Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> KUSH ĖSHTĖ UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ "USSH", Zgjedhejt e Studentėve nė USHT
voto.USSH
Postuar nė: 17.10.2006, 00:07
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 3394
Bashkangjitur: 16.10.2006KUSH ĖSHTĖ UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ "USSH"

Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH-ja ėshtė organizat Studentore jo-profitabile e shtrirė ne tė gjitha vendt ku ka Universitete Shqiptarė (Kosovė, Shqipėri, Maqedoni, Mal tė Zi) dhe e lisencuar ne bazė tė rregullores sė Kombeve tė Bashkuara.
Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH u themelua dhe u koordinua mė 20 tetor 2004 nė Prishtinė, themeluas i Unionit tė Studentėve Shqiptarė USSH-sė, ėshtė studenti
z.Petrit Nimani (student i UP-sė, USHT-sė)
Unioni i Studentėve Shqiptarė ėshtė organizatė Studentore mė karakterė mbarėkombėtarė ku vepron dhe punon ne tė gjitha vendet aty ku mėsohet dhe studiohet shqipėQĖLLIMET E UNIONI TĖ STUDENTĖVE SHQIPTARĖ "USSH"Qėllimi i USSH-sė ėshtė kryesisht i lidhur mė jetėn Studentore dhe problemėt dhe shqetėsimet e Studentėve tė Universiteteve Shqipetare, duke vrejtur gjendjen e veshtirė ekonomike dhe sociale tė Studentėve dhe qėllimi jonė ėshtė tė sigurimi i ndihmave nė cilėsin e Bursave. Tė siguroj donacione dhe tė gjejė mundesi tė jenė tė pranishėm nė tė gjitha sferat Studentore, tė kontribuojn nė ngritjen e kulturės dhe vlerave qytetruese tė Studentėve, tė mbrojė dhe avancoj qeshtjėn shqiptare nė botė e veqmas tė Studentėve, tė krijoj raporte dhe miqėsi tė ngushtė mė Organizatat tjera Studentore, dhe qė tė gjejnė perkrahje pėr Kosovė, Maqedoni, e Republikėn e Shqiperisė, pėr sigurimin e vizave turistike dhe pėr Studentė pėr Studime jashtė Shteti,.dhe zvillim te proceseve

Qellimi tjetėr ėshtė qė tė jetė aktiv nė jetėn Studentore dhe tė marrė pjesė nė Organėt vendimarrėse tė Universiteteve Shqiptare (Shqiperi,Maqednoni dhe Kosovė).

Pėr ti pėrmbushur qėllimet e sajė USSH-ja, do tė ndėrrmarr, por nuk do tė kufizohėt vetėm nė kėto aktivitete tė poshtėshenuara:

· Arsimim.

· Kulturė.

· Organizimin e garave tė ndrzshme nė Arsim dhe Shkencė.

· Sigurimin e Bursave.

· Organizimin e Garave tė ndryshme Sportive.

· Organizimin e Koncertėve.

· Nxjerrjen e njė Reviste Studentore.Nė do tė angazhohemi nė mbajtjen e trajnimeve dhe Seminarėve, konferencave mė qėllim tė ngritjes sė vetėdijes Studentore dhe reformimin nė pėrputhje mė Standartet e Studentėve nė gjendje tė veshtirė dhe Studentėve mė tė dalluar.
Vėndet ku shtrihetė veprimtaria e USSH-sė

Shqipėri:
(Universitetin e Tiranės, Universitetin Politeknik, Universitetin e Shkodrės, Universitetin e Elbasanit, Universitetin e Vlorės, Akademin Diplomatike Shqiptare etj.)

Kosovė:
(Universitetin i Prishtinės, Kolegji i Arteve dhe Shkencave Sociale, Universitetin Mbretror Iliria, Universitetin Dardania, Universitetin Rezonaca, Universitetin Fama etj).

Maqedoni:
(Universitetin Shtetror i Tetovės, Universitetin e Evropės Jug-Lindore, , Universiteti i Shkupit etj).

Mal tė Zi:
( Shkolla e Lartė Pedakogjike Podgoricė).
Projektet e USSH-sė pėr vitin akademik 2006/07

Union i Studentėve Shqipėtar (USSH) prioritet kryesor ka kėto projekte, tė cilat tashė mė janė nė fazat pėrfundimtare pėr ti filluar realizimin e tyre:

Karta e Studentėve ( e cila kartė do tė shėrbej pėr studentė, pėr tė ulur tė gjitha ēmimet nė 50% zbritje pėr studentė nė tė gjitha ndėrrmarjet publike nė Maqedoni,Kosovė dhe Shqiperi)
Radio Studenti ( Radio e cila do tė shėrbej vetėm pėr studentė, nė fillim nė FM nė territorin e Maqedonis dhe Kosovesė dhe nė Intėrnet nė ter glogin).
Ngritjen e Lapidarit pėr Studentė Dėshmorė ( Studentėt tė cilėt kanė rėn Dėshmorė nė luftrat Ēlirimtare qė kanė bėr UĒK-sė, UĒPMB-sė dhe UĒKomtare, ky lapidar pritet qė tė ngritet nė Tetovė ).
Konferenca e parė Studentore mbarė Shqipėtare ( Koferenc e cila do tė zgjatė 10 ditė, do marrin pjesė Studentė, Profesor, Analistė, Historian nga tė gjitha Universtete Shqipėtare, Organizata Studentore Shqipėtare nga gjithė Bota). Nga kjo konferenc do tė nxjerret Platėforma Kombėtare Studentore.
Transferimi i Studentėve nga Universitet Shqipėtare ( UP, UT, USHT, UEJL) nė Universitet Evropjane.
Revista Student Udha Iliri ( Revistė studentore gjithė pėrfshirse e Universitetėve Shqipėtare).
Tė Ulen te gjitha Taksat Administrative nė Universitetin Shtetror tė Tetoves
Lirimin nga pagesa tė Invalidve tė UĒK-sė, UĒPMB-sė dhe UĒKombetare , Familjeve tė Deshmoreve, Personave me aftesi te Kufizuat , skamnorve, Vetaranve te UĒK-sė UĒPMB-sė dhe UĒKombetare, si dhe Studentat e dalluar.
200 Bursa pėr student tė dallau ( donacion nga miqet e USSH nga diaspora)
Projekt pėr Seminare tė ndryshme ne kuader tė Universiteteve Shqiptare ,qellimi i ketyre seminareve ėshte qe te avancohen ne mast ė duhur studentet e Universiteteve tona.
voto USSH
PM
Top
fotoni
Postuar nė: 17.10.2006, 12:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005Personalisht kryetarin e USSH-se, J.S. nuk e njoh per djale te mire
PMMSN
Top
USSH-MAQEDONI
Postuar nė: 17.10.2006, 20:22
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 9
Antari Nr: 2916
Bashkangjitur: 24.09.2006Pershendetje z.Fatoni ju them se USSH-ja nuk e ka ne strukturen e sajė mė z. Jetmir Sejfuli , aj eshte nje organizat tjeter nuk ėshtė nė USSH, dhe struktura e Unionit tė Studentėve Shqiptarė USSH-sė dega nė Maqedoni eshte e re e udhehequr nga z. Gadaf Uzairi


www.ussh.albaner.net

PM
Top
andy
Postuar nė: 17.10.2006, 23:32
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Aha si qenka puna, nese eshte ky ai z.Gadaf Uzeiri qe e njoh une duhet te jet prej Tetove, studijon ne fakultetin Juridik ne USHT. Mendoj se eshte shume punetore, i guximshem, dhe nje shok shume i mire qe i ndihmon ne momente te veshtira. Po ashtu mendoj se edhe ne kete poste qe eshte do jape kontributin e vete per te miren e studenteve.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
Gazetari
Postuar nė: 19.10.2006, 11:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 137
Antari Nr: 637
Bashkangjitur: 03.04.2006Sqarim:

Tema: Kush eshte USSH-ja ne krye me z.Gadaf Uzairin?, eshte fshi nga une, me qe nje teme me tematike te njejte kishte ne forum per USSH-ne, dhe vendosem qe njeren teme t'a heqim, qe te mos krijojme konfuzion tek anetaret duke perseritur tema te njejta por me tituj te ndryshem.

Staffi
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 19.10.2006, 18:14
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006
te nderuar
Kjo strukture e G. Uzeirit eshte strukture qe u perjashtu nga USSH dhe me vone USSHM dhe shkaku i kalimit ishte perzierja ne pune politike e ketyre zotnive qe u perjashtuan nga USSH e para e qe pastaj kaloi ne USSHM....

tash ja keni fut kot se ne Shkup nuk keni asnjeri po veq ja futni ashtu si ja keni futur deri sot.....----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Njomza_22
Postuar nė: 19.10.2006, 22:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Se di se cka te them por ju them se jam lodhe me keta njeres, kush jan USSH, kush eshte USSHM, kush jane USSHP, USSHK, USSSHML, a mos keni hapur edhe ne BEOGRAD ?
PM
Top
fotoni
Postuar nė: 25.10.2006, 09:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005Me vjen mire qe aty s'eshte Jetmiri. Por edhe nga te tjeret nuk pres shume. Paveresisht liderit, nese nuk krijohet shpirte i pergjithshem kreativ te studentet, qe do te reflektonte edhe ne shoqeri, atehere kjo eshte baraz me 0.

Te gjitha te mirat nga FOTONI, e jo fatoni....
PMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio