Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (9) « E para ... 6 7 [8] 9   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Feja mė e pranuar ne botė, Konvertimet ne fe te ndryshme
Foks_Ecc
Postuar nė: 22.06.2007, 22:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Kjo eshte fillimi dhe fundi, sbesoj se ka dikush fjale me te mira se fjalet e Kuranit.....


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 22.07.2007, 11:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Pranoi Islamin mbasi
e shikoi filmin Mesazhi

Njė vajzė ukrainase qė vizitoi Turqinė pėr pushime e pranoi fenė Islame pasi qė e shikoi filmin e cila trajton jetėn e profetit Muhammed (s.a.s)
Oleksantra, 23 vjeēare para 3 muaj vizitoi qytetin Antalya tė Turqisė, ky
qytet shumė i preferuar nga turistėt. Aty u njoftua me Halil Karatashin nga qyteti Kogjaeli tė Turqisė dhe Oleksantra, shprehu dėshirėn qė tė njoh fenė Islame. Sė bashku me Kratashin shikuan filmin Mesazhi dhe vajza ukrainase e pranoi Islamin.
Ukrainasja vizituar kremyftiun e Komunitetit Musliman tė qytetit Kogjaeli, para
tė cilit pranoi islamin duke theksuar kelimeti shahadetin,, ndėrsa krymuftiu
Hikmet Kutlu muslimanes sė re i dhuroi njė Ilmihal.----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Petriti_Ilirides
Postuar nė: 23.07.2007, 02:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1640
Antari Nr: 1563
Bashkangjitur: 03.07.2006ma e pranuar ! a ka ma shum krishter a musliman !!
pse hapni ksi tema palidhje
secili le ta mbaj fene e vet edhe gjithcka ne regull.
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 23.07.2007, 08:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Musliman ka ma pak ne bote( 5% ndoshta )se sikur te ishin me shume dhe te bindshem ne ( iman ) Zot, ti as qe do kishe dhene kete koment se do kishe bindje tjeter per Zotin dhe Islamin si fe , edhe nese jane me shume jane si shkuma e detit......,
shume be palidhje koment ke dhane be Petriti_Ilirides, ska lidhje me temen ky komente i yti, edhe pse nxehesh kur eshte fjala per Zotin....a te rendon a.... nese te pengon Zoti dhe feja e Tij e pranuar mos hyn vlla ne forumin islam, askush nuk te con me dhune ....


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Petriti_Ilirides
Postuar nė: 26.07.2007, 02:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1640
Antari Nr: 1563
Bashkangjitur: 03.07.2006kena halle shum ma te mdhaja se feja zoteri.
Secili le ta mban fejen e vet e mos te mundohet tja imponoj askujt

A e din ti zoteri se ne Shkup, Tetov, Gostivar etj ka shum shiptar qe flasin "maqedonisht" tash !

Don me dit pse ????

Sepse shqiptaret musliman i kan fyer duke i thir kaur , te pa fe etj etj

Duhet ta kuptojsh faktin se Shqiperia 30% te popullates nuk i ka musliman , nKosov ka njashtu katolik , ato jan shqiptar per mu , te kujdo feje qe i takojn.

Edhe ishin vet katoliket ato qe e ndihmuan edhe e ndihmojn Kosoven ,
ishte amini papes i fundit qe dha leje per sulm te natos ne serbi.

E ti zoteri sigurisht nuk e din faktin se Iraku ishte shteti i vetem i cili bashk me Rusine e perkrahte Serbine kur masakronte shqiptaret ne Ks.

Shtet musliman ky apo !

Mer informou niher e pastaj shit mend dakord !

Ne Shqiperi katoliku ja uron bajramin muslimanit edhe muslimani ja uron krishtlindjet katolikut . Vet muslimanet e ndertuan nje kishe atje

Pse nuk filloni te mendoni keshtu per ndryshim , pse shqiptaret ma te prapambetur te jen ne "maqedoni" !!!Ēoniu shqiptarė prej gjumit ēoniu
tė gjithė si vllazėn n'njė besė shtrėngoniu
e mos shikoni kisha e xhamia
feja e shqiptarit asht shqiptaria

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Petriti_Ilirides nė 26.07.2007, 02:32
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 26.07.2007, 13:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Sdoja te kthej repliken Petrit Ilirides, po ndoshta keto fjale te shkurta do ndikojne qe te kuptoni realitetin dhe do jene nxitje per te hulumtuar per interesin shqiptar, si brenda kufijeve dhe jashta saj....
Shqiptaret 30% te krishter ( 20% ortodoks dhe 5%katolik dhe te tjeret te pa fe ( 5%) ) Kishta ortodokse ne Shqiperi udhehequr nga grel Janullatos, ka ne mbikqyrje intelektual qe vazhdimisht e sulmojne shqiptaret musliman sa qe i quajne turq te konvertuar ne shqiptar, politiken e kishes, si mjet me i pershtatshem per te manipuluar me politiken greko-megaliidea, intelektualet qe perkrahin grekofilizmin ne shqiperi sa qe edhe nje shkolle ne jug te shqiperise meson nxenesit se shqiptaret e jugut jane greko-helen te konveruar ne shqiptar, kurse shqiptaret e shqiperise se mesme dhe veriore pasi jane shumice muslimane i quajne turq te shqiptarizuar, keta jane idete e "patrioteve" ortodoks shqiptar....dhe kishte te drejte kur Eshtref Frasheri per Korcaret te krishter tha keta edhe pse mbahen shum patriot ne esence jane tradhtar te popullit shqiptar....( Maks Velo, Mustafa Nano, k.Prifti etj jane disa bastard ortodoks qe vazhdimisht kritikojne politikanet musliman shqiptar si terororist, sic ishte rasti edhe me pjesemarjen e shqiperise ne konferencen islamike ku u kritikua Sali Berisha, por mos haron serbia edhe pse as 1% ska musliman eshte pjesemarese ne konferencen islamike vetem e vetem te luaj politike per kosoven dhe bosnjen. Pastaj Janullatos nuk mori pjese ne marshin e Korikut ne Cameri ku u maskakruan muslimanet shqiptar nga greket, ne luften e dyte boterore.
Pastaj katoliket jane pakice as 5 % shqiptar nuk jane katolike brenda dhe jashta kufijve te shqiperise, edhe ata jane agjenturat e veta qe vazhdimisht i mbrojne interesat e kishes katolike jo se u dhimbset shqiperia. ( lexo idete e Kastriot Mutfare ( myftarajt ).....
Te vetmit jane shqiptaret musliman qe mbrojne interesat e shqiperise ne identitetin e vet qe kane, brenda dhe jashta kufive te shqiperise, duke filluar nga Rilindasit e pastaj Ismail Qemalin, e me pare lidhja e prizrenit ( Imer Prizreni - hoxhe dhe mualim ne xhami ) per Bashkim SHTET_KOMB luftojne vetem shqiptaret musliman...te jesh i bindur ...
e shoh se je pak euforik dhe argumente ske aq sa duhet te mbrosh katoliket dhe ortodokset, se kur shqiptaret udheheqen nga politikan shqiptar musliman ateher te krishteret kane te drejta te barabarta si ne politike dhe ne institucione kurse nuk ndodh kur u vjen dores katolikocentristeve dhe janullatos-grekofileve....
Lexo Abdi Baleten dhe do shohesh argumente politike kombetare dhe diplomatike per ceshjten shqiptare,...( Kundershpifografi, Islamofobia, Vetem naiconalizmi e shpeton kombin shqiptar ) ....shiko si rrjedh puna mos vije neser dikush ti shfrytojne ndjenjat dhe emocionet...por duhet dituri reale dhe te vertet, a nese ka interes ateher sen te perzihem ajo eshte ceshtje ne vete dhe teme tjeter diskutimi


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 26.07.2007, 14:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Dhe kush tha se muslimant u urejn te krishteret ...un per vete askund nuk lexova me pare se dikush tha se muslimani uren te krishteret, a se ka argumente se muslimant jane paqedashes kete askush sen e mohoje, kurse te krishteret ...ende besojne se me dhune dhe barjte mekati fitohet parajsa ....me vjen keq per injorancen e tyre, .....
sipas themeluesve te filozofise se qytetrimeve ( hantigtoni, fukajama etj. KOMBI=ATDHE+FE ) E SMA MER MENDJA SE KOMBI SHQIPTAR = ATDHE+SHQIPTARIA, ME ZOT SKENDERBEN ... SE NUK JENI IDHUJTAR TE BESOJME PUTA DHE DRUNJ TE VISHKUR DHE GURES DHE DRASA,....POR SHQIPTARET BESOJNE NJE ZOT TE VETMIN SIC E KANE THENE TE GJITH PROFETET ..DHE MOLLA IDRIS GJILANI i cili ka thene
" Nuk fitohet liria e vatanit me parti e tarafe, as me te pa fe dhe shkije veshur shqiptarce "


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Mirsim Maliqi
Postuar nė: 26.07.2007, 16:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 7197
Bashkangjitur: 03.05.2007"Po tė mos kishte qenė Feja Islame, populli shqiptarė do ishte shumė mė i madh nė numėr, POR JO SHQIPTARĖ"

FAIK KONICA

p.s. Nga kjo fjale e Faik Konices, te cilen me vone e kane aprovuar shume historiane, nder to edhe Aristidh Kola ne librat e tij, kuptojme se Feja Islame ka pasur ndikim pozitiv ne popullin shqiptare per t'a ruajtur identitetin tone. Kombi jone eshte perforcuar me ardhjen e fese Islame. Kur kane qene shqiptaret ortodoks dhe krishtere, shume mire e dime se kishat ortdokse jane udhehequr nga greket dhe sllavet, prandaj Pashko Vaso inkurajonte shqiptaret te iknin nga Kisha sepse frikesoheshin nga asimilimi, i cili vecse ndodhi me nje pjese te shqiptareve. Nese nuk keni lexuar, atehere merrni historine dhe lexoni per grekomanet, dhe shikoni se si e lane shqiptarine ata, duke qene mė parė shqiptare.

Molla Idriz Gjilani ka thene:

"Kemi tre fe, por kemi njė Atdhe tė pėrbashkėt, njė gjak vėllazėror, njė gjuhė, njė diell e njė Zot. Detyrė, mbi detyra kemi bashkimin dhe mbrojtjen e Atdheut..."

U gezofshi tere jeten... diskutoni qete, se e verteta ka ngadhenjyer!

Mirsim Maliqi

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Mirsim Maliqi nė 26.07.2007, 16:37


----------------------------------------
www.altruisti.com

Hadithe nga Muhamedi, paqa dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė!

“Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė”

“Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ka fuqi trupore, i fuqishėm ėshtė ai qė frenon veten kur zemėrohet”

"Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj fqiun. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj mikun."
PMUsers WebsiteMSN
Top
Petriti_Ilirides
Postuar nė: 26.07.2007, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1640
Antari Nr: 1563
Bashkangjitur: 03.07.2006o ti Foks ku i mer kto iformata bre !!!

ti miresh me muhabete e une ta permendi fakte se sh.b.a-te na ndihmuan me 1912 , na ndihmuan pas luftes dyt boterore ju dhan streh ballistave edhe tash e ndihmuan Kosoven , shum thjesht e ke matematiken !!!!!!!!!!!!!!!!!

PM
Top
Petriti_Ilirides
Postuar nė: 26.07.2007, 17:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1640
Antari Nr: 1563
Bashkangjitur: 03.07.2006po mos ishin amerikant katolik , italiant edhe austro-hungaria edhe kjo Shqiperi e vogel do ishte e ndar , e nuk do egzistonte shqiptar !!!

Pse lufuan turqine muslimane me 1912 , pse nuk na ndihmun muslimant !!!!!

E nuk ka nevoj shum e shum te permendet rasti Kosoves
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 26.07.2007, 19:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Tema flet per lisa, Petriti Ilirides flet per fshisa...
ma mire tema te mbyllet gjersa ka replika pa krype


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 26.07.2007, 22:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Nuk e di nese e kam cekur diku,por fluksi i konvertimeve ne Islam eshte aq i madh saqe studimet flasin per nje te ardhme te afert,ku mazhoranca e popullates Europiane(710milione) do i perket fese Islame.supozimet flasin diku per vitin 2045-2050.kjo analize ishte e publikuar para do muajsh ne gazeten e perditshme Zvicerane Blick!Allahu ne Kur'an a.sh. na porosit qe t'a ruajme fene tone,se perndryshe Ai na zevendeson me kombe e popuj tjere!

Petrit per ē'prapambeturie po flet zoteri?me cilat fakte po ma sqaron ti ate perceptimin tend te asaj fjale?ne cilat aspekte jetesore jemi te prapambetur?apo pse ende nenat tona dhe motrat tona e respektojne urdherin e Krijuesit,qe mbajne hixhab?apo se ende ka qe nuk vdishen pa kontroll?


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Petriti_Ilirides
Postuar nė: 27.07.2007, 03:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1640
Antari Nr: 1563
Bashkangjitur: 03.07.2006 Citim (Senatori_TeT @ 26.07.2007, 22:30)


Petrit per ē'prapambeturie po flet zoteri?me cilat fakte po ma sqaron ti ate perceptimin tend te asaj fjale?ne cilat aspekte jetesore jemi te prapambetur?apo pse ende nenat tona dhe motrat tona e respektojne urdherin e Krijuesit,qe mbajne hixhab?apo se ende ka qe nuk vdishen pa kontroll?

ska lidhje veshja e din ti fort mire , se ne shkup ne dizhonska ma saktesisht vajza e hoxhes iku ne serbi per serb , e ne cair 3 femra te mbulume i kan zan me shkije ,

nderi lidhet me shqiptarizmin jo me islamin , kuptoje kete.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 28.07.2007, 15:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007petrito ai qe ka bindjen e forte ne Islam,ai nuk e tradhton as shqiptarizmin,sepse nuk ia len turpi,nuk ia len frika qe ka nga Zoti,kupton?
si qe nuk e shiten kombin Naimi,Samiu,Abdyli, e te tjeret te rilindjes Kombtare(perndryshe faza me e ndritshme e historise shqiptare,ku te arriturat ne aspektin shkencor dhe literar ishin me te medha se ne gjithe periudhen tjeter historike shqiptare ne teresi)!

nuk ka dyshim se ti po t'a lexosh njehere Kur'anin(ne gjuhen shqipe) ne teresi,do bindesh se e ke gabim...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Mirsim Maliqi
Postuar nė: 28.07.2007, 20:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 7197
Bashkangjitur: 03.05.2007A ka moderator ky forum? Si ėshtė e mundur gjithė kėto postime jasht teme tė tolerohen?

Ne, populli shqiptar i jemi mirėnjohės gjithėnjė Amerikės pėr atė qė ka bėrė pėr ne,... i jemi mirenjohės pėr kontrbutin tė cilin e ka dhėnė prej 1912 pėr Shqiperinė mėmė, e deri nė kėto ditė ku po ndihmon pavarėsinė e Kosovės, po nuk e di kjo temė ē'lidhje ka me diskutimin se : "Feja me e pranuar ne bote" cila ėshtė (?!).

T'i kthehemi temes: Unė kam shumė shok nga Kanada, Cikago, Nju Jorku, Washigtoni, Teksasi, Berni, Tokyo, e shumė e shumė vende tė tjera, me tė cilėt kam mėsuar nė institutin gjuhėsorė "Fajr" kur isha nė Egjypt, dhe e njoh gjithė situaten tė pėrshkruar nga ata dhe nga raportet vjetore qė kam lexuar dhe kam tubuar pėr pėrhapjen e Islamit nė mbarė Botėn. Dhe po deshėt j'u sjell fakte me miliona se ka mbaruar shpėrlarja e trurit qė i kanė bėrė ideologjitė e ndryshme njerėzimit, dhe tash njerėzit po pėrqafojnė fenė e vėrtetė.

Verejtje,kesi tekstesh nuk do tolerohen me ne forum! te tillat do te fshihen... Staffi[COLOR=red]

Mirsim MALIQI, Kumanove!

[color=red]FAIK KONICA: "Po te mos ishte Feja Islame, populli shqiptar do ishte shume me i madh ne numer, por jo shqiptar"


----------------------------------------
www.altruisti.com

Hadithe nga Muhamedi, paqa dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė!

“Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė”

“Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ka fuqi trupore, i fuqishėm ėshtė ai qė frenon veten kur zemėrohet”

"Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj fqiun. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj mikun."
PMUsers WebsiteMSN
Top

Topic Options Faqe: (9) « E para ... 6 7 [8] 9  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio