Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Marrveshje bashkpunimi USSHM dhe US-USHT
r.mislimi
Postuar nė: 29.09.2006, 19:01
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004MARVESHJE BASHKPUNIMI


Unioni i Studentėve Shqiptarė nė Maqedoni lidh kėtė marveshje bashkpunimi me Unionin e Studentėve tė Fakultetit Ekonomik pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės me tė vetmin qėllim:

• Mosfunksionimi efikas i Unionit tė pėrgjithshėm Studentor nė USHT
• Mos pėrfillja e kėrkesave tė studentėve nga US-USHT
• Manipulimi me funksionet e tyre
• Nepotizmi Brenda US-USHT

Dhe shum shkaqe tė tjera qė dėmtojnė rėndė imazhin e US-USHT-sė.Kryetari I USSHM-sė
z. Jetmir Sejfuli

Kryetari I US-USHT-sė F. Ekonomik
z. Bujamin Asani


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
r.mislimi
Postuar nė: 29.09.2006, 19:04
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Fjalimi i Bujamin Asanit:

Pėrshndetje…Kjo ėshtė inciativė e pastėr studentore qė meret nga US-USHT F. Ekonomik pėr njė hap shumė tė rėndėsishėm drejt avansimit tė ēėshtjes studentore. Shum lehtė ėshtė kur njeriut i jepet tė zgjedh midis tė mirės dhe tė keqes sepse ai zgjedh tė mirėn por ėshtė shum rėndė kur njeriu duhet tė zgjedh midis tė mirės dhe tė mirės apo tė keqes dhe tė keqes… Kėsaj radhe ne zgjodhėm tė mirėn nga e keqja. Vullneti jonė I pastėr bazohet nė pastėrtinė, seriozitetin dhe ndershmėrin e USSHM-sė qė ka treguar gjatė punės sė saj. Ne e bėjmė kėtė veprim me vetėdije tė sigurtė qė nė tė ardhmen tė ketė perspektivė studentore. E vetmja organizatė nė Maqedoni qė ka shtrirje nė tė gjitha universitetet e R,M. ajo qė bėri qė netė jemi pjesė e kėtij institucioni ėshtė edhe fillimi I projektit pėr ngritjen e bustit tė Abdylselam Eminit.
Andaj ne lidhim kėtė marveshje bashkėpunimi me USSHM-nė pėr arsye tė shumta duke filuar nga:

- Mosfunksionimi efikas I US-USHT-sė

gjatė gjith kohės kur ne piedestal kemi kėtė strukturė studentore ne si US-USHT F. Ekonomik gati njė vit jemi tė ndarė nga US-USHT pėr shkak tė mospėrfilljes sonė nga ana e tyre.

- Mospėrfillja e kėrkesave tė studentėve nga US-USHT-ja

Duke marė parasysh tė gjitha kėrkesat dhe nevojat e studentėve siq ėshtė pjesa praktike e miratuar nga US- F. Ekonomik nuk na u dha mbėshtetja e tyre pėr realizimin e kėsaj kėrkese. Poashtu edhe shum kėrkesa tė tjera tė studentėve tė kėtij fakulteti nuk janė pėrfilluar e aq mė tepėr nuk na janė kthyer pėrgjigjet.

- Manipulimi me funksionet e tyre

Tė flasish pėr manipulimin me funksionet e tyre ka shum raste mirėpo ndėr mė tė rėndėsishmet janė: Mallogomania qė mbretėron nė kryesinė e US-USHT-sė,
keqpėrdorimi i detyrės sė US-USHT-sė me postet e tyre etj.

- Nepotizmi Brenda US-USHT-sė

Tė flasish pėr nepotizmin ėshtė temė shum aktuale dhe studentėt janė mėsuar me kėtė term, shpresoj se edhe ju media tė nderuara jeni tė informuar pėr kėto tema dhe mendojmė se kėto qėshtje janė elaboruar shum nė kėtė drejtim
----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
r.mislimi
Postuar nė: 29.09.2006, 19:05
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Fjalimi i JETMIR SEJFULIT:

Pėrshndetje…

Qėllimi I kėsaj press-conference ėshtė suksesi I arritur nė punėn e USSHM-sė. Gjatė gjithė periudhės gjatė sė cilės ne funksionojmė kemi arritur rezultate tė shumta tė cilat e kurorzojnė punėn tonė. Raporti vjetor I punės sė USSHM-sė ka hasur nė vetėdijėsimin e shum studentėve nė USHt dhe jo rastėsisht sot nė kėtė press konfrencė jemi kėtu pėr tu bashkuar edhe mė shumė me unionet tjera studentore me tė vetmin qėllim MBROJTJA E TĖ DREJTAVE STUDNETORE. Ne lidhim marveshje bashkėpunimi me kėtė union studentor, gjė qė ngrit edhe mė shum vetėdijen studentore dhe avanson studentėt drejt realizimit tė aspiratave tė tyre.

Tė flasish pėr rregullsinė dhe funksionimin e US-USHT-sė do tė mar vetem njė shembull pėr punėn e tyre edhe pse kemi pasur kritika neper media nga US-USHT-sė nė kohėn kur UT-ja finansoheshte nga populli revista STUDENTI botoheshte pa asnjė pengesė, kurse tani qė finansohet nga ana e shtetit kjo reviste nuk ekziston mė. Andaj pyesim vallė ku ėshtė problemi?

Ju e dini se kohėn e fundit kanė dalė disa deklarata nga disa persona tė cilėt kanė keqpėrdorur emrin e USSHM-sė. Tė njejtit kėta kanė shpallur lajmėrime dhe deklarata me vulė jolegjitime nga gjykata ( falso ). Nė emėr tė USSH-Prishtinė me cka ėshtė dėmtuar rėndė emir I organizatės sonė.

Nė bisedime e sipėr me kryetarin e gjykatės sė tetovės si dhe me avokatin pėr kėshilla juridike ėshtė konstatuar se ky akt I kėtyre individivė tė pandėrgjegjshėm sipas ligjit pėr themelimin e organizatave llogaritet madje edhe si vepėr penale. Andaj ne si organizatė nė shenjė tė mos keqkuptimit me kėta individi bėjmė me dije se nėse edhe njė herė shpallet Lajmėrim apo Deklaratė me tė njejtin emėr dhe me tė njejtėn vulė do tė detyrohemi qė tė marim hapa konkrete. Ne nuk jemi kundėr rivalitetit nė punė, nuk jemi kundėr hapjes sė organizatave tė reja studentore por jemi kundėr iniciativave pėr pėrcarje tė studentėve e aq mė tepėr tė fyerjes sė organizatės tonė.

Kėta persona mund tė veprojnė dhe ne do tė pėrkrahim cdo iniciativė qė meret nga studentėt pėr hapjen e organizatave tė ndryshme por jo duke dėmtuar organizatat tjera.
Andaj ne u bėjmė thirje publike personave nė fjalė qė tė mos thiren mė nė emrin tonė, por tė bėhen titullar tė njė emir tjetėr gjė e cila nuk ėshtė nė kundėrshtim me ligjin.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
dajki
Postuar nė: 30.09.2006, 00:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006pershendes marreveshjen tuaj te nderuar koleg,dhashte Zoti qe te jet frytdhenese,dhe te funksionoje, e mos te manipulohet ashtu sic u manipulua me te deri tash,jemi student...tek ne nuk duhet te ekzistojne ngjyra partiake.
Ua bej me dije se mbi supet tuaja keni marre pergjegjsine dhe obligimin qe ti mbroni interesat e PERGJITHSHME e jo personale.
Zoti ju ndihmovte ne realizimin e qellimeve tuaja (kuptohet ...nese jan qellim mira)hahah.
"Te bashkuar,drejt nje ardhmerie me te mire"

Me rrespekt Dajki (student ne U.SH.T)


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
Bujamin
Postuar nė: 02.10.2006, 20:26
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 41
Antari Nr: 572
Bashkangjitur: 15.03.2006

Por do te kisha vecuar edhe ate qe eshte bere nga kryesia e unionit te studenteve pran F.Ekonomik.
Ktu kemi cek punen e US pran F.Ekonomik prej nentorit te 2005 e deri ne korik te 2006.
Ku prej nentorit te 2005 e deri me 26.01.2006 jemi mar me pjesen praktike ku edhe me kete date u miratu nga keshilli mesimor shkencor pran F.Ekonomik me presion te kryetarit te ketij unioni,por duhet cek se pasi qe patem takimin me prorektorin per arsim Kryetari i pergjithshem i US nuk na perkrahi dhe nga ai moment ne u ndam nga unioni dhe funksionojm si union brenda fakultetit ekonomik.
Ku per her te pare mbahen kesi lloj ligjerata me keto tema ne kete universitet.

-Me date 15.03.2006 eshte organizuar nga US ligjerate me teme" Themelimi i Bakkes Kombetare Shqiptare"
-Me date 05.04.2006 eshte organizuar nga US ligjerate me teme "Pse po Likuidohen Bankat",ket teme e ka mbajtur Dr.Hajrullah Gorani
-Me 25.05.2006 eshte organizuar nga US ligjerate me teme "Pakti i Stabilitetit dhe Integrimi i Shteteve Ballkanike ne BE" ,ket teme e ka mbajtur Dr.Musa Limani
Ne korik te 2006 u mbajten gara ne UEJL per biznes plan ku strudentet F.Ekonomik mori vendin e pare.
dhe ne fund ne jemi te gatshem te nenshkruajm car do marveshje bashkpunimi me cdo organizat studentore te cilet kan te vetmin qellim,dhe ai eshte mbrojtja e TE DREJTAVE STUDENTORE.
ME RESPEKT NGA kRYETARI I US PRAN f.EKONOMIK BUJAMIN ASANI
EMAIL benxho_ek@yahoo.com
PM
Top
Vardari
Postuar nė: 02.10.2006, 21:23
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 16
Antari Nr: 3000
Bashkangjitur: 29.09.2006o benxho bre shok si te kam ej cka ki me bo kur tash do behen reforma ne
USHT e do te ike shoku i zemres SERAFILOSKI kujna ke me i cu mo informata me vjen se do ngelesh askund kur te dalin shoket nuk do jesh mo vegel e askujna dhe keshtu qe do te jesh nje student i thjesht dhe do te kisha lutur USSHM te mos mbaj lidhje me ket cfar bujaminin se e din mir studentet se kush o ky piun i vogel ne qoft se doni do tju jap edhe fakte
me fal benxhi po edhe ju te USSHM mos beni keshtu marveshje se do beheni te dyshimt sepse kjo eshte hera e dyt qe beni marveshje ku per her te par e bete nje gabim me NEXHBEN ku dolet ne media dhe e lavdrut se u ka ndihmu ku deri dje e shanit shum e sot e bete mik.
PM
Top
Bujamin
Postuar nė: 03.10.2006, 13:58
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 41
Antari Nr: 572
Bashkangjitur: 15.03.2006pergjigje:
ne qoftese ju mendoni ashtu pytni veten se kush organizoi per nxjerjen e serafim tomovskit nga fakulteti para 2 viteve,dhe une asnje kerkes nuk ija kam drjtuar atij.
Por nese ju mendoni te shpreheni ashtu nuk u ndali kush do le te thot une i kam faktet per ate rast dhe ne qoftese doni ta dini se kete une kam kontakt me ta ju kan genjyer shum,edhe tani une jam iniciator per nxjerjen e tij dhe do te ndodhe shpejt kemi edhe ne plane tona ku se shpejti do te behen publike,por mos provokoni keshtu se nuk eshte mire edhe une ju kam par me profesor maqedon por nuk e them kete se edhe une jam student sikur ju. E keni shum gabim dhe mendoj se xhelozia eshte ne pytje per nenshkrimin e marveshjes se bashkpunimit me USSHM.
Me Respekt.
PM
Top
Vardari
Postuar nė: 04.10.2006, 12:57
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 16
Antari Nr: 3000
Bashkangjitur: 29.09.2006o shoku benxhamin ne gjith studentet shum mir e dim se serafimi nuk do jet as nje muaj ju po mos u mundoni qe ta shfritzoni at e te mendoni te prfitoni prej rastit po do ju jap edhe un fakte nse doni se jeni vegel e serafimit dhe e hamit aliut e din mir edhe ti kete po per nje koh shum te shpejt do ti keni ketu ne forum po nse e do nevoja edhe neper medja
PM
Top
Bujamin
Postuar nė: 04.10.2006, 13:20
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 41
Antari Nr: 572
Bashkangjitur: 15.03.2006Une nuk jam qe i mbaj informatat e askujt por ta dini se mos u merni me gjera te kota sic i keni cek,une nuk dua te bie ne nivelin tend ka then aj apo ki dicka per tjetrin,une i perfaqsoj studentet e ekonomikut ti nese ke xhelozi mund te thuash cka te duash dhe ta dish nuk kam komente te tjera per ty dhe nuk dua te meren me fjal te tilla se kam shum pune te tjera qe jane ne favor te studenteve.
Me respekt nga kryesia e unionit te studenteve pran F.Ekonomik.
Vazhdo meru me gjera te kota dhe nje njeriu intelektual te ardhshem nuk i gjajn keto fjl
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio