Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> IMAGJINO SIKUR UNĖ DHE TI TĖ ISHIM NĖ KĖTĖ NGJARJE
ardi_pr
Postuar nė: 01.09.2006, 15:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006IMAGJINO SIKUR UNĖ DHE TI TĖ ISHIM NĖ KĖTĖ NGJARJE!


>Dalin prej tij njerėzimi…
>Tė zhveshur, tė zbathur…
>Janė tė pluhurosur me dheun e varrit…
>Tė gjithė nxitojnė dhe i pėrgjigjėn thirrjes. Ajo dite ėshtė Dita e
>Kiametit, qe nuk mund te flasėsh..
>Shikojnė njerėzit rreth vetes sikurse te ēmendur…
>A ėshtė kjo toke, nė tė cilėn jetuam?
>Kodrat u shkatėrruan…
>Lumenjtė u thane…
>Detėrat u ndezėn flakė ndėrsa toka u shndėrruan ne toke tjetėr…
>Qielli u shndėrrua ne qiell tjetėr…
>Nuk mund t’i ikėsh kėsaj thirrjeje…
>Ndodhi e pritura…
>Te gjithė heshtin dhe te gjithė mendojnė vetėm pėr veten dhe belanė
>e tyre…
>Tani u tubuan te gjitha krijesat: njerėzit, xhinėt, djajtė,
>egėrsirat, te gjithė qėndrojnė ne njė vend te vetėm…
>Rastėsisht…
>Sytė ngrihen lart kur ja qielli lėshon njė zė trishtues nga ēarja e
>tij…
>Zbresin nga qielli melaike ne forma trishtuese…
>Te gjithė qėndrojnė ne njė saf (rend), te pėrkulur dhe nėnshtruar…
>Njerėzit frikėsohen dhe pyesin: A ėshtė me ju Zoti ynė?
>Dridhen melaiket nga frika…
>I pastėr ėshtė Allahu ynė! Nuk ėshtė me ne por Ai do te vjen…
>Zbresin melaiket radhė-radhė derisa te vijnė melaiket, te cilat kane
>bartur Arshin e Allahut, qė, nė heshtje te krijesave, madhėrojnė
>Allahun me zė tė lartė…
>Pastaj zbret Allahu i Madhėrishėm, ashtu siē i ka hije madhėrisė se
>Tij, dhe thotė: O njerėz dhe xhin! Unė prej se iu kam krijuar kam
>heshtur ndaj jush: kam dėgjuar fjalėt tuaja dhe kam pare veprat
>tuaja, ndėrsa ju tani, heshtni, ngase tani do t’iu lexohen veprat
>tuaja dhe do t’iu jepen regjistrat tuaj, qe te shikoni se ēfarė keni
>bere. Kush gjen mire, le ta falėnderojė Allahun, ndėrsa kush gjen
>tjetėr, le te mos e qortoje askėnd pėrveē vetes se tij…
>Shikimet e njerėzve janė te pėrulura ndėrsa dielli i ėshtė afruar
>kokave njė mile pėrmbi, por nė kėtė dite, ai do te ketė nxehtėsi
>edhe mė tė madhe…
>Unė dhe ti do te qėndrojmė se bashku me ata dhe do te qajmė me lot
>nga frika dhe tmerri…
>Te gjithė presin, ndėrsa pritja zgjat pėr pesėdhjetė mije vite…
>Ndalesh dhe nuk di se ku do te shkosh: ne Xhennet apo ne Zjarre…
>Pesėdhjetė mije vjet pa ngrėnė asnjė kafshate dhe pa pire asnjė pike
>uji…
>Gojėt dhe zorrėt ndizen flake…
>Te gjithė presin dhe kėrkojnė mėshirė…
>Disa kėrkojnė mėshirė, qofte dhe me dėrgim nė Xhehennem, vetėm e
>vetėm qe t’i shpėtojnė tmerrit dhe gjatėsisė se kėsaj pritjeje…
>Ja, deri ne kėtė shkalle kane ardhur, kėrkojnė qe t’i dėrgojnė ne
>zjarre vetėm e vetėm qe te mos qėndrojnė me ne atė vend…
>Ēka te bej unė…
>Si mund te shpėtoj atė dite?
>Po, atje do te kete njerėz me status te veēante, te cilėt do te jene
>nėn hijen e Arshit te Allahut…
>Prej tyre njė i ri, qe ėshtė edukuar ne frymėn e adhurimit pėr
>Allahun
>Prej tyre njeriu, qe ka qene i lidhur pėrzemėrsisht me xhami…
>Prej tyre njeriu, qe kur ka pėrkujtuar Allahun ne vetmi i kane
>rrjedhur lotėt…
>A je ti prej tyre?
>Shpresa e fundit…
>Si ėshtė puna e njerėzve tjerė?
>Gjunjėzohen te frikėsuar…
>A nuk ėshtė ky Ademi, babai i njerėzimit?! A nuk ėshtė ky, qe
>melaiket i bėn sexhde?! Te gjithė nxitojnė tek ai…
>Ndėrmjetėso pėr ne tek Allahu! Lute qe ten a largoje nga ky vend?
>Zoti im ėshtė hidhėruar sot si kurrė me pare…nuk di ēfarė t’i bej
>vetes sime- ua kthen Ademi.
>Shkojnė tek Musai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t’i bej vetes sime…
>Shkojnė tek Isai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t’i bej vetes sime…
>Edhe ti, se bashku me ata, pėrsėrit: Nuk di ēfarė t’i bej vetes
>sime…
>Kur ja, ata e shohin Muhammedin, alejhi’s salatu ve’s selam…
>Nxitojnė kah ai ndėrsa ai shkon tek Zoti, kėrkon leje dhe i jepet
>leja…
>I thuhet: Pyet qe te jepet, ndėrmjetėso qe te ndėrmjetėsohet…
>Te gjithė njerėzit vėzhgojnė…
>Kur ja njė drite e bukur, drita e Arshit te Allahut, qe ndriēon tere
>token…
>Do te filloj llogaria
>Thirret…
>O filan, i biri i filanit…
>Po, ėshtė emir yt dhe ti frikėsohesh shume…
>Te vijnė melaiket dhe te kapin pėr krahėsh qe te dalėsh para
>Allahut…
>Ecin me ty pėrgjatė krijesave, te cilat janė pėrkulur ne kėmbė…
>Te gjithė te shikojnė ty…
>Ushtima e Xhehennemit kaplon veshėt tu…
>Duart e melaikeve janė vene mbi supet tuaja…
>Te dėrgojnė qe te dalėsh para Allahut…
>Fillon njė skene e re…
>Kėtė skene do t’ua le juve, vėlla dhe motėr…
>Te gjithė e dimė se ēfarė kemi bere gjate jetės sonė; te mirat dhe
>te kėqijat…
>A e ke respektuar Allahun dhe te dėrguarin e Tij, Muhammedin,
>alejhi’s salatu ve’s selam?
>A e ke lexuar Kur’anin dhe a ke vepruar sipas ligjeve te tij?
>A ke pėrfillur traditėn e Muhammedit, alejhi’s salatu ve’s selam?
>A i ke falur namazet me kohe?
>A e ke agjėruar ramazanin me besim dhe vetllogari?
>A je larguar nga hipokrizia para njerėzve qe vetėm e vetėm te bėhesh
>i njohur?
>A e ke kryer haxhin?
>A ke dhėnė zekatin?
>A ke respektuar nėnėn dhe babain?
>A ke qene i sinqerte me veten dhe te tjerėt, apo ke gėnjyer e
>pėrgėnjeshtruar?
>A ke patur moral te mire apo nuk ke patur fare?
>A?
>Dhe a?
>Dhe a?
>Tani ėshtė llogaria…
>Po, tani…
>Puno pėr kėtė dite me tere mundin qe ke…
>Puno vepra qe te fusin ne Xhennet…
>Puno qe te te zbardhet fytyra para Allahut atė dite, kur do ta
>takosh pėr llogari…
>Ndryshe, Xhehennemi ėshtė vendi yt…
>Dije se sikur qe Allahu ėshtė Falės dhe Mėshirues, Ai, po ashtu
>ėshtė edhe Ndėshkues i Madh…
>Mos thuaj se eshte keshtu e ta harrosh tjetren…
>Nėse e do te mirėn dhe dėshiron te marrėsh pjese nė tė, shpėrndaje
>kėtė shkrese, me shprese se shpėrblimi nuk do tė na mungoje, as neve
>dhe as juve. Ka thėnė Pejgamberi, alejhi’s salatu ve’s selam:
>“????? ??? ????? ??????
>Ai, qe udhėzon nė tė mirėn, ėshtė sikurse ai, qė e bėn atė”.
>Mos na harroni ne lutjet tuaja!
>?? ????? ??? ??? ?????? ??? ??? ?? ????????
>La Ilahe Il’la Ente Subhaneke Inni Kuntu Mine’dh Dhalimin
>????? ???? ?????? ??????
>Subhana’llahi’l Adhim Ve Bihamdihi
>????? ???? ?????? ??? ??? ??? ??? ???? ????? ???? ??? ??? ??? ???
>??? ????? ????? ??????
>Subhanallah Ve’l Hamdulil’lah Ve La Ilahe Il’la Allah Vallahu Ekber
>Ve La Havle Ve La Kuvvete Il’la Bil’lahi’l Alijji’l Adhim
>????? ???? ?????? ????? ???? ??????
>Subhallahi Ve Bihadihi Subhanallahi’ladhim
>?? ??? ??? ???? ?????? ??????
>La Ilahe Il’la Allahu El Halimu’l Kerim
>?? ??? ??? ???? ????? ??????
>La Ilahe Il’la Allahu El Alijju’l Adhim
>?? ??? ??? ???? ?? ??????? ????? ??? ????? ??????
>La Ilahe Il’la Allahu Rabbu’s Semavati’s Seb’i Ve Rabbu’l Arshi’l
>Adhim
>?? ??? ??? ???? ???? ???? ???? ??? ???? ???? ? ???
>La Ilahe Il’la Allah Muhammedun Resulullah
>O Zoti im! Fali te gjithė muslimanėt dhe muslimanet, tė gjallit e te
>vdekurit.


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 01.09.2006, 16:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006o njerez po u bene kater tema te njejtit qellim

moderator do ishte mir qe te reagoni pak...


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
delicious_as_me
Postuar nė: 01.09.2006, 18:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 1111
Bashkangjitur: 04.05.2006cka po reagon ashtu soldier kjo eshte nje realitet a po te djeg ne ndergjegje ty dhe te gjitheve. kjo eshte ajo me te cilen do te vij nje kohe dhe do te ballafaqohemi


SHow some respect


----------------------------------------
???
PMYahoo
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 01.09.2006, 20:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Delicious

si duket ju nuk po i kuptoni ato qe shkrauj une....me lart nuk kam shkruar asgje kunder asaj qe ka shkruar ardi_pr por reagimi im eshte i tille sepse u bene tre tema ne lidhje me islamin dhe te njejten gje e shtjellojme ne te tre temat keshtuqe pse te kemi tre tema qe zene vend kur te bejme nje dhe te shkembejme mendime dhe fakte....


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
me_ty
Postuar nė: 01.09.2006, 21:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006Sa i perkete temave nuk jane edhe aq te njejta por disa ketu po mundohen dhe gjithnje po i sjellin ne te njejtin kontekst se spo kane ku te kapen ne pune tjera per islamin sepse eshte fe e perkryer.

ti mire e ke soldier se ne tre temat po sillen ceshtje te njejta por ne fakt kane tituj te ndryshem sepse ata qe po kundershtojne nuk po hapin teme ne vete per te debatu mbi to por po perzihen vend e pa vend.

shendet.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 01.09.2006, 21:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
O Shqiptare, zgjohuni se FUNDAMENTALIZEM ISLAMIK po i vjen era, e luftuam hegjemonizmin SLAV po siē duket ky eshte hegjemonizem islamik, keta persona duhet te mbyllen ne kotecin e vet se po i bejne dem popullit, kjo s'ka kurgje te perbashket me dialog, edhe me fe, ky eshte imponim i nje besimi, keta VAZALE te ARABISTANIT kane detyre te shperndajne XHIHADIN, mjere populli Shqiptare me keta krytena.
PM
Top
me_ty
Postuar nė: 01.09.2006, 22:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006
Fundamentalizem islamik ka ne shqiptari qe 500 vite e teper ne cdo qytet e ne cdo fshat ka qe besojne zotin, falin namazin, agjerojne, japin zeqate dhe shkojne ne haxh. keto jane 5 fundamentet e islamit i nderuar dhe askujt nuk i kane penguar der tani. cfare paske ti nuk e di, ndoshta ti e din me mire.

xhihadi kunder sllaveve u kry burr mjaft shehida rane ska nevoje tash jemi ne paqe, baca shaban pasi e fali namazin e sabahut agjerueshem ishte, me familje ra shehid me ademin e hamzen ne kry te frontit edhe tere familjen e tij. ska me xhihad mos u frigo i nderuar. keta pse jane fale dhe kane agjeru ate dite a thua fundamentalista islamike paskan qene. lexo me terper dhe nenshtoju realitetit.


shendet.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 02.09.2006, 12:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Me_ty
mos u merr me kete Uskanen fare, sepse eshte e kot, njeriu qe se beson Zotin, Allahu na ka treguar per keta jane me te keqinje se kafshet!!
Ketyre Krijesave qe se besojne Allahun lirisht vnojau nga nje litar dhe dergoji te kullotin barin!!! kaq jane te vlefshem keta!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
luan2u
Postuar nė: 02.09.2006, 13:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006O u bete bajat per bese, a nuk e dini se kur eshte boll me, po nuk jetohet vetem prej fese, per ceshtjen kombtare as qe ju kujtohet, por keni dalldisur si kali me nje ane. Pash zotin boll ma se ja humbet lezetin e debatimit, nje teme po e rotulloni ne 1 milion menyra e fundi cdoher e njejt.
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 02.09.2006, 14:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Luan,trego nese te pengon aq shume sa as gjumi nuk te merr ne dalim krejt prej forumit.Besoj qe ka nje zgjidhje per ty,mos i qel fare keto tema rreth fese dhe do te gjesh qetesine.Une ne temat qe nuk e gjej veten dhe qe nuk jam e interesuar per to nuk po perzihem dhe as nuk po me pengojne,keshtu qe as ju qe nuk po e pelqeni temen mundeni te mos perziheni,dhe te na leni neve te qete te debatojme lirisht pa na kritikuar per bajatizem.
Te pershendes,Luan.
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 02.09.2006, 21:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (me_ty @ 01.09.2006, 22:41)
Fundamentalizem islamik ka ne shqiptari qe 500 vite e teper ne cdo qytet e ne cdo fshat ka qe besojne zotin, falin namazin, agjerojne, japin zeqate dhe shkojne ne haxh. keto jane 5 fundamentet e islamit i nderuar dhe askujt nuk i kane penguar der tani. cfare paske ti nuk e di, ndoshta ti e din me mire.

xhihadi kunder sllaveve u kry burr mjaft shehida rane ska nevoje tash jemi ne paqe, baca shaban pasi e fali namazin e sabahut agjerueshem ishte, me familje ra shehid me ademin e hamzen ne kry te frontit edhe tere familjen e tij. ska me xhihad mos u frigo i nderuar. keta pse jane fale dhe kane agjeru ate dite a thua fundamentalista islamike paskan qene. lexo me terper dhe nenshtoju realitetit.


shendet.Viktima kane ra por jo ne emer te fondamentalizmit islamik, por ne emer te lirise se popullit Shqiptare..... Mos i perzi gjerat, ashtu si eshte munduar me te spjegu dhe me e shfrytezu situaten hoxha.
PM
Top
me_ty
Postuar nė: 03.09.2006, 06:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006sa per viktima zoti i pranofte si deshmore ata.

ndersa sa per te perzime gjerat ti as sa nje grimce nuk i paske te qarta i nderuar se po i perzine konceptet fundamentalizem me dicka qe po don me shpreh si ekstremizem apo terorizem e ku ta di se cka. ta kesh te qarte se edhe ata hoxhen diten e xhuma e kishin pas ndegju ndoshta edhe ata hoxha i ka shfrytezu ku ta di une sipas teje cka spo del, po ske faj jo se ti mendon se hoxhallaret nuk e permendin shqiperine kurre ne xhami i mjeri ti nese mendon keshtu a ne fakt ke plot prej tyre qe kan qene ne vijen e pare te frontit dhe organizatore te luftes clirimtare. apo ndoshta nuk po te pelqejne keta ty.
po nejse qendro mire se bahet mire.

shendet
PM
Top
PREFECTO
Postuar nė: 21.01.2009, 03:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 203
Antari Nr: 17920
Bashkangjitur: 14.10.2008si mund te shpreheni keshtu " ZOTI ESHTE HIDHERUAR SOT ME SHUM SE KURRE"....

PMEmail Poster
Top
coool
Postuar nė: 21.01.2009, 03:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 743
Antari Nr: 14578
Bashkangjitur: 25.03.2008 Citim (me_ty @ 02.09.2006, 00:41)
Fundamentalizem islamik ka ne shqiptari qe 500 vite e teper ne cdo qytet e ne cdo fshat ka qe besojne zotin, falin namazin, agjerojne, japin zeqate dhe shkojne ne haxh. keto jane 5 fundamentet e islamit i nderuar dhe askujt nuk i kane penguar der tani. cfare paske ti nuk e di, ndoshta ti e din me mire.

xhihadi kunder sllaveve u kry burr mjaft shehida rane ska nevoje tash jemi ne paqe, baca shaban pasi e fali namazin e sabahut agjerueshem ishte, me familje ra shehid me ademin e hamzen ne kry te frontit edhe tere familjen e tij. ska me xhihad mos u frigo i nderuar. keta pse jane fale dhe kane agjeru ate dite a thua fundamentalista islamike paskan qene. lexo me terper dhe nenshtoju realitetit.


shendet.

ti pse nuk thua deshmore po shehid.. ska faj uskana 2006 kur thot Xhihadi i Arabistanit.


----------------------------------------
eshte koha per ndryshim
PM
Top
annnn
Postuar nė: 21.01.2009, 03:38
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 38
Antari Nr: 19790
Bashkangjitur: 17.01.2009 Citim (Uskana2006 @ 01.09.2006, 23:50)
O Shqiptare, zgjohuni se FUNDAMENTALIZEM ISLAMIK po i vjen era, e luftuam hegjemonizmin SLAV po siē duket ky eshte hegjemonizem islamik, keta persona duhet te mbyllen ne kotecin e vet se po i bejne dem popullit, kjo s'ka kurgje te perbashket me dialog, edhe me fe, ky eshte imponim i nje besimi, keta VAZALE te ARABISTANIT kane detyre te shperndajne XHIHADIN, mjere populli Shqiptare me keta krytena.

Kėta janė frikacakėt mė tė medhenj te popullit. Duke mos pas mundėsi tė gjinden ne botė dhe tė ballafaqohen me jetėn, i shitėn shpirtin dreqit.

Sa lek merni pėr kėtė?
- Sa lek mjaftojnė pėr tė shitur identitetin????


Thritni nė "bashkim tė vllezėrve musliman" , po ku jeni juve kur vėllezėrit ju kerkojnė?
- Jeni ne forum dhe bėni propaganda pėr hiq mė tepėr se 200 euro , lufta ju pret , ju pret Iraku , ju pret Palestina , ju pret Avganistani !

- Pėrse vallė ju musliman te mėdhenj nuk shkoni te vdisni si i ka hije , nė luftė tė drejtė fetare?

-Po jo , juve jeni frikacak ,nuk besoni ne atė qė promovoni , doni tju lani trurin rinisė qė ato tė shkojnė , ndėrsa ju tė kėnaqeni me lekt e arabve lėkur zi.
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio