Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ushqimet mė tė shtrenjta nė botė
Sybella
Postuar nė: 25.03.2010, 23:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Nė vijim do tė keni rastin tė njiheni me 10 prodhimet mė tė shtrenjta ushqimore nė botė, duke ja filluar prej pozitės nr.10.


10. Truffelburger

Fotografi e jashtme

Hamburgeri mė i shtrenjtė nė botė ėshtė “Truffelburger”, i cili ofrohet nė restoranin luksoz nė Nju Jork “DB Bistro Moderne”. Burgeri pėrbėhet prej qoftes, e cila pėrmban mish qė piqet ngadal, pastetė pule dhe Truffel (zhardhok, lloj kėrpudhash). Truffelburgerin mund ta gjeni vetėm gjatė sezonit tė kėrpudhave dhe kushton 99 dollar!


9. “Rokko No”

Fotografi e jashtme

Nė Berlin, nė hotelin “Hotel Adlon”, mysafirėt mund tė shuajnė djersėn e tyre me ujin mineral japonez “Rokko No”. 0,5 litra tė kėtij ujit kushton 62 euro. Por, ēmimi i lartė qėndron parasegjithash nė faktin se uji importohet nga Japonia. Pėrndryshe kushton ky ujė nė marketet e Japonisė mė pak se 1 euro. smil3dbd4e29bbcc7.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Sybella nė 25.03.2010, 23:44


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 25.03.2010, 23:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.20088. Aceto balsamico-uthull

Fotografi e jashtme

Pėr shijuesit e vėrtet tė kuzhinės italiane ėshtė “Aceto balsamico tradizionale: Millesimato ginepro” i detyrueshėm. 100 mililitra tė kėsaj uthulle 80 vjeēare kushton 436 euro.

7.”Drinking the stars”

Fotografi e jashtme

Nė “„Harry Denton“s Starlight Room" nė San Francisko, adhuruesit e kokteleve mund tė shijojnė koktelin “Drinking the stars”, I cili pėrbėhet prej Macallan 25 Year Old Single Scotch dhe Garvey Pedro Ximenez Sherry tė vitit 1860. Ky ekskluzivitet ka edhe ēmimin e vet: 650 euro!.----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 25.03.2010, 23:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Ok, vazhdojmė. Laptopi po vazhdon tė mė "tradhėtojė". smil3dbd4d4e4c4f2.gif

6.Kafeja Kopi-Luwak

Fotografi e jashtme

Kopi-Luwak e Sumatras, Indonezi, ėshtė kafeja mė e shtrenjtė dhe mė e dėshiruar nė botė. Kokrrat e kafes nuk pėrfitohen prej bimės sė kafes, por prej jashtėqitjes smil3dbd4d8676346.gif tė njė llojit tė maceve nė Indonezi dhe Filipine. Kjo kafshė i ha frutate kafes dhe i qet sėrish kokrrat e kafes jashtė. Kokrrat mblidhen, lahen dhe thahen nė diell. Mesatarisht kushton njė kg kafe Kopi-Luwak mė shumė se 700 euro.

5. Akullore de luxe

Fotografi e jashtme

Kush s’di ē’tė bėjė me paratė, le tė porositė nė Nju Jork, nė restorantin “Serendipity 3” akulloren de luxe. Pėrveē akullores, kjo pėrmban ingridenca tė vlefshme, si bajame (bademe) tė arit, armagnac, kavjar dhe Chuao-ēokollatė. Ēmimi:770 euro.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Sybella nė 25.03.2010, 23:43


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 25.03.2010, 23:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.20084. Omlet Norma’s

Fotografi e jashtme

Omleti mė i shtrenjtė nė botė kushton 770 euro dhe kėtė mund ta hani nė “Norma’s” Nju Jork. Pėrveē vezėve, pėmban ky omlet edhe karavidhe (gaforre) dhe kavjar.


3. Zhardhoku i bardhė (truffel angl.)

Fotografi e jashtme

Njė kilogram prej Alba-truffel kushton nė Itali rreth 4500 euro.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Sybella nė 25.03.2010, 23:45


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 25.03.2010, 23:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.20082.Beluga-kavjari iranian

Fotografi e jashtme

Ky kavjar kushton mbi 7000 euro pėr kilogram.


1. 1787 Chateau d'Yquem

Fotografi e jashtme

Dhe, mbreti i tė gjitha ushqimeve luksoze ėshtė vera “1787 Chateu d’Yquem”. Qė nė vitin 1985, njė shishe e kėsaj vere u shit pėr 56.000 dollarė, ndėrsa sė fundi nė njė ankand njėri pagoi 90.000 dollarė pėr njė shishe.----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 25.03.2010, 23:50
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (Sybella @ 26.03.2010, 00:41)
Ok, vazhdojmė. Laptopi po vazhdon tė mė "tradhėtojė". smil3dbd4d4e4c4f2.gif

6.Kafeja Kopi-Luwak

Fotografi e jashtme

Kopi-Luwak e Sumatras, Indonezi, ėshtė kafeja mė e shtrenjtė dhe mė e dėshiruar nė botė. Kokrrat e kafes nuk pėrfitohen prej bimės sė kafes, por prej jashtėqitjes smil3dbd4d8676346.gif tė njė llojit tė maceve nė Indonezi dhe Filipine. Kjo kafshė i ha frutate kafes dhe i qet sėrish kokrrat e kafes jashtė. Kokrrat mblidhen, lahen dhe thahen nė diell. Mesatarisht kushton njė kg kafe Kopi-Luwak mė shumė se 700 euro.Nje lokal ne Tirane sherben kete lloj kafeje, dhe kushton 15 Euro smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 25.03.2010, 23:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (Dredheza @ 26.03.2010, 00:50)
Nje lokal ne Tirane sherben kete lloj kafeje, dhe kushton 15 Euro smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

U furnizokan - kontabande smil4a8ad6df85dde.gif smil4a8ad6df85dde.gif


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Sybella
Postuar nė: 25.03.2010, 23:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Dredheza @ 26.03.2010, 00:50)
Nje lokal ne Tirane sherben kete lloj kafeje, dhe kushton 15 Euro smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Dredhėza, unė s'do ta kisha pirė kėtė kafe kurrrrrrrrrrrrrrrrrė! smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d6422f04.gif

Lexova pak mė shumė rreth kafes, dhe kur e pashė se si pėrfitohet mu gėrdit edhe kafja qė e dua shumė. Iiiiiijjjjjjiiiiii! smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 25.03.2010, 23:58
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (mbreti @ 26.03.2010, 00:53)
U furnizokan - kontabande smil4a8ad6df85dde.gif smil4a8ad6df85dde.gif

Per te bere nje filxhan kafe nuk nevojitet 1 KG jashteqitje maceje smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Kosowars
Postuar nė: 25.03.2010, 23:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9014
Antari Nr: 16295
Bashkangjitur: 07.07.2008 Citim (Dredheza @ 26.03.2010, 00:58)
Per te bere nje filxhan kafe nuk nevojitet 1 KG jashteqitje maceje smil3dbd4e5e7563a.gif

Sot diqka ne forum nuk eshte ne regull, njehere me djerset tash me... smil3dbd4e02c5440.gif smil4a8ad8521bc6f.gif apo S' smil4a8ad8521bc6f.gif


----------------------------------------
Njeriu mund tė harrojė se ēfarė i keni thėnė, por asnjėherė nuk mund tė harrojė se si e keni bėrė tė ndjehet...!
PM
Top
arjani83
Postuar nė: 25.03.2010, 23:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2804
Antari Nr: 21800
Bashkangjitur: 19.03.2009 Citim (Sybella @ 26.03.2010, 00:56)
Dredhėza, unė s'do ta kisha pirė kėtė kafe kurrrrrrrrrrrrrrrrrė! smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d6422f04.gif


Nuk ka kaffe me te mir se kjo smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Fshati qė duket, ka drita.
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 26.03.2010, 00:00
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (Sybella @ 26.03.2010, 00:56)
Dredhėza, unė s'do ta kisha pirė kėtė kafe kurrrrrrrrrrrrrrrrrė! smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d6422f04.gif

Lexova pak mė shumė rreth kafes, dhe kur e pashė se si pėrfitohet mu gėrdit edhe kafja qė e dua shumė. Iiiiiijjjjjjiiiiii! smil3dbd4d99c6eaa.gif

Po ja qe ka njerez qe e kerkojne smil4a8acf04758ae.gif

Une s'e pij as kafen e dale prej bimes smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 26.03.2010, 00:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Sybella @ 26.03.2010, 00:41)


6.Kafeja Kopi-Luwak


Pėrfitohet prej jashtėqitjes sė kėsaj maceje:

Fotografi e jashtme


Dhe ajo para pėrpunimit duket kėshtu:

Fotografi e jashtme

smil4a8acf219332d.gif smil4a8acf219332d.gif smil4a8acf219332d.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Sybella nė 26.03.2010, 00:03


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 26.03.2010, 00:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Kosowars @ 26.03.2010, 00:59)
Sot diqka ne forum nuk eshte ne regull, njehere me djerset tash me... smil3dbd4e02c5440.gif smil4a8ad8521bc6f.gif apo S' smil4a8ad8521bc6f.gif

Ēfarė ka tė keqe kėtu?


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 26.03.2010, 00:07
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006 Citim (mbreti @ 26.03.2010, 03:23)
U furnizokan - kontabande smil4a8ad6df85dde.gif smil4a8ad6df85dde.gif

I kane grumbullu aty gjith macet e Tiranes, ju japin kafe Lori (p.sh.) edhe pastaj e marrin jashteqitjen e tyre, e hane vet - e qesin perseri, e thajne ne diell dhe e shesin 15 euro. S'ka nevoje te behet kontrabande. Mace e kafe ka ku te duash. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio