Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shenjat e Kuranit per krijimin e Universit
Strider
Postuar nė: 12.04.2010, 11:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Shenjat e Kuranit per krijimin e Universit
Fotografi e jashtme

Modeli i Big Bengut me ndihmėn qė i dha njerėzimit tė njohė universin rea-lizoi njė funksion tjetėr tė rėndėsishėm. Me shprehjen e filozofit ateist Antoni Flu qė me Big Bengun "shkenca miratoi njė pretendim tė pėrkrahur nga burimet fetare".

Kjo e vertetė e mbrojtur nga burimet fetare ėshtė realiteti i krijimit tė universit nga mosekzistenca. Para se shkenca tė bėnte zbulimet e saj, Zoti e pati deklaruar nė librat e tij hyjnorė tė zbritura si udhėzim pėr njerėzinė. Nė secilin prej librave tė Tij hyjnorė si Teurati, Ungjilli dhe Kurani, ka informuar se universi dhe tė gjitha materiet janė tė krijuara spontanisht nga Zoti.

Mes kėtyre burimeve hyjnore, Kurani, i cili nuk ka pėsuar asnjė ndryshim na informon edhe mbi krijimin nga mosekzistenca por edhe mbi ēėshtjen e mėnyrės sė krijimit, kėto informata tė zbuluara 14 shekuj me parė janė plotėsisht paralele me zbulimet e shkencės moderne tė shek. 20-tė.

Fillimisht nė Kuran informohemi pėr "mosekzistencėn" nė "krijimin" e kėtij universi si vijon:

"Ai (Allahu) ėshtė qė krijoi (pa kurrfarė shembulli) qiejt dhe tokėn...". (Enam, 101)


14 shekuj para nesh, nė njė kohė kur dijet e njerėzve mbi universin ishin shumė tė cekėta, na deklarohet njė aspekt tjetėr nė Kuran, ashtu siē e parashtron edhe teoria e Big Bengut, i gjithė universi ka dalė nė pah nga veēimi dhe zgjerimi i njė vėllimi shumė tė vogėl, i cili ishte i mbledhur:

"A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė"? (Enbija, 30)


Nė origjinalin arabisht tė ajetit tė mėsipėrm jo pa qėllim ėshtė zgjedhur njė fjalė e veēantė. Fjala ratk nė ajet u pėrkthye "tė ngjitura me njėra-tjetrėn". Kuptimi nė fjalorėt arabisht ėshtė "tė ndėrthurura me njėra-tjetrėn, tė pandara, tė shkrira nė njėra-tjetrėn". Pra, ėshtė njė fjalė qė pėrdoret pėr dy lėndė, tė cilat formojnė njė masė (tėrėsi). Shprehja nė ajet "i ndamė" ėshtė folja fatk, e cila ka kuptimin e shkėputjes sė njė sendi nga gjendja ratk duke e copėzuar dhe e shpėrndarė. Psh, kjo folje pėrdoret edhe te rasti i ēarjes sė farės nga filizi dhe dalja e saj nga toka.

Me kėtė informacion le t'i hedhim njė sy pėrsėri ajetit. Aty flitet pėr njė gjendje ratk tė qiellit dhe tokės. Mė pas kėto tė dyja u ndanė me foljen fatk. Pra, kanė dalė nė pah duke ēarė (pėrshkuar) njėra-tjetrėn. Faktikisht mund tė kujtojmė gjendjen e parė tė Big Bengut ku shohim njė pikė tė quajtur "veza kozmike" qė pėrfshinte tė gjitha materiet e universit. E thėnė ndryshe ēdo gjė "qiejt dhe toka" ishin nė njė gjendje ratk brenda kėsaj pike. Mė pas kjo vezė kozmike ka shpėrthyer furishėm dhe me kėtė (direktim) materiet u bėnė fatk, pra, dolėn jashtė dhe formuan tė gjithė universin.

Njė tjetėr e vėrtetė e deklaruar nė Kuran ėshtė zgjerimi i universit, i cili arriti tė zbulohej nga shkenca vetėm nė vitin 1920. Kurani, kėtė aspekt, i cili pėr herė tė parė doli me vėzhgimet e animit nė tė kuqe tė spektrit tė dritės sė yjeve nga ana e Habėll, e tregon kėshtu:

"Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė". (Dharijatė, 47)

Fotografi e jashtme


Me pak fjalė, nė njė anė zbulimet e shkencės moderne zhvlerėsojnė dogmėn materialiste, nga ana tjetėr vėrtetojnė saktėsinė e informacioneve tė ajeteve tė Kuranit. Sepse universi nė tė kundėrt nga ē'e kujtojnė materialistėt, me njė sėrė aksidentesh brenda nė materie; ėshtė krijuar nga Zoti dhe informatat e ardhura nga Ai, padyshim qė janė dijet mė tė drejta mbi origjinėn e universit.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Strider nė 12.04.2010, 11:38


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
labiinot
Postuar nė: 12.04.2010, 13:35
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 19576
Bashkangjitur: 14.01.2009"teoria e Big Bengut",eshte diēka qe nxjerr shume pyetje,sepse ne realitet ne e dijme se kur diēka shperthen apo eksplodon ajo shperndahet copetohet shkaterrohet dhe nuk formesohet ne formen me te bukur.Pra,kjo qe njihet si big beng eshte njelloj supozimi, sepse vetem All-llahu Fuqiplote e di me se miri se si jane ndare qielli dhe toka dhe per formesimin e planeteve dhe tokes vetem tek Ai gjendet dituria e sakte.Pra,kjo teori bjen poshte sepse nuk ka mundesi diēka aq fenomenale dhe e perpiket siē eshte sitemi diellor t'jet si rezultat i nje shperthimi,sepse shperthimi nenkupton shkaterrim e jo krijim(Persosuri)!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga labiinot nė 12.04.2010, 13:45
PM
Top
Strider
Postuar nė: 12.04.2010, 17:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Vertet se kjo eshte nje msiter,por derisa ka ri shkenca deri ketu,poashtu nuk vjen ne kundershtim edhe Kurani ne lidhje me kete gje shkenca sot verteton,perkurndazi ajo e ndihmon shkencen qe te vazhdoje akoma ma teper ne hulumtime me te sakta!


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
labiinot
Postuar nė: 13.04.2010, 10:50
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 19576
Bashkangjitur: 14.01.2009Sa i perket nje muslimani,ai gjerave hulumtuese(shkences) i paraprine me Kur'an.Nuk kam nevoj qe dikush nga jashte t'ma bej me dije se ka ekzistu ky far lloj bengu sepse paraprakisht m'ka njoftuar Zoti,qe dmth se e ka vertetuar Zoti me Kur'an edhe shume sakte,e jo ashtu ne menyre te turbullt sepse asnje shkenctar nuk eshte ne gjendje ta spjegoj procesin e formimit te planeteve dhe sistemit diellor pas shperthimit.Une dyshoj se kete qka kane deklarur(big bang) e kane marr nga Kur'ani sepse njeriu eshte i paafte deri aty ku t'zbuloj prejardhjen e sistemit tone pa ndonje informacion paraprak.Andaj duhet t'jemi me syqele.Ata kane deklaruar se ka pasur Dinosaur,mirepo Kur'ani na e tregon te verteten dhe na sjell ne pah se as jashtetoksor e as dinosaur nuk ka pasur kurr as njeriu nuk e ka prejardhjen nga majmuni e shume gjera te tjera t'pakuptimta.Kur'ani na e ve ne drite saktesine e gjerave dhe genjeshtren na e mundeson ta dijme qe eshte genjeshter, per ate arsye duhet se pari ta besojme plotesisht Kur'anin e pastaj ta krahasojme me teorite e ndryshme n'menyre qe t'nxjerrim perfundim t'sakte(t'vertet).Ju pershendes me dashamiresi...
PM
Top
T.H.C-Man
Postuar nė: 13.04.2010, 10:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 480
Antari Nr: 24600
Bashkangjitur: 27.02.2010E kote eshte kjo teme
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin? eshte e ndaluar te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.

Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria
PM
Top
besimD
Postuar nė: 13.04.2010, 11:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 900
Antari Nr: 9531
Bashkangjitur: 14.09.2007 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
E kote eshte kjo teme
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin? eshte e ndaluar te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.

Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria

ti shoki ke probleme nese kjo teme te duket e kot... smil3dbd4d8676346.gif

Nese ti fene tende e ki te imponuar qe ne femirij mund te ndryshojsh ....


Sa i perket temes zoti krijoi gjithsine eshte e padiskutueshme se nga nje shperthim te ndodhin keto gjera te bukura eshte e pamundshme...All-llahu xh.sh eshte i plotfuqishmi qe nese thot behu nje gje behet....
PM
Top
FatiS
Postuar nė: 13.04.2010, 11:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 588
Antari Nr: 24339
Bashkangjitur: 20.01.2010Nese mund te me pergjigjesh THC man, me cfar meresh profesionalisht ose cfar studion ?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga FatiS nė 13.04.2010, 11:06
PM
Top
labiinot
Postuar nė: 13.04.2010, 11:07
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 19576
Bashkangjitur: 14.01.2009Une besimin nuk e kam te imponuar nga femijeria,sepse Zoti na ka lene te lire te zgjedhim.Perndryshe po te ishte Zoti i padrejte atehere krejt njerezit do benin namaz sepse me trysni do ti detyronte,e qe Zoti eshte i paster nga kjo.Sa i perket pyetjes se krijimit eshte e vertet e pamohushme se All-llahu i Madheruar eshte Krijuesi i VETEM.Pra VETEM Ai eshte Krijues,e Krijesi nuk eshte i krijuar.Nuk lejohet t'behet ajo pyetje sepse njeriu apo me sakte diapazoni i pranimit tgjerave tek njeriu eshte i kufizuar dhe normalisht nuk mund ta kuptoj kete gje,gje qe eshte edhe e komplikuar te spjegohet sepse Zoti nuk pyetet se qka bene,pra nuk ke drejt dhe je teper i vogel t'pyesish per gjera te medha dhe qe s'do t'mund t'arrish ti kuptosh kurr,jo vetem ti por asnje njeri...!
PM
Top
T.H.C-Man
Postuar nė: 13.04.2010, 11:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 480
Antari Nr: 24600
Bashkangjitur: 27.02.2010 Citim (besimD @ 13.04.2010, 12:06)
ti shoki ke probleme nese kjo teme te duket e kot... smil3dbd4d8676346.gif

Nese ti fene tende e ki te imponuar qe ne femirij mund te ndryshojsh ....


Sa i perket temes zoti krijoi gjithsine eshte e padiskutueshme se nga nje shperthim te ndodhin keto gjera te bukura eshte e pamundshme...All-llahu xh.sh eshte i plotfuqishmi qe nese thot behu nje gje behet....

Pse ti vet e zgjodhe fene a > cfar hipokriti
PM
Top
T.H.C-Man
Postuar nė: 13.04.2010, 11:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 480
Antari Nr: 24600
Bashkangjitur: 27.02.2010Askush se ka zgjedh vet fene e tij , nona baba ja kan zgjedh pse boheni hipokrita kshtu kot , ihaaa ni njeri te sinqert sun takova
PM
Top
FatiS
Postuar nė: 13.04.2010, 11:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 588
Antari Nr: 24339
Bashkangjitur: 20.01.2010Nese mund te me pergjigjesh THC man, me cfar meresh profesionalisht ose cfar studion ?
PM
Top
T.H.C-Man
Postuar nė: 13.04.2010, 11:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 480
Antari Nr: 24600
Bashkangjitur: 27.02.2010 Citim (FatiS @ 13.04.2010, 12:08)
Nese mund te me pergjigjesh THC man, me cfar meresh profesionalisht ose cfar studion ?

Jo jo , eshte personale pytja , nuk shpreh asgje ne publikun virtual sa i perket jetes tim personale, sepse skam qellime per shoqeri me asnje vajz nga ktu ose djal !
Por eshte pune intelektuale kaq them
PM
Top
labiinot
Postuar nė: 13.04.2010, 11:10
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 19576
Bashkangjitur: 14.01.2009Une paraprakisht nuk isha musliman para disa viteve dhe poashtu as nena e as babai im,une isha idhujtar por All-llahu Fuqiplote ka meshiren e madhe gje qe ti nuk paske arritur ta njofish...!
PM
Top
T.H.C-Man
Postuar nė: 13.04.2010, 11:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 480
Antari Nr: 24600
Bashkangjitur: 27.02.2010Edhe ni gje duhet ta dini :
Nuk keni mbet ju ti dilni krah Zotit te plotfuqishem , chill out sic thot nje antare ktu , edhe mundoheni te diskutoni pak , e jo cdo gje qe ka lidhje me fene tuaj ta ktheni ne sistem mbrojtes , mduket shum cinike edhe femijerore kjo sjellje qe tregoni ktu me vite !
Diskutoni pak per ndryshim , ndoshta do tju ndihmoj qe te ngriteni nkembe vet.
PM
Top
besimD
Postuar nė: 13.04.2010, 11:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 900
Antari Nr: 9531
Bashkangjitur: 14.09.2007 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 12:07)
Pse ti vet e zgjodhe fene a > cfar hipokriti

cfar injorance smil3dbd4d4e4c4f2.gif ke arit ..i papam je fare....pse te imponuar e paskem fene nese mundem te di.... une qe ne femirij nuk e kam diten se cfare eshte kjo feja por kur fillova te kuptoj rendesin e saj perqafova fene e prinderve nese dikujt nuk i pelqen feja e imponuar nga femirija sic thoni ju ai mund te ndryshon ...

ty te ka mbuluar injoranca nuk sheh me shume se hunda.. nejse...
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio