Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> GJYKIM SE JO MAHI – E TĖRĖ KJO NUK ISHTE RASTĖSI
Flori Bruqi
Postuar nė: 12.10.2006, 19:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Te dashur student dhe bashkatdhetare te mije,

Me keqardhje mund t'ju njoftoje se edhe ne Universitetin e Prishtines po ndodhin disa gjera jo te mira.

Per hire te transparences ne blogun virtual http://www.studentet.info po e publikojme kete leter te hapur te nje shkencatri nga Prishtina,i cili me daten 26 shtator te ketij viti eshte suspenduar nga procesi mesimor ne Fakultetin e Kultures Fizike dhe Sportit ne Prishtine,ngase i njajti nuk ka bere nostrifikimin e dy diplomave falso te Fakultetit te Kultures Fizike te leshuara nga USHT Tetove.
Ne emsin e te involuarve per fatin e keq eshte edhe nje ish profesor i ketij Fakulteti
(Dr.Fehmi Krasniqi).
Prof.dr.Fehmi Krasniqi,me daten 20 shtator 2006 ne mbledhjen e Keshillit arsimoro-shkencor ka sulmuar me nje shufer hekuri Dekanin e FKFS ne Prishtine shkenctarin Prof.dr.Mustafa Aliun...Fatmirsisht shufra ka rene ne shpatullat e prof.mr.sci.Shemsi Vehapit,i cili ka psuar lendime...
...
Tash po e publikojme letren e hapur te z.Hasim Rushiti...

From : Hasim Rushiti <hasim_rushiti@hotmail.com>
Sent : Sunday, October 8, 2006 10:58 AM
To : bruqi-flori@hotmail.com
Subject : RE: Pėrshėndetje miku im Flori Bruqi
GJYKIM SE JO MAHI – E TĖRĖ KJO NUK ISHTE RASTĖSI

Ja se si dhe pse u suspenduam nga puna

Pėrkundėr faktit se jemi viktimizuar duke u suspenduar nga puna me vendimin tė njianshėm tė Rektorit tė UP-sė opinionet e juaja qė nuk kanė tė ndalur, i kuptoj si mbrojtje tė vlerave tė mirėfillta intelektuale dhe shkencore tė cilat me decenie, e ēuditėrisht edhe tani po nėpėrkėmben.

Nga modestia prej inelektuali nuk do tė thellohem nė detale, pasi tė gjitha kėto janė tė vendosura mbi tavolina tė atyre qė vendosin, por me kėtė rast dėshiroj ti shtoj vetėm ca tė dhėna pėr ta plotėsuar mozaikun e tė vėrtetės.

Asgjė nuk ishte rastėsi!

VIKTIMIZOHEM - pėr shkak se si prodekan pėr ēėshtje mėsimore nė FKF dhe Sportit kisha guximin profesional dhe akademik nė pėrkrahjen e reformave nė insistimin pėr ndryshime dhe reformim , ndryshimit dhe reformimit tė programeve, me qėllim tė ngritjes sė cilėsisė sė studimeve nė Fakultet.

VIKTIMIZOHEM – sepse kisha guximin profesional e intelektual /pa modesti ndėr tė rrallėt/ qė nė cilėsinė e kryetarit tė komisionit pėr nostrifikim nė FKF dhe Sportit tė mos jap pėlqimin pėr barasvlertė tė diplomave, magjistraturave tė falsifikuara / ekzistojnė dosjet nė MASHT-sė.

VIKTIMIZOHEM- sepse u kam sygjeruar arsimtarėve qė tė mos vendosin lajmėrime nė tabelė tė shpalljeve siē janė ;rezultatet e provimeve, shtyrjet e provimeve etj etj,/, tė shkruara me dorė tė cilat as vet nuk mundė ti lexojnė e lere ma studentėt – kohė e kompjuterėve apo!!!!!!!.

VIKTIMIZOHEM- sepse u kam sugjeruar arsimtarėve qė tė mos vendosin
lajmėrime
nė tabelė tė shpalljeve siē janė ;rezultatet e provimeve, shtyrjet e
provimeve etj etj,/, tė shkruara me dorė tė cilat as vet nuk mundė ti
lexojnė e lere ma studentėt – kohė e kompjuterėve apo!!!!!!!.

VIKTIMIZOHEM – sepse u kam sugjeruar arsimtarėve qė patjetėr tė ju
mundėsohet studentėve konsultimet dhe shiqimi i testeve tė provimeve,
praktikė kjo qė nuk respektohet nga shumica e profesorėve nė UP.

VIKTIMIZOHEM – ku si prodekan pėr qėshtje mėsimore/ barra kryesore pėr
mabrėvajtjen e provimit pranues/ e edhe si antarė i komisionit pėr
pranim,
nė tė dy afatet korrik dhe shtatorė, nuk kishim asnjė ankesė nga
kandidatėt,
dukuri kjo e cila kurrė nuk ka ndodhur ma parė, ku shqyrtoheshin me
dhjetra
ankesa tė kandidatėve.

VIKTIMIZOHEM – pasi me kėmbėngulje jam angazhuar dhe do tė angazhohem
pėr
autonominė e Universitetit.

VIKTIMIZOHEM – pasi nuk i pėrkas asnjė partie politike.

VIKTIMIZOHEM – pasi me tėrė qenien jam angazhuar nė kryerjen e
obligimeve
dhe detyrave nė Fakultet ( le tė pyeten studentėt).

VIKTIMIZOHEM – pasi qė nuk isha i angazhuar nė dy, tri apo edhe ma
shumė
vende tė punės, dukuri tė cilėn shumė mirė e din opinioni dhe se edhe
vet
Rektori ėshtė zotuar se do ta luftoj.

Apo mos ndoshta jam viktimė, ku nėn pėrkujdesjen time si trajner,
studenti
i UP – sė Bujar Jashari arriti ti thyej dy rekorde botėrore/ duke hyrė

“Librin e rekordeve”, ēka do tė thotė kjo pėr njė amerikan, gjerman
........etj.

Kam edhe tė tjera, por ai a vlen, ...po kujt me ju rrėfyer ma...

Ēfarė duhet bėrė tjetėr qė ti tregojmė Evropės se jemi nė Evropė. A i
plotėsojmė ne “standardet” brenda vetvetes qė tė na njohin tė tjerėt,
si
duket qėllimisht apo pa te jemi shumė larg!

Me vendimin e njėanshėm tė Z.Rektor, pėrfundimisht grushti ma i madhe u
ėshtė dhėnė reformave tė filluara dy tri vite ma parė.
Ndėrkaq grushtat e shumėpėrfolur nė opinion janė gėnjeshtra dhe
trillime,
pėr qėllime tė caktuara, e qė edhe opinioni i respektuar do tė njihet
shumė
shpejt, siē thuhet nė popull “ I duel timi kėsaj pune”

Tė tjerat gjykoni vetė.....

Sa pėr tė ju pėrkujtuar , me njė biografi shumė e njohur pėr opinionin,
me
angazhim tė njohur pėr student, me punime profesionale e shkencore tė
botuara brenda dhe jashtė vendit me..........., ende nuk mund ta kuptoj
se
pse jam suspenduar. Si mundė tė etiketohemi se kemi bėrė vepėr penale.
Cilat
organe e vėrtetojnė kėtė? Si mundė tė akuzohen studentėt, vetem e vetėm
pse
kėrkojnė kthimin e profesorėve tė suspenduar.

Absurditeti vazhdon edhe mė tej – kur profesorėt e emėruar si organ i
pėrkohshėm udhėheqės nė Fakultet nuk i lejojnė studentėt tė vendosin
lajmėrimet pėr protestė, ata i vendosin e kėta i shkoqin po nė q’kohė
po
jetojmė.

Njė asht e qartė, dikush pėrfitoi duke i fėrkuar duart /vetėm sa pėr ti
mbuluar marifetllėqet e tyre/ Apsurdi tjetėr, tė ashtuquajturit
“kolegė”
ushtrues tė pėrkohshėm tė posteve u turren me vrap dhe formuan
komisione pėr
provime pa kurrfar kriteri / apo mos duan ti kthejnė studentėt pėr vete
duke
ua falur notat/– kėtė e dinė mė sė miri studentėt, shumica e kolegėve
arsimtarė brenda dhe jashtė Fakultetit.
Po kush i kontribuoi se?
Pse mediat nuk shprehin guximin per ta zbardhur tė vėrteten? Pse nuk i
bėjnė
vetem njė vizitė tė vetme Fakultetit , pėr ta ndėgjuar tė vėrteten nga
mbrenda, duke pėrjashtuar disa media me ndikim mė tėvogėl tė cilėt me
guxim
shkruan pėr tė vėrteten!
Dhe fare nė fund ēfarė tu them studentėve, familjes shokėve dhe miqve
se
ende nuk e di se pse jam suspenduar

Me respekt Dr. Hasim Rushiti, prof.ass nė FKF dhe Sportit dhe ish
prodekan
pėr qėshtje mėsimore.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio