Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Normat me te cuditshme kulturore
Dredheza
Postuar nė: 10.04.2010, 13:01
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Puthja ne faqe mund te jete nje pershendetje normale dhe e thjeshte, por ne nje vend tjeter te botes mund te jete fyerje e madhe. Ne kohet e sotme njerezit udhetojne gjithnje e me shume per turizem dhe biznes ne vende te tjera, ndaj eshte e nevojshme qe gjithmone te merret informacion per vendin drejt te cilit po udhetohet. Kur udhetoni ne Argjentine duhet te keni parasysh se argjentinasit kane nje koncept te tyrin per hapesiren personale dhe njihen si njerez qe te qendrojne shume afer kur te flasin.

Ndonjehere dhe mund t’ju prekin rrobat kur flisni. Po te terhiqeni mbrapsht do duket sikur po i fyeni dhe ata menjehere do terhiqen per t’ju lene me hapesire, thote Cynthua Lett, konsulente e etiketes ne sjellje. Kina eshte nje prej atyre vendeve qe ka nje sere rregullash e sjelljes qe duhen pasur parasysh ne menyre qe te mos hysh ne probleme. Nje prej tyre eshte qe nuk duhet pershendetur kurre nje homolog kinez me emrin e tyre te pare. Duhet perdorur gjithnje mbiemri i tyre dhe titulli. Duhet pasur parasysh qe emrat e tyre shkruhen gjithnje me mbiemer para. E premtja eshte nje dite lutjesh dhe per myslimanet ne vendet e Lindjes se Mesme eshte dite pushimi, ndaj nese doni te udhetoni per pune nuk duhet te planifikoni takime ose konferenca ne kete dite. Gjithashtu, kini parasysh se gjate muajit te Ramazanit, myslimanet nuk hane ose pine nga lindja e diellit ne perendim, ndaj s’duhet ta beni as ju ne publik nje gje te tille. Pergjithesisht amerikanet kane reputacionin se jane tejet miqesore, edhe ne takimet e punes. Sigurisht nuk lene menjane prekjet fizike.

Por, francezet nuk jane keshtu. Ju do fitoni me shume respekt nese dukeni te permbajtur. Francezet zakonisht e barazojne mungesen e rezervimit dhe qendrimin miqesor me mungesen e sinqeritetit. Mos ngaterroni fjalet per jo dhe po. Gjuha greke shprehet shume me xheste dhe nese shihni nje vendas teksa flet mund te ngaterroheni. “Jo” eshte kercitja e gjuhes e shoqeruar me vetullat e ngritura. Ndersa per “po” vendasit anojne koken poshte e me pas anash. eshte shume e thjeshte te ngaterrohen dy fjalet, por nese i vini re me kujdes mund te mesoni shume shpejt t’i dalloni. India, njesoj si Kina eshte nje prej atyre vendeve ku duhet pasur shume kujdes me sjelljen, edhe nese udhetoni si turist, edhe nese udhetoni per une atje. Nese pa dashje i shkelni apo prekni kemben dikujt kerkoni falje me njehere. Indianet e konsiderojne kemben te papaster ndaj prekja e kembes se dikujt eshte nje fyerje shume e rende. Nese ju ftojne per darke pergatituni te lini kepucet jashte deres. Ne Japoni nuk ekziston ne pune nje e premte, ku ju mund te visheni ne forme me praktike se ditet e tjera. Veshjet e punes duhet te jene jashtezakonisht shume konservatore.

Femrat nuk duhet te veshin kurre pantallona dhe taka te larta, ne menyre qe te mos behen me te gjata se meshkujt. Gjithashtu, te frysh hundet ne publik ne Japoni konsiderohet nje gafe shume e rende. Ne Rusi, normat e miresjelljes kane lidhje me pijen. Nese jeni ne Rusi nuk duhet te refuzoni kurre kur ju ofrojne per te pire. Ruset i bejne shpesh darkat e biznesit shoqeruar me nje doze te konsiderueshme vodke dhe refuzimi i nje gote eshte fyerje per mikpritjen e tyre. Kjo ndodh para se te diskutohet per biznes, ndaj kini kujdes me sasine e alkolit qe konsumoni. Arabia Saudite gjithashtu futet ne vendet problematike, per sa i perket respektimi te rregullave lokale e normave kulturore. Nese jeni femer dhe udhetoni ne Arabine Saudite duhet te keni parasysh se s’duhet t’i zgjasni kurre doren nje biznesmeni mashkull, nese ai s’e zgjat vete doren i pari. Myslimanet e devotshem nuk i prekin femrat qe s’i kane te familjes.

Zakone te ēuditshme ne bote

- Ne Gjermani nuk duhet diskutuar per sport sepse kjo konsiderohet mungese edukate.
- Ne Rusi vodka konsiderohet si pjese e natyrshme e jetes dhe refuzimi i saj konsiderohet fyes.
- Ne Japoni, Kine, Arabine Saudite dhe France eshte e palejueshme qe te fryni hundet ne publik.
- Ne Nepal, mos hyni ne tempuj ose mos beni foto pa marre leje me pare.
- Ne shume vende aziatike, si Kina te tregosh me gisht diēka konsiderohet si mungese e theksuar edukate.
- Ne Indonezi, te dyja duart mbahen mbi tavoline gjate ngrenies.----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 10.04.2010, 13:02
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Normat me te ēuditshme kulturore

Argjentine

Kur udhetoni ne Argjentine duhet te keni parasysh se argjentinasit kane nje koncept te tyrin per hapesiren personale dhe njihen si njerez qe te qendrojne shume afer kur te flasin. Ndonjehere dhe mund t’ju prekin rrobat kur flisni. Po te terhiqeni mbrapsht do duket sikur po i fyeni dhe ata menjehere do terhiqen per t’ju lene me hapesire, thote Cynthua Lett, konsulente e etiketes ne sjellje.

Brazil

Mbani syte e hapur per fjalen “jeto”, e cila nganjehere perdoret per te thyer rregullat, ne kuptimin qe asgje s’eshte e shkruar ne gur. Shpesh brazilianet e perdorin kete fjale me shaka, duke qene se ata jane njerez shume optimiste dhe kjo eshte menyra e tyre per te zgjidhur problemet. Atyre u pelqen te mendojne se ka nje zgjidhje per gjithēka.

Kine

Kina eshte nje prej atyre vendeve qe ka nje sere rregullash e sjelljes qe duhen pasur parasysh ne menyre qe te mos hysh ne probleme. Nje prej tyre eshte qe nuk duhet pershendetur kurre nje homolog kinez me emrin e tyre te pare. Duhet perdorur gjithnje mbiemri i tyre dhe titulli. Duhet pasur parasysh qe emrat e tyre shkruhen gjithnje me mbiemer para.

Dubai

E premtja eshte nje dite lutjesh dhe per myslimanet ne vendet e Lindjes se Mesme eshte dite pushimi, ndaj nese doni te udhetoni per pune nuk duhet te planifikoni takime ose konferenca ne kete dite. Gjithashtu, kini parasysh se gjate muajit te Ramazanit, myslimanet nuk hane ose pine nga lindja e diellit ne perendim, ndaj s’duhet ta beni as ju ne publik nje gje te tille.

France

Pergjithesisht amerikanet kane reputacionin se jane tejet miqesore, edhe ne takimet e punes. Sigurisht nuk lene menjane prekjet fizike. Por, francezet nuk jane keshtu. Ju do fitoni me shume respekt nese dukeni te permbajtur. Francezet zakonisht e barazojne mungesen e rezervimit dhe qendrimin miqesor me mungesen e sinqeritetit.

Greqi

Mos ngaterroni fjalet per jo dhe po. Gjuha greke shprehet shume me xheste dhe nese shihni nje vendas teksa flet mund te ngaterroheni. “Jo” eshte kercitja e gjuhes e shoqeruar me vetullat e ngritura. Ndersa per “po” vendasit anojne koken poshte e me pas anash. eshte shume e thjeshte te ngaterrohen dy fjalet, por nese i vini re me kujdes mund te mesoni shume shpejt t’i dalloni.

Indi

India, njesoj si Kina eshte nje prej atyre vendeve ku duhet pasur shume kujdes me sjelljen, edhe nese udhetoni si turist, edhe nese udhetoni per une atje. Nese pa dashje i shkelni apo prekni kemben dikujt kerkoni falje me njehere. Indianet e konsiderojne kemben te papaster ndaj prekja e kembes se dikujt eshte nje fyerje shume e rende. Nese ju ftojne per darke pergatituni te lini kepucet jashte deres.

Japoni

Ne Japoni nuk ekziston ne pune nje e premte, ku ju mund te visheni ne forme me praktike se ditet e tjera. Veshjet e punes duhet te jene jashtezakonisht shume konservatore. Femrat nuk duhet te veshin kurre pantallona dhe taka te larta, ne menyre qe te mos behen me te gjata se meshkujt. Gjithashtu, te frysh hundet ne publik ne Japoni konsiderohet nje gafe shume e rende.

Rusi

Ne Rusi, normat e miresjelljes kane lidhje me pijen. Nese jeni ne Rusi nuk duhet te refuzoni kurre kur ju ofrojne per te pire. Ruset i bejne shpesh darkat e biznesit shoqeruar me nje doze te konsiderueshme vodke dhe refuzimi i nje gote eshte fyerje per mikpritjen e tyre. Kjo ndodh para se te diskutohet per biznes, ndaj kini kujdes me sasine e alkolit qe konsumoni.

Arabia Saudite

Arabia Saudite gjithashtu futet ne vendet problematike, per sa i perket respektimi te rregullave lokale e normave kulturore. Nese jeni femer dhe udhetoni ne Arabine Saudite duhet te keni parasysh se s’duhet t’i zgjasni kurre doren nje biznesmeni mashkull, nese ai s’e zgjat vete doren i pari. Myslimanet e devotshem nuk i prekin femrat qe s’i kane te familjes.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 10.04.2010, 13:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Dredheza @ 10.04.2010, 14:01)

- Ne Gjermani nuk duhet diskutuar per sport sepse kjo konsiderohet mungese edukate.

smil3dbd4d8676346.gif Kjo s'ėshtė e vėrtet!----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Embargo
Postuar nė: 10.04.2010, 14:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008 Citim (Sybella @ 10.04.2010, 14:42)
smil3dbd4d8676346.gif Kjo s'ėshtė e vėrtet!

Edhe mua me beri pershtypje kjo, a thua pse kur vete gjermanet jane popull sportdashes dhe me suksese te medha ne sport, te jete fyese te diskutohet per sport smil4a8acf04758ae.gif


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top
Mbinjeriu
Postuar nė: 10.04.2010, 15:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009Kėto mė pelqyen:

-Rusi

Ne Rusi, normat e miresjelljes kane lidhje me pijen. Nese jeni ne Rusi nuk duhet te refuzoni kurre kur ju ofrojne per te pire. Ruset i bejne shpesh darkat e biznesit shoqeruar me nje doze te konsiderueshme vodke dhe refuzimi i nje gote eshte fyerje per mikpritjen e tyre. Kjo ndodh para se te diskutohet per biznes, ndaj kini kujdes me sasine e alkolit qe konsumoni.

-Brazil

Mbani syte e hapur per fjalen “jeto”, e cila nganjehere perdoret per te thyer rregullat, ne kuptimin qe asgje s’eshte e shkruar ne gur. Shpesh brazilianet e perdorin kete fjale me shaka, duke qene se ata jane njerez shume optimiste dhe kjo eshte menyra e tyre per te zgjidhur problemet. Atyre u pelqen te mendojne se ka nje zgjidhje per gjithēka.


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top
packs
Postuar nė: 10.04.2010, 15:49
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Lidhur me ate qe eshte thene per Arabine Saudite , pata pare nuk me kujtohet xhirimet e cilit film, me ē'rast aktoret tere diten rrinin pa hanger e pa pi si dhe te premtave e kishin pushim.

Nuk me kujtohet per xhirimet e cilit film, edhe pse nuk ka shume kohe qe e kam pare.

Mua me pelqejne shume te gjitha normat (anipse disa mund te duken te ēuditshme po bash per kete me pelqejne ) dhe kam deshire t'i di per te gjitha vendet. Jam shume kureshtare per keto gjera. smil3dbd4e5e7563a.gif

Po a i ka dikush te shkruara normat shqiptare ? smil3dbd4d4e4c4f2.gif
Hajgare pak :
smil3dbd4daabd491.gif

-Nese takon dike me te vjeter ne rruge dhe te bie puna te flasesh me te, duhet patjeter t'i drejtohesh me "xhaxhi X" .

-Nese shkon mysafir ne nje shtepi dhe te thone "gjithqysh duhet me hanger buke -mos e refuzoni se nuk ban" smil3dbd4daabd491.gif

-Mos e pyesni asnje shqiptar se a ma i mire eshte emri Liri-don a Fat-mir , sepse nuk u vjen mire.

-Kur flisni per ndonje ngjarje te rendesishme per njerezimin , mos harroni te thoni "edhe une kam qene aty ". smil3dbd4daabd491.gif

-Gjuhen angleze duhet ta dini perfekt. Johnny Depp duhet te thoni Xhoni Dip smil3dbd4daabd491.gif .

-Perdorni sa me shume fjale : absolutikisht, normalitikisht -qe te tregoheni me i mencur. smil3dbd4daabd491.gif

-Mos thuani se nuk i njihni aktoret e "Familjes moderne".

-Mos thuani se nuk luani bastore dhe mos harroni te thoni se nje loje gjithe ua humbe 1000 euro. smil3dbd4daabd491.gif
Etj..


smil3dbd4e5e7563a.gif Me falni per hajgaret .


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 15.05.2010, 18:30
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (packs @ 10.04.2010, 16:49)
-Nese shkon mysafir ne nje shtepi dhe te thone "gjithqysh duhet me hanger buke -mos e refuzoni se nuk ban" 8-)


Pasojat i kam ndje ne lekuren time!!!! :-x :-x :-x :-x :-x


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
osmanlija
Postuar nė: 15.05.2010, 19:21
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 25053
Bashkangjitur: 15.05.2010Krejt kėto paraqiten si pasojė e mospėrputhjes sė dekadencave tė bashkėdizuara tė elektrikėve elektrostatikė tė cilat bazohen nė jonet dhe anodat e squfurit qė mbizotėrojnė gravitetin skeptik dhe pesimist. Hidrokarburet nuk pėrputhen drejtpėrdrejtė nė mėnyre subkoshiente dhe ekstravagante. Vlen tė theksohet edhe permanganati i kaliumit i cili ėshtė abstrakt dhe i drejtpėrdrejtė me lėvizjen drejtvizore tė lakuar. Duke pasur parasysh se amidoni ėshtė sheqer i thjeshtė edhe nėse i fusim ujė tė distiluar me anė tė katalizatorėve do tė fitojmė sherbet i cili nevojitet pėr bakllavė dhe sheqerpare, ndonjėherė edhe pėr reēel.
PM
Top
TetovaLee
Postuar nė: 15.05.2010, 19:27
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 32
Antari Nr: 24639
Bashkangjitur: 04.03.2010 Citim (osmanlija @ 15.05.2010, 20:21)
Krejt kėto paraqiten si pasojė e mospėrputhjes sė dekadencave tė bashkėdizuara tė elektrikėve elektrostatikė tė cilat bazohen nė jonet dhe anodat e squfurit qė mbizotėrojnė gravitetin skeptik dhe pesimist. Hidrokarburet nuk pėrputhen drejtpėrdrejtė nė mėnyre subkoshiente dhe ekstravagante. Vlen tė theksohet edhe permanganati i kaliumit i cili ėshtė abstrakt dhe i drejtpėrdrejtė me lėvizjen drejtvizore tė lakuar. Duke pasur parasysh se amidoni ėshtė sheqer i thjeshtė edhe nėse i fusim ujė tė distiluar me anė tė katalizatorėve do tė fitojmė sherbet i cili nevojitet pėr bakllavė dhe sheqerpare, ndonjėherė edhe pėr reēel.

O ti a kie deni dhimbje bash em intereson ......----------------------------------------
Pėr ni Vllo qė e du muj kejt me i Farru !
PM
Top
packs
Postuar nė: 15.05.2010, 19:47
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Anubisi-E @ 15.05.2010, 19:30)
Pasojat i kam ndje ne lekuren time!!!! smil3dbd4dcd7b9f4.gif smil3dbd4dcd7b9f4.gif smil3dbd4dcd7b9f4.gif smil3dbd4dcd7b9f4.gif smil3dbd4dcd7b9f4.gif

Por ajo "normė" ka edhe disa nėn -norma ;

-

-

-

Ne vijet e larteshenuara, plotesoni me norma. smil3dbd4e1748cc9.gif smil3dbd4dcd7b9f4.gif
Ndihme : Ka te beje me informimin e shokut/ shoqes ne rast se ju ndodhe nje gje e tille, ne menyre qe ai/ ajo qe pret diku me barkun zbrazur , ta mbushe ate. smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 15.05.2010, 19:54
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (packs @ 15.05.2010, 20:47)
Por ajo "normė" ka edhe disa nėn -norma ;

-

-

-

Ne vijet e larteshenuara, plotesoni me norma. smil3dbd4e1748cc9.gif smil3dbd4dcd7b9f4.gif
Ndihme : Ka te beje me informimin e shokut/ shoqes ne rast se ju ndodhe nje gje e tille, ne menyre qe ai/ ajo qe pret diku me barkun zbrazur , ta mbushe ate. smil3dbd4daabd491.gif

Ato nen-norma jane:

- Une jam i/e uritur. Shkojm hame, nese ti nuk do, kurre mos ha, une per veti kam me fshi nje pice. smil3dbd4daabd491.gif


Per kete mendove?!?!?!


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio