Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Reagim nga Forumi Mysliman Shqipėri
ardi_pr
Postuar nė: 02.10.2006, 16:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ


Deklaratė pėr Shtyp

1-tetor-06

Forumi Musliman i Shqipėrisė ka ndjekur me shqetėsim nė median vizive dhe tė shkruar nė Shqipėri tė ashtuquajturėn konferencė tė radhės pėr tolerancė fetare nė Ballkan, e cila ėshtė organizuar nė datė 30 gusht 2006 nga shoqata "Millenium Club Center" e drejtuar nga Mentor Nazarko.

Nė kėtė konferencė ndėr tė tjera, Forumit i ka rėnė nė sy fjalimi i mbajtur nga ish-presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Rexhep Mejdani, i cili nė referatin e tij ka paraqitur njė studim tė botuar nė vitin 2001 nė Enciklopedinė Botėrore Kristiane, nė tė cilėn jepej qė popullsia shqiptare e besimit mysliman nė Shqipėri ėshtė gjithsej 38.8 % pėr qind, ndėrsa ajo kristiane ėshtė 35.4% pėr qind, duke e ndarė nė 16.8 pėr qind katolikė dhe nė 16.1 pėr qind ortodoksė.

Ky botim i cili ka bėrė lajm nė median e shkuar tė datės 1 tetor 2006, pasi ėshtė cituar nga ish-presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, z. Rexhep Mejdani, sipas mendimit tė Forumit Musliman tė Shqipėrisė, nxit nė tensionimin e marrdhėnieve fetare nė Shqipėri dhe nuk ndikon nė tolerancėn fetare siē shoqata "Millenium Club Center" e ka quajtur konferencėn e saj. Pėr Forumin Musliman tė Shqipėrisė, citimi nga njė ish-president i Republikės tė njė botimi jo-shkencor nga organizatat fundamentaliste kristjane, siē ka bėrė zoti Meidani duke cituar kėtė palo enciklopedi tė botuar nga organizata World Evangelization Research Center apo Qendra Kėrkimore Botėrore e Ungjillizimit, ndikon nė turbullimin e realiteteve fetare nė Ballkan.

Populli shqiptar e di mė mirė sesa misionarėt e huaj sesa pėrqind e popullsisė sė tij janė muslimanė, dhe sa janė tė krishterė. Pėr kėtė arsye Forumi denoncon fuqishėm pėrpjekjet e organizatave fondamentaliste evangjeliste si World Evangelization Research Center apo Qendra Kėrkimore Botėrore e Ungjillizimit, tė cilat duan tė prishin balancat fetare nė Shqipėri, dhe nė tė njėjtėn kohė kėshillon ish-presidentin e Republikės sė Shqipėrisė, z. Rexhep Mejdani qė tė qėndrojė larg kėtyre botimesh dashakėqia dhe jo serioze. Do tė ishte nė nderin e z. Mejdani qė nė vend se tė citojė ‘enciklopeditė’ e organizatave fundamentaliste, tjetėr herė ti referohet tė dhėnave tė departamentit tė shtetit nė SHBA pėr pėrqindjet fetare nė Shqipėri, apo edhe enciklopedisė prestigjioze italiane De-Agostini.
FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRANĖ----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
LirimShabani
Postuar nė: 02.10.2006, 18:36
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006te nderuar

degjova ne media ne lidhje me keto shifra qe shumkujt do t'i duken skandaloze...personalisht nuk ju besoj ketyre shifrave por besoj ne ndryshim te ketij perpjestimin......mendoj qe ka dicka te vertete ketu sepse rastesisht kam taku student nga shqiperia dhe kur i kam pyet per fene me kane thene keshtu "ne shtepi kemi tradit muslimane por un e kam zgjedh jezusin"..d.m.th njeri qe familjen e ka te drejtimit islam por personalisht ka pranu jezusin dhe katoicizimin....per shum prej nesh kjo eshte dicka e paimagjinueshme megjithate secili ka te drejten te veproje si te doje me vehten e tij....


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 02.10.2006, 20:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Ashtu eshte Lirim kurkush nuk duhet te gjykohet ne baze te bindjeve fetare, ēdo person eshte i lire te zgjedh dhe te zhvilloje bindjet dhe vetedijen fetare pa mos u keqperdor dhe pa bere dem shoqerise qe i ben pjese.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 03.10.2006, 09:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006

Deklarata te tilla pansllaviste anti-islame te qiftit Meidano-ovic, kishte edhe vitin e kaluar nga Presidenti Aleksander Mojsic te cilit mundohen te ulin numrin e muslimaneve ne Shqiperi, por realiteti eshte krejt kunder.

Sipas Enciklopedise Encarta 2005 ne Shqiperi jo qe nuk eshte zvogluar numri por ne te kunderten ishte ritur numri i muslimaneve ne 80%.

Deklarata propagonduese anti islame kishte me heret edhe nga dhenderri i Moskoviteve Ishmail Kadarewski (i shkolluar ne Moske), sherbyes dhe argat i diktatorit Enver per shume vite, qė shkruante vjersha lavdėruese per Stalinin dhe Leninin, pėr dy diktatorėt tė mėdhej qė gjatė sundimit tė tyre kanė vrarė mbi 40 milion njerėz!


Sa i perket shqiptareve ne Kosove, Kosove lindore e Maqedoni nuk ka nevoje per statistika fare, dihet numri i tyre!!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
LirimShabani
Postuar nė: 03.10.2006, 10:24
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006ardi_pr

edhe mue me duket e pabesueshme qe te kishte rene numri mirepo nuk mundet me u perjashtuar mundesia....un e tregova rastin tim konkret qe kam patur bile po ta tregoj dhe nje tjeter....kam pat rast te takoj nje gazetar nga Kosova i cili me plot goje pohoi qe ishte shume afer kalimit ne budizem.....do te duket e pabesueshme por ja qe eshte e vertete....

suksese te gjithve


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 03.10.2006, 15:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Ky personi qe fshihet mbas pseudonimit ARDI_PR ( Al ARDI AL ARABI AL VAZALI I Arabise ) ka problem te madh sa i perket identitetit te vete, ky njeri nuk mundet te ndaj kombin prej fese, ky vazal i Arabise, nuk ngurron te njollos personalitete te shquar te kombit tane, Mejdani, Mojsiu jane te zgjedhur president te shtetit Shqiptar me vota te lira, Kadareja eshte shkrimtari me i madh Shqiptar i te gjitha koherave, ti nuk paraqet asnje faktor qe te mund ti kritikosh o vazal i Arabise. Pse nuk agjeron ne qetesi dhe te mbajsh vendin tend aty ku e ke, hei me duket se po e ke humb orientimin mire eshte me gjet nje busolle.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 03.10.2006, 16:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Uskana2006 @ 03.10.2006, 15:36)
Ky personi qe fshihet mbas pseudonimit ARDI_PR ( Al ARDI AL ARABI AL VAZALI I Arabise ) ka problem te madh sa i perket identitetit te vete, ky njeri nuk mundet te ndaj kombin prej fese, ky vazal i Arabise, nuk ngurron te njollos personalitete te shquar te kombit tane, Mejdani, Mojsiu jane te zgjedhur president te shtetit Shqiptar me vota te lira, Kadareja eshte shkrimtari me i madh Shqiptar i te gjitha koherave, ti nuk paraqet asnje faktor qe te mund ti kritikosh o vazal i Arabise. Pse nuk agjeron ne qetesi dhe te mbajsh vendin tend aty ku e ke, hei me duket se po e ke humb orientimin mire eshte me gjet nje busolle.


Ky personi qe fshihet pas Ardi_pr, eshte: Musliman, shqipetar, kosovar, prishtinali etj etj. dhe ky person ketu ne kete forum mbron vlerat si ato fetare ashtu edhe ato kombetare!!
Sa i perket si i quan ti keto personalitete te "shquara"
Aleksander Mojsic, i cili thonte vitin e kaluar se te gjithe shqiptaret e shqiperise jane tė krishtere keto jane personalitete te kombit tonė? kesaj ne gjuhen shqipe i thuhet sulm (atak) ndaj fese tjeter madje prej nje presidenti te shtetit tende, pastaj ky azilanti Kadarewski i cili ka ikur prej shqiperise i cili thonte se ne shqiperi jane vetem 50% musliman si duket vetem sa per ti fituar letrat e azilit kishte gjetur nje metod duke shkruar kunder Islamit dhe kunder historise se kombit tonė, tashi ky Mejdan-ovici thote se qenkan vetem 38% musliman po keto personalitete jane te shitura more, fal ketyre personaliteteve ka mbetur shqiperia dhe nuk do te perparoj, me qiftin e Fatos Nanovakis, Pandeli Majkovski, Paskal Milov-ic, te gjithe keta jane grek e vllehė dhe padyshim se greqia dhe vllehet mbeten problemi me i madhe per shqipetaret!!!

Po nejse se nuk po e lodhi veten, se ti qe fshihesh pas ketij niku Uskana e ke treguar pro-sllavizmin tend kete madje e ka marrur vesh i gjithe forumi, keshtu qe eshte e kote per te sqaruar diqka dhe fundi i fundit sja vlene me be deabte me ty.

Une nuk e kam humbur orientimin, sepse une gjindem ne vendim tim, mbroj identitetin tim qoftė fetar apo kombetar dhe krenohem si me fene time ashtu edhe me kombin tim, ndersa ti je pikerisht ai i cili ke probleme se pari me vetveten tende, ketu ne forum mbron madje edhe Pederezmin -homosekualizmin (ndoshta per kete ke arsye personale) problem yti!
Ketu pastaj mbron propagandat anti-kombetare dhe anti-islame dhe madje vete ke atakuar shpesh vlerat tona islame!!----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
florint
Postuar nė: 03.10.2006, 17:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 116
Antari Nr: 1274
Bashkangjitur: 23.06.2006hahaha apo filloni me kuptu se paska nje parazit ne kete forum?!?!?!Eshte dashur shum me heret!!! JU ndjek hap pas hapi i nderuari ARD PR ne intervenimet e juaja

Vetem vazhdoni ashtu!!!!!!
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 03.10.2006, 20:00
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Uskana

sa i perket Ismail Kadarese te them drejt nuk e pelqej dhe fort sepes nganjeher ja fut kot edhe ai me do deklarata te tija te kota...shembull do mar deklaraten e tij kur filloi lufta e vitit 2001....i gjith populli u bashkua me UĒK-kombetare e zotrotja folte kunder...


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 03.10.2006, 20:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Po silleni njelloj si fashist, o Ardi, per juve ēka nuk i takon fese islame nuk ka asnje vlere, homokseksual nuk jam, me prostituta nuk flej, edhe as njeren as tjetren nuk e kam zbuluar une, kane egzistuar me kohera. Per ty jeta e njeriut nuk ka vlere per ty ka rendesi vetem zbatimi i detyres tende te shenjte ne leter.
Pasi punoj ne hotelleri kam vrejtur se homoseksual vijne edhe nga Arabia jote e dashur dhe po i zbrazin epshet ne Europe, per fletje me prostituta te mos flasim s'ka Arab qe vjen ne Europe e nuk e shfrytezon rastin me e provu, alkoolin gjithashtu. Per ty shteti eme eshte Arabia e jo Shqiperia sepse ka krishtere, sipas teje, po mos u merzit se do ti mbysim per qefin tend, ēka ka rendesi se ēfare feje pratikon nje Shqiptare dhe per ēfare deklarohet. Jeton me shume komplekse o zoteri.
Per mu Greqine Serbine dhe Arabistanin tend i fus ne nje thes.
Mendon se e ke shfletu Kuranin dhe ke guxim me njollose nje Ismail Kadare, e shume te tjere, ndoshta ne kete kohe te Ramazanit eshte shume Sevap.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 04.10.2006, 10:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Uskana2006 @ 03.10.2006, 20:27)

Pasi punoj ne hotelleri kam vrejtur se homoseksual vijne edhe nga Arabia jote e dashur dhe po i zbrazin epshet ne Europe, per fletje me prostituta te mos flasim s'ka Arab qe vjen ne Europe e nuk e shfrytezon rastin me e provu, alkoolin gjithashtu. Per ty shteti eme eshte Arabia e jo Shqiperia sepse ka krishtere, sipas teje, po mos u merzit se do ti mbysim per qefin tend, ēka ka rendesi se ēfare feje pratikon nje Shqiptare dhe per ēfare deklarohet. Jeton me shume komplekse o zoteri.
Per mu Greqine Serbine dhe Arabistanin tend i fus ne nje thes.
Mendon se e ke shfletu Kuranin dhe ke guxim me njollose nje Ismail Kadare, e shume te tjere, ndoshta ne kete kohe te Ramazanit eshte shume Sevap.


Une prap po them se me ty eshte veshtire te debatosh, ti prap kapesh per disa sende palidhje dhe i perserit gati cdo postim, o Raptish fute ne Koken tende se Musliman nuk do te thote te behesh Arab apo turk a kupton, razbiras, understand, verstehen, capito, entienda??????????
Musliman, ka Amerikan, Gjerman, Francez, Indonezian, Anglez, Shqipetar etj etj etj.... Islami eshte fe e njerėzimit dhe ka mbi 1.5 miliard!

Sa i perket njollimit te figures pro-sllave Kadare, me duket se ai e ka njollosur dhe nenqmuar veten e vetė, pėr mua mbetet absurde, sepse intelektuali i shėndoshė duhet ta ofroj popullin dhe komunitetet nė pėrgjithėsi dhe tė mbjellė paqe dhe dashuri, e jo urrejtje dhe racizėm.

Kadare-ja njė "intelektual" i quditshėm me dy fytyra deklarohėt gjithmonė simbas interesave tė tij personale.

Kadare-ja ishte ai qe luften qe e bente UCK-ja e quante: "te dėmshme, dhe se shtetet perėndimore do na marrin si terroristė"

Kadare-ja ishte ai qe e kritikoi luften e UCK-se ne Maqedoni!
Kurse me vone nga shprazėtirat qė i lente, vetekorigjoheshte dhe e lavderonte luften e UCK-se.----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 04.10.2006, 13:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
O, Zoteri,Ardi, sa i perket luftes ne Kosove dhe Maqedoni dhe rolit te UCK-se kishte shume veta nga Shqiptaret qe mendonin se per lufte nuk jemi gati dhe te mos ishte Amerika e " Jahudive " dhe lobi jahudi e qe vendosen me intervenu kunder Serbise nuk do te mbeteshte asnje Shqiptare as ne Kosove e as ne Maqedoni, por kete gje mjerisht ti nuk e kupton dote, ose behesh se nuk e kupton. UCK-ja ne vend te zere pozicionet e veta mbas terhekjes se Serbeve filloi me uzurpu banesat neper Prishtine e harruan Mitrovicen, tash shikoje ēla u be??
Po per ty ēdo Shqiptare qe nuk eshte musliman nuk eshte Shqiptare, une e kuptoj se ne bote ka musliman Amerikan, Francez, Gjerman , por ti mjerisht nuk kupton se ka edhe Shqiptare qe nuk jane musliman ai eshte problem i yti edhe eshte problem i madh sidomos per ty. S'di a po kupton a po te duhet nje vizatim me te te spjegu.
Prandaj me ty dhe me te atille si ti, nuk ka debat se nuk kuptoni se Shqiptari mund ti perkese edhe fese katolike dhe njekohesisht te kete te drejten te shprehet ne emer te popullit qe i perket.
Kadaren, kur ta kritikoje dikush duhet te mendohet mire sepse eshte penda me e mire Shqiptare,dhe ku e respekton e gjithe bota.Kadareja nuk e ka formuar personalitetin e tij as me Kuran e as me bibel por me krye edhe me pende.
E ti, Zoteri, qe mburesh se je Shqiptar ēfare veprash patriotike je tu bere, perveē se je tu shpernda me kembegulje ideologjine tende. Je tu bere XHIHADIN, e jo zoteri kjo nuk merret si veper patriotike,
Shqiptare te jeshe duhet me teper zoteri. Tung.
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 04.10.2006, 16:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Lehte eshte ore burre te ulesh para kompjuterit dhe te ofendosh UQK,ka shume prej tyre qe nuk kane nje kafshate buke ne shtepi,nuk kane kulm mbi koke gati 8 vjet mbas lufte,kurse kane luftuar neper male me ato kushte te keqija qe i kishin,lane familjet,rrezikuan jeten per kete toke,ndersa ti thua qe kane zene banesa.A mos nuk e kishe zene ti nje banese per te strehuar femijet,sepse shtepine e ke te shkaterruar,shkrumb e hi.Oooo patrioti qe na je.....
Problemi i asnje muslimani nuk eshte qe ka shqipetare katolik,te krishtere,protestant.......a din pse?sepse ti nuk do te pergjigjesh per mua e as une per ty ooooo Uskana.
Problemi eshte se po i behen shume ofendime islamit,po perulet me fjale te njerezve laik,po shahet nga njerez tane,nga shqipetare,e me se keqi nga dikush qe e ka lindur nena muslimane.Detyre e qdo muslimani eshte qe te mbroje fene,te flase dhe te tregoje per te,dhe te mos lejoje te perhapen genjeshtra qe shkojne ne dem te islamit.
E sa per Kadaren ti vet po thua qe e kemi te drejten e fjales.Kur ti po mer guximin te flasesh per Allahun e madh,per Kuranin famelarte, dhe per Muhamedin a.s.kush na qenka krahas ketyre Kadareja qe te mos e kritikojme.Ai po te ishte i miri nuk do te krijonte polemika mes miliona shqipetareve per nje gje qe eshte e ditur dhe evidente.
Ne nuk i kemi faj Kadarese dhe te gjithe atyre qe luftojne dhe punojne qe populli shqipetare gjithsesi ti kthehet krishterizmit,nuk i kemi faj qe shumica po e preferojme ISLAMIN,te vetmen te vertete te kesaj bote.
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
delicious_as_me
Postuar nė: 04.10.2006, 16:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 1111
Bashkangjitur: 04.05.2006Ardi pse bre ardi po humb kohe me njerez JO te kuptueshem si USKANA, ti nuk je i detyruar ta bindesh ti ke shperblim per ate qe ija ke shkruajtur dhe ija ke qartesuar te vertetn ndersa punet tjara i ben ZOTI ardi ZOti udhezon ate qe do ,dhe le te humbur ate qe do,besoj se kjo te eshte e njohur," ate qe udhezon Zoti ska kush e shtremberon,dhe ate qe e le te humbur Zoti ska kush e udhezon).
mos u merr me uskanen ai ka mendimin e vete te njollosur me pluhurin e perendimit. ndersa une po i them vetem ZOTI te udhezoft dhe ty uskana dhe gjithe te tjeret,tjeter koment nuk ka vend.


Be good with yourself


----------------------------------------
???
PMYahoo
Top
platinaa
Postuar nė: 04.10.2006, 16:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Edhe nese Ardi po perhape ideologjine e vet,por e tek e cila ideologji te gjithe ne,edhe ti e kemi shpetimin,po qfare patrioti more na qenke ti i cili i perkrahe gjerat e urryera qe kurre nuk kane pasur vend ne trojet tona,zakonet tona.Ti e din shume mire se cilat po i perkrahe..........
More burre i dheut,qfare shqipetari na je ti qe me aq shume ze theret per te heq dore nga feja,sepse ne jemi shqipetare,nuk i perkasim asnje feje,me dhune e kemi kete fe,ndersa bene thirje per imitimin e popujve perendimor.Shqipetari i vertete duhet te luftoje kunder zakoneve te huaja(prostitucioni,droga,homoseksualiteti),e jo te luftoje kunder Allahut te madh,dhe shpetimit qe e kemi tek islami.
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio