Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (11) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RUBRIKA E POEZIVE
INDEXI
Postuar nė: 17.10.2006, 13:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006I HIRTĖ...

i vetem
njejtė si kur u linda
ne pragun e gjethes se vjeshtes
mu kujtua ai moment i deliresise
fshehtesi e mpleksur nga ideologu yt
i tmerruar nga ai cast u strehova te All-llahu im
e ti si muzg e fshehur
brenda streseve te kenaqesise
mahnitem me aromen e xhennetit
e cila me fton ne vallen e luleve
aty ku brenga lind si dyshim
ku vyrtyti nostalgjine kerkon
eja e dashur te bashkerendojme ne xhennet

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 19.10.2006, 15:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006QENESIA

Zoti boten krijoi
vendstrehim per ty njeri
te dashurosh vdekjen njejte si jeten
te kalitesh ne gjithesi
vepra jote po shendrrit
zemra jote po venit
e harruar ne kenaqesi
melhem i dukshem ne fizionomi
krijojme vlera ne fshehtesi
kryejm obligimet me perpikmeri,
fjalet e All-llahut me endje i mesoj
jam musliman o sa bukuri


Hamdi Nuhiju , Kumanove

PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 19.10.2006, 19:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006SHARRI DHE BUKURITE E TIJ

aty ku zemra gjene qetesine,
dhe me ledhatine e jetės kėrkon meshire,
nuk harrohet dot Krijuesi,
pėr kėtė krijes magjike.

njerėzitė harrojnė vlerat,
ne peshojat e imanit ato kanė vend meritor,
bukuri natyrore ne nenqiellin arbenor,
gjithmonė i peshuar,
me peshoja pėr ne xhennet...

cicerrimat e bilbilave,
dhe era e lehtė pa tis,
me nxite ne meditimin,
ne perkushtimin All-llahut tim...

Kodra e Diellit-Tetovė


Hamdi Nuhiju , Kumanove

www.hamdinuhiju.blogspot.com
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 19.10.2006, 19:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006PERRONJVE TE SHARRIT

Shpirti kėrkon ledhatine,
I freskuar me ujė Krijuesi,
Bucitet mali nga gjithesia,
Duke formuar ushtrine e ndjenjave.

I lidhur pas fjalėve pafund,
Pres ftesen pėr ne Parajse,
Si ujė loti rrjedhe kenaqesia,
Me devotshmerine ne Perjetesi.

Oj lule e bekueme,
Me arome kendjellash,
Eja te bashkohemi ne psheretit,
Si lulevjollce thėrret shpirti,
Qetesi, qetėsi,
Perronjve te Sharrit...

09 07 2006 Kodra e Diellit-Tetovė


Hamdi Nuhiju , Kumanove

www.hamdinuhiju.blogspot.com
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 19.10.2006, 19:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006VALEVE TE DRINIT

Cicerrimat e bilbilit,
Drejte valeve te Drinit,
Si dikur me ledhatojne,
Edhe pse nėn hijen e jetės,
Zemrat hidherohen,
Pėr ardhmėrinė e mendjes,
Gjithmonė Krijuesin kerkoj.

Je I dashur pėr mua,
Sikur vdekja ne errėsirė,
Pėr drite te luftojme,
Qe te pamposhtur,
Deri nė fund me valet e Drinit,
Nėn qetesine shpirtėrore.

I ngjyrosur ne te blerte,
Nga brusha e piktorit,
Pres kėngėn e vetmise,
I hedhur pėr meditim,
T`I ke sens pėr paragjykim,
Ndėrsa unė pėr qetėsi…

10 07 2006 Kodra e Diellit-Tetovė


Hamdi Nuhiju , Kumanove

www.hamdinuhiju.blogspot.com
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 19.10.2006, 19:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Nga Erdha...

Dhe prap nga fillimi,
si dikur i heshtur,
ndaj fatkeqesise,
e nga brenda me dashurinė,
kėrkon realitetin...

Nga erdha e ku do tė shkoj,
pse erdha dhe pėr ēfarė jetoj,
iritohet mendja nga logjika e pyetjes,
deri nė fund i qete,
si ujevarat e niagares....

Tė kerkoj ne brendesine e zemrės,
por , nuk te gjej dot,
edhe i lindur, edhe i vdekur,
por deri nė fund i lirė,
me besimin ne All-llahun njė...

Hamdi Nuhiju , Kumanove

www.hamdinuhiju.blogspot.com
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 19.10.2006, 20:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006SYFYRI...

Nga cdo moment i kobshem,
ne historine e civilizimit,
drejton mendja qenesine,
kur ndjenja lind ne sterilizim...

Cudi nga fjalet,
kur martiri jehon ne gjithesi,
ne pjesen e trete te nates,
takim kane engjujt me njeriun...

Dhe , ja ne skenė agjeruesi,
me sinqeritetin e tij,
troket ne dyert e qiellit,
duke u lutur per miresine...

Sofra e syfyrit me cicerrima femijesh,
ma pikturojne jeten e shehidit,
mos harro boten qe te rrethon,
te thote Ramazani ne cdo sekond...

Hamdi Nuhiju, Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 19.10.2006, 20:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006IFTARI...

Ne cdo mes ku depertojne ndjenjat,
dhe kenaqesia hudhet ne meditim,
ku engjujt kuvendojne per besimtaret,
e harrojne botekuptimin e qenies njeri...

Moment fascinues,
i bukur me bukurine,
te therret o njeri,
iftari ne thyerje te gjithesise...

Te dashurit per hir te All-llahut ,
strehohen ne xhennet,
agjeruesit e Ramazanit,
arrijne lartesite....

Hamdi Nuhiju, Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 19.10.2006, 20:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Perjetimi i Ramazanit

Perjeto ndjenjen o njeri,
Qe te servohet nje kenaqesi,
Meditim dhe thjeshtesi,
Adhurim dhe fshehtesi.
Momenti i iftarit nje bukuri,
Ne brendine e zemres se nenshtruar,
Diten e Gjykimit te shpetuar.
All-llahu eshte nje s`ka dyshim,
E ne Ramazan ka mjaft urtesi,
Fshehtas i pluhurosur,
Haptas i brengosur...

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 19.10.2006, 20:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006NATA E KADRIT..Nje ndezje me flet ne zemren varrė,

I heshtur para historise,

Ne kete nate te vlefshme me 1000 muaj,

Zbriti drita nga qielli i shtate...

Pishtari ndricues,

Per cdo kohe lamtumire,

I tha erresirave te gjithesise...

Ti me ndjen ne brendine,

E malli per mysafirin e shendrritshem,

Eshte si flaka ne gjithesi,

Shperthim i madh i iluzioneve..

Me naten e kadrit,

Drejte All-llahut tim...Hamdi Nuhiju,Kumanove
PM
Top
*SUPER *
  Postuar nė: 28.10.2006, 12:04
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 18
Antari Nr: 3545
Bashkangjitur: 24.10.2006VEĒ ME TY.

Sa do te doja
te isha atje me ty
te te puthja buzet
syt e tu,
te te perkedhelja
trupin tend,
se me ka marre malli
dhe veē ty te kam ne kete bote...
PM
Top
*SUPER *
  Postuar nė: 28.10.2006, 12:07
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 18
Antari Nr: 3545
Bashkangjitur: 24.10.2006LOT MALLİ


Ne syt e mi
pikon nje lot
pikon se ti
i mungon shume sot.
Kam shume kohe qe s'te kam pare
dhe malli mua
per ty me ka marre.
Eja e dashur
eja sa me shpejt
se pa ty kjo jete
per mua s'ka shprese...
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 30.10.2006, 09:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006VALLJA E DJAJVE...

si monstrum i lindur,
i hedhur pas fshehtesise,
kerkoj ne cdo skaj erresire,
e vet jam exhin.

mashtruam besimtaret,
kendoni o vllazni,
do mashtrojme veten,
thote kryeplaku i shtepise..

diten e gjykimit ,
jemi te nencmuar,
mallkimi i All-llahut,
ne cdo pjese do na bjere.

All-llahu ju shkaterroft,
per rrugen e devijimit,
pendimi i vonuar,
nuk ka me vend...

krijesa te nemura,
ne bjeshket plot erresire,
vraponi pas botes,
si i cmenduri pas dashurise.

do te vij dita edhe per ju,
ne thellesine e brenges ,
idealet e juaja,
shkak per ne xhehennem...

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
Njomza_22
Postuar nė: 30.10.2006, 19:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Me vjen keq, Drita_FR se eshte dashur te hapesh nje teme tjeter do te ishte me mire sepse INDEX ka shkruar shum bukur dhe me sa shoh jane pikerisht shkrimet e tij andaj do te ishte keq nese fusim hundet ne me Kopjime te ndryshme tek kjo teme.
respekte
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 31.10.2006, 15:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Moter e dashur Njomza.Kjo eshte rubrike e poezive dhe shume bukur kane vepruar te gjithe qe i jane bashkangjitur kesaj rubrike.Te therras bile edhe ty qe te na begatosh kete pjese,ose pse jo edhe te hapesh nje rubrike te re me krijime tua.Do kenaqesha duke lexuar ato.Paqe
PM
Top

Topic Options Faqe: (11) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio