Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> SHPRESA DHE PUNA
GAZETARI23
Postuar nė: 14.06.2010, 19:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007Njė mik i panjohur inė shkruan njė letrė nga Amerika dhe mė pyet: "A
kemi shpresė pėr pritmin e Shqipėrisė apojo, qė tė kemi shpresė tė punojmė,
ndryshe tė mos hedhim dėm punėn."
Pyetje e rėndė, pėrgjigja e sė cilės ėshtė mjaft e vėshtirė, nukjepet dot
aqė lehtė. Po, kur njeriu takon njė vėshtirėsi nė njė ēėshtje, duhet qė t'a
zbėrthejė pyetjenė. ta ndajė nė copėra dhe tė pėrpiqet t'i tretnjė e t'i
zgjithnjė njė nga njė; ahere tė gjitha tok duken mė tė lehta dhe mė tė
thjeshta, sa kur ishin tė bashkuara e tė mbėrthyera.
Pra, ta kthejmė pyetjenė dhe tė shohim ēfarė marėdhėnje kanė midis
tyre shpresa me punėn? Me tė tjera fjalė: duhet tė punojmė pse puna ėsht'
e duhurė. apo duhet tė punojmė pse kemi shpresė?
Ja pėrgjigja ime qė i dhashė mikut nė Amerikė:
"Theoria ime ėshtė qė shpresa vjen pas punės; nuk ėshtė shpresa qė e
shtyn njerinė tė punojė; po puna e pjell shpresėn; ay qė punon ka shpresė
dhe ka tė drejtė qė tė ketė shpresė; shpresa ėshtė ndjenjė; puna ėshtė
fuqi."
Puna ėsht' e domosdoshme. Njeriu ėsht' i shtrėnguar qė tė punojė, qė
tė reagojė, qė tė rėngojė dhe tė pėrpiqet. Qė nga djepi e gjer nė varr, rojtja
nuk ėshtė gjė tjetėr veē se njė punė dhe njė pėrpjekje e pareshturė.
Punojmė qė tė rrojmė, qė tė ruajmė jetėn, qė tė mbrohemi dhe tė
ushqehemi, qė tė mvishemi; pastaj punojmė dhe lodhemi qė tė dėfrejmė,
tė gėzohemi, tė shkojmė jetė tė fatshme, tė lartėsohemi nė shkallė, tė zemė
njė vėnt tė ēquarė dhe tė math, tė bėhemi tė pasur e tė famshmė. Urija,
frika, tė ftohtėt, shiu, turpi, nderi, dashurija, urrejtja, ambicioni, egoizma,
idealizma, virtuti, ose dhe veset, tė gjitha na shtyjnė qė tė jemi nė njė
punė dhe nė njė aktivitet tė papushuarė.
Asnjė nga kėto ndjenja s'kanė lithkė dhe marėdhėnie me shpresėn, se
nukė na bėn shpresa qė tė punojmė, po nevoja e rojtjes, nevoja e trupit
dhe e shpirtit tonė.
Shpresa vjen dhe qendron mbi punėn si era qė zbukuron lulen, si ngjyra
qė ėmbėlson burbuqen, si njė kurorėzim. si njė poezi e mundimevet dhe e
vuajtjevet tona. Punėn e kemi nė muskujt. nė eshtrat. nė rembat dhe nė
dejet. Shpresa vjen e heth njė poezi mbi kėta rengime; derth njė aroinė.
njė frymė. njė kurajo.
Sa m'e madhe tė jetė puna, sa m'i gjallė dhe m'i fuqishmė tė jetė
vullneti. aqė m'e gjerė dhe m'e pushtetshme ėshtė shpresa. Se shpresa
ėshtė bija e punės. Cili prej nesh nuk' e ka vėnė re kėtė: kush prej nesh
nuk ka zėnė njė punė pa shpresė. si me pahir, n-ie zemrė tė thyer. me
mėrzitje nė shpirt dhe. duke punuarė, duke ndjekurė dhe duke pėrparuarė
nė punė. nukė ka parė qė njė dritė dhe njė fuqi e re. e panjohurė dhe e
papandel-iurė i ka lindurė nė zemrė dhe nė nervat?
Pėr tė provuarė mė mirė kėtė qė themi, tė vėrė re njeriu gjendjen dhe
shkallėn e shpresės, kur trupi i ndodhet i shėndoshė, kur kemi shėndetin
nė vėnt. kurjemi me fuqi, kur ndjejmė vehten tonė tė shtyrė pėr punė dhe
aktivitet. me njė fjalė, kur mezi na mban vendi, ahere ndjejmė dhe shpresė
nė vehten tonė.
Po kur jemi si tė pamundurė, kur kemi trupin tė thyerė, fuqinė tė
pakėsuarė, pa shije, pa dėshirė dhe pa vullnet pėr punė, ahere edhe shpresa
na ndodhet e dobėtuarė, e thyerė, e shuarė.
* * *
Ay qė s'ka fuqi pėr punė, ay qė nuk ėsht' i zoti pėr asnjė pėrpjekje, as
me krahė, as me krahror, as me kokė, ay padyshim s'ka tė drejtė qė tė
kėrkojė pjesėn e tija nga ky bekim i qiellit qė i themi shpresė. 1 dobėti, i
ligu, frikamani dhe i mefshti s'munt tė kenė shpresė, se krahėt e fortė i
kanė fajkoj dhe shqiponja, jo urithi me bretkosėn.
Tani, ne, shqiptarėt duhet tė fillojmė nga shpresa a po nga puna? Mė
duketė se pėrgjigjen e dhamė mė lartė, dhe rėfyemė se flaka dhe drita
vijnė prej zjarit, dhejo zjarri prej tyre. Puna pėr ne, ėshtė mė tepėr se njė
gjė e domosdoshme dhe e natyrshme: ėshtė njė detyrė. Gjendja e sotme
pėr tė qarė, shkalla e keqe nė tė cilėt kemi rėnė, vuajtjet dhe mynxyrat
tona, tė gjitha na vijnė nga tė mos punuarėt, nga varfanjakėsi e vullnetit
qė na bėn gjysmė tė rėgjuarė dhe tė hidhurė, nga mungim' i enthusiazmit.
Asnjė njeri, as ndonjė komb nė botė nuk' ėshtė riturė dhe lartėsuarė
duke u-mejtuarė nė ka shpresė dhe nė duhet punuarė. Madhėrija kanė
ardhyrė prej punės, prej kėsaj pėrpjekjeje sė verbėr qė ėshtė njė nevoj' e
ēdo gjėje tė gjallė, tė kėsaj pune qė nukė njeh asnjė ndalim, qė pėrparon
duke ēarė dhe duke rėzuarė ēdo pengim, duke hedhurė dhe duke kapėrxyerė
ēfarėdo vėshtirėsi. qė ėshtė njė si flak' e madhe, si njė lum' i buēiturė, tė
dalė prej trusė, prej zemrės dhe prej krahėvet tė njeriut.
Me atė punė dhe me atė vullnetJanė madhuarė dhe njerėzit dhe kombet.
Pė(- kombin tonė tė mbetur kaqė pas, pėr vehten tonė qė e kemi kaqė
shumė haruarė dhe lėnė inė nj'anė, puna lipset tė jetė in'e fortė e m'e
•madhe akoma. Vetėm ahere munt dhe duhet qė tė kemi shpresė.


----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio