Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Universiteti Aab Pse U Hap Per Te Gjitha Drejtimet
genc gashi
Postuar nė: 30.01.2008, 21:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 670
Antari Nr: 4909
Bashkangjitur: 27.12.2006Te gjitha universitet private pas mos suksesit te tyre dhe qellimit te tyre primar vazhdojn ne linje per nje grumbullim te plot te studentve duke hapur nje numer te madh fakultetesh.
Universiteti AAB ishte ne fillim universitet i Arteve e tani ka shume fakultete nga juridiku deri tek komunikimi masiv.----------------------------------------
Shqip flas, shqip godas, shqip shkruaj, shqip shaj, kshtu qe edhe VETEM shqipe q*!!!
PMMSN
Top
tringa_25
Postuar nė: 30.01.2008, 22:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 6444
Bashkangjitur: 20.03.2007genci mua me vjen keq dhe eshte per keqardhje puna e hapjeve e ktyre universiteteve private ne kosove qe po mbine si kepurdhat pas shiut te cilat per mendimin tim nuk jane ka bojne kurgjo tjeter pos zhdukjen e analfbetizmit ne kosove se psh i njejti profesor ne universitet shteeteror me kriter te sterlarte e ne universitet private eshte turp ta quash edhe kriter a numri i studenteve sa vjen e shtohet po qte besh keshtu e ka jeta sido qe te jete ai qe e quan evte student studjjoi ku studjoi le ta ul koken le te studjon se ne jemi e ardhmja e kombit STUDENTET JANE PENDA E SHTETIT
PM
Top
safet bexheti
Postuar nė: 30.01.2008, 22:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 502
Antari Nr: 7274
Bashkangjitur: 09.05.2007Te pakten universitet jane shndrruar nkepurdha sepse studentet jane presha duan diplome pa dije.
Qenka universitet i mire nga pamja sdi kush cka ligjeron. ndonjher edhe pamja eshte thithje e studentve. mire mire le te hapen per nje arsyje sepse ndoshta konkurenca do te coj nivelin e dijes drejt lart.
PM
Top
GTI
Postuar nė: 31.01.2008, 10:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008 Citim (genci-2 @ 30.01.2008, 21:15)
Te gjitha universitet private pas mos suksesit te tyre dhe qellimit te tyre primar vazhdojn ne linje per nje grumbullim te plot te studentve duke hapur nje numer te madh fakultetesh.
Universiteti AAB ishte ne fillim universitet i Arteve e tani ka shume fakultete nga juridiku deri tek komunikimi masiv.

mos suksesi nuk sjell grumbullim te studentave, mos suksesi sjell deshtim perkatesisht mbyllje.
Universiteti AAB ka filluar si universitet i arteve dhe pas suksesit ne keto drejtim eshte zgjeruar ne drejtime tjera, te mos harrojme se universiteti AAB per her te pare ne Kosove ka sjell fakultetin e Komunikimit Masiv, po ashtu Fakultetin e Kriminalistikes ne te cilin ligjerojn profesor te njohur nga Bosnja qka vlene te theksohet eshte edhe se ne universitetet tjera Kriminalistika funksionon si dege e juridikut me profesora (jurista) vendor (pra thuhet Kriminalistik a ne fakt eshte Juridik).
Perveq ketyre AAB-ja vazhdon te zgjerohet..., Studentet e Kriminalistikes ne AAB mund te vazhdojn studimet ne FKN "Fakultet Kriminalistickim Nauka" ne universitetin e sarajeves dhe te marrin diploma nga aty... po ashtu ka qen ne realizim e siper (ndoshta edhe eshte realizuar) marreveshja me nje universitet ne Gjermani per studentet e fakultetit Juridik, pra qe te mund te vazhdojn studimet atje... pra kshtu gradualisht po vazhdon zgjerimi i universitetit. Mos te harrojm se Kosova nuk ka status te definuar dhe eshte shum problem te krijosh ksi lidhjesh me univeristetet perendimore. Universiteti i Prishtines qe eshte universiteti me i vjeter ne vend dhe eshte universitet publik, po ka shum veshtiresi te krijoj lidhje te tille, e lere me universitet private te posa krijuara. (kam rastin e nje shokut tim i cili ka qen student ne UP dhe ka shkuar per te vazhduar studimet ne Gjermani ne Aachen dhe asnje nga provime nuk ju kan njohur dhe eshte dasht te filloj prej fillimit)
Mirpo tash inshallah po fillon punen agjensia e akreditimit me staf nderkombtar dhe shum shpejt shihet se kush eshte kush...
dhe mos te presim qe ato qe sun i ka bo UP-ja, UT-ja e univeristet tjera qe jan aq te vjetra te mund per nje dite ti bej nje universitet privat. sot eshte hap sot me i miri nuk mund te behet. Zhvillohet gradualisht por sigurt.... mos te zgjas me shume tung e kalofshi mir e suksese.
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 31.01.2008, 11:47
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Nuk duhet me ja fut kot. Me thoni cili nga ju qe kundershtoni universitetet private keni be ndonje hulumtim dhe qe keni arrit ne perfundim se ato s'bejne apo se jane hapur vetem per biznes ?----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
GTI
Postuar nė: 31.01.2008, 13:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008 Citim (LirimShabani @ 31.01.2008, 11:47)
Nuk duhet me ja fut kot. Me thoni cili nga ju qe kundershtoni universitetet private keni be ndonje hulumtim dhe qe keni arrit ne perfundim se ato s'bejne apo se jane hapur vetem per biznes ?

pajtohem me ty lirim, pastaj nuk mund te flitet per te gjitha universitetet private njejt pasi qe kan dallim njana me tjetren, mirpo siq e kom cek edhe ne postimin me heret tash kur te fillon akreditimi, do te shihet me te vertet per secilin universitet se qka ka qen. me ksi llafe te kota jena msu, un knaqem tu kesh kur i ndegjoj duke than universitetet private jane te paakredituara te pa licencuara etj etj. si mun te jete i akredituar nje universitet privat kur nuk ka fillu punen agjensia e akreditimit. e dihet qe edhe UP qe nga viti 2004 nuk eshte i akredituar, sipas ligjit, e kete e ka deklaruar edhe ministri i arsimit Enver Hoxhaj.
PM
Top
Njomza_22
Postuar nė: 02.02.2008, 12:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Kto univrsitete private ndoshta do te ndihmojn ne ngritjen e nivelit te dijes tek shqiptaret. Shpresojm me optimizem
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 13.02.2008, 07:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007si kepurdhat pas shiut jane bere keta kolegjet private


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
GTI
Postuar nė: 13.02.2008, 22:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008 Citim (Ulqinaku @ 13.02.2008, 07:24)
si kepurdhat pas shiut jane bere keta kolegjet private

Nje permirsim i vogel.
Universiteti AAB nuk eshte kolegj por eshte Universitet. Ka njefar dallimi mes universitetit edhe kolegjit...
PM
Top
muli_fer
Postuar nė: 22.02.2008, 12:21
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 13843
Bashkangjitur: 22.02.2008fakullteti aab eshte nje institucion privat po nuk do me than qe eshte per biznes ,prej atij fakullteti kan dal muj me than nje nr shum i madhe i ekonomistave te cilet tash e sundojn boten ekonomike dhe jan shum te suksesshem tung ju pershendes ferizaji
PM
Top
mujo
Postuar nė: 22.02.2008, 13:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 264
Antari Nr: 11946
Bashkangjitur: 13.12.2007AAB eshte UNiverzitet Privat dhe zgjerimi vjen si pasoje e menaxhimit te mire me financat... per kualitetin e ligjerimit le te vlerojn te tjeret... por sidoqoft zgjerimi eshte investim...
PM
Top
profesori
Postuar nė: 13.03.2008, 22:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 115
Antari Nr: 6935
Bashkangjitur: 15.04.2007GTI tė lutem ma shpjego pak dallimin nė mes tė univerzitetit dhe kolegjit .
ēfar merr te njėri dhe cka merr te tjetri kur diplomon.


flm nėse mė ndihmon nė kėtė pyetje
PMYahoo
Top
GTI
Postuar nė: 17.03.2008, 16:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008dallimi eshte sado qe mundohemi ta bejme te vogel prapseprap eshte dallimi ne mes universitetit edhe kolegjit varet nga vendi ne vend sa i perket Kosoves jane disa kushte qe duhet ti plotesoj per tu quajtur universitet si: duhet te kete me shum se 5 fakultete te licencuara, duhet te kete me sa me kujtohet me shume se 5000 studente dhe disa kushte tjera qe per momentit nuk po me kujtohen por dikun ne web-faqen e ministris se arsimit mund ti gjesh...

The term university college is used in a number of countries to denote institutions that provide tertiary education but do not have full or independent university status. A university college is often part of a larger university. Precise usage varies between countries.

In general use, a college is an institution between secondary school and university...

kjo eshte sa i perket dallimit mes Universitetit dhe kolegjit.
e sa per ate se qka merr aty e qka merr ketu un mendoj se me rendesi eshte ajo qka meson ti, se sa per titull ndoshta e merr te njejt si studentat e ndonje universiteti te njohur ne bote, por...

besoj qe sado pak te kam ndihmuar
PM
Top
shpetim
Postuar nė: 03.04.2008, 09:51
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 14767
Bashkangjitur: 03.04.2008universite private ne kosovė nuk jan shumica ashtu siq mendoni ju , ka universitet me shum prespektin ne kosovė nuk don te thot qe nese eshte privat nuk ka cilesi , ka edhe shum , ama duhet te seleksionohen , ne prishtine eshet universiteti fama me shum prespektiv. respekt per te gjith.
PM
Top
hareja
Postuar nė: 05.06.2008, 19:45
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 13697
Bashkangjitur: 16.02.2008Pershendetje per te gjithe Juve!
Pse gjeth keto replika per kolexhe dhe univerzitete? me rendesi eshte te mesohet dhe te dalin kuadro qfar i duhen Shtetit tone, e nuk duhet te shiqohet se a diplomoj ne Univerzitet privat apo shteteror.
Me respekt!
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio