Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> “Mona Lisa” autoportret i Da Vincit?
Lexo
Postuar nė: 25.01.2010, 18:37
Quote Post


Robot
*****

Posti: Antarė
Postime: 3366
Antari Nr: 18687
Bashkangjitur: 24.11.2008Fotografi e jashtme

Paris, 25 janar - Vepra mė e bukur e Leonardo da Vincit “Mona Lisa”, por njėkohėsisht edhe mė e komentuara qė ka pėrplasur qindra mendime e rryma tė kundėrta pėr prejardhjen e saj, vihet sėrish nė qendėr tė vėmendjes.

Leonardo e krijoi portretin e famshėm nė vitet 1503-1506, por tashmė kjo pikturė ndodhet nė muzeun e Luvrit nė Paris. Njė ekip i drejtuar nga Silvano Vincenti ka marrė pėrsipėr studimin e hollėsishėm tė pamjes se pikturės ku mendohet se Leonardo ka pikturuar njė autoportret.

Kėtė hipotezė e mbėshtet edhe studiuesja amerikane Lillian Schwartz, sipas sė cilės, mes Mona Lisas dhe Da Vincit ka shumė tė pėrbashkėta fizike. Ndėrkohė, shkencėtarėt kanė nisur edhe njė fushatė pėr gjetjen e eshtrave tė artistit, i cili vdiq ne vitin 1519 dhe u varros nė qytetin francez tė Amboise.

Varri i tij ėshtė hapur disa herė por nėpėrmjet analizave te ADN-sė mund tė bėhet e mundur qė gjeniu italian tė ketė sėrish njė varr. Nga studimet mund tė dilet edhe nė pėrfundimin e saktė nė lidhje me shkaqet qė e ēuan drejt vdekjes.


----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio