Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) 1 [2]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Reagim nga Forumi Mysliman Shqipėri
LirimShabani
Postuar nė: 04.10.2006, 19:22
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006te nderuar debatues

mendoj qe secili ka te drejten e tij qe te shpreh mendimin e tij.... ato qe thot Uskana nuk me pelqejne megjithate ai ka te drejte te flase dhe menyra me e mir per ta kundershtuar eshte replika me fakte dhe jo vetem me fjale boshe.....mirepo me siguri dhe ju te tjeret degjoni shpesh nje shprehje "vetem njerezit e keqij shkojne ne xhami, vetetm te keqijt mbajne ramazan" etjera e tjera.....mirepo duhet te dihet se nga rjedhin keto gjera dhe ku mllef.....nese do shohim ne histori ka mjaft pak hoxhallare te mirfillt qe kane punuar ashtu si duhet dhe kane ftuar ne Islam dhe jo ne Arabizim apo Turqizim dhe pikerisht keta njerez jane rahur, vrare e internuar sepse keta pes shtyllat e Islamit jane mundu ti plotesojn por nje shtylle nuk e kane plotesu ate te pushtuesve turq qe kane bashkepunu me keta sllav dhe keta hoxhallar nuk kane qene ne rjedhen e tyre prandaj jane zhdukur....me vjen keq qe nuk po mundem me i mbajt mend emrat e disa prej tyre dhe t'i permend ketu por nje gje duhet pranuar qe neve asnjehere nuk na kane sulmuar te tjeret per shkak te fese dhe kete fakte e ben me te fort jetesa ne tre besime qe kurr nuk ka patur kunderthenie me njera tjetren....do te permend dicka qe e argumentoi Albin Kurti nje nat ne RTK....ai tregoi fotot e kishes se Decanit qe serbet e kane pervetesu dhe imagjino ne foto jane besimtar krishter me plis te bardh dhe ata konsiderohen serb.....keni pare ju serb me plis te bardh dhe per fund do te them a keni degjuar te kete turk te vertete me mbiemer Krasniqi, Kastrati, Hoti, Shala apo edhe serb me keso mbiemrash.....

kaq kisha


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
fancy_boy
Postuar nė: 04.10.2006, 19:34
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004Uskana Ne sa zotra beson ti i nderuar?
Kush Krijoj Familjen tonde edhe ty?
MOs ofendo Luften ne Maqedoni se shum prej tyre dhan jeten ne Malet e Sharit.

Ardi i nderuar Te Bekoft zoti je i mire Veq perpara.
Flm


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 04.10.2006, 22:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Disa individ ne kete forum dijne sa musliman ka ne bote por ne rast se i pyet sa Shqiptare ka ne bote nuk dijne me u pergjegj pasi per ta te gjithe ata qe nuk e kan asimiluar fene islame nuk jane Shqiptare edhe sillen sikur jane ata qe vendosin se kush eshte dhe kush nuk mund te jete Shqiptare. Problemi i ketyre individeve eshte se nuk mund ta ndajne kombin nga feja, problemi i ketyre vazaleve eshte se kur debatojne duhet te jeshe ne te njejten vije te debatit si jo je i devijuar.
Cka deshirojne keta individe? Ideal per to do te ishte Shqipetaria islame,dhe ku Shqiperia do te ishte nje shtet islam i tipit Iran, Arabi, dhe ku do te shkriheshte ne boten muslimane, por mjerisht nuk eshte ashtu.
Keta persona demokracine, lirine e te shprehurit i konsiderojne virtyte te perendimoreve, jo more njerez demokracia eshte virtyt i tere botes dhe duhet te jete e krejt njerezimit pa marr parasysh fene por mjerisht kete demokraci e liri nuk e shijon e krejt bota.
Sipas ketyre personave homokseksualet, prostitutat, alkoolilket etj duhet te mos egzistojne po keta jane qenie te gjalla o njerez, po do ti vrasim atehere ALLAHU i ka krijuar edhe ata, po shpreheni me keq edhe se Hitleri.
Sidoqoft qe te jete populli Shqiptare nuk i imiton perendimoret por eshte pjese perberese e kesaj Evrope edhepse disa nuk mund dhe nuk duan ta kuptojne e pranojne. Keta individe mendojne se mund te jemi me te afert me Talibanet e Afganistanit ( nder prodhuesit me te medhenje te droges, sigurisht me leje te Allahut ) se sa me popujt Evropiane por problemi i tyre eshte.
Kadareja, Skenderbeu, Mejdani, Mojsiu per keta individe nuk jane Shqiptare thuajse se ata e ndajne perkatesine kombetare te njerezve.
Kurre nuk kam thene se duhet te hiqet dore nga feja islame por se duhet ta kete vendin e vete si fete tjera, as me pak e as me shume.

Dikush i permendi plisat, e jo plisat Shqiptaret i kane zevendesuar me ato kesulat e qendisura te Arabeve e Turqeve e qe u sherbejne per te hyre ne xhami. me shume sevap eshte ,,,,,,
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 07.10.2006, 08:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Hajt bre burrec se je bo shume i merzitshem, shume monoton, na ke lodhur me keto shkrimet qe i perngjajne kristo-sllavo-komunisteve, e ke deshmuar veten tende ketu dhe ne fakt une quditem me tolerancen qe te behet ketu dhe shlirshem fyen mbi 90% te shipetarve

Hajt burrec jeto ti atje me kryqali, me pedera, lesbejka, me narkomana etj.
Sepse keto jane te vetmet vlera qe u kane mbetur mesjetareve krishtere evropiane, per ate edhe numri i tyre eshte duke u paksuar dita dites , martohen gjinite e njejta mes vete, aty femije nuk mund te lindin dhe aty numri nuk shtohet, pastaj shumica e rinise jane narkoman aty ardhmeri te shendosh nuk ka, sigurisht ne te ardhmen do tia fillojne ti lejojne zyrtarisht martesat edhe me qenė (edhe keto jane vlera "demokratike"), kur dihet perse i mbajne dhe i preferojne kaq shume qentė gratė evopiano-mesjetare!!

Ne shqipetaret kete kulture mesjetare nuk dojmi nuk e kane dashur as te paret tanė, per ate arsye edhe e kane braktisur Kryqin nuk i dojme nuk i perkrahim as qe do ti lejojme qe te kete keso fėlliqesirash siq jane homoseksualet.

Nje rast do ta tregoj, 2 pedera (felliqesira) jane rrahur ne Kosove dhe pasi e kane lajmeruar rastin ne polici, atje jo qe nuk gjeten perkrahje por edhe policet i kane rrahur!!!!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
florint
Postuar nė: 07.10.2006, 15:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 116
Antari Nr: 1274
Bashkangjitur: 23.06.2006Hahahaha o Ardi-Pr.Po si ke kohe te meresh me keso parazita se?Po ti e din qe parazitat jane njo lloj armiku bre bur?! E tij besoj se e din kete qe po ta shkruaj:
Muslimani armikun duhet qe ta luftoje ne emer te allahut xh.sh.poqese nuk mundet me force, le te bej kete me fjale;e ne qoftese jo atehere le ta bej ate me zemer(le ta ureje) ------------ e tij bre bur injoroje kete parazit se po me bezdis dhe mua nga nje here.
PO e veren qe te tjeret sja varin fort,se u deshmua vlera e(pa vlere)e tij njerzore ne kate forum, Eselamu alejkum ve selam!
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 07.10.2006, 19:32
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006florint

dicka dua te them

diku ne kurran shkruan qe Zoti i ka krijuar njerezit me gjuhe dhe ngjyre te ndryshme keshtuqe nje nga keto gjuhe qe i ka kriju Zoti eshte edhe shqipja...

kaq kisha


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 07.10.2006, 22:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Me lehte ne kete bote eshte me injoruar njerez, por me injorim e injoroni vetem veteveten, ashtu sillen vetem njerez qe kane horizont te ngushte. Ekstremistat fetare me teper i bejne dem kombit se qe ka dobi. Sinqerisht, me vjen keq per juve se jeni shpirtngusht dhe si te tille keni problem ta gjeni vendin jasht xhamise se ndjeheni te prekur e te mllefosur, dhe jo te sigurte.
Cdo gje ju pengon, Evropa ju pengon, ata qe nukjane fetare ju pengojne dhe ne kete truall vetem juve jeni te mire kurse te tjeret duhet te vdesin, hej o njerez zgjoheni pakez.
Ne keta kohera te veshtira zoteri nuk ka vend per ekstremizem fetare; Ne vend qe te vij deri te lufta ne mes civilizimeve perendimore dhe botes muslimane duhet qe te vendoset dialog ne mes dhe fetaret e besimeve monoteiste; krishtere, jahudi dhe musliman ta luajne rolin e vete pozitiv e jo te nxisin ekstremizem.
Ti O Zoteri Ardi qe din se sa musliman ka ne shtetet Evropiane a e di se sa eshte numri i Shqiptareve ne keta shtete, ne rast se e injoron kete gje e injoron vehten, por Shqiptaret nuk munden kursesi me e injoru Evropen.
Por egoizmi yt nuk te lejon te mendosh per te tjeret, nje person si ti qe e predikon fene qe e beson, te kete nje fjalor te tille per besen eshte turp, pak tolerance nuk do te bente keq, perkundrazi.
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 08.10.2006, 15:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Uskana,me sa po e veren ti,une dhe te gjithe, Ardi nese te kritikon ty,nuk po e kritikon asnje komb,asnje popull,asnje fe,ai vetem po shan dhe injoron te gjitha gjanat qe jane te demshme,te felliqura,te ndaluara si me fe e si me zakone te popullit shqipetare.
Edhe femijet e dijne se sa shqipetare ka ne te gjithe boten,besa edhe te huajt e dijne,po leri keto gjana.
Ti po flet per tolerancen kur nuk lodhesh dhe nuk te vie fare turp ta felliqesh me qfaredo fjalesh nje gje qe eshte e shenjte per miliona njerez,dhe qe eshte e shenjte per ne si popull kur e din qe afer 90% jemi muslimane,mos me shume.
Askujt qe beson ne Zot dhe ne islamin nuk ka pse ti pengoj nese tjetri eshte fetar a jo,e tjeter gje eshte kur dikush e ofendon islamin,atehere mund te reagojme.Asnjehere nuk perzihemi nese e dijme qe dikush nuk eshte musliman,ose nuk e mban fene,ose nuk e don derisa ai person te filloje te flase vete per islamin,ose te na ofendoje,ose te thote diqka te pevertete per fene tone.Te lutem,secili e ka per veten nese beson ose jo,eshte Zoti i Madh ai i cili do te gjykoje,ne nuk mendojme e as qe deshirojme qe njerezit e pafe te vdesin,por kerkojme qe mos te perzihen dhe te felliqin kah islami.
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
LirimShabani
Postuar nė: 08.10.2006, 17:35
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006te nderuar

ne kete forum po bejme replika te shumta mirepo do ishte mire qe te bejme debat dhe me pas te shkembejme dhe replika te mirfillta pa fyerje dhe pa nenēmime e pergojime.....kuptoj plotesisht se cka deshironi te thoni kur replikohet Uskana dhe kuptoj fort mir se cka deshiron te thote Uskana kur na replikon neve qe i takojm besimit islam. mirepo nje gje duhet ta dijm ne te gjith dhe ajo eshte qe neve si shqiptar asnjeher nuk na e kane ndaluar xhamine, te falurit, ramazanin, haxhillekun etj etj.....por cdo here na e kane ndaluar shkollimin, gjuhen, fjalen e lire dhe ne fund vet Lirine qe ende nuk e kemi fituar....platina thot qe jane 90% te shqiptareve qe i takojne islamit por ajo duhet ta dije se kryetar shqiptar eshte Alfred Mojsiu, nje katolik qe nuk na e ka zene syrin neve qe jemi te besimit islam dhe kjo eshte nje shembull i mir qe tek ne kurr feja nuk ka patur ndikim dhe sado qe jane munduar te na percajne ne kete drejtim ne serish kemi ndejtur bashk dhe nuk jemi perca....mendoj qe kjo gje duhet te vazhdoj edhe sot e per mot....kam thene me heret secili ka te drejten e tij te fjales dhe te gjithckaje...nese uskana deshiron me na kritiku le te jep mendimin e tij dhe ne do e replikojme ne ate mas qe do menojm se eshte e mjaftueshme...

sinqerisht ju them te debatojme si duhet dhe te replikojme si duhet..


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
meshirues
Postuar nė: 27.01.2007, 05:10
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 5285
Bashkangjitur: 16.01.2007lajmerim , japim bileta falas per ata qe mbahen musliman per ne irak , rruge e mbare .per ju ardi bileta do jet vetem nje drejtim.
PM
Top
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 23:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (meshirues @ 27.01.2007, 05:10)
lajmerim , japim bileta falas per ata qe mbahen musliman per ne irak , rruge e mbare .per ju ardi bileta do jet vetem nje drejtim.

edhe nje lajmerim me i mire per ty: Jipen bileta per ne Israel per mbytjen e femijeve dhe grave te pafajshme. per ju nuk ka problem sepse zemren e keni te cifuteve!!!!


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 04.02.2007, 06:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007lexova ne nje koment te melartshem per "asimilim islamik"...si duket dikush nuk din te beje dallimin ne mes asimilimit dhe konvertimit,nje sqarim te shkurter:
asimilim d.t.th. humbja e vlerave kombetare,tradites,gjuhes...me asimilim nenkuptohet periudha kur nje popull me apo pa dhune e zhduk nje popull tjeter.shembull per kete: shek 7 dhe 8,me ardhjen e sllaveve nga pas Karpateve u asimiluan nje numer i konsiderueshem i fiseve Ilire,pastaj kemi periudhen e pas 1912 e gjer me tash ku Greqia mundohet te asimiloje nje popullate Shqiptare prej me se 2 milioneshe,qe jeton ne Cameri!Asimilim kemi edhe nga Anglia dhe gjuha angleze,te cilat permes modelit paqesor,permes librave dhe "rendesise se gjuhes se mbretit Arthur" po zhduk ne dite 3-9 gjuhe boterore...
Konvertim-nderrim i fese nga njera ne tjetren nenkupton vetem nderrimin e Besimit,por jo edhe te gjuhes,vlerave kombetare,traditave...
besoj se sado pak do ju ndihmoje ky sqarim


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio