Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (6) « E para ... 4 5 [6]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Poezi Nga Agim Metbala
festina
Postuar nė: 02.06.2009, 21:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6417
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008 Citim (ametbala @ 13.05.2009, 09:25)
E nderuar z. Festina, mė vjenė mirė se Ju pėlqejnė poezitė e mia e i lexoni...
Ju pėrshėndes enkas me njė poezi:
AI EDHE JETĖS I JEP KUPTIM

Veē njė fije e drurit e njė granit i hollė e i zi
Dhe po e mate me metėr
Apo me ēmim kushtues
Nuk ēonė peshė as sa njė ēamēakėz
Por lapsi ėshtė si shkop magjik
E bėnė njėmijėenjė ēudira
Tė kthenė si nė pėrralla
Nė greqinė antike e Homeri tė reciton nė vesh
Tė merr pėr dore nė Egjypt
E tė shetit mes piramidave e svingave
Tė hedhė nė istikamet e Kamaēėve e Apaēėve
Tė gjuan nė Niagara
Tė pėrqafon me dashurinė e Venedikut...
T’i shpalos ironitė e kohės
Nė detaje t’i pėrshkruan masakrat e bishave
Krimin e organizuar ta servon nė tavolinė
Si kafen e mėngjesit
Vrasjet t’i numron nė shuplakė
Dhe po e mate me metėr
Apo me ēmimin kushtues
Nuk vlenė as sa njė ēamēakėz
Por dashurinė ta shtonė
Nė mėnyrė progresive
Nė familje derdhė me kupė gėzimin

Fėmijės ia rritė lojėn
E botės i jep pamje magjike
Lapsin nuk e ndėrojė as me jetėn
Sepse ai edhe jetės i jep kuptim

Shume shume faleminderit i nderuar, poezi shume e mire e sidomos strofa e undit e kesaj poezie... Kam dhe une nje poezi qe ia kam kushtuar POEZIS shpresoj te mos pengoj qe do ta postoj ketu...Rrespekt...

Nene urdherin e mendjes

Mijra mendime ma goditen trurin,
dhe ai me durim nuk donte
filloj doren ma komandonte
Kap ate leter ne dollap,
fryj e pluhurin i’a largo,
kape penen e shtrengo,
merr shkruaj diqka, mua dhe veten lehtso.

Dhe Une, fillova si e urdhruar.
Lart e posht, drejt e mbrapa
dora, pena fjale, fjale rreshtin bekan.
Disa thenje i nenvizoja,
dicka fshija dicka korigjoja,
dicka gervishja nga qe se kuptoja
se as vete cka doja te thoja.

Shkruaja vargje rend me rend
Here i rimoja here si’u gjeja vend,
dicka e dija, diqka e msoja
reshta-reshta strofen beja.
Dhe keshtu vazhdoja shkruaja,
diku shprehsha gezim e dikund vuaja.

Shkruaj per ata, ato, mua dhe ty
I pershendes ata, tregoj per ato,
ne mendime e lehtsoj veten
nese i lexon, pak te mundoj ty.
Eh! ja kjo eshte pra nje POEZI.


----------------------------------------
Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
Top
ametbala
Postuar nė: 03.06.2009, 14:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 104
Antari Nr: 12715
Bashkangjitur: 11.01.2008 Citim (festina @ 02.06.2009, 22:55)
Shume shume faleminderit i nderuar, poezi shume e mire e sidomos strofa e undit e kesaj poezie... Kam dhe une nje poezi qe ia kam kushtuar POEZIS shpresoj te mos pengoj qe do ta postoj ketu...Rrespekt...

Nene urdherin e mendjes

Mijra mendime ma goditen trurin,
dhe ai me durim nuk donte
filloj doren ma komandonte
Kap ate leter ne dollap,
fryj e pluhurin i’a largo,
kape penen e shtrengo,
merr shkruaj diqka, mua dhe veten lehtso.

Dhe Une, fillova si e urdhruar.
Lart e posht, drejt e mbrapa
dora, pena fjale, fjale rreshtin bekan.
Disa thenje i nenvizoja,
dicka fshija dicka korigjoja,
dicka gervishja nga qe se kuptoja
se as vete cka doja te thoja.

Shkruaja vargje rend me rend
Here i rimoja here si’u gjeja vend,
dicka e dija, diqka e msoja
reshta-reshta strofen beja.
Dhe keshtu vazhdoja shkruaja,
diku shprehsha gezim e dikund vuaja.

Shkruaj per ata, ato, mua dhe ty
I pershendes ata, tregoj per ato,
ne mendime e lehtsoj veten
nese i lexon, pak te mundoj ty.
Eh! ja kjo eshte pra nje POEZI.

Pėrshėndetje e nderuar z. Festina, ju falenderohem se mė lexoni dhe keni bėrė mirė qė keni postuar poezinė e Juaj...
Ju pėrshėndes!

PM
Top
ametbala
Postuar nė: 08.06.2009, 06:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 104
Antari Nr: 12715
Bashkangjitur: 11.01.2008SHPĖTIMI

Hutija na ėshtė lidhur
Pėr dy kėmbė me nyje mbrapshtė
Turinjtė thejmė asfaltit
Nė shuplaka numrojmė dhėmbėt e thyer...

Inati na ka mbuluar trupin
Qefin tė gjallė mbajmė pėr jetė
Nga jeta ikim si nga hija e zezė
Duke i numruar birat e hapur nė kafka...

Zhagė, zhagė zvarritem
Pėr ta rrjepur lėkurėn
Maramendshėm iki nė ēerdhe tė fėmijėve
Ta ndėgjojė cicėrrimėn e zogjve
Aty ndjej klithmėn e lindjes
Dhe vrasjen e vdekjes...

27.09.2004
PM
Top
ametbala
Postuar nė: 29.06.2009, 14:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 104
Antari Nr: 12715
Bashkangjitur: 11.01.2008NDĖRGJEGJE


Mė thanė tė iki kah perendimi
Kur jeta s’kishte ēmimin as tė njė ēamēakėzi
U fortifikova nė pallatin e rrezikut
Njėzetekatėr orė
Duarthatė e prisja vdekjen...

Tash mė thonė ta ndryj gjuhėn
E t’i lė nė harresė fjalėt
T’i dhuroj syve katarakte
Ta thej lapsin pa kusht
Mirėnjohje pėr punėn e bėrė me nder
M’i dhuruan mjetet eksplozive...

E ēka tjetėr nuk mė thonė
Zvarranikėt e kohės moderne
Me orekse dinozauruiane...

Me ndėrgjegje ndėr sjetull
Do ta pres pleqėrinė pa frikė...

Mė 10.12.2004.
PM
Top
ametbala
Postuar nė: 16.08.2009, 15:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 104
Antari Nr: 12715
Bashkangjitur: 11.01.2008ZHGĖNJIMI

Kam pritur se do t’i puthė mėngjeset plotė dritė
E themrat tė ma preknin majėn e kresė
Me vrapim pas pėllumbave tė bardhė
Verbėrisht kam ėndėrruar vehten me tė tjerėt
Tė rreshtuar si luledielli duke i buzėqeshur diellit
E lėpirė plagėt pėr shėrim
Shpresėn e kam mbajtur nėn sqetull
Duke marshuar sypatrembur drejtė vdekjes
Qė pa kusht ta takoj lindjen...

Ēuditėrisht, ēudia ėshtė armatosur
Me qindra pikėpyetjet e pikėēuditėset
Pritja nė start ka zėnė pozicionin
Ėndrrat janė shumėzuar nė inkubator
E shpresa
Vetėm shpresa mė ka mbetur aleat
Pėr t’i pritur mėngjeset plotė dritė...

Laj fytyrėn me lotėt e dhėmbjes
Dhe pėshtyjė me epsh edhe kėtė kohė...

10.07.2005
PM
Top
ametbala
Postuar nė: 10.06.2011, 11:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 104
Antari Nr: 12715
Bashkangjitur: 11.01.2008LE TĖ LIDHEN GRUSHTAT PĖR PAQE

Hapni portat e zemrės
Shkepni dashuri me grushta
Tė gjithė janė tė etur pėr dashuri
Nga lodhja nė pelegrinazhin maratonik
Nė varrimin e tė keqes
Qė s’na linte tė marrim oksigjen...

Hapni portat e shpirtit
Krah me krah butėsisė
Tė gjithė kanė nevojė pėr prehje
Nga udhėtimi i gjatė labirinteve
Dhe tė lodhur pėr vdekje nga terri...

Hapni duart qiellit tė kaltėrtė
Le tė lidhen grushtat pėr paqe...

12.03.2004
PM
Top
Mjerimi
Postuar nė: 10.06.2011, 11:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 233
Antari Nr: 26253
Bashkangjitur: 11.03.2011 Citim (ametbala @ 10.06.2011, 12:40)
LE TĖ LIDHEN GRUSHTAT PĖR PAQE

Hapni portat e zemrės
Shkepni dashuri me grushta
Tė gjithė janė tė etur pėr dashuri
Nga lodhja nė pelegrinazhin maratonik
Nė varrimin e tė keqes
Qė s’na linte tė marrim oksigjen...

Hapni portat e shpirtit
Krah me krah butėsisė
Tė gjithė kanė nevojė pėr prehje
Nga udhėtimi i gjatė labirinteve
Dhe tė lodhur pėr vdekje nga terri...

Hapni duart qiellit tė kaltėrtė
Le tė lidhen grushtat pėr paqe...

12.03.2004

Njė mesazh shumė i mirė!


----------------------------------------
Konsideroje veten tė lumtur vetėm atėherė, porsa tė shohish se janė tė lumtur edhe ata tė Mjerėt!
PM
Top
ametbala
Postuar nė: 12.08.2014, 14:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 104
Antari Nr: 12715
Bashkangjitur: 11.01.2008HESHTJA

Tė gjithė paskan ikur
Heshtjen mė lanė pėr shoqėrim
Unė hesht, ajo hesht
Asgjė s’pėpėlit rreth meje
Kam tė ftoft, tė ftoft kam
Dridhėrima m’i lėvizė organet nė takt
Si orkestri pas dirigjentit
Era bėnė lojė
Me pjergullėn pranė dritares
Duke m’i shqetėsuar muzat...

Ah, sikur tė vinte ajo
Tė ma ngroh bile shpirtin
E ta vras heshtjen e kėsaj nate...

2003

@ Agim METBALA[B]
PM
Top
ametbala
Postuar nė: 12.08.2014, 14:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 104
Antari Nr: 12715
Bashkangjitur: 11.01.2008PAQIN FAQEN E ZEZĖ

Pardje e dje
U etiketuan nė pėrdhosje
Vollėn fjalė kretinėsh
Nėpėr TV-tė masturbuan
Pėshurrėn e dhien...
Njėri tjetrin nė qafė
Mbase fytyrė nuk kishin
Popullin e pėrgjysmuan
Nė patriotė e trathtarė...

Sot lidhin aleancat e djallit
Tė na pijnė trurin
Tė na rrjepin lėkurėn
Mbase mishin dhe kockat
Na i kanė ngrėnė kahmot...

Paqin faqen e zezė!

19.04.2013[B]
PM
Top

Topic Options Faqe: (6) « E para ... 4 5 [6]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio