Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Njėri prej trimave tė “Tigrave tė zinj”
Flori Bruqi
Postuar nė: 15.10.2006, 19:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006
» Njėri prej trimave tė “Tigrave tė zinj”

Bejtė Rexhepi:Bejta-njėri ndėr luftėtarėt e njėsisė speciale tē Brigadės 111”Adem Jashari”,ishte i lindur pėr aksione .Ai ishte njėri ndėr luftėtarėt e shkathtė tė kėsaj njėsie elite.
Pėr dėshmorin Bejtė Rexhepi ėshtė shkruar edhe mė pare.Madje,pėr jetėn dhe veprėn e tij ėshtė botuar njė monografi.Mirėpo, nė ēdo pėrvjetor ,sa here pėrkujtohen shtegėtimet e Bejtės drejt lirisė, ėshtė njė rast i mire tė sjellen fakte tė reja pėr bėmat atdhetare dhe luftarake tė tij.Bejta leu me 1 janar tė vitit 1972,dhe ishte fėmija i katėrt i Pajazit e Zarife Rexhepit nga Korrotica e Poshtme.Qė nė fėmijėri shquhej si fėmijė i shėndetėshem.Formėsimi i tij atdhetar kishte nisur nė kullėn e familjės sė tij.Rrėfimet e tė parėve u bėnė pėr Bejtėn pėrkushtim dhe ideal.Ngjarjet historike tė Drenicės nėpėr pėriudha tė ndryshme) bėhen peng shpirtėror i Bejtės.Njė ndikim nė formėsimin e tij kombėtar e kishte patur edhe fqinji i tij i pare shkrimtari Ymer Elshani,sidomos pas largimit tė tij nga puna mė 1981.
Vrullin e tij tė brendshėm Bejta do ta reflektojė,sidomos, pas ngjarjeve tė vitit 1989,kur edhe Drenasi kishte shprehur shqetėsimet pėr veprimet e Beogradit.Demonstratat e 28,29 dhe 30 nėntorit 1989 Bejtėn do ta gjejnė nė ballė tė tyre.Bejta do tė shquhej edhe nė pėrleshjet me njėsite e policies serbe ,mė 30 janar 1990 .Atė ditė nėė afėrsi tė hekurudhės nė Drenas ekspedita ndėshkuese e “njėsive tė bashkuara” tė policies pati vrarė Sahit Shalėn,Shani Morinėn dhe Enver Morinėn dhe pati plagosur 36 demonstrues.Nė mesin e tė plagosurėve ishte edhe Bejta,i cili ilegalisht ishte shėruar.Nė kėtė kohė ai ishte nxėnės i klasės sė dytė tė shkollės sė mesme,kur pas shėrimit policia e kishte ndaluar sė bashku me Blerim hasanin dhe e kishte arrestuar.Preteks pėr rrahjen dhe mbajtjen e tij 24 orėshe nė Staciopnion policor ishte “mbajtja e armėve pa leje!”Bejta ushqente dy afinitete ,dashurinė ndaj kėngės dhe ndaj armės.Me ėndje ai kėndonte kėngėt”Ē’po i bjen era retė e zeza” dhe “O moj Shqipni mos thuaj marova!”
Aktiviteti i Bejtės kishte rėnė nė sytė e policis. Duke qenė i pėrndjekur ai nė dimėrin e vitit 1992 mėsynė Gjermaninė,pikėrisht Dyseldorfin,ku qendron pėr gjashtė vjet rresht.Edhe nė jetėn e azilantit ai ishte i pėrkushtruar me qėshtjen e atdheut.
Pas kushtrimit tė Jasharajve Bejta kthehet nė atdhe pas gjashtė vjetėsh…!
Siē rrėfen sot,bashkėluftėtari i tij Ajvaz Berisha,shpesh me Bejtėn e kanė biseduar kthimin nė atdhe dhe bashkangjitjen nė organizimin e kryengritjės pėr ēlirim e bashkim.Sipas Berishės,kontaktet e tyre tė para me UĒK-nė ishin pėrmes Musė Jasharin qė nga viti 1997.Kėshtu,Bejta,Pal Palucaj,Ajvaz Berisha e disa tė rinjė tjerė lane lukset e Evropės dhe u armatosėn nė Shqipėri pėr tė hyrė nė Kosovė.Atje stervisin pėr tri javė.Ndėrkaq,pėrpjekja e pare, me shumė municion e armatim tė ngarkuar nė kuaj do tė dėshtojė.Mirėpo,shkathėtėsitė e tij luftarake Bejta i kishte prezantuar qė nė luftimet e para, ballė pėr ballė me forcat serbe duke kapėrcyer kufirin.Bejta bashkė me shokė detyrohet tė kthehet , pėr tė provuar tė nesėrmen hyrjen bashkė me grupin e luftėtarėve qė u printe Bislim Zyrapi.
Pas peripecive ,Likoci ishte pikėndalesa e pare e Bejtės dhe luftėtarėve tjerė tė lirisė.Bejta sė bashku me shokėt qė kishte ardhur nga SHP i UĒK-sė merr detyrė qė tė kontribojė nė masovizimin e UĒK-sė dhe nė organizimin e fshatrave Vasilevė,Paklek Korroticė,etj.
Pėrgatitjen e tij fizike ai e futi nė fuksion tė stėrvitjes sė luftėtarėve tė rinj nė Vasilevė nė Njėsitin “Shkaba 4” i cili ishte nėn komandėn e komandantit emblematik tė UĒK-sė Fehmi Lladrovci.Bejta nuk priste tė angazhohet nė aktivitet luftarak vetėm nė territorin ku ishte i caktuar dhe nuk priste qė tė merrte pjesė nė luftime vetėm kur ajo imponohej.Ai ka marrė pjesė nė ndihmė njėsitėve tjera.Ai ka luftuar nė Kievė,Junik,Shapellė,Shtuticė,Polac,Aēarevė,Rezallė,Bardh tė Madh,Hade,etj duke u gjendur pėrkrah Mirush Dakės, Mujė Krasniqit,Fehmi Lladrovcit,Rasim Kiēinės,Xhevat Demakut,Ragip Halilajt ,etj,.Bejta shquhet pėr guxim e heroizėm sidomos nė luftimet e Bardhit tė Madh,kur Mihja sipėrfaqėsore u muar nėn kontroll.Nė kėto luftime roli i tij ishte i rendėsishėm,sidomos me rastin e qarjes sė rrethimit gjatė ofanzivės pėr tė rikthyer kontrollin mbi Bardh nga ana e ushtrisė dhe policies serbe.Edhe kėtu Bejta do tė gjendet pėrkrah bashkėluftėtarit Bekim Berisha , Skėnder Halilaj,etj dhe pėrkrah komandant Fehmiut(Lladrovci) dhe Sylejmanit(Selimi),Shabanit(Shala).Si ēdo here krismėt e pushkės sė Bejtės gėrshetoheshin me kėngėn e tij,si nė front si nė kazermė ,kur ktheheshin nga luftimet.
Kontributi i dėshmorit Bejtė Rexhepi ėshtė e pamundur tė pėrfshihet nė njė shkrim …
Edhe organizimi i aksionit te Gurthyesi i Korroticės sė Eperme,me ē’rast vriten tre police serb i atribohet kėtij luftėtari.Ai ishte kudo ku e lypte atdheu.Ėshtė pjesėmarrės i luftimeve tė rrasa e Rahovecit nė korrikun e 1998-tės.Pėr trimėrinė e tij nė Grykėn e Llapushnikut do tė dėshmonte edhe autori i kėtij shkrimi,bashkėluftėtar i tij.Guxim i vacant i Bejtės ėshtė treguar gjatė ofanzivės sė shtatorit 1998.Nėpėr breshėri plumbash pati depertuar Bejta nė Poklek pėr tė ndėrruar vendin e “Gulinovit”.Bejta ka marrė pjesė edhe nė luftimet e 22 shtatorit 1998 nė Dritan(ish-Dobroshevc).
Bejta shpesh ka marrė pjesė edhe nė pėrcjelljen e drejtuesve tė lartė tė UĒK-sė.Ai i paisur,pėrherė,me automatik,antitank dhe bomba dore shpesh si pararoje kishte qarė rrugėn me luftime.
Pėr gjithė kėto merita luftarake dhe pėr shkak tė shkathėtėsive tė larta luftarake Bejta pėrfshihet nė njėsinė speciale Brigadėn 111 “Adem Jashari”.Kjo njėsi qė nuk shquhej vetėm pėr nga uniforma e zezė,por edhe pėr nga detyrat specifike,si njėsi elite e UĒK-sė,pėrveq shumė aksionesh ku ishte edhe Bejta do tė veēohet sulmi mbi Stacionin policor nė qendėr tė Drenasit nėn komanden e Besim Malės-Murrizit.Atė natė ėshtė sulmuar edhe shtėpia e njė koloborocionisti nė Drenas.Edhe komandanti i Brigadės 111”A.Jashari” kolonel Jahir Demaku rrėfen pėr pjesėmarrjen e Bejtės nė njė aksion tė pėrbashkėt me 20 “tigra tė zinj’ pėr t’i prerė udhėn armikut nė Arllat .Aksionet luftarake tė Bejtės janė tė shumėta por do tė pėrmendim luftimet e tij nga afėrsia nė Kryshefc tė Skėnderajt.Mortaja ishte krah i djathtė i Bejtės,kjo u tregua e sukseshme sidomos nė sulmin nė afėrsi tė OP :Drenica” nė Drenas,nė fillim tė vitit 1999 .Pas vales sė vrasjeve tė shkurtit 199,Bejta Te pishat e Krivovės ka ndėrmarrė njė aksion hakmarrėės ndaj njė makine tė policies.Bejta do tė merr pjesė edhe nė betejen e Terstenikut nė mars tė 1999-tės,kur bie luftėtari Bekim Hyseni.
Bejta ka levizur edhe nė territore urbane.Ai ka arritur tė kryej aksione edhe nė Fushė Kosovė,Prishtinė,e kudo ku e lypte rasti.
Pas vėnjės sė NATO-s nė krah tė UĒK-sė dhe intensifikimin e bombardimeve,bandat serbe u egersuan .Nė komunėn e Drenasit nisi njė rrebesh i ekzekutimeve nė masė.Mijėra forca serbe kishin rrethuar Drenicėn.Kur forca tė mėdha nisėn tė depėrtojnė nė drejtim tė Vasilevės,mė 14 prill 1999, Skėnder,Hajzer e Naser Berisha mbesin tė rrethuar.Pasi kerkojnė ndihmė Bejta dhe Hasan Hasani si gjithnjė mėsynė arenen e luftimeve.Ai pas vete merr edhe luftėtarė tė tjerė dhe e shpėrthen rrethimin.policia qė kishte plaqkitur disa traktor tė populates ikėn me bisht nėn kėmbė.Mirėpo ndėrkohė nga krahu tjetėr kishin depertuar forca tjera serbe.Kėshtu te Bregu i Sukės,ballė pėr ballė me forcat serbe bie heroikisht dėshmori Bejtė Rexhepi.Me atė rast bien edhe gjashtė luftėtarė tė tjerė Ai fillimisht u varros afėr shkollės sė vasilevės ,ndersa pas luftės rivarroset nė Kompleksin e varrezave tė dėshmorėve nė Polac tė Drenicės. Ndėrsa me vendimin e SHP tė UĒK-sė Bejta ėshtė shpall dėshmor kombi.

Flori Bruqi
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio