Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Si behet BOZA?
Alblord
Postuar nė: 11.04.2010, 17:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3741
Antari Nr: 15225
Bashkangjitur: 28.04.2008E din ndokush ndonje recet se si behet BOZA?


----------------------------------------
Nothing happens, until I make it happen!
PM
Top
Kacurelja
Postuar nė: 11.04.2010, 18:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2347
Antari Nr: 19113
Bashkangjitur: 23.12.2008bash edhe mua me intereson por nuk e di :-S


----------------------------------------
Me jep nje laps dhe leter, pak drite ne dhomen time, e me ler te kenaqem me shkronjat...!
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 11.04.2010, 18:07
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004The boza is a thick, fermented beverage (containing up to 4 percent alcohol) with a sourish or sweetish taste. The boza is made of various kinds of flour (barley, oats, corn, wheat), but boza of best quality and taste is made of millet flour.

We offer you directions for making boza at home. The recipe is meant for 5 littres.

BOZA Ingredients
5 l of water
2 teacupfuls of flour
2 teacupfuls of sugar
1 teacupful of boza or home-made ferment

Directions:
Roast slightly the flour (to become rosy in colour). Take care not to get it burnt. Mix it with a bit of lukewarm water. Pour the mixture into the pot filled with the rest of the water and put it on the plate. Add the sugar and leave the liquid to boil stirring it once in a while. Keep boiling for 5-6 minutes still stirring. Remove the pot from the fire and let it cool. Add 1 teacupful of boza or 1 teacupful of the home-made ferment. Leave the mixture in a warm place for 2-3 days to cause firmentation. When the boza is ready, pour it in bottles and store in a cool place (refrigerator).

Home-made boza ferment Ingredients
1-2 spoonfuls of slightly roasted flour
1 teacupful of tepid water
1 spoonful of sugar

How to make the boza ferment:
Mix the slightly roasted flour (take care to keep it from burning) with the water and stir well. Add the sugar. Leave the mess in a warm place for 2-3 days to ferment, stirring it from time to time.
Note: The teacupful of boza or home-made ferment can be replaced by 6-7 moistened and crumbled slices of wholemeal bread /or toast/, or by 6-7 spoonfuls of leaven. In this case before storage the boza has to be filtered (without pressing).

There is reason to suppose that for causing fermentation it is also possible to use a mixture of a little bit of yeast, water or milk, and a teaspoonful of sugar, left beforehand to rise.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 11.04.2010, 18:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Alblord @ 11.04.2010, 18:57)
E din ndokush ndonje recet se si behet BOZA?

<<

:etek ereh ejn ejovorp it inaT
neizrep e elav et eju l2 eN .irurg lleim rg 003 em neizrep i irsim lleim rg 003
et el E .reizrep e ekud ero 5 ejolv et el E .eju en ruhdeh e ekud eladagn nilleim
i jatsaP .arejt et ero 5 ehde ejirr et el e ehd errib ajam kap hdeh i jatsap e tehoft
et el E .temi et etis en nolluk e ehd erim neizrep e ,ehtoft et eju l5,2 ehde notsh
notsh gnel l1 odc en shero 21 sap telegn eq ugnel agn jatsap ,ero 21 ehde ejirr
.reqesh rg 011

smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
Kosowars
Postuar nė: 11.04.2010, 18:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9014
Antari Nr: 16295
Bashkangjitur: 07.07.2008300 gr miell misri i perzien me 300 gr miell gruri. Ne 2l uje te vale e perzien miellin ngadale duke e hedhur ne uje. E le te vloje 5 ore duke e perzier. E le te ftohet e pastaj i hedh pak maja birre dhe e le te rrije edhe 5 ore te tjera. Pastaj i shton edhe 2,5l uje te ftohte, e perzien mire dhe e kullon ne site te imet. E le te rrije edhe 12 ore, pastaj nga lengu qe ngelet pas 12 oresh ne cdo 1l leng shton 100 gr sheqer.

nga google.


----------------------------------------
Njeriu mund tė harrojė se ēfarė i keni thėnė, por asnjėherė nuk mund tė harrojė se si e keni bėrė tė ndjehet...!
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 11.04.2010, 18:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Kosowars @ 11.04.2010, 19:08)
300 gr miell misri i perzien me 300 gr miell gruri. Ne 2l uje te vale e perzien miellin ngadale duke e hedhur ne uje. E le te vloje 5 ore duke e perzier. E le te ftohet e pastaj i hedh pak maja birre dhe e le te rrije edhe 5 ore te tjera. Pastaj i shton edhe 2,5l uje te ftohte, e perzien mire dhe e kullon ne site te imet. E le te rrije edhe 12 ore, pastaj nga lengu qe ngelet pas 12 oresh ne cdo 1l leng shton 100 gr sheqer.

nga google.

Ti mos ma merr postimin, une e shkrujta ma majr! smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 11.04.2010, 18:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007Nese dikush mendon se bozen mund tga beje ne ambiente shtepiake, e ka shume veshtire. Me ore te tera, duhet te zihet dhe perzihet dhe pastaju disa ore te tjera te ftohet dhe me ne fund te kullohet. Ne fund, urdheroni nje smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Alblord
Postuar nė: 11.04.2010, 18:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3741
Antari Nr: 15225
Bashkangjitur: 28.04.2008smil3dbd4d4e4c4f2.gif Flm, Dredheza! I appreciate it! smil3dbd4e5e7563a.gif

Ermedim, une nga e mara e kam problem te lexoj, e ti me shkruan si arabet! Hahhah smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e4c2e742.gif Qe nje boze per ti! Hec be vlla ma gjej njdonje recete prej deni embeltorjeje te Tetoves ose Gostivarit! Sidoqofte flm shume! smil3dbd4e398ff7b.gif

Flm shume Kosowars!


----------------------------------------
Nothing happens, until I make it happen!
PM
Top
Alblord
Postuar nė: 11.04.2010, 18:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3741
Antari Nr: 15225
Bashkangjitur: 28.04.2008 Citim (mbreti @ 11.04.2010, 19:14)
Nese dikush mendon se bozen mund tga beje ne ambiente shtepiake, e ka shume veshtire. Me ore te tera, duhet te zihet dhe perzihet dhe pastaju disa ore te tjera te ftohet dhe me ne fund te kullohet. Ne fund, urdheroni nje smil3dbd4e4c2e742.gif

Behet fjale per perdorim ne restorant!


----------------------------------------
Nothing happens, until I make it happen!
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 11.04.2010, 18:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (Alblord @ 11.04.2010, 19:16)
Behet fjale per perdorim ne restorant!

Fatkeqesisht nuk mund te te ndihmoj ne kete rast, edhe pse kam punuar nje kohe ne embeltore qe ishte e njohur per bozen dhe akulloren mjaft te kualitetshme, por ne kohen kur perziheshin nuk lejohej askush te hyje ne punetori, pepos pronarit i cili i bente vete edhe akulloren edhe bozen.


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Dredheza
Postuar nė: 11.04.2010, 18:21
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (Alblord @ 11.04.2010, 19:15)
smil3dbd4d4e4c4f2.gif Flm, Dredheza! I appreciate it! smil3dbd4e5e7563a.gif


Per ty qe je ne UK nuk eshte problem ta kuptosh smil3dbd4e398ff7b.gif


Mua personalisht nuk me pelqen Boza. smil4a8ad6df85dde.gif smil4a8ad6df85dde.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 11.04.2010, 18:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Alblord @ 11.04.2010, 19:15)
Ermedim, une nga e mara e kam problem te lexoj, e ti me shkruan si arabet! Hahhah smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e4c2e742.gif Qe nje boze per ti! Hec be vlla ma gjej njdonje recete prej deni embeltorjeje te Tetoves ose Gostivarit! Sidoqofte flm shume! smil3dbd4e398ff7b.gif
PM
Top
Alblord
Postuar nė: 11.04.2010, 18:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3741
Antari Nr: 15225
Bashkangjitur: 28.04.2008 Citim (mbreti @ 11.04.2010, 19:21)
Fatkeqesisht nuk mund te te ndihmoj ne kete rast, edhe pse kam punuar nje kohe ne embeltore qe ishte e njohur per bozen dhe akulloren mjaft te kualitetshme, por ne kohen kur perziheshin nuk lejohej askush te hyje ne punetori, pepos pronarit i cili i bente vete edhe akulloren edhe bozen.

Po te me njofotni me nje person qe eshte profesionist ne berjen e bozes, do ishte mrekulli!


----------------------------------------
Nothing happens, until I make it happen!
PM
Top
Alblord
Postuar nė: 11.04.2010, 18:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3741
Antari Nr: 15225
Bashkangjitur: 28.04.2008 Citim (Ermedin @ 11.04.2010, 19:22)
http://recipes.wikia.com/wiki/Boza

Ketu ke pak informacione tjera:
http://en.wikipedia.org/wiki/Boza

smil3dbd4d4e4c4f2.gif Flm! smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Nothing happens, until I make it happen!
PM
Top
Essa
Postuar nė: 11.04.2010, 20:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008 Citim (Dredheza @ 11.04.2010, 19:21)Mua personalisht nuk me pelqen Boza. smil4a8ad6df85dde.gif smil4a8ad6df85dde.gif

As mua,me vjen t'kthej nga shija e saj e keqe smil3dbd4e5e7563a.gif----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio