Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) 1 2 [3] 4 5   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shenjat e Kuranit per krijimin e Universit
Omer_Baba
Postuar nė: 13.04.2010, 14:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 478
Antari Nr: 24841
Bashkangjitur: 05.04.2010E dime se All-llahu ka krijuar gjithcka te dukshmen dhe te padukshmen,majde e gjithe kete pa moster (jernek)...kete e dine edhe ata qe shume kane deshire qe sa me rralle ta degjone emrin e Krijuesit te tyre apo fjalet e tij zbritur.

Po i pyes une ata qe kishin parashtru dicka se cka me Zotin etj...A ka mundesi qe Krijuesi i gjitheckaje te jete krijes,si do ishte pergjigjja juaj per kete?!!!


----------------------------------------
"Mos iu qas asaj per te cilen nuk ke njohuri,pse te degjuarit,te pamet dhe zemra,per te gjitha keto ka pergjegjesi" Kur'ani,17:36
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 13.04.2010, 15:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Happy_Soldier @ 13.04.2010, 13:17)
Tashi, a beson ti a s'beson, mua hiē s'me intereson.

Ne leximin e Kur'anit qe kam bere, nese kam arritur te mbaj mend nga ajo qe kam lexuar, pra diku shkruan se, vetem Zoti i din fshehtesite ne qiej e ne toke. Ata qe dijne me shume per ajetet kur'anore, mundet me na e sqaruar me mire kete gje. (me fal per permiresimin)

"O ju njerėz, ju keni nevojė pėr All-llahun e All-llahu nuk ka nevojė pėr ju; Ai ėshtė i falėnderuari." (Furkan, 35:15) "O ju njerėz, juve u erdhi i Dėrguari me tė vėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra tė i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė Urti." (Furkan, 4:170)

"Vetėm All-llahut i takon dija pėr fshehtėsitė e qiejve dhe tė tokės, ēdo ēėshtje i kthehet vetėm Atij, pra adhuroje Atė, mbėshtetu tek Ai, se Zoti yt nuk ėshtė i panjohur pėr atė qė veproni." (Furkan, 11:123)


Ti deshiron shpjegim, urdhero (lexo me vemendje) pyetjet:
- me trego se sa mililitra leng saktesisht ke pire sot;
- me trego se sa peshon saktesisht me miligram ti vet;
- me trego se sa perqind sheh syri yt ne keto momente;

"Edhe atė qė dinė nga jeta e kėsaj bote, ėshtė dije e cekėt, por ndaj jetės sė pėrjetshme (ndaj ahiretit) ata janė plotėsisht tė verbėruar (e tė painteresuar)." (Furkan, 30:7)
PM
Top
Strider
Postuar nė: 13.04.2010, 17:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (Ermedin @ 13.04.2010, 16:01)
"O ju njerėz, ju keni nevojė pėr All-llahun e All-llahu nuk ka nevojė pėr ju; Ai ėshtė i falėnderuari." (Furkan, 35:15) "O ju njerėz, juve u erdhi i Dėrguari me tė vėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra tė i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė Urti." (Furkan, 4:170)

"Vetėm All-llahut i takon dija pėr fshehtėsitė e qiejve dhe tė tokės, ēdo ēėshtje i kthehet vetėm Atij, pra adhuroje Atė, mbėshtetu tek Ai, se Zoti yt nuk ėshtė i panjohur pėr atė qė veproni." (Furkan, 11:123)


Ti deshiron shpjegim, urdhero (lexo me vemendje) pyetjet:
- me trego se sa mililitra leng saktesisht ke pire sot;
- me trego se sa peshon saktesisht me miligram ti vet;
- me trego se sa perqind sheh syri yt ne keto momente;

"Edhe atė qė dinė nga jeta e kėsaj bote, ėshtė dije e cekėt, por ndaj jetės sė pėrjetshme (ndaj ahiretit) ata janė plotėsisht tė verbėruar (e tė painteresuar)." (Furkan, 30:7)

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Alb4nian
Postuar nė: 13.04.2010, 17:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 477
Antari Nr: 16077
Bashkangjitur: 19.06.2008 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
E kote eshte kjo teme
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin? eshte e ndaluar te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.

Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria

Ke be pytje shum te logjikshme, ne fakt kete pytje ia parashtrova edhe un vehtes 5 vite me pare, isha ne kerkim te pergjigjes ne mesin e disa hoxhallareve Shqiptar qe dijen e tyre e kishin siperfaqsore prandaj dhe nuk mora nje pergjigje te duhur por perkundrazi u qortova se jam i pushtuar nga exhinet dhe se me duhet sherim.

Por un nuk ndalova te kerkoj pergjigjen, pata lexuar shume mbi Islamin dhe gjeja shum fakte ne Kuran qe perputheshin me realitetin, cdo dite e me shume isha i bindur se Kurani vertet nuk esht fjale e nje njeriu, isha i bindur se Kurani eshte fjale e dikujt fuqia e te cilit nuk ka fund pikerisht per faktin se ne Kuran si ne asnje liber tjeter me pak fjale futen shum gjera.

Hulumtoja por kurrsesi te gjeja ate kulmoren, ate qe me nevoitej me se shumti pra nese Zoti krijoi gjithcka kush e krijoi ate? Dhe me ne fund pata fatin ta takoj nje dijetar nga Bosnja te cilit menjehere i tregova se po lexoj dhe po hulumtoj shum mbi Islamin, i tregova se kam gjetur jashtzakonisht shum pergjigje per te cilat jam i bindur se jan te sakta por nje pergjigje nuk po arrij ta gjej askund, i bera atij pyetjen Kush e krijoi Zotin dhe ai me tha:

"Paske hyre ne Islam pa e shkelur pragun, me tha te lutem kthehu edhe njehere ne dere te Islamit dhe vendos se pari kemben ne prag."

Un nuk e kuptova dhe e luta per sqarim ai nuk ngurroi dhe me tha:

"Ti mesiguri ke ndegjuar ose e din suren Ihlas ose Kuluvallahun, sure kjo e cila eshte preambula e Kuranit?"

Un i thash sigurisht qe e di! Dhe ai me tha:

"Mesiguri e paske recituar shum here gjat lutjeve por fatkqsisht ti je nje nga shum viktima te hoxhallareve qe Islamin e mesojne permendesh, gjeje nje Kuran me perkthim shqip dhe ta lexoje perkthimin e kesaj sure."

Un menjeher hapa laptopin tim dhe fillova te lexoja shkurt shqip dhe qarte:

Surja 112. Ihlas

1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

Kur i lexova keto fjale, mendova se po fluturoja nga gezimi, zemra ishte e kenqaur jashtzakonisht shume, ne te skishte me vend per lot gezimi dhe ato me dolen edhe ne sy.

Kush din te lexoj, dhe kush din te kuptoje, ne keto kater fjali gjen pergjigje per shum gjera te rendesishme, dhe gjithcka vuloset me fjalin e katert, "Dhe Atij askush nuk i eshte i barabarte." pra ai nuk esht krijese, nuk eshte qenije, nuk eshte gjithcka qe ne kemi pare ose kemi paramenduar, Ai eshte dicka krejt tjeter dhe per kete kemi shum fakte tjera ne Kuran.


----------------------------------------
Menduat se ne ju krijuam kot dhe se nuk do te ktheheni kurr tek ne?
PMUsers Website
Top
Strider
Postuar nė: 13.04.2010, 17:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (Alb4nian @ 13.04.2010, 18:27)
Ke be pytje shum te logjikshme, ne fakt kete pytje ia parashtrova edhe un vehtes 5 vite me pare, isha ne kerkim te pergjigjes ne mesin e disa hoxhallareve Shqiptar qe dijen e tyre e kishin siperfaqsore prandaj dhe nuk mora nje pergjigje te duhur por perkundrazi u qortova se jam i pushtuar nga exhinet dhe se me duhet sherim.

Por un nuk ndalova te kerkoj pergjigjen, pata lexuar shume mbi Islamin dhe gjeja shum fakte ne Kuran qe perputheshin me realitetin, cdo dite e me shume isha i bindur se Kurani vertet nuk esht fjale e nje njeriu, isha i bindur se Kurani eshte fjale e dikujt fuqia e te cilit nuk ka fund pikerisht per faktin se ne Kuran si ne asnje liber tjeter me pak fjale futen shum gjera.

Hulumtoja por kurrsesi te gjeja ate kulmoren, ate qe me nevoitej me se shumti pra nese Zoti krijoi gjithcka kush e krijoi ate? Dhe me ne fund pata fatin ta takoj nje dijetar nga Bosnja te cilit menjehere i tregova se po lexoj dhe po hulumtoj shum mbi Islamin, i tregova se kam gjetur jashtzakonisht shum pergjigje per te cilat jam i bindur se jan te sakta por nje pergjigje nuk po arrij ta gjej askund, i bera atij pyetjen Kush e krijoi Zotin dhe ai me tha:

"Paske hyre ne Islam pa e shkelur pragun, me tha te lutem kthehu edhe njehere ne dere te Islamit dhe vendos se pari kemben ne prag."

Un nuk e kuptova dhe e luta per sqarim ai nuk ngurroi dhe me tha:

"Ti mesiguri ke ndegjuar ose e din suren Ihlas ose Kuluvallahun, sure kjo e cila eshte preambula e Kuranit?"

Un i thash sigurisht qe e di! Dhe ai me tha:

"Mesiguri e paske recituar shum here gjat lutjeve por fatkqsisht ti je nje nga shum viktima te hoxhallareve qe Islamin e mesojne permendesh, gjeje nje Kuran me perkthim shqip dhe ta lexoje perkthimin e kesaj sure."

Un menjeher hapa laptopin tim dhe fillova te lexoja shkurt shqip dhe qarte:

Surja 112. Ihlas

1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

Kur i lexova keto fjale, mendova se po fluturoja nga gezimi, zemra ishte e kenqaur jashtzakonisht shume, ne te skishte me vend per lot gezimi dhe ato me dolen edhe ne sy.

Kush din te lexoj, dhe kush din te kuptoje, ne keto kater fjali gjen pergjigje per shum gjera te rendesishme, dhe gjithcka vuloset me fjalin e katert, "Dhe Atij askush nuk i eshte i barabarte." pra ai nuk esht krijese, nuk eshte qenije, nuk eshte gjithcka qe ne kemi pare ose kemi paramenduar, Ai eshte dicka krejt tjeter dhe per kete kemi shum fakte tjera ne Kuran.

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif Shum fort.. smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
want3d
Postuar nė: 13.04.2010, 17:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007subhanallah, shekulli 21 ende dikush se ka kuptu se kush eshte Krijues dhe per cka jeton.
Nuk ka arsye para Allahut, ja sot ja kurr eshte me lehte te kerkohet dhe mesohet ajo cka na intereson, te gjitha jane te servuara ne menyre me te qarte.
respekte!


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Ermedin
Postuar nė: 13.04.2010, 17:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Alb4nian @ 13.04.2010, 18:27)
Kush din te lexoj, dhe kush din te kuptoje, ne keto kater fjali gjen pergjigje per shum gjera te rendesishme, dhe gjithcka vuloset me fjalin e katert, "Dhe Atij askush nuk i eshte i barabarte." pra ai nuk esht krijese, nuk eshte qenije, nuk eshte gjithcka qe ne kemi pare ose kemi paramenduar, Ai eshte dicka krejt tjeter dhe per kete kemi shum fakte tjera ne Kuran.

Gjithēka ka shkakun e vet, vetem Ai nuk eshte i shkaktuar.
Se sikur te vazhdonim se, kush eshte shkaku, do te arrijme
ne pafundesi. Pra, Ai eshte i Pari Pafillim, i Fundit Pambarim!
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 13.04.2010, 17:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (want3d @ 13.04.2010, 18:34)
Shekulli 21 ende dikush se ka kuptu se kush eshte Krijues dhe per cka jeton.

Mire ke thene, por ai nuk eshte i ditur e as i udhezuar, ai duhet ndihmuar!
PM
Top
Strider
Postuar nė: 13.04.2010, 17:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (Ermedin @ 13.04.2010, 18:37)
Mire ke thene, por ai nuk eshte i ditur e as i udhezuar, ai duhet ndihmuar!

Po ai eshte e vertet se duhet ndihmuar,por ai nuk kerkoj ndihme,ose te beje pyetje reth asaj qe e preoukupon,ai erdhi ketu dhe na tregoj se kjo teme qenka e "kote".. smil3dbd4d4e4c4f2.gif ..Un sa e shof ai veten nuk don me e nidhmue..

Tash kjo teme eshte bere nga shkenctar,dijetar,e na del dikush qe ka lexu nja 2-3 libra ne jeten e vet per Islam,edhe na tregon,ne shet mend...mo those njeri..


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 13.04.2010, 18:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Strider @ 13.04.2010, 18:53)
Po ai eshte e vertet se duhet ndihmuar,por ai nuk kerkoj ndihme,ose te beje pyetje reth asaj qe e preoukupon,ai erdhi ketu dhe na tregoj se kjo teme qenka e "kote".. smil3dbd4d4e4c4f2.gif ..Un sa e shof ai veten nuk don me e nidhmue..

Tash kjo teme eshte bere nga shkenctar,dijetar,e na del dikush qe ka lexu nja 2-3 libra ne jeten e vet per Islam,edhe na tregon,ne shet mend...mo those njeri..

Strider, une te kuptoj taj, po taj a me kupton mu se... smil3dbd4e5e7563a.gif
Pa le mo, thone se jemi ne shekullin me te ndritshem, e nuk dine:
- te dallojne diturine nga rrena;
- te dallojne fene nga kombesia;
- te dallojne motren nga gruaja;
- te dallojne ndytesiren nga ushqimi;
- te dallojne shakane nga serioziteti;
- ta dallojne miresine nga intriga; etj.
Strider, kur de pejna kafe e limonade, e te bojna muhabet ni ēerek dite,
ashtau te shkoēna tu u perla me muhabete, me mesele t'arta, si ky Ubejdi?!
PM
Top
Strider
Postuar nė: 13.04.2010, 18:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (Ermedin @ 13.04.2010, 19:04)
Strider, une te kuptoj taj, po taj a me kupton mu se... smil3dbd4e5e7563a.gif
Pa le mo, thone se jemi ne shekullin me te ndritshem, e nuk dine:
- te dallojne diturine nga rrena;
- te dallojne fene nga kombesia;
- te dallojne motren nga gruaja;
- te dallojne ndytesiren nga ushqimi;
- te dallojne shakane nga serioziteti;
- ta dallojne miresine nga intriga; etj.
Strider, kur de pejna kafe e limonade, e te bojna muhabet ni ēerek dite,
ashtau te shkoēna tu u perla me muhabete, me mesele t'arta, si ky Ubejdi?!

smil3dbd4e5e7563a.gif ..dot thiri un.. smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
skystar
Postuar nė: 13.04.2010, 18:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008 Citim (Ermedin @ 13.04.2010, 19:04)
Strider, une te kuptoj taj, po taj a me kupton mu se... smil3dbd4e5e7563a.gif
Pa le mo, thone se jemi ne shekullin me te ndritshem, e nuk dine:
- te dallojne diturine nga rrena;
- te dallojne fene nga kombesia;
- te dallojne motren nga gruaja;
- te dallojne ndytesiren nga ushqimi;
- te dallojne shakane nga serioziteti;
- ta dallojne miresine nga intriga; etj.
Strider, kur de pejna kafe e limonade, e te bojna muhabet ni ēerek dite,
ashtau te shkoēna tu u perla me muhabete, me mesele t'arta, si ky Ubejdi?!

smil3dbd4e4c2e742.gif smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top
Strider
Postuar nė: 13.04.2010, 20:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Nejse Tema eshte ndryshu pakes nga ajo qe ishte ne fillim,un per vete cdoher meditoj reth universit dhe yjeve,kenaqem duke i shiqu Yjet dhe duke analizue reth tyre,poashtu nuk me hyn ne ruge se pse dikush ka dilem derisa ai nuk shef se si kjo bote qendron pa Shtylle,na mban neve e vet nuk mbahet askund,forma e asaj eshte rumbullaket,ka kushte per jete,jemi te rethuar me te mira te pamasa,e ne njerzit nga Injoranca dhe nga mendjengushtesia dhe besimi i dobet,nuk shiqojme ate qe na rethon dhe te jemi falemenderues ndaj Allahut,por kemi probleme se athua apo nuk thua krijoi apo nuk krijoi,ishte rastesi apo nuk ishte rastesi,kto jan dyshimet e atyre qe skan be bisede me veten e tyre,ose nuk din me i analizue ate qe ato i rethon..per me shum,nje gje duhet ta kemi te qarte :"SKA RASTESI"..edhe tash nisni mendoni me kete parim..

Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Strider nė 13.04.2010, 20:40


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
POLAT@LEMDAR
Postuar nė: 13.04.2010, 22:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 526
Antari Nr: 24216
Bashkangjitur: 11.01.2010 Citim (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
E kote eshte kjo teme

i koti nuk shef asgje tjeter para syve te tij, vetem se gjithqka te kote!

 Citim
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin


kjo ndryshe mund te kuptohet se "prej asgjeje u kriju gjithqka"

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin?

Ai, Zoti eshte i Perhershem pa fillim, i Perhershem pa mbarim! Nuk eshte i Krijuar, as nuk i ngjan askujt!

 Citim
eshte e ndaluar  te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.


te jesh i vetedijshem sikur te jete diqka e ndaluar, dhe megjithate ta bejsh, me duket pak sa absurde, ta marim nji shembull, "sipas teje, sipas ligjit tend personal, eshte e ndaluar ta pish helmin, do e pije ti megjithate?"
Andaj habitem si meresh me diqka qe e thua dhe mendon qe eshte e ndaluar, shum rrezikojshe!

Nese ste pelqen qe je sjelle ne kete bote, e ke nji zgjedhje per t'u larguar, dhe keshtu do kesh fatin ta mesosh edhe pergjigjen e pyetjes qe ke parashtruar, atje kur do te dalim para Allahut!

 Citim
Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria


mos thuaj "njerezit" sepse flet ne emer te te gjithve, une nuk jetoj aspak si i hutuar dhe kam ku mbeshtetem dhe gjej qetesin, jam shum i lumtur shiqir Zotit, dhe keshtu ndjehen edhe miliona ose miliarda njerez te keti Ruzullu Toksor besoj, kshtu qe ma mir do ishte sikur te kishe thene "une jetoj ne kete bote si i hutuar dhe askund smund te mbeshtetem" thjesht mere vetveten shembull! smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!
PM
Top
Strider
Postuar nė: 14.04.2010, 00:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (POLAT@LEMDAR @ 13.04.2010, 23:30)
i koti nuk shef asgje tjeter para syve te tij, vetem se gjithqka te kote!kjo ndryshe mund te kuptohet se "prej asgjeje u kriju gjithqka"

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin?

Ai, Zoti eshte i Perhershem pa fillim, i Perhershem pa mbarim! Nuk eshte i Krijuar, as nuk i ngjan askujt!te jesh i vetedijshem sikur te jete diqka e ndaluar, dhe megjithate ta bejsh, me duket pak sa absurde, ta marim nji shembull, "sipas teje, sipas ligjit tend personal, eshte e ndaluar ta pish helmin, do e pije ti megjithate?"
Andaj habitem si meresh me diqka qe e thua dhe mendon qe eshte e ndaluar, shum rrezikojshe!

Nese ste pelqen qe je sjelle ne kete bote, e ke nji zgjedhje per t'u larguar, dhe keshtu do kesh fatin ta mesosh edhe pergjigjen e pyetjes qe ke parashtruar, atje kur do te dalim para Allahut!mos thuaj "njerezit" sepse flet ne emer te te gjithve, une nuk jetoj aspak si i hutuar dhe kam ku mbeshtetem dhe gjej qetesin, jam shum i lumtur shiqir Zotit, dhe keshtu ndjehen edhe miliona ose miliarda njerez te keti Ruzullu Toksor besoj, kshtu qe ma mir do ishte sikur te kishe thene "une jetoj ne kete bote si i hutuar dhe askund smund te mbeshtetem" thjesht mere vetveten shembull! smil3dbd4d99c6eaa.gif

E Pollat be... smil3dbd4e4c2e742.gif smil4a8acd602a050.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) 1 2 [3] 4 5  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio