Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) 1 [2]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ėshtė apo sėshtė, Ėshtė apo sėshtė prioritet edhe kjo
Senatori_TeT
Postuar nė: 21.06.2007, 16:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Mira vete termi Hoxhe don te thote Mesues smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 10.08.2007, 18:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007ne europe tashme sa kohe eshte futur msimbesimi fetar neper shkolla fillore dhe ato te mesme. Me siguri europjanet kan gjetur arsye te madhe qe ta praktiojne mesimbesimin neper shkolla. Pse te mos e kemi edhe ne?!


----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 10.08.2007, 18:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007une do isha i mendimt te praktikohet ne shkollat fillore dhe te mesme (mesime te shkollave juridike islame), pasi qe sa me heret ti mesojne gjerat femijet, aq me mire do ishte per ta qe ne te ardhmen te mos ju vije dicka si e re feja dhe te kalojne ne ekstremizem, kurse per shkollat e mesme te ishte (nese njheresh fillon edhe ne fillore edhe ne te mesmen) me mire te kalohej ne nje shkalle me te larte,
dhe pse te mos e mesojme neper fakultete, psh, ne fakultetin ekonomik te bejme krahasime ne mes ekonomise islame dhe ate qe e mesojme, apo ne juridike te mesohet jus\rispodenca islame
ka liba plot te tilla , dhe dijetar eminent qe i shkelin keta "dijetaret " tjere...
a at qe e thash me larte per ekstremizmin, mbetem i patundur, se do ishte me mire qe te mesohet dhe te mos mbetet si dicka e "panjohur"...tung


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 11.08.2007, 01:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007blerim se ne jemi shume te "modernizuar" dhe ecim shume "para kohes" per at nuk na nevojitet,sepse per shumicen eshte vetem humbje kohe smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 11.08.2007, 09:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006Me siguri qe duhet.Ne europe qe moti eshte ne planprogram mesimor feja.Tek na femijet mesojne neper xhamija, por vetem qe te lexojne e asgje tjeter.Nuk ka nevoje qe te mesojne te lexojne arabisht,ka nevoje qe ti mesojne parimet e fese islame, historine e fese si dhe zhvillimin e saj.

Me respekt
PM
Top
fotoni
Postuar nė: 13.08.2007, 14:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005Do te ishte shume pozitive futja e mesimbesimit neper shkolla, por ajo qe me se shumti duhet te kemi kujdes eshte, qe edhe kjo pune mos shendrohet ne mjet interesi te hoxhallareve (se edhe ne mektebe ka mesim) apo te dikujt tjeter, dhe mos shendrohet ne forme per 'larje truri'. Por ky mesim te sherbej ne njohjen sa me te mire te besimit dhe aplikimit ne jeten e perditeshme. Pa kete, vetem kemi humbur kohe,,,,

te gjitha te mirat
PMMSN
Top
orfeu
Postuar nė: 13.08.2007, 16:18
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007Sma merr mendja, se nje njeri qe pak e ndjen veten fetar, te thot: jo, sduhet te futet mesimi fetar ne shkolla.
Pra duhet te futet.
Sodoqetejete, ate lende, nuk duhet ta japin hoxhallaret, dhe aty nuk duhet te mesohet femiu se si te marre abdes per namaz... por duhet te mesohet historia e feve (meqe eshte lende fetare) nje gjysmevjetor, dhe gjysmevjetori tjeter, feja te ciles i perket, shtyllat e asaj feje (ne rastin tone shtyllat e Islamit).

respekt


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
-aktivisti-
Postuar nė: 14.08.2007, 03:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 133
Antari Nr: 8911
Bashkangjitur: 13.08.2007Do te jete nje pune teper pozitve.
I nevojitet rinise tone mesimi fetare.
PM
Top
st.bes-tr
Postuar nė: 04.09.2008, 19:15
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 17105
Bashkangjitur: 04.09.2008 Citim (fisniku @ 01.04.2007, 18:53)
Nuk mendoj qe eshte ide e mire me shti mesim fetar neper shkolla perderisa nuk eshte shkolle fetare.Shume ma mire kish me qene me shti naj lende per edukaten seksuale bilem mesojne diqka qka i duhet ne jete ma vone!!!!

ketu gjithsecili mundet me dhan mendimin e vet po duhet me par pak damin dhe dobin un po ju siguroj nje gje se sikur te ishte mesim besimi si lend do ishte nje rini me e shendosh ne kosov e njerzit me shum se i mban Frika ndaj Allahut dhe bindja ndaj Tij mos te harrojm se nuk mund te jet as nje metod tjeter per ta larguar te keqen dhe per ta edukuar nje rini te shendosh.

Nese keni has te bisedoni me ndonje polic qe ashte ne njesitin e droges apo prostitucionit te vije per tu habit kur degjon raste ekstreme ne vendin tend dhe thua: edhe keshtu qenka ne kosov edhe keshtu...

Prandaj i citova fjalet e keti antari se te mesosh ne shkoll per edukaten seksuale ashte budallaalleku me i madh ose qmenduria me e madhe ose shkatrrimi degjenerimi me i madh qe i jepet asaj shoqerie. Ti thua pse?ska naj filozofi te madhe kur keto gjera mesohen nga natyrshmeria njerzore dhe nuk na duhen mesime dhe te perhapen qrrregullime dhe tema diskutimi ne ambientin shkollar ku jan dy gjinit ne nje klas.

respekte ky ashte mendimi im
PM
Top
AMONI
Postuar nė: 04.09.2008, 19:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1811
Antari Nr: 13254
Bashkangjitur: 29.01.2008 Citim (orfeu @ 13.08.2007, 18:18)
Sma merr mendja, se nje njeri qe pak e ndjen veten fetar, te thot: jo, sduhet te futet mesimi fetar ne shkolla.
Pra duhet te futet.
Sodoqetejete, ate lende, nuk duhet ta japin hoxhallaret, dhe aty nuk duhet te mesohet femiu se si te marre abdes per namaz... por duhet te mesohet historia e feve (meqe eshte lende fetare) nje gjysmevjetor, dhe gjysmevjetori tjeter, feja te ciles i perket, shtyllat e asaj feje (ne rastin tone shtyllat e Islamit).

respekt

pajtohem me mendimin e orfeut


----------------------------------------
Qeta njohesh te miren, duhet ta besh te miren. - Aristoteli, kojshia jem.
PM
Top
VesaVesa
Postuar nė: 04.09.2008, 20:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1772
Antari Nr: 16806
Bashkangjitur: 13.08.2008a po me bojn syte apo kesaj teme i paska skadu afati?

megjithate une them se mesimi fetar(nese futet ne shkolla) duhet te jete lende opsionale,besimi duhet te jete diqka qe vjen me bindje nga zemra e assesi me imponim sepse ne kete rast do tte ishte besim falls e sa per sy e faqe.


----------------------------------------
When we have lost everything,including hope,life becomes a disgrace,and death a duty.
PMMSN
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.09.2008, 22:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008pershendetje lenda fetare neper shkolla esht edomosdoshme sidomos ne dit te sodit,se vertet ja shohin hajrin gjeneratat ngase i bon 60 vite e sdin per fen e ti,ne shkolll e mson nese don e man nese jo ateher letezgjedh se qka do te bej


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
arvanit
Postuar nė: 05.09.2008, 01:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 258
Antari Nr: 16392
Bashkangjitur: 13.07.2008..un mendoj se eshte e ntyrshme dhe shume parimore qe per objekt mesimi te jen edhe besimet.....
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio