Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Google bleu Youtube pėr 1.65 miliard dollarė.
Gazetari
Postuar nė: 11.10.2006, 14:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 137
Antari Nr: 637
Bashkangjitur: 03.04.2006Google bleu Youtube pėr 1.65 miliard dollarė.

Kompania ''Google Inc'' pėr 1.65 miliard dollare bleu kompanine Youtube e specijalizuar pėr shikim tė video fajllave.

Youtube.com ėshtė e themeluar prej Cad Herly 29 dhe Stiven Cen 27 vjec dhe ka pasur deri mė sot 67 tė punėsuar. Vlene tė theksohet se puna e kėtyre djelmoshave ka filluar nė garazhė (sinonim i tė gjithė kompjuteristeve pasanik).
Google dhe Youtube akoma do te vazhdojnė tė funskionojnė ndara, kurse Google nuk do ndal zhvillimin e servisit tė vet videogoogle.Datotekat e bashkangjitura ( Shkarkuar: 76 )
Datotekat e bashkangjitura  cover_google_youtube.jpg
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 12.10.2006, 23:06
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Pėrse ėshtė bėrė e famshme kompania "You Tube"?

12-10-2006Faqja shumė e sukseshme e internetit YouTube ku vendosen video qė mund tė shihen dhe pėrdoren edhe nga tė tjerėt do tė jetė tani pjesė e kompanive tė mėdha. Google, faqja mė e madhe e kėrkimit tė informacionit nė internet ka rėnė dakort ta blejė kėtė kompani tė re pėr 1.6 miliard dollarė. Pėr krijuesit e YouTube-it, kjo ėshtė me tė vėrtetė njė histori klasike e kalimit nga varfėria nė pasuri.

Kjo filloi si njė ide e thjeshtė e cila brenda pak muajve u bė njė nga faqet mė interesante tė internetit nė botė. Ajo quhet YouTube – ku mund tė shohėsh thuajse gjithēka: duke filluar qė nga njė burrė i vjetėr qė kėndon nėn tingujt e njė tangoje e deri tek ylli i Hollivudit Kiera Knightley qė luan me dhėmbė pjesėn “Raindrops keep falling on my head”. Po pėrse ėshtė bėrė kaq e famshme? Pėrveē gjėrave qesharake, YouTube ėshtė bėrė edhe faqja mė e frekuentuar pėr politikėn nė internet. Si dhe videot e kryengritėsve nė Irak. Redaktori i revistės “Wired” Marc Robinson e quan kėtė revolucion nė fushėn e videove. “Ajo qė shohim ėshtė njė migrim i shikimit tė viedoeve nga televizioni nė internet. Gjithnjė e mė shumė njerėz shohin video dhe televizor nė internet. Ky ėshtė hapi tjetėr i evolucionit nė mėnyrėn se si shohim televizor.”

Ėshtė e thjeshtė tė kuptohet pėrse Google do tė jetė pjesė e kėsaj. Mė shumė se 60 mijė video vihen nė faqen YouTube ēdo ditė. Dhe mė e ēuditshmja ėshtė se njėqind milion video shihen ēdo ditė. Robinson thotė se aty ka shumė potencial pėr klientė qė mund tė sjellin tė ardhura. “Google fiton kėshtu njė audiencė tė madhe dhe emėr se do tė jetė nė krye tė videove nė internet, gjė qė Google nuk e ka arritur deri tani vetė.” Kjo ėshtė njė histori e jashtėzakonshme suksesi pėr njė faqe interneti qė nuk ekzistonte deri para 20 muajve. Krijuesit e YouTube Steve Chen dhe Chad Hurley thonė se jetonin nė njė garazh me pagesat e kartave tė kreditit.

Por popullariteti i YouTube ka dhėnė alarmin nė industrinė e argėtimit. Disa nga shfaqjet popullore televizive janė hequr nga faqja pėr shkak tė shqetėsimeve se mund tė ishin kopje tė vjedhura. Megjithatė, Hollivudi e ka shfrytėzuar faqen e internetit duke vendosur pjesė filmash tė ri aty.

Analisti i medias Omar Wasow thotė se kjo ėshtė bėrė njė faqe e famshme pėr tė gjithė duke filluar nga ata qė duan tė bėhen artistė e deri tek regjizorėt amatorė tė filmave: “Krejt papritur, tani ka dalė njė brez i tėrė regjizorėsh qė bėjnė pjesė filmike pėr njė audiencė interneti.” Megjithėse pjesa mė e madhe pėrmbajtjes sė faqes ėshtė humoristike, analistėt thonė se pėrfitimet nuk janė edhe aq pėr tė qeshur. YouTube pritet tė sjellė mė shumė se 100 milionė dollarė vitin e ardhshėm. //rd//----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
Blerim
  Postuar nė: 13.10.2006, 20:27
Quote Post


Ndihmės webmjeshtėr
*****

Posti: Antarė
Postime: 1117
Antari Nr: 4
Bashkangjitur: 27.11.2004cka nese studentet.info do ishte shitur per 1.63 miliarde?


----------------------------------------
Bal3Dimensional
PMEmail PosterUsers WebsiteMSN
Top
r.mislimi
Postuar nė: 13.10.2006, 20:32
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Jemi duke u afruar se shpejti do te dalim ne treg me nje shume maramendese ...Duhet edhe pak KOH !!!


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
Fox
Postuar nė: 24.11.2008, 03:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2023
Antari Nr: 14973
Bashkangjitur: 14.04.2008HAHAHA sa kam qesh mendimet e tua smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif a jeni ka sjeni majr ini kshtau ju.... smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
BURRA pak jan se meshkuj KREJT jan
PM
Top
Painkiller
Postuar nė: 24.11.2008, 10:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3030
Antari Nr: 15066
Bashkangjitur: 19.04.2008 Citim (r.mislimi @ 13.10.2006, 22:32)
Jemi duke u afruar se shpejti do te dalim ne treg me nje shume maramendese ...Duhet edhe pak KOH !!!

sa mund te jete cmimi perafersisht


----------------------------------------
Do e doja artin,kulturėn,muzikėn dhe do respektoja traditėn tonė poqėse ky shtet do mė kishte siguruar egzistencėn ekonomike....
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio