Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hajde "bėhu" shqipėtar!
ardi_pr
Postuar nė: 16.10.2006, 11:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Hajde "behu" shqipetar


Ftesa apo thirrja, tė cilėn fatkeqėsisht e dėgjojmi shpesh madje edhe nga shumė “intelektKUAJ” tė ndryshėm "Hajde, kthehu nė besimin e tė parėve" nė realitet tingėllon; -"Hajde bėhu shqiptar"! Kjo tendencė mohimi e identitetit tė pjesės mė tė madhe tė Kombit, ėshtė jo vetėm e rrezikshme por kryekėput anakronike, pėrjashtuese, regresive...

Pėr ekstremistėt pro latino-krishterė e kristo-sllavė duket tė jetė e paimagjinueshme qė tė identifikohesh si shqiptar i besimit islam! Pra, sipas tyre nuk mund tė jesh musliman dhe shqipėtar i mirė njėkohėsisht. Nuk mund tė jesh shqipetar pa adhuruar Ikona tė ndryshme (nga druri e guri) e tė mos krenohesh me Gjergj Kastriotin, Pjeter Bogdanin, “Nėnė” Terezėn, etj.
Ajo qė tejkalon tė gjithė kufijtė e logjikės sė shėndoshė ėshtė pretendimi se; -Nuk mund tė jesh as europian, nėse nuk je i krishterė. Ky postulat pėr qenėsinė shqiptare ėshtė vendosur nga qarqet shoveniste serbe e greke, kėtu e 100 vjet mė parė ndėrsa sot tė njejtės "melodi" i bien disa "shpirtėshitur" shqipfolėsa duke rrahur gjoks se pikėrisht ata "e ruajtėn dhe shpėtuan" Kombin!!!
Po e zėmė se unė jam i gatshėm "tė bėhem shqiptar", pasi si musliman nuk qenkam! Mirėpo, nė kėtė kthim nė kohė nuk dėshiroj tė ndalem nė kohėn e Krishtit. Bie fjala pse tė mos kthehemi edhe mė shumė nė kohė? Pse tė mos i kėrkojmė rrėnjėt mė tė thella, pse mos ta gjejmė burimin e burimit tė zanafillės sonė?!


-Hajde tė bėhemi shqiptar (Ilir) duke u kthyer nė paganizėm, nė kohėn e gurit, bronzit, e tė dalim tė gjuajmė derra tė egėr, veshur me lėkura arushe, me prapanicėn pėr fushe, e t'i lutemi Diellit, Rrufesė, nė kohėn kur s'ka tė hėne e as tė marte... as muaj as vite kalendarike!!!
-Hajde tė kthehemi nė kohė (tė bėhemi shqiptar-Ilir) e tė dehemi , e t'i sulemi Romės, Stambollit, tė dehur tapė t'a tmerrojmė gjithė Evropėn e Azinė, e para Kolumbos tė shkojmė ta zbulojmė Amerikėn (edhe ta pushtojmė aty pėr aty).
-Hajde tė bėhemi Ilir paganė, ndoshta do ta zbulojmė tė parėt rrotėn, e ndoshta dikush na e jep ēmimin Nobel, edhe para vėllezėrve Lumier ta shpikimin Kino-kamerėn e ta xhirojmė filmin e parė, vetėm e vetėm ta fitojmė njė Oskar!!
-Hajde tė bėhemi Ilir, edhe ta ndėrtojmė njė shkallė gjigante, dhe tė parėt tė arrijmė nė Hėnė, e ta ngulim Flamurin e Ilirisė, e t'ia ftofim Rusėve e Amerikaneve hajde de!!!E si te kethehemi atje para 2000 viteve bashkėkombas tė mi?!.Ēka tė bėjme me shtėpitė tona? ti rrėnojmė e tė flejmė nė tenda!! po automobiliat? a thua vallė duhet ti dorėzojmė patentė shoferat pėr tė ngre gomarin pa samarre?!,ti shkatėrrojmė rrugėt e asfaltuara se do ti hudhim automobilat, do ta dėrmojmė KEK-un se nuk na duhet mė drite, ti gjuajmė Mobilat sepse nuk do tė kemi mė qasje nė rrjet?!, po Televizioni, po Kompjuteri e Interneti……. a thua akoma ka tė tillė qė do tė dėshironte tė kthehet prapa???

"Nese nuk do tė ishte Islami ndėr shqiptarė, ne nuk do tė ishim shqiptarė".' (Faik Konica)Elion Musa

Student

marr nga Iliriapost.net


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
dajki
Postuar nė: 18.10.2006, 14:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006"Nje komb pa fe,eshte si mishi i njeriut pa asht"
nje gje e till vlen per popullin shqipetar me shum se per cdo popull tjeter ne bote.
amo ato plect nuk kan past faj kur kan than.."maxhupi (romi) kur i ka ba dy buk ,njeren e ka hudh" e keshtu ndodh edhe me "intelektualet" tane.kur e gjith bota Islamin e shef si nje fe te paster,dhe e perqafojne kta tonet largohen.
P.S--Zoti ju udhezofte,ne rrugen e drejte.


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio