Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Disa ushqime qė ndoshta nuk po i hani !
LADY....GV
Postuar nė: 20.05.2010, 19:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 878
Antari Nr: 19383
Bashkangjitur: 08.01.20091. Lakra. Lakra ėshtė burim shumė i mirė i disa pėrzierjeve qė detoksifikojnė qelizat kancerogjene sepse i lufton ato.
2.Patatet. Ato pėrmbajnė antioksidant, Vitamin A dhe E e gjithashtu edhe B6 dhe fiber.
3.Compound Curcumin gjendet nė shafran tė Indisė. Ėshtė agjent anti-inflamator. Ndihmon nė luftė kundėr kancerit, sėmundjes sė zemres, semundjes sė alzhemerit, artritin si dhe shume semundje tjera
4.Mjalti – ėshtė mė shumė se ėmbėlzues. Ėshtė parė tė ketė sukses nė trajtimin e disa pezmatimeve, djegieve dhe ulcerave. Pėrmban pėrzierje qė ndihmojnė nė shėrim, luftojnė bakteriet dhe zvogėlojnė inflamacionin.
5.Soja – Zvogėlon rrezikun e semundjes sė zemres. Ka sasi tė lartė tė proteinave dhe shumė pak yndyra tė ngopura.
6.Avokado – edhe pse avokado ėshtė me sasi tė lartė tė yndyres, ajo ėshtė e llojit gjysmė tė ngopur, gjė qė e bėnė shumė tė mirė pėr zemer. Pėrveē tjerash ka sasi tė lartė tė fibres.
7.Fig i tharė – Si te thare pėrmbajnė shumė fibėr dhe janė tė pasur me vitamin B dhe hekur. Pėrveē tjerash pėrmbajnė edhe kalcium dhe potas.
8.Lakėr-jeshilet (para) – Janė me sasi tė vogėl tė kalorive dhe nuk kanė fare yndyra kurse pėrmbajnė vitamine A.
9.Elbi – Pėrmbjanė proteina, potas, fiber, hekur dhe fosfor.
Ne tė gjithė jemi tė vetėdijshėm ndaj njė diete tė shėndetshme por shpesh na ndodhė qė ti anashkalojmė disa ushqime te shendetshme pėr arsye tė kota. Kėto ushqime janė tė pasura me vitamina dhe minerale dhe janė tė dobishme pėr funksionin e duhur tė trupit.
Fotografi e jashtme


----------------------------------------
>Tri detyrat mė tė rėnda tė kėsaj bote janė: ta shpėrblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i tė pamundshmės dhe thėnia-unė isha gabim.<
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio