Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) 1 [2] 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shenjat e KIJAMETIT, shenjat e vogėla dhe tė mėdha
ardi_pr
Postuar nė: 17.11.2006, 10:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (lili82 @ 16.11.2006, 23:39)

Po ta japi pergjigjen: e ki shum gabim shoki nuk ki te drejt te thuash se feja islame eshte feja e pranuar nga zoti ateher po del se veq feja islame egziston e nuk ka fe tjeter.Ateher qka jan keta te tjeret qe nuk jan musliman?a thua a jan krejt ateista,apo monoteista?Spo muj me kuptu qysh nje njeri qe po shkrun ketu per fene ISLAME me then diqka te till,sipas teje asnje fe tjeter nuk eshte e pranuar nga zoti?Po ti zoteri nese hyn 4 deri 5 breza ma heret eshte vete do te dalish KOL!Ti po mundohesh me ba nje perqarje ne mes te feve ashtu sic jan duke bere shumica,se sikur te mos ishin bere kto dallime ateher zdot kishte pasuar luftera te njepasnjeshmene viset Islame.E ti njeri a je duke na tregu diqka qe ka te bej me fene ISLAME apo me traditat e do FISEVE!?


Ku merr ti drejta i nderuar te flasesh kunder fjales se Allahut xh.sh, ne nje postim e ke cek se ke 3-4 Kurana, qe si duket i ke te ekspozuar vetem ne Raft e me siguri tu kane pluhrosur pa i lexuar fare, sepse po te kishe lexuar do ta kishe kuptuar mesazhin Kuranor e qe eshte fjal e Allahut Fuqiplot, Allahu i madheruar edhe pse e ka lene te lire njeriun te zgjedhe se a don ta pasoj te verteten apo te koten Ai megjithat se pari na e ka treguar se cila eshte rruge e vertet dhe e vetmja qe therret ne Njehsimin e Zotit NJE FUQIPLOT a Ajo fe eshte Islami dhe se te gjithe Profetet prej Ademit e deri te Muhamedi a.s kane thirur ne te njejten Fe por njerezit jane ata te cilet bene ndryshime ne Librat e meprashem duke i shoqeruar Zotit shok apo edhe duke shpifur per te se ka Grua, apo femije etj etje tj...

“Fe (e vetme e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami.” (Ali Imran,19)

Me kėtė vihet nė pah se fetė tjera edhe pse kushtimisht quhen fe, madje pėr disa prej tyre pretendohet tė jenė fe monoteiste, ato sipas kėtij kriteri nuk meritojnė tė quhen fe. Posaēėrisht kur e kemi parasysh se fjala din (qė e pėrkthejmė fe) ka disa kuptime, por nė kuptimin mė tė ngushtė mund ta pėrdorim si rruga e cila nė mėnyrė tė sigurt e lidhė krijesėn (njeriun) me Krijuesin (Allahun, Zotin e gjithėsisė) atėherė kuptohet ajo qė ka thėnė Allahu se vetėm Islami ėshtė fe, ngase vetėm Islami shpie tek Allahu i Madhėruar!!!----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
lili82
Postuar nė: 17.11.2006, 13:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006Ardi nuk te pyes me shum veq um tregon se ne cilen faqe te kuranit ,apo ne cilin suretun ose ajet shkruan se veq ISLAMI eshte fe qe eshte pranuar nga ZOTI.
Ej ti njeri mere vehten met mire,bjere njeher ne tibistikfa,thuaj njeher vehtes ku jam a jam ne TOK A NJE QYELL..


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 17.11.2006, 14:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Une kisha dasht te them se vertete ky eshte debat,por jo ta shfrytezojme debatin per ti lenduar ndjenjat dhe besimet e te tjereve siq bejne disa,duke perdore fjale qe as nje serb nuk mund t'i thote per Islamin.
Nje e vertete qe e dijne te gjithe eshte se Kurani famelarte eshte fjala e Allahut te Madh qe kurre nuk eshte nderruar,per kete edhe eshte debatuar qe ndoshta do te kishte qene me mire qe te mos perkthehej,nga frika se mos ndoshta do te shtremberohen fjalet dhe kuptimet e verteta te saj,ndersa sa i perket librave te drejtimeve te tjera siq eshte Bibla,atehere mund te themi se ka lloje te ndryshme te botimeve te saj me shume ndryshime.
Dijeni nje gje,qe Kurani famelarte eshte nje det fjalesh,sepse eshte fjala e Allahut,dhe se ende studiohet nga dijetaret,sepse ne qdo fjale te saj eshte nje fakt,nje kuptim,nje prove e vertetesise se saj....
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
lili82
Postuar nė: 17.11.2006, 14:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006Platinaaa,edhe une jam MUSLIMAN dhe te them te drejten jam me fjalet e tua,kete prej ne fillim te debatit jam mundu me ja tregu zoteri ardi_pr por eshte veshtir me diskutu me njerez te pashpirt sikur ai se dikur del nga takti dhe nuk din cka flete.
Kte desha me ja than prej ne fillim,se nuk eshte fjala veq me kopju,por me e dite edhe demethenien e asaj fjale qe e shkruan.


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 17.11.2006, 14:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (lili82 @ 17.11.2006, 13:59)
Ardi nuk te pyes me shum veq um tregon se ne cilen faqe te kuranit ,apo ne cilin suretun ose ajet shkruan se veq ISLAMI eshte fe qe eshte pranuar nga ZOTI.
Ej ti njeri mere vehten met mire,bjere njeher ne tibistikfa,thuaj njeher vehtes ku jam a jam ne TOK A NJE QYELL..


Ajeti kuranor per te cilin behet fjale eshte ne suren 3 Ali Imran, ajeti 19!

http://www.albislam.com/kurani/

Perndryshe te kisha preferuar qe kete Kapitull ta lexojsh me vemendje qe nga fillimi, behet fjal pikerisht per te pasuesit e librave, ketu qartesohet qeshtja e Ise-s a.s (Jezusiit) se ai ishte vetem Rob i Zotit dhe derguar i Tij!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
platinaa
Postuar nė: 17.11.2006, 14:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006More Lili,vertete nuk e paske kuptuar kurre mesazhin e Islamit dhe te se vertetes,sespe Islami vertete eshte e verteta.
Profetet para Muhamedit a.s.kane thirur per te besuar nje Zot qe eshte per te gjithe,mirepo nuk kane arritur.Nga secili profet thirja per te besuar Allahun e Madh ka shkuar duke u perfeksionuar derisa ka arritur Muhamedi a.s. i cili e ka plotesuar te teren me urdhrin e Allahut duke e qartesuar dhe duke e vulosur me Kuran se kjo eshte e verteta e vetme me fakte te shumta,mirepo njerezit jane ata qe me mendjemadhesine dhe kokefortesine e tyre i kane mbyll syte duke mos dashur te dijne dhe te mesojne rreth saj,por ka edhe prej atyre qe nuk kane kapacitete ti kuptojne edhe nese u spjegohet.....
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
lili82
Postuar nė: 17.11.2006, 15:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006Hej platinaaa edhe ti lirisht mundesh me e mar vehten met mire.Ndegjo ti nejrI qysh e ke kuptu ti mesazhin e ISLAMIT? A mundesh ti me e perhap ISLAMIN me dhun,a mundesh ti me fjal ndyese dhe injorante mem tregu mua diqka per ISLAM po ti njeri mas pari mere kuranin dhe do libra te tjere qe kan te bejn me ISLAM e lexoj njehere mire,e tani hyn ne forum dhe bisedojna.Kur eshte fjala tE kokoefortesia po ta them te drejten jam shum kokefort se jam has shqipetare,kam gjak te kulluar shqipetari,dhe kam karakter Muslimani,e nuk jam prej atyre qe deri dje nuk kan dite se ciles fe i takojn(ti dhe do tjere ketu ne forum) dhe cilit komb i takojn a i takojn kombit SHQIPETARE apo atij arab.Ju jeni do njerez qe hale nuk e keni kuptu se ju e keni pranu veq fene MUSLIMANE e nuk dmth se me ate duhet ti pranoni edhe traditat ARABE.


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 17.11.2006, 15:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Urime Lili, keta te fese nuk munden me e be dallimin ne mes besimit islam dhe kombit, e kritikojne shqiptarizmin e madheshtojne arabizmin dhe boten muslimane ne shenje solidarizimi. Per keta zoterinje dhe zonjushe nuk ka kufi prej ne Ballkan e deri ne Indonezi.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 17.11.2006, 16:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (lili82 @ 17.11.2006, 15:04)
e nuk jam prej atyre qe deri dje nuk kan dite se ciles fe i takojn(ti dhe do tjere ketu ne forum) dhe cilit komb i takojn a i takojn kombit SHQIPETARE apo atij arab.Ju jeni do njerez qe hale nuk e keni kuptu se ju e keni pranu veq fene MUSLIMANE e nuk dmth se me ate duhet ti pranoni edhe traditat ARABE.


Keto jane AKUZA te medha i nderuar forumist, ku po e din ti se a e kemi ditur ne ciles fe i takojme apo jo?? apo se cilit komb i takojme??
Ti ka na dole ti kaq i menqur?? nga te patem ty kusheri??

Elhamdulilah prej Allahut qe e kemi pranuar fene Islame e qe eshte e vetmja fe e pranuar te Allahu, ndersa ne mundohemi tju permbahemi traditave Islame e jo atyre arabe!!
Te jesh musliman nuk do te thot te jesh arab o Raptish, QIFTAT TU e te USKANES se kan kuptu kete qeshtje!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
shqiptarjauk
Postuar nė: 17.11.2006, 16:12
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 30
Antari Nr: 3222
Bashkangjitur: 09.10.2006 Citim
ardi_pr,Elhamdulilah prej Allahut qe e kemi pranuar fene Islame e qe eshte e vetmja fe e pranuar te Allahu, ndersa ne mundohemi tju permbahemi traditave Islame e jo atyre arabe!!
Te jesh musliman nuk do te thot te jesh arab o Raptish, QIFTAT TU e te USKANES se kan kuptu kete qeshtje!!


Nuk ke pse ti besh kaq reklame fese islame ne nje forum studentor, ja u lejo kete pune atyre qe vine nga arabia dhe ju financojne per keto propaganda, dhe ju bejne BRAIN WASHED ne gjdo aspekt.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 17.11.2006, 16:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (shqiptarjauk @ 17.11.2006, 16:12)

Nuk ke pse ti besh kaq reklame fese islame ne nje forum studentor, ja u lejo kete pune atyre qe vine nga arabia dhe ju financojne per keto propaganda.


Te lutem mos e nencmo vetveten tende ketu, nese te pelqen te diskutosh ne lidhje me kete qeshtje urdhero, nese jo ateher keto komente tua shprehi tjeter kund, mos u merr me gjera qe ske njohuri!! smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
lili82
Postuar nė: 17.11.2006, 17:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006ha ha ha Ardi_pr,pot vjen inati a.Ej um fal une e pata me krejt tjeter person po i thojn nje fjale te embel shqipe mos e vete se te tregon vete..
E ti o njeri i pashpirt ti po e akuzon nje komb per gjoja qe nuk e njekin rugen e zotit e anej e knej,e ti kishe e njek.Por sikur ta kishe njek rrugen e zotit nuk kishe nejt me ca drasa ketu ne forum bre..
Edhe ate qe e kam then une nuk eshte akuz kerkon nuk e akuzoj,por jan te verteta bre njeri eshte realitet qe ti po te them tash tye se nuk e din ciles fe i takon dhe nuk e din cilit komb i takon..
E pse? Sepse,siq e tha edhe Uskana ne vend te mirdita ti po thu eselam alejkum e prej kahshit zoteri?
Hej njeri a po martoheni me te familjes edhe ju asaj ane,masi feja po thot ashtu per me i rruajt traditat dhe per me rruajt pasurin...E kete gje jan mundu turqit me e ba edhe ne trojet shqipetare,e kjo eshte njera nga arsyet qe skenderbeu u kthye ne fen e te pareve.


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 17.11.2006, 18:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006E bre Lili,une jam duke biseduar me keta forumiste qe disa muaj,dhe kur jam kyqur kam filluar me fjale shume te buta,kam filluar dhe debatuar me kulturen qe ma ka dhene nena shqipetare dhe feja Islame,kuuuuuuuuuuuuuuurre nuk kame ofenduar askend dhe nuk kame paragjykuar,dhe kurre nuk jam sulur me fjale banale,siq bere TI qe ne fillim,qe ne repliken e pare.
Sa per tradita arabe,une nuk kame ide se qfare jane,ndoshta ke rastisur ne ndonje fjale timen qe te eshte dukur se po i mbroj traditat arabe,kjo do te thote qe ti po i ditke mire,ndersa une jo,sepse nuk kam pasur fatin tend te shetis Boten,une kam lindur,jam edukuar,jam shkolluar dhe do te vdes ne kete Kosoveeeeeeeeeeeeeeeeee,e ti sulmo,kritiko,ofendo sa ta ka qejfi sepse nuk qenke i zoti per te debatuar si njerez,nuk paske pike respekti per ''motrat tua shqipetare''e ne kete rast per mua.
Ndoshta te preku fort pergjigja qe ta ktheva.E sa per qe a e di apo jo se cilit komb i takoj,kete dert po te hjeku,se po te mos e dija nuk do te rrija ketu duke u brengosur se a do te kemi ushqim te mjaftueshem gjer ne fund te muajit,se a do te punesohem pasi qe bera mund dhe harxhime per studime,se mos po semuren prinderit e nuk kemi ku ti dergojme per sherim,keshtu qe te lutem edhe Ty e edhe te tjereve qe te mos me perziheni kah patriotizmi se jam sa 100 burra,kete po ta them me plot zemer dhe me plot mllef,beso qe shume kisha dashur qe keto debate te beheshin drejteperdrejte......................................
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
Uki
Postuar nė: 17.11.2006, 19:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 233
Antari Nr: 2386
Bashkangjitur: 26.08.2006lili82:
 Citim
Hej njeri a po martoheni me te familjes edhe ju asaj ane,masi feja po thot ashtu per me i rruajt traditat dhe per me rruajt pasurin...


U mundova qe te ti lexoj te gjitha postimet qe i kishe bere ne forum, dhe verejta qe ke besim te madh ne vehten, por nuk ja din rendin se si dhe ku te diskutojsh... Kombi dhe feja nuk jane gjera te njejta. Thuajsh se je "Musliman" por sa e verej nuk ke asnje cfar idee se si duhet te jet nje musliman. Postimin qe e ke bere me lart a me tregon se ku e ke lexuar..? Eshte e qart se Zoti na e ka bere haram martesen me te familjes.
Sa i perket traditave, feja islame nuk eshte as i Shqiptarve, as i Turqeve e as i Arabve,
dmth feja islame i ka regullat e veta dhe tregon se si duhet te jet nje musliman qe ta fitoj rizan e Allahut per boten tjeter...

PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 17.11.2006, 21:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Eshte e qart se Zoti na e ka bere haram martesen me te familjes.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


Zoteri Amir, une njeh Turq dhe Arab qe jane martuar me kushurirat e tyre, edhe ate me leje te fese sipas tyre, bile edhe mburren me ket fakt

Pershendetje
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) 1 [2] 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio