Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Reformat ne Tetove...., Kush dhe si ?
Terroristi
Postuar nė: 05.10.2006, 19:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 1858
Bashkangjitur: 25.07.2006Ne Tetove ditve te fundit kan ndodhur nje seri reformash ku nga vendet e punes jan larguar persona me pervoi pune dhe me arsim te lart dhe jan zevendsuar me persona te cilet kan kryer funksionin e truprojeve ne selit e partive,si p.sh Kryeshefi i Policis se Tetoves ka qen Zemri Qamili kurse postin e tij tash e ka mar Sefedin Qamili ish-shoferi(deri dje)i Menduh Thacit,Komandiri i njesitit ALFA ka qen NAIMI ? nga kumanova tash asht MUMIN Terzia ish-sigurim i PDSH gjat kampanjes parazgjedhore kurse edhe shum degradime tjera jan ber te cilet jan zv me kesisoi njerzish ku mendon dhe cka mendon kjo qeveri te bej........


----------------------------------------
LeGjIoNaRėT
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
Harun Shehu
Postuar nė: 05.10.2006, 20:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 715
Antari Nr: 2931
Bashkangjitur: 25.09.2006Nuk e di a do te tingelloj lokalist ndoshta pak edhe ne rolin e marrjes se detyres se nacionalizmit serb te shprehur ndaj pakicave por do te kisha then se (thjesht mendim i imi) ma mirre qe jane vendosur persona te Tetoves dhe jo ardhacak (shqiptar) nga vendet tjera te IRJM-se.Kemi patur raste kur ne spitalin e Tetoves ne nje repart u vendos nje zonje (Torbesh) e cila ne kohen e komunizmit nuk foli nje fjale shqipe e ne kohe te BDI-se ajo u be udheheqese.Ne shkollen e mesme medicinale dhe ne shkollat tjera ne vend qe te punsohen serish qytetar te Tetoves dhe rrethines u punsuan shume te ardhur e pikerishte nga Kercova.Shume te rinje e te reja te Shipkovices kame takuar te gjithe Malsis se Sharrite Dervendit dhe pjese tjera te rajonit te Tetoves te cilet kane kryer arsimin e larte fakultete disa nga to kane magjistruar doktoruar sic duket kejo elite e Tetoves duhet te marre rrugen nga Kriva Pallanka per tu Punsuar.Kjo ishte nje arsye qe kam pas si mllef ndaj partis qe ishte ne pushtet (BDI-se).E tash ti kthehem me detajishte temes shum mire e dime se sa kemi kuader te denje per te perballuar kete numer te "madhe" punsimesh.Ne raste se personat qe jane larguar nga vendet e punues kane qene me me pergatitje jo adekuate dhe njokehesishte jo te afte per te udhehequr ate post do te ishte mire qe ti ndronin mirpo me kuader profesionist.Edhe ndrimi te behej nga qyteti i Tetoves per Tetovaret ndersa zevendesimet ne Kercov per Kercovaret cdo kush e ka hisen e vete.E ne raste shenje hakmarrje behet zevendesimi i kuadrove te sukseshme asaj i thone avaz i vjeter..............................................


----------------------------------------
Ti Evrop ma ke borxh jeten
Mos ma shkil Evrop te Drejten per ty linda Skenderbeun
I fala globit Nenen Terezen
E ke BORXH me ma njohe ATDHEUN
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 05.10.2006, 21:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Punesimi i Shqiptareve sidomos tash duhet te behet duke u bazuar ne kompetencat dhe profesionalizmin e personave, Ata qe jane ne pune nuk eshte mire te largohen vetem sepse jane punesuar nga partia e meperparshme se ne kete menyre nuk zgjidhet papunesia.
Sa i perket lokalizmit shoku Harun, ndoshta edhe ke te drejte por nuk duhet te shikohen gjerat ne aspektin lokal,
Nese nga Kerēova jane punesuar ne Tetove persona neper spitale te shtetit psh mjeke, e jane lane pa pune mjeke nga Tetova ateher ke te drejte te prekesh, e per ne sektorin privat ajo eshte tjeter gje, se ketu vendos ai qe investon, eshte ekonomia e tregut te lire.
Nese jane punesuar individe nga Kerēova e gjetiu ne arsimin e larte gjegjesisht ne Universitetet e Tetoves aty eshte gje normale qe te punesohen edhe ato qe nuk vijne nga Tetova sepse Universiteti eshte gjithekombetare edhe te drejte punesimi duhet te kene te krejte Shqiptaret mirepo duhet te behet sipas kritereve te definuara mire dhe me pergatitje adekuate edhepse eshte shume veshtire te respektohen keta kritere te punesimit ne arsimin e larte duke marr parasysh se neve Shqipetareve na mungojne kuadro me pregatitje te larte.
PM
Top
Terroristi
Postuar nė: 07.10.2006, 11:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 1858
Bashkangjitur: 25.07.2006Pėrshėndetje nė emėr tė REVULICIONIT…..

Kohėve tė fundit nė trojet shqiptare siē e dini edhe vet jan duke ndodhur do hakmarje tė cilat I bėn partia shqiptare ne pushtet (PDSH narodna),vetėm e vetėm ti ket nėn control tė gjitha institucionet pa mar paraszsh a jan ato arsimore apo se ēfar,kėt nuk e bėn sepse nė ēdo fillim tė qeveris ndodhin por e bėn sepse ashtu I ka premtuar partnerit tė koalicionit Nikolės,kėshtu qė kto reforma siē ndodhėn nė Polici,USHT,Post etj etj,jo qė nuk asht dashur tė bėhen por asht dashur e them kshu sepse ēdo qeveri qė vjen bėn ndrishime,por kjo qeveri e ka tepruar e nisim nga e para Kryeshefin e Policis sė Tetovės e zėvendsoi me shoferin (truprojen) e vet ai I pari kishe tė kryer fakultet kurse ky tash nuk dihet a e ka edhe shkollėn fillore,komandirr I ALFA-ve,po edhe ai ka pas tė kryer fakultet ai asht zėvendsuar me njė person I cili gjat kampanjės zgjedhore ka qen pjestar I sigurimit tė tubimeve elektorale njeri I cili pėr momentin asht duke I bler provimet nė USHT ku disa I mer edhe me dhun,edhe pse bėhen kto ndrishime por nuk ka qen nevoja qė kta tė dėrgohen nė Veles,Prilep,Vinic,Kėrēov,Rostush etj etj kjo e gjitha shkon nė dam tė popullit sepse tash nga lart do tė bėjn hajgare me kta tė pa shkollėt …………..USHT siē e dim edhe vet se si ėsht ndėrtuar ki institucion dhe si asht mbrojtur por nuk flasim pėr tė kaluarėn iu cekim tė afėrmen kur u mbashin séance nė kuvend pėr UT-ėn vet krerėt e PDSH-s thonin ajo asht kasoll,shtall apo nuk e di edhe vet se ku I gjenin fjalėt e tilla kundėr kty institucioni vall sot ēka lip aty o KLANI I ZEMUNIT (Arben dhe Menduh),Sadi Bexheti ka qen profesor UT por at e largoi sigurimi I atėhershėm nė krye me Izair Samiun-BACI,por sot I njejti person bashk me Sadiun kan shkuar dhe e kan kindapuar Rektorin Nexhbedin Beadini dhe e kan detyruar me dhun qė tė jap dorheqje,pse pėr kėt akt vandal,kriminel nuk ndėmer masa Unioni I Studentve tė USHTs dhe USSHM,sepse reformat ė tilla nė njė institucion siē asht USHT mund tė bėj vetėm senati I USHT-ės,pork to kan hy kinse Ministri I Arsimit Sulejman Rushiti ka urdhėru ndrimin e rektorit nė njė institucion siē asht USHT jo Ministri por as Kryeministri nuk njihet sepse ajo ka autonimi dhe se bash USHT-ėn nuk mund ta prek kush sepse ajo temelet I ka tė uitura me gjakun e shokve tan tė cilėt sot jan dėshmor dhe se pėr kėt une kėrkoi llogari nga Ushtarėt e USHTRIS ĒLIRIMTARE KOMBĖTARE se si mund jut ė lejoni qė dikush tė shkel mbi gjakun e dėshmorve,kur ju sot lejoni qė shqiptari tė shkel mbi gjakun e tyre ju nesėr edhe sllavo-maqedont do ti toleroni tė shkelin mbi at gjak ju them zgjohuni sa sasht bėr von sepse pastaj do tė jet von dhe do na ngriten nga varet pėr ta kthyer dinjitetin e shqiptarve sepse ne veē se jemi duke u pajtuar me padrejtsit ne qė dje thonim se kemi luftur pėr popullin pse sot nuk dalim qė ti mbroim studentėt e popullit jan edhe ata………..TĖ GJITH USHTARĖT E UĒK-ės TĖ CILĖT ISHIN PJESMARĖS NĖ 2001 JU BĖJ APEL QĖ TĖ ĒOHEMI PĖR NJĖ REVULUCION SEPSE KSHTU AMANETI I DĖSHMORVE NUK SHKON NĖ VEND……..


----------------------------------------
LeGjIoNaRėT
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
Harun Shehu
Postuar nė: 07.10.2006, 20:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 715
Antari Nr: 2931
Bashkangjitur: 25.09.2006Eshte e vertet se USHT eshte universitet i gjithe popullit e ne vecanti shqiptar po ashtu edhe ne sektorin privat munde te punsohet cdo kush qoft dhe askushi duke mos marre parasyshe se nga eshte.Por ne institucionet lokale duhet te jene me te kujdeshme (partit)ne marjen e vendimeve per te emruar persona adekuat ne postet udheheqese.Me keto emrime qe po behen nuk po habitem pasi qe kane ndodhur tek shume parti si tek pala shqiptare por edhe tek ajo sllavo - maqedone.Vendimet e PDSH te them te drejten ne disa vende i arsyetoj ndersa ne disa jo.Kam patur "dyshime" , te sigurta per ish-poziten BDI se ka patur antar te saj me arsim te mesem ne disa poste kyce.Mos habitemi vazhdon serialii...


----------------------------------------
Ti Evrop ma ke borxh jeten
Mos ma shkil Evrop te Drejten per ty linda Skenderbeun
I fala globit Nenen Terezen
E ke BORXH me ma njohe ATDHEUN
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 07.10.2006, 22:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Harun
Tani ketu me keta ndryshime kadrovike shihet se politikanet s'qajne dert per popullin, dhe nuk eshte hera e pare qe persona me pregatitje te mesme punesohen ne vende te parapame per ato me pregatitje te larte, por besnikeria partiake paguhet me teper se pregatitja.
Populli duhet te flase per keta probleme nuk duhet te frikohet se nuk duhet te vazhdojme me avazin e vjeter, kjo nuk eshte demokraci por anarki.
Tung
PM
Top
Harun Shehu
Postuar nė: 09.10.2006, 09:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 715
Antari Nr: 2931
Bashkangjitur: 25.09.2006Te them nje gje se nuk munde te flasesh rehatshem ne "demokraci" .Je i rezikuar ne shume aspekte ne raste se je gazetar prit te vritesh ne raste se je student dhe fol keq per profesor prit te ndeshkohesh.Ne rast se jep lavdat prit te shahesh e ne raste se kritikon do te jesh i pushkatuar.Keto nderimi nuk mund ti ofendojm qe po i ben PDSH-ja per shkake se jane bere edhe ne te kaluaren nga tre partit qe kane qen ne pushtet (PPD < PDSH > BDI > PDSH) , dhe une per vete nuk shohe arsye qe te kritikohet kjo garnitur partiake kur e dime se cka ka ndodhur ne te shkuaren do te ndodh edhe tash.


Uskanan 2006Kush vrapon fiton dhe deshton!Shume aktivist te partive vrapojne jo per te treguar vet veten por per te marre nje post sa me te mirre duke clodhur kembet per kater vite qoft ne qeveri apo ne komune.Ke shume te drejt qe besnikeria partiake paguhet ajo eshte me e cmuara per shkake se udheheqesi i nje partie gjithmon e ka prane vetes (aktivistin) dhe e vendos ne piadestal me te lart.PDSH-ja sa jam duke bere do krahasime me qeverin e meperpashme (BDI-n) ka disa pluse nga ana ime per mua eshte vendosja e Rektorit te ri Sadi Bexheti dhe disa nderime ne polici ku disa ish-punotor (argat te komunizimit serb) jane zevendesuar me njerez te merfillt (disa prej to).Prandaj per tu paguar besnikeria partiake duhet te vraposha ama duhet te dish edhe ku kapesh a su kape per renjet askush sta di bile edhe do te shahesh


----------------------------------------
Ti Evrop ma ke borxh jeten
Mos ma shkil Evrop te Drejten per ty linda Skenderbeun
I fala globit Nenen Terezen
E ke BORXH me ma njohe ATDHEUN
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio