Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tre Shqiptarė Ndėr 100 Muslimanėt Mė Tė Famshėm
zizu123
Postuar nė: 17.01.2008, 15:26
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 46
Antari Nr: 10399
Bashkangjitur: 22.10.2007Tre shqiptarė ndėr 100 muslimanėt mė tė famshėm tė shekullit XX

Vetėm njė vit pas vdekjes , H. Hafiz Sabri Koēi ėshtė vlerėsuar si njė ndėr 100 udhėheqėsit musliman tė shek. XX. Njė libėr qė pėrmban biografitė e 100 figurave mė tė famshėm tė Botės Islame gjatė shekullit XX , sapo ėshtė botuar nė Nju Delhi- Indi, nga Instituti i Kėrkimeve Objektive. “Ky libėr ėshtė njė orvatje pėr tė frymėzuar muslimanėt nė mbarė botėn” , thotė njėri nga autorėt e tij.

Hafiz Sabri Koēi ishte edhe mbeti i pari i muslimanėve deri nė frymėn e tij tė fundit. Kėtė vlerėsim japin pėr njerėz tė ndryshėm tė kulturės dhe inteligjencės shqiptare. 20 vjet nė burgjret e komunizmit nuk do ta thyenin shpirtin e besimtarit tė madh. Kujtimi i tij nuk mund tė shuhet kurrsesi pėr shkak se ai ishte njė simbol i njeriut qė ia kushtoi tėrė energjitė e tij pėrpjekjeve pėr ringritjen e fesė dhe institucioneve arsimore fetare.Ligjėratat e tij do tė skaliten thellė nė mendjet e besimtarėve sepse ato nuk ishin sipėrfaqėsore, por tė bazurara nė tė dhėna tė sigurta e tė mjaftueshme dhe mbi tė gjitha tė trajtuara bindshėm.

Njė tjetėr shqiptar i madh me pėrmasa legjendare, qė figuron nė listen e mė tė mėdhenjve, ėshtė Mulla Idriz Gjilani. “Fetar, atdhetar konseguent , orator e mjeshtėr i penės , i zoti i punės , besnik i fjalės , predikues fetar dhe mėsues iluminist . ideolog dhe lutėtar i lirisė , i vendosur nė idealet e veta liridashėse , si bjeshkėt e Kosovės , tė cilat i mbrojti me fjalė, me pushkė me gjak… ai nuk u dorėzua por u bė legjendė si Basho Muji “. kėshtu e pėrshkruan Mulla Idrizin , studiuesi Muhamet Piraku. Mulla Idriz Gjilani lindi nė Velekincė, nė periferi tė Gjilanit . mė 4 qershorė 1901 dhe u vra nė pėrpjekje me forcat komuniste jugosllave nė vitin 1949 , pa mbushur ende 48 vjeē.

I terti shqiptar nė listen e tė pėrzgjedhurve , ėshtė njė emėr mė pak i njohur nė botėn shqiptare. Maz’har Shukri Krasniqi ėshtė i vetmi shqiptar nė listė qė jeton ende. Sot, rreth tė 70’ jeton nė Zenandėn e Re. Ai u largua nga Shqipėrija nė vitet e ’50. Nė fillim hasi vėshtirėsi , por. falė talentit dhe punės sė tij , Mazhar Krasniqi u bėnjė figur e njohur drejtuese e komunitetit musliman nė Zenlandėn e Re. Ai ngrit tė parin Xhami nė terrritorin e largėt dhe mė 1979 mori nė dorė Federatėn e Shoqatave Islame. Dy vjet mė pare , ai u vlerėsua edhe me Medaljen e Mbretėreshės…

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Stafi nė 17.01.2008, 15:30
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio