Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> UNS: Todorov gėnjen dhe favorizon FON-in, kunderpergjigje nga UNS
Head_Strug
Postuar nė: 22.06.2010, 17:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 410
Antari Nr: 11683
Bashkangjitur: 01.12.2007Nga Universiteti Ndėrkombėtar nė Strugė sot kanė akuzuan ministrin Todorov se haptazi po mban anėn e Universitetit FON, pronė e deputetit dhe partnerit tė koalicionit tė VMRO DPMNE-sė, Fiat Canovski. Ministri gėnjen dhe flet tė pavėrteta, akuzuan nga universiteti ndėrkombėtar nė Strugė, duke u pėrgjigjur nė deklaratėn e djeshme tė Todorovit se universiteti nuk ka akreditim pėr punė dhe regjistron studentė pa dhėnien e provimit tė maturės shtetėrore. Nga ky universitet i bėjnė thirrje Todorovit qė tė thotė se si ėshtė e mundshme atėherė ministria tė ndajė bursa pėr studentėt e universitetit ndėrkopmbėtar tė Strugės pėr tė cilin konsideron se punon ilegalisht. Gjithashtu kėrkuan nga ministri qė tė pushojė me favorizimin e universitetit FON.
"Ministri gėnjen, i mbron universitetet e tjera tė caktuara, ku edhe ai ėshtė nė studime post diplomike, tė universitetit FON. Me kėtė ai ka konflikt interesi dhe nuk guxon tė flet gėnjeshtra dhe tė pavėrteta. Nė faqen e internetit tė ministrisė shkruan se midis universiteteve tė akredituara ėshtė edhe Universiteti Ndėrkombėtar nė Strugė nė programet 3 + 2", deklaroi Armend Kadriu, universitet i Strugės.
Kryetari i komunės sė Strugės Ramiz Merko e akuzoi drejtorin e Inspektoratit shtetėror tė arsimit Gjorgje Arsov se i ka drejtuar kėrcėnime serioze nė takimin e tyre tė parė qysh nė muajin shkurt tė kėtij viti.
"Kėrkuan nga unė si kryetar i Strugės menjėherė ta zbatojė gjuhėn maqedone nė klasat e para nė tė gjitha paralelet shqipe. Nese nuk e beni kėtė, mė tha, do t'ua mbyllė sot paralalelet shqipe nė Podghorci dhe univerzitretin tuaj. Pėr kėtė e informova ambasadėn amerikane dhe kryetarin e BDI-sė Ali Ahmeti", thotė Ramiz Merko, kryetar i komunės sė Strugės.
Nga Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės i bėjnė thirrje kryeministrit Nikolla Gruevski qė ta shkarkojė ministrin Todorov pasi pėr interesa personale e keqpėrdor postin nė tė cilin gjendet. Gjithashtu ata thonė se lidhur me zhvillimet nė kėtė universitet janė informuar edhe kryetari i komisionit evropian Baroso si dhe Helen Klar, drejtor i arsimit evropian pranė Bashkimit Evropian.


burimi ALSAT - M

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/41278.html


----------------------------------------
Hadith: "... Namazi ėshtė dritė (e zemres)...." Transmeton Muslimi
PMMSN
Top
INSTRUKTOR
Postuar nė: 22.06.2010, 18:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 451
Antari Nr: 14624
Bashkangjitur: 27.03.2008-Kjo qė po ndodh,ėshtė HAKMARRJE e kulluar e Fiat Canoskit,per zgjedhjet komunale qė i humbi,prandaj duke perdorur mekanizma sic eshte Ministri i arsimit te cilin vec e paska edhe ne studime post diplomatike,mundohet qe te hedh balte mbi nje institucion te shenjte sic eshte univerziteti Nderkombetar i Struges,i cili me kuadrot qe japin mesim,ka thithur nje numer te madh studentesh,kurse FON ne Struge ndodhet para falementimit nga numri shum i vogel i studenteve.
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 22.06.2010, 19:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (INSTRUKTOR @ 22.06.2010, 19:31)
-Kjo qė po ndodh,ėshtė HAKMARRJE e kulluar e Fiat Canoskit,per zgjedhjet komunale qė i humbi,prandaj duke perdorur mekanizma sic eshte Ministri i arsimit te cilin vec e paska edhe ne studime post diplomatike,mundohet qe te hedh balte mbi nje institucion te shenjte sic eshte univerziteti Nderkombetar i Struges,i cili me kuadrot qe japin mesim,ka thithur nje numer te madh studentesh,kurse FON ne Struge ndodhet para falementimit nga numri shum i vogel i studenteve.

E ndaj tė njljtin mendim me ju.

Ministri Todorov, aq shumė ishte i ndikuar nga FON-i, saqė edhe USHT-nė e futi nė listėn e Universiteteve tė dobėta. USHT vėrtet nuk i plotėson tė gjitha kushtet pėr tė funksionuar si Universitet pa probleme, por ai harroi se USHT ėshtė Universitet shtetėror dhe se kjo Ministri e tij mban gjithashtu pėrgjegjėsi dhe faj pėr (mos)funskionimin e tij.

Mė villet kur i shoh kėto politka tė fėlliqura, mė villet! smil4a8acf219332d.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
INSTRUKTOR
Postuar nė: 22.06.2010, 20:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 451
Antari Nr: 14624
Bashkangjitur: 27.03.2008 Citim (Sybella @ 22.06.2010, 20:09)
E ndaj tė njljtin mendim me ju.

Ministri Todorov, aq shumė ishte i ndikuar nga FON-i, saqė edhe USHT-nė e futi nė listėn e Universiteteve tė dobėta. USHT vėrtet nuk i plotėson tė gjitha kushtet pėr tė funksionuar si Universitet pa probleme, por ai harroi se USHT ėshtė Universitet shtetėror dhe se kjo Ministri e tij mban gjithashtu pėrgjegjėsi dhe faj pėr (mos)funskionimin e tij.

Mė villet kur i shoh kėto politka tė fėlliqura, mė villet! smil4a8acf219332d.gif

-Nuk e dij a keni vizituar ndonje univerzitet te qyteteve maqedone!Me besoni kam qėn njė dit nė Univerzitetin e Manastirit,jo qe nuk kishte rregull dhe diciplin,por qeni te zotin nuk e mirrte vesht-KATASTROF.

-I nderuari minister ka se ku te bej kontrolle,e jo te kapet per asgjeje dhe ti sulmoj tempujt ku mesohet shqip.i dim keto fora te tyre,mendoj se cdo gje eshte e qarte.
PM
Top
Head_Strug
Postuar nė: 22.06.2010, 20:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 410
Antari Nr: 11683
Bashkangjitur: 01.12.2007Po univerzitete maqedonase jane me katastrof ska ku shkon .por normale kjo qeveri ashu sic ja ka nis nuk kemi pse cuditem me ketilla ngjarje se do ket dhe ne vazhdim dhe per gjith universitet tjera shqipfolese.

Por besoj kaloj koha kur mbylleshin univerzitetet dhe kaloj koha kur ndaloeshte qe gjuha shqip te ndaloet , dhe Drejtsia do shkoj ne vend.


----------------------------------------
Hadith: "... Namazi ėshtė dritė (e zemres)...." Transmeton Muslimi
PMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio