Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) « E para ... 3 4 [5]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shenjat e Kuranit per krijimin e Universit
Kosowars
Postuar nė: 14.04.2010, 22:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9014
Antari Nr: 16295
Bashkangjitur: 07.07.2008Te pergjigjem vet atehere T.H.C-Man


Nese pohojme se Zotin e ka krijuar nje qenie tjeter, atehere Zotit po ia marim atributin e Krijuesit, dhe do mohojme cilesine se vetem ai mund tė krijonte nga Asgjeja, dhe sigurisht qe ne nuk do ekzistonim, pra karakteristike e Krijuesit eshte se Ai krijon e nuk eshte i krijuar, eshte i Plotfuqishmi, i pari pa fillim dhe i fundit pa mbarim.
Zoti , njeriut i dhuroi syte, si dy gjera te qmuara, qe njeriu te bindet mbi ekzistimin e Krijuesit, mirepo Krijuesi i dhuroi njeriut mendjen te kuptoj dhe pranoj ekzistimin real dhe te pranojme se Ai ekziston.
Dikush mund te jap nje shuplake, si mundet qe ti te jesh krijuar nga mishi, dhe dora nga mishi dhe te ndihesh dhimbje, pra dhimbja nje ndjenje po ekziston.


Te faleminderit.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Kosowars nė 14.04.2010, 22:25


----------------------------------------
Njeriu mund tė harrojė se ēfarė i keni thėnė, por asnjėherė nuk mund tė harrojė se si e keni bėrė tė ndjehet...!
PM
Top
Harith
Postuar nė: 14.04.2010, 22:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (skystar @ 13.04.2010, 15:18)


chill out sic thot nje antare ktu ,


Nje antar tjeter thote " Leje dhelpren se vet del prej zgafelle "

Ndersa dikush thot Qent lehin karavani ec perpara


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
T.H.C-Man
Postuar nė: 15.04.2010, 08:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 480
Antari Nr: 24600
Bashkangjitur: 27.02.2010 Citim (Kosowars @ 14.04.2010, 23:24)
Nese krijesa nuk krijon, si eshte e mundur qe Zoti te jete i krijuar?

Nese Zoti do isjte krijese, a mendon se ne dhe gjithqka qe ekziston do ishte krijuar?Te pergjigjem vet atehere T.H.C-Man


Nese pohojme se Zotin e ka krijuar nje qenie tjeter, atehere Zotit po ia marim atributin e Krijuesit, dhe do mohojme cilesine se vetem ai mund tė krijonte nga Asgjeja, dhe sigurisht qe ne nuk do ekzistonim, pra karakteristike e Krijuesit eshte se Ai krijon e nuk eshte i krijuar, eshte i Plotfuqishmi, i pari pa fillim dhe i fundit pa mbarim.
Zoti , njeriut i dhuroi syte, si dy gjera te qmuara, qe njeriu te bindet mbi ekzistimin e Krijuesit, mirepo Krijuesi i dhuroi njeriut mendjen te kuptoj dhe pranoj ekzistimin real dhe te pranojme se Ai ekziston.
Dikush mund te jap nje shuplake, si mundet qe ti te jesh krijuar nga mishi, dhe dora nga mishi dhe te ndihesh dhimbje, pra dhimbja nje ndjenje po ekziston.


Te faleminderit.

Zoteri , Zoti eshte dicka qe nuk e ka pare askush , ai egziston per ty , per mu , por per nje ateist nuk egziston , edhe kto filosofi fetare qe i shprehe ktu nuk han buk aspak ,, sepse nuk vertetojn asgje , perveq se tregojn bindje te caktuar fetare.

Neve jemi krijesa te planetit Toke , ndersa gjithsia eshte nje nocion shum me i gjere, edhe mendohet qe eshte pa kufi , dhe askush se din a egziston jete diku tjeter ne ate univers pa fund.

Nese ti je krijes mishi edhe gjaku , dhe sdin te krijosh , ajo sdmth se diku tjeter nuk ka "krijesa" tjera qe krijojn.

"Fakteve" qe ti ju beson , sdmth edhe tjeret tju besojn , pasiqe eshte pune besimi .
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) « E para ... 3 4 [5]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio