrojmė se Evropa nuk njihet me Islamin vetėm gjatė kohėve tė fundit, por Islami ėshtė pjesė e pandashme e Evropės.
Evropa dhe Islamit kanė lidhje tė ngushta shekullore me njėra tjetrėn. Sė pari, shteti i Andaluzisė nė Gadishullin Iberian dhe mė vonė Kryqėzatat dhe pushtimi Osman i Ballkanit, sollėn marrėdhėnie tė ndėrsjella nė mes tė dy shoqėrive. Shumė historianė dhe sociologė sot shohin Islamin si shkak kryesor tė daljes sė Evropės nga errėsira e Mesjetės nė shkėlqimin e Renesansės. Nė njė kohė kur Evropa ishte e prapambetur nė mjekėsi, astronomi, matematikė dhe fusha tjera, muslimanėt posedonin njė thesar tė gjėrė tė njohurive dhe mundėsi tė mėdha tė zhvillimit.


Lajme tė gėzueshme pėr njė kohė tė shenjtė
Kur t’i mbledhim tė gjitha kėto fakte arrijmė nė pėrfundim se Islami ėshtė duke u bėrė pikė e rėndėsishme e interesit tė botės. Kėto zhvillime lėjnė tė kuptosh se bota ėshtė duke shkuar drejt njė epoke tė re ku dhashtė Zoti Islami do tė zė vend tė rėndėsishėm dhe se mėsimet etike tė Kur’anit do tė pėrhapen me tė madhe. Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendet se ky zhvillim shumė i rėndėsishėm ėshtė cekur nė Kur’an para 14 shekujve: “Ata duan ta shuajnė Dritėn e Allahut me gojėt e tyre, por Allahu nuk do ta lejojė kėtė, pėrkundrazi Ai do ta pėrsosė Dritėn e Tij, edhe pse kėtė e urrejnė kafirat (jobesimtarėt). Ėshtė Ai qė ka sjellė tė Dėrguarin e Tij me udhėzim dhe me fenė e vėrtetė pėr ta ngadhėnjyer pėrmbi tė gjitha fetė, edhe pse politeistėt e urrejnė.” [Tevbe, 32-33]
Pėrhapja e moralit islam ėshtė njė nga premtimet e Zotit ndaj besimtarėve. Pėrveē kėtyre ajeteve ka shumė thėnie tė Pejgamberit tonė, paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, qė pohojnė se mėsimet e Kur’anit do tė triumfojnė. Nė kohėn e fundit, para mbarimit tė kėsaj bote, njerėzimi do tė pėrjetojė njė periudhė nė tė cilėn keqbėrja, padrejtėsia, mashtrimi, dredhia, grindja, konflikti dhe degjenerimi moral do tė jenė shumė tė pėrhapura. Pastaj do tė vie periudha e artė, nė tė cilėn morali i mirė do tė jetė prezent tek njerėzit nė tėrė botėn. Disa nga kėto thėnie janė tė dhėna poshtė sė bashku me komentimin e tyre.
“Gjatė kėsaj periudhe Ummeti im do tė bėjė jetė tė rehatshme dhe tė pa brenga, tė cilėn asnjėherė nuk e kanė pėrjetuar mė parė. Toka do tė jepė prodhimin e saj pa ndalur asgjė dhe se pasuria do tė ekzistojė me bollėk nė atė kohė.” [Transmeton Ibn Maxhe nė Sunenin e tij]
“Banorėt e qiejve dhe tė tokės do tė jenė tė kėnaqur. Toka do tė nxjerrė gjithė atė qė rritet nė tė dhe qielli do tė lėshojė shi me bollėk. Pėr shkak tė kėtyre tė mirave tė gjallėt do tė dėshirojnė qė tė vdekurit tė kthehen nė jetė pėrsėri.” [Muhtesar Tedhkire Kurtubi fq. 437]
“Toka do tė mbushet me barazi dhe drejtėsi siē qe mbushur mė parė mė shtypje dhe tirani.” [Transmeton Ebu Davudi]
“Drejtėsia do tė mbizotėrojė deri nė atė masė sa qė ēdo pronė e marrė me dhunė do t’i kthehet pronarit tė saj; pėr mė tėpėr, sendi qė ėshtė marrė nga dikush do tė kthehet edhe nėse gjendet nėn dhėmbėt e marrėsit. Bota do tė jetė plotė siguri sa qė disa gra do tė mund ta kryejnė haxhin pa shoqėrimin e burrave.” [Ibn Haxher Hejthem, Al-Qaėl Muhtasar fq. 23]
Duke u mbėshtetur nė kėto thėnie, periudha e artė do tė jetė njė epokė nė tė cilėn drejtėsia, bollėku, mirėqenia, siguria, paqja dhe vėllazėrimi do tė ekzistojnė nė mes tė njerėzimit nė njė periudhė ku njerėzit do tė pėrjetojnė dashuri, vetėsakrificė, tolerancė, kujdes, mėshirė dhe lojalitet. Nė fjalėt e tij Pejgamberi jonė, Muhammedi, paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, thotė se kjo kohė e bekuar do tė pėrjetohet me ardhjen e Mehdiut, i cili do tė paraqitet nė kohėn e fundit pėr ta shpėtuar botėn nga kaosi, padrejtėsia dhe rėnia e moralit. Ai do t’i shkatėrrojė ideologjitė jofetare dhe do tė ndalojė padrejtėsinė qė mbizotėron. Pėr mė tepėr, ai do tė bėn qė mėsimet e Kur’anit tė pėrhapen nė mes tė njerėzimit dhe do tė ngre paqe dhe mirėqenie nė botė.
Ngritja e Islamit qė po ndihet tani, si dhe roli i muslimanėve nė epokėn e re janė shenja se periudha e paralajmėruar nė Kur’an dhe Hadith ėshtė shumė afėr. Ėshtė dėshirė e jona qė Zoti tė na mundėsojė tė jemi dėshmitarė tė kėsaj kohe tė bekuar.


Referencat:
1.Muslimanėt e Evropės i brengosin peshkopėt, “National Catholic Reporter”,
2.Muslimanėt nė Evropė, “The Economist”
3.”Time”


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 30.08.2006, 19:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Lere qe jeni utopista, dhe siē duket jeni te shkuqur plotesisht nga kjo bote reale dhe jetoni ne nje bote ireale dhe te imagjinuar ashtu si u pelqen juve,ēka nuk jeni tu e vrejtur se u ka kapluar plotesisht Shizofrenia e vertete. Frojdi su del hak.
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 30.08.2006, 20:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Vetem ne Kosove mjafton te veresh vrullin e te rinjeve per ne xhami,e sidomos te premteve ku njerezit duhet te falen edhe ne oborr te xhamive.Ky eshte nje ndryshim shume i madh ne krahasim me vitet e meparshme ku rralle ke hasur ne njerez fetare.Eshte shume e vertete kjo qe thuhet qe qdo dite e me shume njerez te menqur qe dijne te logjikojne me trurin e tyre e pranojne islamin-te verteten e kesaj bote.Por qdo here ne kete bote te rrejshme do te ekzistojne njerez qe kane shpirt dhe mendje te prishur dhe mundohen te te largojne nga Zoti i Madh i cili na krijoje.Keta njerez jane sprovimi yne qe na bene Zoti per te na pare dhe provuar se sa jemi ne te denje per ta besuar te verteten.
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 30.08.2006, 21:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Mjerisht mu qe ky fakt qe e theksove nuk eshte per mburrje, kjo eshte shenje e varferise, i deshprimit , te nje shoqerie Zonjushe, njerezit nuk kane pune,jane te pashprese, zhvillimi ekonomik eshte ne nivel te dobet, pagat si ti vete qe e ceke ne nje intervenim tendin nuk te dalin per me teper se 1 jave, korupsioni ne nivel te larte. Eshte lehte te shkohet ne xhami dhe te presim qe dikush tjeter nga jasht te na subvencionoje e rregulloje rruget, shkollat dhe spitalet dhe te na krijoje pune. Allahu ku eshte ketu????
Keta njerez vetem deshirojne te ngushllohen nga situata e mjere, dhe mendojne se me falje do ta arrijne ate qe e kane si synim, por mbas daljes nga xhamia mbetet realiteti i hidhur se pune nuk ka dhe rritje te standardit jo se jo, dhe perseri mendojne se si ta gjejne menyren dhe te emigrojne!!???? Fatkeqesisht keshtu eshte.
PM
Top
blerim-blero
Postuar nė: 30.08.2006, 22:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006Nga ajo qe shihet si fe me e perhapur ne bote tashme e cila ka mare njo hov te madh eshte feja islame....

Pershendetje
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 30.08.2006, 22:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Po po ke te drejt, hovi madh e ka zene kete bote muslimane,ku njerezit nuk kane uje me pije, edhe jetojne ne kasolle, mos shiko sasine o zoteri sepse cilesia eshte ajo qe e ben dallimin.Mos ofendo te tjere. ke nej verejtje,nje shkrim t`u fshi,andaj permbaju rrregullave. ti ke te drejte te shprehish mendimin tend po jo edhe atehere kur i ofendon te tjere. Behu i kujdesshem-moderatorja
PM
Top

Topic Options Faqe: (9) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio