Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Femijet nuk enderrojne derisa te mbushin 5 vjec
Dredheza
Postuar nė: 25.01.2010, 19:46
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Enderrimi nuk eshte nje veti qe njerezit e zoterojne ne momentin kur dalin ne drite, por e fitojne me kalimin e kohes. Rritja graduale e femijes e con ate dalengadale ne boten e endrrave, pasi ne moshe te vogel femijet e bejne gjumin te qete dhe te pandikuar nga endrrat. Prinderit zgjohen shpesh here naten nga te qarat e femijes, por nuk jane endrrat ato qe i shqetesojne vogelushet e tyre, sepse ne te tilla momente ata kalojne nje gjendje te pavetedijshme, konfuze dhe te corientuar.

Sjelljes se te vegjelve ne gjume i eshte dedikuar studimi i udhehequr nga Giulio Tononi e Yuval Nir te Universitetit te Uiskonsin, te cilet kane dale ne perfundimin se para se te shikojne endrra te pasura me levizje, nderveprime, ngjyra dhe emocione, femijet duhet te kene mbushur 5 vjec. E "pjekuria" ne kete aspekt do te mund te arrihet plotesisht ne moshen 7-vjecare.

Pioneri i studimeve te endrreave te femijerise ishte psikologu amerikan David Foulkes, i cili me durim te madh kaloi vitet ’80-’90 duke zgjuar femijet gjate nates ne laboratorin e tij, per te zbuluar se cfare po enderronin. Ishte i pari qe u mahnit nga fakti qe, teksa adultet kane gjithmone nje skene te frikshme per te treguar nese zgjohen gjate fazes se enderrimit, nga ana tjeter vetem 20% e femijeve tregonin se po perjetonin nje enderr deri disa caste me pare. "Natyra statike e endrrave perpara moshes shkollore – shkruajne Tononi e Nir – perputhet me veshtiresine per te menduar objektet gjate rotacioneve, apo trasformimeve ne pergjithesi” dhe “me zhvillimin e paplote te imagjinates, vecanerisht te asaj vizuale dhe hapesinore”. Mungesa e nje fjalori te pershtatshem per te pershkruar endrrat, apo deshira jo e forte per te treguar ate qe kane pare sidomos kur ngrihen ne menyre te papritur nga gjumi, sipas studiuesve te Madison nuk mjafton per te shpjeguar perse me te vegjelit nuk kane thuajse kurre endrra per te treguar.

Endrrat me shume rriten bashke me femijet. Deri ne 5 vjec, skenat jane fikse dhe protagonistet te palevizshem. Ne enderr shfaqet ndoshta nje kafshe, ose dallohet deshira per te ngrene. Emocionet mungojne, po ashtu si dhe nderveprimet mes personazheve. Duke filluar nga 5 vjecet, endrrat nisin te kene nje skenar, ndonese ende shume banal. Protagonistet levizin dhe shkembejne ndonje fjale, por frekuenca e episodeve eshte ende shume e ulet. Neper personat qe kane humbur shikimin (pas moshes 5-7 vjecare), imazhet dhe objektet e regjistruara gjate femijerise kthehen pergjate te gjitha neteve te jetes duke u servirur ne boshtin viziv, njesoj sikur syte te mos kishin humbur funksionin e tyre.

Enderrimtaret e vegjel fillojne te kene histori interesante per te treguar pas arritjes se 7 vjeceve. Pikerisht ketu shfaqen emocionet gjate neteve te tyre. Femijet qe enderrojne nisin te mendojne dhe provojne gezime, apo frike. Riperjetojne episode te ndodhur gjate dites, apo te ripeshkuar nga memoria autobiografike. E me ne fund behen protagoniste te endrrave gjithmone e me te ngjyrosura, te nderlikuara, apo edhe defryese per t’u treguar.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
BESI_TE
Postuar nė: 25.01.2010, 19:58
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 5336
Antari Nr: 17415
Bashkangjitur: 19.09.2008dredheza tallesh edhe ti, une kur i kam pas 3 vjet kam pa onder tu i grah bicigletes hahaha


----------------------------------------
Falėm o Zot, se nese Ti nuk mė falė, unė jam prej te humburve, andaj falėm, falėm falėm...

>>> Te folurit teper, eshte mendjemadhesi!!! <<<
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 25.01.2010, 20:00
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (BESI_TE @ 25.01.2010, 20:58)
dredheza tallesh edhe ti, une kur i kam pas 3 vjet kam pa onder tu i grah bicigletes hahaha

Jo po ke pare enderr duke shkruajtur ne forum kur ke qene 2 vjec smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
BESI_TE
Postuar nė: 25.01.2010, 20:04
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 5336
Antari Nr: 17415
Bashkangjitur: 19.09.2008 Citim (Dredheza @ 25.01.2010, 21:00)
Jo po ke pare enderr duke shkruajtur ne forum kur ke qene 2 vjec smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

tash a ti don me mkallzu per ondrat e mija kuku, une kerkoj nga president forumi largimin tend si ambasadore e rusis a qfar posti pate nime?! hahahah

jo forumin e kam pa onder kur i kam pas 3 vjet e 4 muj, se mbrenda ketyre 4 muajve nuk kisha kohe te merem me endrat e forumit ne ate kohe smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Falėm o Zot, se nese Ti nuk mė falė, unė jam prej te humburve, andaj falėm, falėm falėm...

>>> Te folurit teper, eshte mendjemadhesi!!! <<<
PM
Top
Essa
Postuar nė: 25.01.2010, 20:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008Une nuk shoh endrra as tash:P


----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top
Sirra_pz
Postuar nė: 25.01.2010, 20:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Qelbėsirė
Postime: 973
Antari Nr: 23958
Bashkangjitur: 10.12.2009 Citim (Essa @ 25.01.2010, 21:06)
Une nuk shoh endrra as tash:P

Mos me thuajjjj?!! Mua nuk me sheh enderr fare?, hahahah ( shaka )... smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Sirra_pz nė 25.01.2010, 20:08


----------------------------------------
Mall pėr as gje...
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 25.01.2010, 20:07
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (Essa @ 25.01.2010, 21:06)
Une nuk shoh endrra as tash:P

Shikon po nuk i mban mend!


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
BESI_TE
Postuar nė: 25.01.2010, 20:08
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 5336
Antari Nr: 17415
Bashkangjitur: 19.09.2008 Citim (Essa @ 25.01.2010, 21:06)
Une nuk shoh endrra as tash:P

ti hala si ke bo 5 vjet hahahahahahaha

haj se ta shikoj jusuf abin smil3dbd4ddd6835f.gif


----------------------------------------
Falėm o Zot, se nese Ti nuk mė falė, unė jam prej te humburve, andaj falėm, falėm falėm...

>>> Te folurit teper, eshte mendjemadhesi!!! <<<
PM
Top
Essa
Postuar nė: 25.01.2010, 20:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008 Citim (Sirra_pz @ 25.01.2010, 21:07)
Mos me thuajjjj?!! Mua nuk me sheh enderr fare hahahah ( shaka )... smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Ty t'parafytyroj tere diten ( a mjafton kaq?)!! smil3dbd4daabd491.gif----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top
Sirra_pz
Postuar nė: 25.01.2010, 20:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Qelbėsirė
Postime: 973
Antari Nr: 23958
Bashkangjitur: 10.12.2009 Citim (Essa @ 25.01.2010, 21:09)
Ty t'parafytyroj tere diten ( a mjafton kaq?)!! smil3dbd4daabd491.gif

Siguriishtttt.. Kjo vlen edhe me shume hahhaha!!! smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mall pėr as gje...
PM
Top
Essa
Postuar nė: 25.01.2010, 20:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008Dredheza tregoj ketij Besit,se po mendon qe s'me eshte zhvillu truri ende,dhe ka ngele tek faza 3 vjeqe ende!!!:D:D----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top
Essa
Postuar nė: 25.01.2010, 20:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008 Citim (Sirra_pz @ 25.01.2010, 21:09)
Siguriishtttt.. Kjo vlen edhe me shume hahhaha!!! smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

smil3dbd4e398ff7b.gif Veq mos fluturo smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top
Sirra_pz
Postuar nė: 25.01.2010, 20:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Qelbėsirė
Postime: 973
Antari Nr: 23958
Bashkangjitur: 10.12.2009 Citim (Essa @ 25.01.2010, 21:11)
smil3dbd4e398ff7b.gif Veq mos fluturo smil3dbd4daabd491.gif

Ja rri e qete... Miket nuk me bejn te fluturoj... E dashura po! smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mall pėr as gje...
PM
Top
Essa
Postuar nė: 25.01.2010, 20:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008 Citim (Sirra_pz @ 25.01.2010, 21:12)
Ja rri e qete... Miket nuk me bejn te fluturoj... E dashura po! smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 25.01.2010, 20:17
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (Essa @ 25.01.2010, 21:10)
Dredheza tregoj ketij Besit,se po mendon qe s'me eshte zhvillu truri ende,dhe ka ngele tek faza 3 vjeqe ende!!!:D:D

Besoj se Besi e di qe njeriu shikon endrra cdo nate, por jo cdo nate i mban mend.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio