Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) 1 2 [3]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shenjat e KIJAMETIT, shenjat e vogėla dhe tė mėdha
Uki
Postuar nė: 18.11.2006, 00:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 233
Antari Nr: 2386
Bashkangjitur: 26.08.2006Uskana:

Une e di se ka shum martesa mes familjes, nuk eshte vetem te Turqit apo Arabet po ka raste edhe tek ne Shqiptaret. Ajo nuk eshte shum me rendesi per neve. Por nese e marim Librin e Shejnte do ta lexojm se cfar shkruan ne lidhje me keto martesa. Ne nuk duhet ta pranojm kete martese nese 2,3 Arab ose 5,6 Turq kane bere martesa me kusherijt.
(Feja islame eshte e qart dhe e pandryshueshme, kete nuk mund ta ndroj as Arabi as Turku e as Shqiptari.. smil3dbd4e398ff7b.gif
PM
Top
lili82
Postuar nė: 19.11.2006, 23:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006O ti amir pajtohem deri diku me shkrimin tend,por nuk eshte fjal per 2 ,3 turq e 5,6 arab.Por eshte fjala per ma shum.Jam shum familje ketu ne Suedi qe jan nga Libanoni,Iraku,Irani kam pas fatim do prej tyre mi taku edhe ne shkoll ku kemi shkembi mendime dhe fjal me njeri tjetrin,e te keta familje te gjith anetaret ken te martut ose me qiken e agjes ose me te halles dmth me te rethit te ngusht fmailjar.E simas tyre eshte sunet,dmth qe eshte leju nga Muhamedi a.s.E cka eshte farz eshte nga Alla-hu.E tash parashtrohet pyetja cfar muslimanesh jan ata e cfar muslimanesh jena na.A jena na musliman qe e njekim rrugen e zotit apo ata?


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 20.11.2006, 00:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Nuk eshte me rendesi numri i martesave ne familje por me rendesi eshte se keto behen me " AMIN-in e fese islame.

PERSHENDETJE
PM
Top
lili82
Postuar nė: 20.11.2006, 00:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006 Citim (platinaa @ 17.11.2006, 18:56)
E bre Lili,une jam duke biseduar me keta forumiste qe disa muaj,dhe kur jam kyqur kam filluar  me fjale shume te buta,kam filluar dhe debatuar me kulturen qe ma ka dhene nena shqipetare dhe feja Islame,kuuuuuuuuuuuuuuurre nuk kame ofenduar askend dhe nuk kame paragjykuar,dhe kurre nuk jam sulur me fjale banale,siq bere TI qe ne fillim,qe ne repliken e pare.
Sa per tradita arabe,une nuk kame ide se qfare jane,ndoshta ke rastisur ne ndonje fjale timen qe te eshte dukur se po i mbroj traditat arabe,kjo do te thote qe ti po i ditke mire,ndersa une jo,sepse nuk kam pasur fatin tend te shetis Boten,une kam lindur,jam edukuar,jam shkolluar dhe do te vdes ne kete Kosoveeeeeeeeeeeeeeeeee,e ti sulmo,kritiko,ofendo sa ta ka qejfi sepse nuk qenke i zoti per te debatuar si njerez,nuk paske pike respekti per ''motrat tua shqipetare''e ne kete rast per mua.
Ndoshta te preku fort pergjigja qe ta ktheva.E sa per qe a e di apo jo se cilit komb i takoj,kete dert po te hjeku,se po te mos e dija nuk do te rrija ketu duke u brengosur se a do te kemi ushqim te mjaftueshem gjer ne fund te muajit,se a do te punesohem pasi qe bera mund dhe harxhime per studime,se mos po semuren prinderit e nuk kemi ku ti dergojme per sherim,keshtu qe te lutem edhe Ty e edhe te tjereve qe te mos me perziheni kah patriotizmi se jam sa 100 burra,kete po ta them me plot zemer dhe me plot mllef,beso qe shume kisha dashur qe keto debate te beheshin drejteperdrejte......................................

Me keqardhje po te them ume vjen shum keq nga situata qe e ke.Ta them te drejten nuk jam hy ne forum per me sha ose me ofendu dikonin.Jam hi per me bisedu dhe per me nda njemendim me ndonje forumist.Arsyeja pse i ofendoj do eshte se ume pengojn do gjera,dikush po thot kam besim ne vetvete e dikush po thot se na prishi gurbeti.Por jau kthej pergjigjen,sikur te mos kisha besim ne vetveti sot nuk dot isha me studime ne SUEDI jo se eshte diqka per tu habitur se ka x persona qe kan studiu edhe neper univerzitete me te forta.E kur thua ti na ka prish gurbeti nuk eshte aspak e vertet,nese jemi te prishur e kemi prish veten vete.
E kur eshte fjala te ofendimi i ofendoj se pom duken qe jan te fshym ne krye BRAIN WASHED.E tash nuk e di cilit sekt i takojn,zdi sa me kupton.
Oj moter shqiptare kam shum respekt jo veq per ty por per te gjith ne perjashtim te do shqiptareve te turqizum.Gzohem qe jeton,e punon,e vepron te Kosov.Vjen koha edhe une kthehem,por njehere nuk muj,jo se nuk i kam mundesit por keta kushte qe i kam une ketu nuk mundem mi pas ne Gostivar te Ilirides.Parashtrohet pyetja pse?Jo se nuk mundem me jetu me 200 apo 300 euro,se edhe ketu ne fund te muajit nashta me pak me ngelin.
Nuk kam zemer per me livdu vetin veq po te them,jam nje person shum i qet dhe i drejt,une e mbaj vetin dhe familjen time ketu ne Suedi ,perveq kesaj i mbaj edhe prinderit ne Gostivar e kam obligim.Por masi i kam kushtet me eshte dukur se e kam per detir me ju ndihmu edhe te tjereve qe nuk kan.Se simbas fes Islame duhet me pagua nje perqindje te pasuris e kete gje e bej prej asaj dite qe e kam mare lejeqendrimin ketu ne Suedi.Perpos asaj mbaj edhe nje femij qe eshte i AFRIKES nuk eshte musliman por eshte ne gjendje kritike eshte nje shum simbolike ajo qe me terhiqen nga konto,por prap se prap e kom ni veten se duhet me ju ndihmu edhe atij fmie pa mar parasish se eshte i fes tjeter dmth fes katolike.
Te kerjkoj ndjesnese te kam ofenduar rrend.

----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
lili82
Postuar nė: 20.11.2006, 00:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006 Citim (Amir @ 17.11.2006, 19:13)
lili82:


U mundova qe te ti lexoj te gjitha postimet qe i kishe bere ne forum, dhe verejta qe ke besim te madh ne vehten, por nuk ja din rendin se si dhe ku te diskutojsh... Kombi dhe feja nuk jane gjera te njejta. Thuajsh se je "Musliman" por sa e verej nuk ke asnje cfar idee se si duhet te jet nje musliman. Postimin qe e ke bere me lart a me tregon se ku e ke lexuar..? Eshte e qart se Zoti na e ka bere haram martesen me te familjes.
Sa i perket traditave, feja islame nuk eshte as i Shqiptarve, as i Turqeve e as i Arabve,
dmth feja islame i ka regullat e veta dhe tregon se si duhet te jet nje musliman qe ta fitoj rizan e Allahut per boten tjeter...

Hej Amiri cato fjal per martes kerundi nuk e kam lexu,pot thom jan shum familje arabe e turke qe i takojn fes ISLAME e qe jan te martut me te rrethit te ngusht familjar veqse me e rru pasurin.E nuk jom tu bo propaganda ktu,po ta tregoj cat qe eshte,e ti mere sit dush.EDHE SADAM HUSSEINI ESHTE MUSLIMAN E ESHTE I MARTUT ME KUSHERIREN E PARE!!!!!
Nje musliman duhet te jete i bardhe ne shpirt,e jo me dal neper forume e me na kallxu peralla.


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
Uki
Postuar nė: 20.11.2006, 01:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 233
Antari Nr: 2386
Bashkangjitur: 26.08.2006 Citim
Postua nga Uskana2006 nė 20.11.2006, 00:20

Nuk eshte me rendesi numri i martesave ne familje por me rendesi eshte se keto behen me " AMIN-in e fese islame.Uskana: "Duaja qe nuk ka te pranohet mos thuaj AMIN".

PM
Top
Uki
Postuar nė: 20.11.2006, 02:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 233
Antari Nr: 2386
Bashkangjitur: 26.08.2006lili82:
 Citim
Hej Amiri cato fjal per martes kerundi nuk e kam lexu,pot thom jan shum familje arabe e turke qe i takojn fes ISLAME e qe jan te martut me te rrethit te ngusht familjar veqse me e rru pasurin.E nuk jom tu bo propaganda ktu,po ta tregoj cat qe eshte,e ti mere sit dush.EDHE SADAM HUSSEINI ESHTE MUSLIMAN E ESHTE I MARTUT ME KUSHERIREN E PARE!!!!!
Nje musliman duhet te jete i bardhe ne shpirt,e jo me dal neper forume e me na kallxu peralla.


Edhe un nuk them se nuk ka martesa me kusherijt, e di se ka shum por nuk dmth se eshte e lejuar. Edhe mos ma vlereso fen me veprimet e Saddam Huseinit ose te dikujt tjeter!
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 20.11.2006, 11:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Lili,ofendove e ofendove shume bile po nejse.Ne kete forum eshte nje e mire e madhe qe nuk lejojne sharjet siq kam has ne forume tjera.E sa per kushtet ne Suedi beso qe i njoh shume mire,qe askush nuk vuan dhe nuk e ka dertin e pareve sepse eshte vendi me social ne Bote,por ama jane edhe shume naciste,nejse.........
Per temen e martesave me te familjes,mendoj qe nuk eshte tema dhe as vendi per ti diskutuar por po dua te them diqka,gjithkund ne Bote hasim raste te mardhenieve mes anetareve te familjes,e shuuuuume kane ndodhur edhe tek ne,nuk po kam deshire te flas dhe te zgjerohem shume per to,por mbasi qe po e lyp biseda po ju tregoj qe ka ndodh rasti qe femra me djalin e dajes se saj kane pasur lidhje te ngushte mes vete,dhe pastaj ka pesuar rende,ka mbetur me zanin e zi,ka deshtuar ne jete sepse tek ne tradita nuk e lejon dhe ajo femer tani sillet here te njeri e here te tjetri.A mos do te ishte ndoshta me mire qe tani ai djale ta merret pergjegjesine mbi vete?Por ai i ka ditur rrethanat dhe ka bere me te ate qe ka dashur duke e ditur qe ajo nuk guxon te flase dhe te kerkoje nga ai asgje.Raste te tille hasim edhe sot me qindra,mirepo nuk dalin ne shesh per hire te traditave.Edhe ju e dini shume mire,edhe pse nuk e pranoni se kusherini kurre nuk te behet vella,po me vjen shume keq qe po e shkruaj kete mirepo kjo eshte e verteta.............
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
platinaa
Postuar nė: 20.11.2006, 11:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Harrova te them qe nuk eshte e preferuar me Islam por eshte lejuar duke mare parasysh rastet me mijra qe ndodhin mes anetareve te familjes(anetareve me te larget),keshtu qe te mos pesoje sidomos femra qe hyne ne ate lidhje kurse mashkulli ta mare pergjegjesine per ate mardhenie.
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 20.11.2006, 12:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (Amir @ 20.11.2006, 01:31)


Uskana: "Duaja qe nuk ka te pranohet mos thuaj AMIN"." Amin " me thojza nuk du as me mu zene duaja.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 20.11.2006, 12:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (platinaa @ 20.11.2006, 11:11)
Lili,ofendove e ofendove shume bile po nejse.Ne kete forum eshte nje e mire e madhe qe nuk lejojne sharjet siq kam has ne forume tjera.E sa per kushtet ne Suedi beso qe i njoh shume mire,qe askush nuk vuan dhe nuk e ka dertin e pareve sepse eshte vendi me social ne Bote,por ama jane edhe shume naciste,nejse.........
Per temen e martesave me te familjes,mendoj qe nuk eshte tema dhe as vendi per ti diskutuar por po dua te them diqka,gjithkund ne Bote hasim raste te mardhenieve mes anetareve te familjes,e shuuuuume kane ndodhur edhe tek ne,nuk po kam deshire te flas dhe te zgjerohem shume per to,por mbasi qe po e lyp biseda po ju tregoj qe ka ndodh rasti qe femra me djalin e dajes se saj kane pasur lidhje te ngushte mes vete,dhe pastaj ka pesuar rende,ka mbetur me zanin e zi,ka deshtuar ne jete sepse tek ne tradita nuk e lejon dhe ajo femer tani sillet here te njeri e here te tjetri.A mos do te ishte ndoshta me mire qe tani ai djale ta merret pergjegjesine mbi vete?Por ai i ka ditur rrethanat dhe ka bere me te ate qe ka dashur duke e ditur qe ajo nuk guxon te flase dhe te kerkoje nga ai asgje.Raste te tille hasim edhe sot me qindra,mirepo nuk dalin ne shesh per hire te traditave.Edhe ju e dini shume mire,edhe pse nuk e pranoni se kusherini kurre nuk te behet vella,po me vjen shume keq qe po e shkruaj kete mirepo kjo eshte e verteta.............Platinaa, me fal por perseri i perzien gjerat dhe faktet. Ne rastin qe e tregon ti dhe qe ka ndodhur mund ta shtime ne kuader te moralit ketu morali eshte ne pyetje,nuk kane pasur moral dhe ē'ashtu, kurse per martesat ne familje nuk behet fjale per moral por per legjitimimin e martesave nga pergjegjes te fese islame ne kete rast. Te dy rastet nuk mund ti fusim ne te njejtin kontekst.

Pershendetje
PM
Top
meshirues
Postuar nė: 27.01.2007, 05:02
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 5285
Bashkangjitur: 16.01.2007ardi pr ti mo vlla te duhet nderhirje kirurgjike urgjente (nderimin e trurit ) pasi te qenka bere kos , zoti te ndihmofte ...me sukses operaciaoni
PM
Top
fato1
Postuar nė: 01.04.2007, 17:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Valla nuk paska ketu ne forum nje teme te vetme qe te debatohet per ate se cka thuhet te tema ....
Cato qe jan shkruajtur nga ardi-pr(hapesi i temes) jan shum te verteta (po flas per temen ne fillim)jan shenja te kijametit pa dyshym ....na ka ardh fundi...ku mos me na ardh ...ketu ne forum nga shkrimet qe shoh jan aq fyese njera ndaj tjetres sa qe ma mer mendaj se sikur te sihin ball per ball sbesoj se do ishte ndonjeri gjall(haha)

do kisha dashur nga te gjith anetaret me shum respekt njeri tjetrin

kaloni bukur
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 01.04.2007, 18:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006fato-sh pajtohem plotesishte me mendimin tend sepse me te vertet ketu ka shum njerz qe veq ja futin kote nuk i kan dy lidhje me feje dhe mundohen me kritiku dikend qe shum rend eshte kur nuk ke lidhje me te mos o njeri mos kritiko se veq shka te shtohen gjunahet.
Kurse ty ardi_pr te pergezoj per kete tem dhe keta Shenjat e kijametit qe i kesjellur edhe ne studentet.info te lumt zoti te shpebleft
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Blerim
Postuar nė: 02.04.2007, 05:20
Quote Post


Ndihmės webmjeshtėr
*****

Posti: Antarė
Postime: 1117
Antari Nr: 4
Bashkangjitur: 27.11.2004Sdi pse disa ketu marrin shembujt e irakianve ose libanezve per martesa me familje dhe at fenomen e morin shkak per me sulmu islamin, shkurt ju kisha than juve o vllezer ata sjan musliman dhe nese jan musliman nuk pranohen si musliman spari nga Zoti, ne cdo fe ka devijime per interesa personale, islami dhe ata martesat me te afermit dallojn diametralisht, sdi pse folni me aq mllef kur esht ne pytje islami dhe saher i merrni disa sinonime negative si psh islam-terrorizem, islam-martesa fisnore, nese doni ta kuptoni vertet islamin lexojeni kuranin ne shqip me kujdes me pastaj analizone dhe jam i bindur se do ti keni te qarta shum gjera qe po propagandohen ne bot me qellim te hedhjes se pluhurit te zi mbi islamin , shumica e ka te qarte se disa structura antiisilamiste po paguajn me miliona njerz per te njollosur islamin , shembull edhe ne trojet shqiptare kemi disa "musliman" ,qe ne emer te islamit propagandojne se islami duhet te jet kshtu ose ashtu duke u ber strikt per disa rregulla kishe ashtu duhet te jet islami e ne fakt ata skan te bejn as me islam as me kuran.
Shkurt thjesht shqip islami dihet cka esht, shembull konkret esht Kurani, e gjitha kto devijime propaganda e..., jan thjesht ceshtje personale ose grupore te cilat skan te bejn me islam , kto gjera si perkasin islamit.

Un jam musliman dhe dhe aspak nuk jam kunder religjioneve tjera, i respektoj dhe bashkjetoj me ta cdo dit ne vendin ku jetoj, ata marrin pjes ne festat e mia islame dhe un shkoj per festat e tyre krishtere dhe ortodokse, por nese dua ti injoroj ata mund te flas shum dukuri negative per krishteret ose ortodokset ku jetoj un, por ne fakt sesht feja e cila ndikom ne dukuri negative , ne fe gjerat jan te shkruara qarte, smund ta akuzosh asnje fe per shkaktare te disa dukurive negative(ne ket rast martesa fisnore).


----------------------------------------
Bal3Dimensional
PMEmail PosterUsers WebsiteMSN
Top

Topic Options Faqe: (3) 1 2 [3]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio