Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ėmbėlsirė festive
Dredheza
Postuar nė: 07.03.2010, 02:01
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Fotografi e jashtme


Pėr 8 persona • Pėrgatitja: 45 minuta • Zierja: 1 orė

Nevojiten:

* 1.6 dl verė tė ėmbėl
* 5 tė kuq tė veve
* 60 g sheqer ajkė e ėmbėl
* 1 lugė niseshte
* 300 g shllig
* 150 g krem tė gatshėm tė lajthive (pėr shembull nutellė)
* 20 g fletė xhelatine pėr biskotėn e gatuar nga tė bardhėt e veve
* 300 g sheqer pluhur
* 250 g lajthi tė fėrguara
* 5 tė bardhė tė veve

Pėrgatitja:

Pėrgatiten biskotat nga tė bardhėt e veve: lajthitė e fėrguara dhe tė prera nė copa tė mėdha pėrzihen me sheqer dhe qiten nė njė enė tė gjerė me fund tė trashė, u shtohet shkuma e fortė e tė bardhėve tė veve. Pastaj kjo masė nxehet nė temperaturė tė ulėt kujdesshėm, duke e pėrzier me lugė tė drunjtė, rreth 10 minuta, pėrderisa masa tė bėhet si njė krem ngjyrėēelur.

• Nė letėr qė shėrben pėr pjekje, vizatohen me laps 2 rrathė, me perimetėr prej 28 cm. Secili rreth i letrės qitet nė tepsi tė veēantė. Masa e tė bardhėve tė veve, e pėrzier me lajthi, qitet, me anė tė shpatullės, nė letrat e parapėrgatitura dhe sheshohen mirė. Piqen 45-50 minuta nė furrė tė nxehur nė 150 shkallė C.

• Tė kuqtė e veve miksohen me sheqer, u shtohet niseshteja dhe vera, masa nxehet nė avull, duke e pėrzier pandėrprerė.

• Fletėt e xhelatinės zbuten nė ujė tė ftohtė, ulen me 4 lugė ajkė tė nxehtė. Kjo masė i shtohet kremit tė lajthive, por sė pari zbutet nė avull, lihet pėr t'u ftohur, pastaj shtohen edhe 120 g shllag.

• Biskatat (nga tė bardhėt e vezėve) lyhen me kremin nė tė cilin ėshtė shtuar vera.

Ėmbėlsira zbukurohet me "lule" shllagu dhe futet nė frigorifer, derisa tė shėrbehet.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio