Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Letrat e Profetit Muhamed (a.s), Thirrja pėr Islam
ardi_pr
Postuar nė: 28.09.2006, 16:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Letrat e Profetit Muhamed (a.s) per Mbreterit (628 e.s)
Profeti (a.s) dhe ndjekesit e tij ishin te zene me germimin e llogores ne pregatitje per mbrojtjen e qytetit te tyre, Medines, nga sulmi i nje ushtrie te fuqishme Mekase me me teper se dhjete mije ushtare i cili do te ndodhte vetem disa dite me vone. Ngjarja qe do te ndodhte me prapa ka mbetur ne histori e njohur me emrin "Beteja e Hendekut" (627 e.s). Ishte pikerisht gjate ketij germimi kur Omeri r.a. kerkoi ndihme per te shkulur nga vendi nje shkemb te madh. Profeti (a.s) i dha shkembit nje goditje me nje kazme nga e cila doli nje shkendije e madhe njesoj si rrufeja e cila ndricoi qytetin dhe ishte e drejtuar nga jugu. Ne nje perpjekje tjeter per ta levizur gurin sadopak, ai dha nje goditje tjeter dhe perseri doli nje shkendije por kete radhe ishte e drejtuar nga mali Uhud dhe me tej ne veri. Nje goditje e trete e ndau shkembin ne grimca te vogla, dhe kete radhe drita ndricoi nga lindja. Selman Farsi r.a, nje persiani i pa keto tre drita, dhe i bindur qe keto duhej te kishin ndonje kuptim pyeti Profetin (a.s) per nje interpretim. Profeti (a.s) u pergjigj:


Me driten e pare une pashe keshtjellat e Jemenit; me driten e dyte pashe keshtjellat e Sirise; me driten e trete pashe pallatet e bardhe te Kisras (Chosroes, Mbreti i Persise) ne Mada'in. Me te paren Allahu (Zoti i vetem i vertete) me ka hapur mua Jemenin; me te dyten Ai me ka hapur mua Sirine dhe Perendimin; dhe me te treten Lindjen.


Vitin qe vijoi pas marreveshjes se Hudejbies, Profeti (a.s) vendosi tu shkruante mbreterve fqinje, perfshi ketu ata te dy superfuqive, duke i ftuar ata ne Islam. Ne menyre qe te bente zgjedhjen e ambasadoreve qe do te dergoheshin te keta sundues, ai kerkoi qe shoket e tij te mblidheshin ne xhami. Pas faljes se zakonshme, ai u tha atyre:


"O njerez! Allahu me ka derguar mua si nje qe eshte i meshirshem me njerezit dhe profet mbi kete bote. Atehere predikoni (mesazhin e Islamit) ne emrin tim, Allahu do te kete meshire mbi ju..."


Profeti atehere zgjodhi disa nga shoket e tij me te pergatitur si ambasadore per te mbreterit dhe kryetaret e shteteve. Disa prej tyre permenden me poshte:


Dihjah ibn Khalifah el-Kalbi (r.a) Herakliu, Perandor i Bizantineve (Perandoria Lindore Romake)
Abdulla bin Hudhejfe (r.a) Chosroes II (Perandor i Perandorise Persiane)
Amr bin Umejjeh (r.a) Negus, Mbreti i Abisinise
Hatib' bin Abi Baitah (r.a) Mukaukis, Sundimtar i Egjyptit
Shuxha bin Vehab el-Esadi (r.a) Harith Gassani, guvernator i Sirise
Ala bin Hadrami (r.a) El-Mundhir bin Saua, Sundimtar i BahreinitFjalet e Profetit (s) neper keto letra ishin te ngjashme. Teksti i letres derguar Herakliut ishte si me poshte:


"Ne emer te Allahut, Meshiruesit, Meshireberesit.
Kjo leter eshte nga Muhamedi robi i Allahut dhe Apostulli i Tij per Herakliun, sunduesin e Bizantit. Paqja qofte mbi ate qe ndjek rrugen e drejte. Me tej, une te ftoj ty ne Islam dhe ne qofte se behesh nje musliman ti do te shpetosh, dhe Allahu do te te dyfishoje shperblimet, dhe ne se ti refuzon kete ftese ne Islam ti je duke bere nje mekat duke i cuar ne rruge te gabuar arisijinet (fshataret). Dhe une te recitoj ty fjalen e Allahut:


"O Njerez te Librave te Shenjte! Ejani ne nje fjale te perbashket per ju dhe per ne qe ne nuk do te adhurojme asgje tjeter vec Allahut dhe se nuk i bashkangjitim asgje tjeter Atij ne adhurim, dhe asnje nga ne nuk duhet te njohe mbreter te tjere pervec Allahut. Atehere nese ata te kthejne shpinen, thuaju: deshmo se ne jemi muslimane (ata qe i jane dorezuar Allahut). (sure 3, ajeti 64)."Te gjitha letrat e Profetit (s) ishin te vulosura me fjalet: "Muhamed Resulu-llah" (Muhamedi i Derguari i Allahut). Tre nga keto letra jane ruajtur deri me sot.----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
fancy_boy
Postuar nė: 28.09.2006, 18:56
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004Te Lumte ardi_pr Qe kujdesesh per keshtu gjera fetare ne kete forum te mrekullueshem All-llahu te ndihmoft dhe te shperbleft.

Do deshiroja me nxjer edhe ndonje fjale tjeter qe ka te bej me fene Islame se skam ku me i lexua kund tjeter per veq se ketu.

Me Respekt !


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
blerim-blero
Postuar nė: 29.09.2006, 21:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006fancy_boy

nese don te lexosh me teper per fene www.harunyahya.com
ke cfare te intereson ne lidhje me fene islame.

Suksese
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
ardi_pr
Postuar nė: 30.09.2006, 09:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
I nderuari fancy boy, faqe per fene Islame ke te mjaftueshme, por nga njeher mund te jene te ndonje sekti te devijuar, une do ti preferoj disa faqe ne gjuhen shqipe te cilat argumentohen ne kuran dhe sunet dhe pa dyshim se vetem kjo rruge eshte rruge e vertet!!

www.albislam.com

www.fjalaebukur.com

www.klubikulturor.com

www.kurandhesunet.net

www.dritaebesimit.com

www.burimi.net

www.ehli-sunnet.com


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio