Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 3 Goditje Pėr Menduh Thaēin
korigjuesi
Postuar nė: 09.11.2007, 10:57
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 46
Antari Nr: 10603
Bashkangjitur: 01.11.2007Nė reportazhin e Andi Bushatit tė emituar nė ALSAT pėr situatėn nė Maqedoni, Menduh Thaēdi do tė deklarojė se nuk do tė ketė sulme spektakolare nė teritoret e banuar me shqiptarė dhe se pas anėtarsimit tė Maqedonisė nė NATO do tė miratohen ligji pėr ish ushtarėt e UĒK-sė dhe ligji pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe.
Mirėpo qė nga kjo deklaratė kemi tre goditje pėr Thaēin: njė nga bashkėpuntori i tij Gruevski, njė goditje nga ambasadorja amerikane nė NATO, Viktoria Nuland dhe njė nga kryetari i komisionit parlamentar tė Politikės sė Jashtme tė Shqipėrisė, Preē Zogaj.
Qė atė natė kishim sulmin e policisė dhe ushtrisė nė Brodec
1. Gruevski nė mėngjesin e ditės sė martė urdhėroi forcat policore dhe ushtarake qė tė sulmojnė Brodecin dhe si pasojė ka 6 shqiptarė tė vrarė, shumė tė plagosur dhe burgosur. Me kėtė sulm ra poshtė thėnia e Thaēit se nė teritoret shqiptare tė Maqedonisė nuk do tė ketė “aksione spektakulare”.
2. Gjatė ditės sė djeshme ambasadorja amerikane nė NATO, Viktoria Nuland I dorėzoi listėn e prioriteteve qė Qeveria e Maqedonisė duhet qė deri nė fund tė vitit ose mė sė voni nė fillim tė vitit tė ardhshėm tė mbyllen ēėshtjet e pėrfshira nė Marėveshjen e majit Gruevski-Ameti, duke pėrfshirė kėtu edhe ēėshtjen e luftarėve tė UĒK-sė. Pra, edhe pse Thaēi donte ta shtyjė kėtė vendim deri nė pambarim….pas anėtarsimit nė NATO, ambasadorja amerikane nė NATO vjen nga SHBA-tė dhe thotė se kjo duhet tė ndodh sa mė shpejt qė ėshtė e mundur.
3. Kryetari i komisionit parlamentar tė Politikės sė Jashtme, Preē Zogaj, i cilėson ngjarjet e fundit nė Maqedoni si dramatike dhe tragjike. Zogaj u bėn thirrje partive politike tė Maqedonisė, veēanėrisht atyre shqiptare, qė tė tregojnė maksimumin e kujdesit nė kėtė moment qė duket delikat. "I bėjmė thirrje qeverisė sė Shkupit qė tė shmangė pėrdorimin e alibive, apo justifikimeve pėr tė krijuar represion, duke diferencuar qartė se ēfarė ėshtė e papranueshme dhe ēfarė ėshtė brenda kuadrit demokratik", tha Zogaj, duke theksuar se zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit ėshtė garanci pėr ruajtjen e stabilitetit nė Maqedoni.

Tash lindė pyetja,,,,,ēka lipė PDSH nė qeveri kur anjė premtim parazgjedhor nuk ėshtė duke realizuar…por pėrkundrazi vriten shqiptarė, rrihen shqiptarėt, digjen shtėpi shqiptare…
Ėshtė koha e fundit qė kėta tė PDSH-sė ta shqyrtojnė politikėn e tyre qė janė duke e realizuar…dhe tė kthehen nė boshtin shqiptar sepse pėr momentin me politikėn e tyre ēdo gjė shkon nė favor tė sllavėve.
PM
Top
Lediani
Postuar nė: 09.11.2007, 11:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006pergjegjes kryesor, per rastin ne fjale
PM
Top
progres
Postuar nė: 09.11.2007, 12:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 662
Antari Nr: 10315
Bashkangjitur: 18.10.2007Analizat e deshtimit.
Gjithe forumi eshte bere Menduh Thaci pse nuk po e hapni nji web www.menduhthaci.info ne vend te studentet.info.
Gjithe po kini guxim te flitni per Thacin ne forum.Bravo trima te medhenj jeni ju Komandant "Studenta"
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio