Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) 1 [2] 3 4 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shenjat e Kuranit per krijimin e Universit
labiinot
Postuar nė: 13.04.2010, 11:22
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 19576
Bashkangjitur: 14.01.2009
Ne i sherbejme Zotit dhe ketu nuk eshte pune krahu por eshte puna tek arritja ne te verteten dhe ju ne fakte jani nje cinik apo me sakte jjeni nje kurnac sepse vetem mendjemedhnjet e kundershtojne te verteten(faktin),askush nuk tejkaloi nga qetesia.Vet feja nenkupton mbrojtje dhe eshte keshtjell,ndoshta per shkak se nuk po arrini ta thyeni u zbrapset.Ndryshimin duhet ta beje ai qe e sheh te verteten ,nfakt ti duhet ta ndryshosh vetvehten e jo tmundohesh ta ndryshosh argumentin sepse atehere me te vertet tregoheni femijeror siq e keni cekur ju...!
PM
Top
T.H.C-Man
Postuar nė: 13.04.2010, 11:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 480
Antari Nr: 24600
Bashkangjitur: 27.02.2010 Citim (besimD @ 13.04.2010, 12:19)
cfar injorance smil3dbd4d4e4c4f2.gif ke arit ..i papam je fare....pse te imponuar e paskem fene nese mundem te di.... une qe ne femirij nuk e kam diten se cfare eshte kjo feja por kur fillova te kuptoj rendesin e saj perqafova fene e prinderve nese dikujt nuk i pelqen feja e imponuar nga femirija sic thoni ju ai mund te ndryshon ...

ty te ka mbuluar injoranca nuk sheh me shume se hunda.. nejse...

Un qe diskutoj per gjerat nuk shifkum ma larg se hunda
e ti qe i mer krejt gati shifke ma larg

abe hec mom repliko mo se sdin cfar te shkrujsh , bi ne kundershtin me veten ,
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 13.04.2010, 11:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin? eshte e ndaluar te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.


Mos e keqkuptoni forumistin. Ai deshiron te ngrej nje dileme, nje ceshtje....CKA ME ZOTIN, NGA E MORI AT FUQI, KUSH JA DHA, SI JA DHA....

Dhe ne baze te ketyre dilemave forumistit i duket tema e kote....edhe mua mund tem me duket e njejte....dhe cka ketu....nese dikush mendon se ka sqarim per me na ndryshu mendimin,....le te urdheroj dhe le te na flase....


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
labiinot
Postuar nė: 13.04.2010, 11:41
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 19576
Bashkangjitur: 14.01.2009Ajo qka eshte e kote eshte ajo qka po kerkoni ju.Si kerkoni ju pergjigje per diqka qe eshte shume e madhe dhe s'mund t'arrini ta kuptoni.Ju nuk arritet ti kuptoni keto gjera qe u diskutuan ketu e qe jane me te vogla ndersa kerkoni diqka qe se kap dot mendja e njeriut.Perkundrazi ne e mirekuptuam,mirepo te ju verehet nje josinqeritet ne kushtimin e vemendjes se fjales se tjetrit.Ju e keni para vehtes sqarimin mirepo kjo nuk u duket e mjaftueshme,andaj kerkoni ende ndersa kjo qka doni ju na shtyn vetem ne polemike e jo ne diqka perfituese...
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 13.04.2010, 11:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (labiinot @ 13.04.2010, 12:41)
Ajo qka eshte e kote eshte ajo qka po kerkoni ju.Si kerkoni ju pergjigje per diqka qe eshte shume e madhe dhe s'mund t'arrini ta kuptoni.Ju nuk arritet ti kuptoni keto gjera qe u diskutuan ketu e qe jane me te vogla ndersa kerkoni diqka qe se kap dot mendja e njeriut.Perkundrazi ne e mirekuptuam,mirepo te ju verehet nje josinqeritet ne kushtimin e vemendjes se fjales se tjetrit.Ju e keni para vehtes sqarimin mirepo kjo nuk u duket e mjaftueshme,andaj kerkoni ende ndersa kjo qka doni ju na shtyn vetem ne polemike e jo ne diqka perfituese...

Mos se na cudite.

Personalisht kam ndegjuar edhe hoxhe te parashtroj kete dileme.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
labiinot
Postuar nė: 13.04.2010, 12:06
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 19576
Bashkangjitur: 14.01.2009Une nuk e besoj kete qka thuani ju se hoxha ka parashtruar kete dileme

edhe kjo eshte per t'u cuditur...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga labiinot nė 13.04.2010, 12:08
PM
Top
alvin
Postuar nė: 13.04.2010, 12:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 12:15)

Nuk keni mbet ju ti dilni krah Zotit te plotfuqishem , chill out sic thot nje antare ktu , edhe mundoheni te diskutoni pak , e jo cdo gje qe ka lidhje me fene tuaj ta ktheni ne sistem mbrojtes , mduket shum cinike edhe femijerore kjo sjellje qe tregoni ktu me vite !

smil4a8acec9ecea0.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
Bravo.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
FatiS
Postuar nė: 13.04.2010, 12:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 588
Antari Nr: 24339
Bashkangjitur: 20.01.2010Mire ama mos ju mēoje juve ne fund te thoni shyqyr prej zotit qe jam ateist. Sa per pyetjen qe ta bera nuk kisha per qellim te dije se cfar punon ose studion po thjesht qe ne punen qe ben ti, ne ate ta gjejsh zotin tend
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 13.04.2010, 12:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (labiinot @ 13.04.2010, 13:06)
Une nuk e besoj kete qka thuani ju se hoxha ka parashtruar kete dileme

edhe kjo eshte per t'u cuditur...

Tashi a beson ti a sbeson mue hiq sum intereson. Po per kete dileme un kam nje pergjigje tek e cila gjej mbeshtetjen.

Meqe ti si kundershtues nuk ma the, po ta tregoj un.

Ne leximin e Kurranit qe kam bere, nese kam arrit te mbaj mend nga ajo qe kam lexuar, pra diku shkruan se VETEM ZOTI I DI FSHEHTESITE NE QIEJ E NE TOKE. Ata qe dijne me shume per ajetet Kuranore mundet me na e sqaru me mire kete gje.
----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
alvin
Postuar nė: 13.04.2010, 12:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Happy_Soldier @ 13.04.2010, 13:17)

Ne leximin e Kurranit qe kam bere, nese kam arrit te mbaj mend nga ajo qe kam lexuar, pra diku shkruan se VETEM ZOTI I DI FSHEHTESITE NE QIEJ E NE TOKE.

AAAAA mo ashtu.
Edhe shumė forumistė kėtu i dinė fshehtėsitė e Zotit smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 13.04.2010, 12:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (alvin @ 13.04.2010, 13:19)
AAAAA mo ashtu.
Edhe shumė forumistė kėtu i dinė fshehtėsitė e Zotit smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif

JO qe i dijne, po bile synojne te jene pretendet te kompetencave qe Ai i ka ne dore te Tij.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
alvin
Postuar nė: 13.04.2010, 12:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Happy_Soldier @ 13.04.2010, 13:20)
JO qe i dijne, po bile synojne te jene pretendet te kompetencave qe Ai i ka ne dore te Tij.

Pastaj idhnohen me batmanin kur i demaskon dhe i flladitėn smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
labiinot
Postuar nė: 13.04.2010, 13:20
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 19576
Bashkangjitur: 14.01.2009"VETEM ZOTI I DI FSHEHTESITE NE QIEJ E NE TOKE", kete u mundova te ta sqaroja por ju nuk me keni kuptuar.Per ate arsye ne nuk mund t'i dijme shume gjera,sepse dituria e plote gjendet vetem tek i Gjithedituri(All-llahu),ndersa sa i perket ketij perzonazhit vizatimor eshte mire qe administratoret ta vendosin ne vendin e qerdhes se forumit nese ekziston...!
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 13.04.2010, 13:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
E kote eshte kjo teme
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin
1. Gjithesia nuk u krijua nga nje atom, por nga asgjeja! Kur u krijua ishte sa nje atom pastaj u zgjerua dhe u krijuan krijesat qe i shohim dhe qe nuk i shohimne kete universt.

 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin?  eshte e ndaluar  te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.
2. Nuk eshte e ndaluar te pyesish per krijimin e Zotit sepse Zoti vet e ka dhene pergjigjen. Shikoje: bismillah al-rahman al-rahim "1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė! 2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė. 3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. 4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė." Pra pak llogjike te ket dikush e kupton se krijuesi nuk eshte i krijuar.
Pak me abstrakt ai e ka krijuar krijimin e nuk mund te ben pjes ne krijesen!!!
Edhe me abstrakt Levizesi i pare nuk leviz se po te leviste nuk do te ishte i pari!!!
E nese akoma nuk e kupton skam cta tet bej smil3dbd4d4e4c4f2.gif

 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria
3. Askujt asgje nuk mundesh me ja imponu sidomos ne mendime smil3dbd4d4e4c4f2.gif shembull me te mire se mua ska qe jam lind dhe rite ne ateizem smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
skystar
Postuar nė: 13.04.2010, 14:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 12:15)

Nuk keni mbet ju ti dilni krah Zotit te plotfuqishem , chill out sic thot nje antare ktu , edhe mundoheni te diskutoni pak , e jo cdo gje qe ka lidhje me fene tuaj ta ktheni ne sistem mbrojtes , mduket shum cinike edhe femijerore kjo sjellje qe tregoni ktu me vite !
Diskutoni pak per ndryshim , ndoshta do tju ndihmoj qe te ngriteni nkembe vet.

Nuk keni mbet ju ti dilni krah Zotit te plotfuqishem ,

Pse a i doli dikush Zotit ne mbrojtje? Mos u friksua Zoti prej teje ? Te pakten e the edhe vet se Zoti eshte i plotfuqishem, Prandaj Ai nuk ka nevoj per askend, dhe prej tij gjithkush eshte nevojtar,

chill out sic thot nje antare ktu , edhe mundoheni te diskutoni pak , e jo cdo gje qe ka lidhje me fene tuaj ta ktheni ne sistem mbrojtes , mduket shum cinike edhe femijerore kjo sjellje qe tregoni ktu me vite !


Nje antar tjeter thote " Leje dhelpren se vet del prej zgafelle "
Tema u hap per Big Bengun, ti tash spate cfar me diskutu per ate, dhe dole diku qeter.. Na sjell ti fakte se kush e ka krijuar Zotin. Se ne besojme se Zoti nuk eshte i krijuar nga askush dhe asgje.


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top

Topic Options Faqe: (5) 1 [2] 3 4 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio