Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shqiptarėt kremtojnė 600 vite nė Islam
Mandrak
Postuar nė: 10.09.2006, 00:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 372
Antari Nr: 2648
Bashkangjitur: 08.09.2006Shqiptarėt kremtojnė 600 vite nė Islam


Prishtinė – Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK) dhe fakulteti i Studimeve Islamike nė Prishtinė (FSI) mė 16-17 shtator do tė organizojnė njė simpozium ndėrkombėtar nė kremtim tė 600 vjtorit tė fesė Islame nė mesin e shqiptarėve.

Qėllimi kryesor i kėtij simpoziumi ėshtė qė tė ndriqojė dhe qartėsojė mėnyrėn se si Islami ėshtė shpėrndarė nėpėr kėto teritore bazuar nė fakte tė padiskutueshme historike,” deklaroi njėri nga organizatorėt, profesor Qemajl Morina, pėr IslamOnline.net.

Asnjėherė nuk iu ėshtė bėrė ndonjė qasje e pavarur debateve rreth kėsaj qėshtjeje dhe rolit tė Islamit nė mesin e shqiptarėve, pa pasur ngjyrosje me paragjykime negative dhe ideologjike.

Organizatorėt shpresojnė se simpoziumi do ta shfaq fotografinė e vėrtetė tė Islamit dhe rolin tė tij nė mesin e shqiptarėve, gjėra tė cilat deri mė tani janė keqkuptuar.

Morina tha se simpoziumi poashtu do ti qaset edhe sfidave me tė cilat ballafaqohen muslimanėt nė kėtė pjese tė botės.

Disa nga temat kryesore do tė jenė kontaktet e shqiptarėve me Islamin nė kohėn para-Osmane, toleranca fetare, roli i dijetarėve shqiptarė nė civilizimin Islam gjatė kohės sė sundimit tė perandorisė Osmane dhe Identiteti Islam.

Shqiptarėt janė njė grup etnik qė nė pėrgjithėsi asociohen me Shqipėrinė, Kosovėn, Maqedoninė dhe Malin e Zi.

Rreth gjysma e shqiptarėve tė sotėm jetojnė nė Republikėn e Shqipėrisė, kurse grupi i dytė pėr nga madhėsia jeton nė Kosovė, vend ky i cili ėshtė nėn protektoratin e OKB-sė qė nga viti 1999 kur njė kampanjė bombarduese e NATO-s detyroi presidentin Slobodan Milosevic ti tėrheq trupat e tij.

Shqiptarėt, tė cilėt pėrbėjnė rreth 90 pėrqind tė popullatės rreth dy milionėshe tė Kosovės, kėrkojnė pavarėsi tė plotė.

Burimi: www.islamonline.net


----------------------------------------
Po nuk e njohe hidherimin, nuk do te kuptosh dhe gezimin.
PM
Top
Pasha
Postuar nė: 23.09.2008, 21:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 186
Antari Nr: 17465
Bashkangjitur: 21.09.2008Informim interesan!


----------------------------------------
LEXO! MESO !
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio