Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (11) 1 [2] 3 4 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RUBRIKA E POEZIVE
fotoni
Postuar nė: 01.11.2006, 18:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005Nga shtepia botuese Logos-A, eshte botuar nje liber jo i zakonshme, "Udhezues per Leximin e poezise"-Ismet Ozel. Nje autor briliant turk. "Tri ceshtje", "Shkrime te padobishme", jane ca nga librat e tij botuar ne shqip.
PMMSN
Top
INDEXI
Postuar nė: 04.11.2006, 15:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Nje Refleks ne Dolli...

i etur pas kenaqesise,
si nje hormon i lindur ne fshehtesi,
te fton ne betejen e shkronjave,
ne kete kohe te ndjenjave...

harrohem me kohen,
per hir te dashurise,
nuk mundem te jetoj ne qetesi,
pa ty o All-llahu im...

dola afer diellit,
qe te ndjej nxehtesine,
digjem , vyshkem ne erresire,
per hir te refleksit tim...

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
drita_fr
Postuar nė: 04.11.2006, 16:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 274
Antari Nr: 3625
Bashkangjitur: 27.10.2006Ah Ti Moj Jet Ku Me Ke Tret
Larg Dheut Atje Ne Gurbet,
Malli Me Djeg Per Femijrin
Per Fushat, Male Dhe Rinin
Un Perseri Dot Kthehem Tek Ti
Oh Vendi im Oh Dheu i Te Parve Te Mi
Sa Her T'kujtoj Qaj Si Femi
Dot Kisha Shkrij Gjith Pasurin
Qe Ta Kthej Prap Ate Rini
Ku Dashurija Kishte Kuptim
E Lumturija S'kishte Mbarim
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 11.11.2006, 14:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Simbiozė Mendimesh

kur te gjithe mendojne rreth historise
aty nuk gjendet historia,
lehtesojne brengen e zemres,
me nje hasmeri ne ideologji...

te cmendurit jetojne gjate,
njejte si ne kohen e dardaneleve,
ndizem flake drejte ujit te turbullt,
per nje vend ne orendine time...

kur shkrimtaret flasin me tutoresi,
dhe marrin persiper barren e historise,
aty nuk gjendet shpetim,
e gjithe bota ne nje thes...

agallaret e shekullit XXI,
me rroba te mendafshta sulmojne,
si femijet ne kopshtin e kafsheve,
cuditem nga kjo fizionomi...

koncepti i frikes,
lind nostalgjine,
ruaju nga poltronet,
me vetveten ne gjithesi...

kam filluar te dashurohem,
thelle ne sufizmin tim,
te izolohem nga budallakija,
nje nocion i shekullit XXI...

Hamdi Nuhiju , Kumanove


PM
Top
drita_fr
Postuar nė: 14.11.2006, 20:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 274
Antari Nr: 3625
Bashkangjitur: 27.10.2006NGA JETA PO VDES

Nga gezimi qaj
nga dhembja qesh
nga jeta trembem
nga vdekja kam shprese

Nga drita friksohem
nga nata shoh
nga dielli kam ftohte
nga era jam ngrohte

Nga enderrat jetoj
nga vuajtjet dashuroj
nga ti asgje s'pres
Nga Jeta Po Vdes.
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 20.11.2006, 18:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Enderrime

Jetoj ne cdo skaj,
Ne cdo frymemarje,
Te fjales se ngjyrosur,
Ne nje heshtje jam i fshehur,
Une bomba atomike...

Shume fytyra nje identitet,
Brenda konceptit jete,
E vyshkur eshte morfologjia,
Kur pas fjales vrapon si e marre...

Silogjizma e enderrime,
Demagogji e pertaci,
Ne nje qoshe te ardhmerise,
Dua te pres shpetim...

Pa punen , nuk ka jete,
As fjala e as vepra e vertete,
I etur per besim,
Si i dehur vrapoj,
Pas realitetit tim...

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
engjellori
Postuar nė: 01.12.2006, 12:36
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 1507
Bashkangjitur: 01.07.2006U kthyen

U kthye perseri e shkuara
trokiti perseri varferia
pati nisur hapat e shpejte
e imja, e shtrenjta, Shqiperia
u kthye perseri Migjeni
me varferine dhe skamjen e tmerrshm
kudo sheh femije qe lypin
te zbathur ,te zhveshur,me sy qe ju ndrisin
ndihmomeni, Zoti ju ndihmofte
jane shprehjet e tyre te paharruara
jane fiksimet e neteve te tyre
neper trotuaret e panumerta
eshte enderra e tyre jetime
e shkolles dhe diturise
eshte enderra e tyre e pashprese
qe mbart fajin e gjithe femijerise
kjo toke sdo fjale se kupa u mbush
ky vend kerkon qe te mos tallet askush


----------------------------------------
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Mehasi
Postuar nė: 03.12.2006, 20:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Plotėsuam njėri tjetrin

Ti mė erdhe
Si mėngjesi i bukur
Me plot shkėlqim
Hape dritaret e zemrės
Nė atė ditė korriku
Ti mė erdhe
Dhe mbushe dhomėn
Plot biseda e qeshje
Me ty mė erdhėn
Edhe frymėzimet e reja
Sa i lumtur qė u bėra
Ku ishe mė herėt tė vije

M. Alija


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
Mehasi
Postuar nė: 03.12.2006, 20:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Ndoshta pasnesėr


As dje
As sot, as nesėr

Shpresa u fik
Si flaka e qiririt nė erė

Dje ishim mirė
Kush na e prishi shtratit
Sot

Nė njė pasdite me shi
Djajtė ranė nė gjumė
E u ngritėn
Vėllezėrit e tyre
Sikur ngrihemi nga ėndrrat
Tė frikshėm

Mbi shpinė bartėn shekujt
Tė minuar
Tė ndezur flakė

Kurbanet na i morėn
I morėn edhe
Ditėt netėt
Mėngjeset mbrėmjet
Lulet ...
Mbetėm fusha tė djegura

As dje
As sot, as nesėr

Ndoshta pasnesėr
Do tė vij Mehdiu

Qirinjtė janė diku
Pa dritė si do tė ishte jeta
Duhet dikush tė vij
E ti ndez pėrsėri

M. Alija


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
Mehasi
Postuar nė: 03.12.2006, 20:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Sytė nuk kanė pėr tė tė harruar

Mė kujtohet e dashur
Kur ta dhashė dorėn
E ika larg teje
Larg, atje ku thahet shpirti

Sytė nuk kanė pėr tė tė harruar
Si mbete ashtu te dera
Me dorėn ngritur lart
Doje afėr tė mė mbash

Fyti mė lidhej nyje
Kokėn ktheja anėsh
Lotėt tė mos m’i shohėsh
Pėrmbaja veten nė durim

Mė kujtohet e dashur
Ritmi i zėrit tėnd tė thyer
Lamtumirėn kur ma urove
Nga unė tė ndahesh s’doje

Mė kujtohet e dashur
Syri yt i mbushur me lot
Nuse tė re kur tė lash te dera
Me shpirtin e ēarė

M. Alija


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
INDEXI
Postuar nė: 03.12.2006, 21:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006SHENJE E DEVOTSHMERISE

Kur linda i vetem
Ne boten plot hir
mendoja rreth vdekjes
dashuroja amshueshmerine...

gjurmeve te te vertetes
jeta kalitet si femije
i etur per uje zemzemi
tregeti me ALL-LLAHUN TIM...

vrapoj si i marre rruges
per nje ideal te dashurise
harxhitem me puthjen ne ty
si e dendur me veshtron...

jeta sterile me ide homogjene
si pirg i zverdhur me ledhaton
harxhitet koha ne pucitjen time
devocion i devotshmerise...


Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
Mehasi
Postuar nė: 17.12.2006, 14:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Dita nė njė skaj tė horizontit qante

Ndodhi tė shoh njė fėmijė nė TV
Qante klithte vdiste
I shtrirė rrugės sė pėrgjakur
I kishte rebeluar tanket

Dita nė njė skaj tė horizontit qante
Fėmijėn qė atdheun e tij s“e falte

M. Alija (Dielli qe vonohet)


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
INDEXI
Postuar nė: 03.01.2007, 10:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006ARABE MOJ


Desha njė ditė njė vajzė nga gjiri ,
Ta vazhdoj jetėn porsi hiri ,
Lulėzoja nė bjeshka e fusha ,
Ledhatoja historinė....
Arabe Moj mė thuaj njė fjalė ,
Atje nga vjen pullazet bėjnė flak ,
Nga terrori i demokracisė ,
Duhesh tė punosh pėr hir tė stihisė …
E dikur Memuni i shkretė ,
Blinte libra me flori
Jehonte nga malsia ,
Qė kryqtarėt ta denoncojnė ….
Ku mė je moj hijezezė,
Nga oaza e diturisė ,
Nė piramidat e Faraonėve ,
E nė erėn e Orientit ....
Eja tė shkojmė nė Samarkand ,
Tė frymojmė rrugėn e dashurisė ,
Moj syzeza e malit ,
T`i mė ngjall dashuri ….
Vetėm sytė i`u shikohen ,
Porsi afsh nė rrugėn e diturisė ,
Tė shqyhem me soditjen time nė ty ,
Mė lejo vetėm dy fjalė brenge ...
Kam njė mik nga Shqipėria ,
Kosova , Bosnja e Camėria ,
Qė udhėton pėr cdo ditė nė Ah`zar ,
Pėr t`u pjekur me kijas ….
Eja nė Europėn e Mjerė ,
Tė lidhim dytė besė ,
Se pėr hir tė Krijuesit ,
Do tė duhemi deri nė Amshim ....
T`i tregojmė botės mbanė ,
Nga Roma , Fieri , Shkupi , Prizreni e Praga ,
Nga Londra , Berni , Sarajeva e nė Lion ,
Nė Meksikė e Brazili ,
Nė Nju Jork e Camėri ,
Tė jehojė dashuria e jonė ,
E pėr motė bashkimi tė rrojė ....
Nė Turqi pashė gazelėn time ,
Por me araben nuk jap gri ,
Kur zgjohem nė mėngjes e kam pranė ,
E kur flejė brengat mi largon ...
Muajin e mjaltit nė haxhxh e kalojmė ,
Si dy biblila lyemi me petka besimi ,
E kemi kohė edhe pėr dashuri ,
Po pa All-llahun nuk jetohet kjo jetė ….

Hamdi Nuhiju

www.poezia-islame.blogspot.com
www.indi.faqet.com
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 14.01.2007, 17:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006
http://poezia- islame.blogspot. com/2007/ 01/hej-ju- vllazen-musliman .html
ESSELAMU ALEJKUM WE RAHMETULLAHI WE BEREKATUHU
Mos u bej poet nese s'mund te lindesh , Me secilin varg, te lindesh ne secilen fjale Ngrehu mbi veten ne do te rrokesh freret e ererave Te shkelesh shpergajt e merise dhe shterngatat e gjakut tend N'se dashurohesh dashurohu n'flake e n'vale Jo n'sy te kalter se behesh det i cmendur pendimi Mos u bej poet nese s'mund te vdesesh per secilin varg,te vdesesh per secilen fjale. Azem Shkreli
e diel, janar 14, 2007

Hej Ju Vllazen Musliman


Ka kohe qe hjek murlani,


Nga fantazma e veshtire,


Jehoj ne Gjithesi,


Ne eter porsi sarkazmė.
Hej Ju Vllazen Musliman,


Te luftojme idhujtarinė,


E kjo tokė injorancė s`pranon,


Me dituri ne Perjetesi...
Ejani trima guximtar,


T`i themi beses t`i je ndjenje,


Veten me iman ta ndertojme,


E ne sexhde kenaqesine ta ndjejme...
Te mos flasim per saharanė,


E oazėn e kemi ne shtėpi,


Deve jemi e deve nuk bėhemi,


Se nga uji rrjedhė mirėsi...
Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 25.01.2007, 15:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006E DASHURA NENE

Jam larg i vetem ,
Ketu ku fryma ledhaton erresiren,
E ndjenjat stimulojne deshire...
Mos me Harro te Lutem,
Ne duat e tua te embela,
Qe per cdo ditė ne iterenar,
Frymen ma Gjallerojne...
Ti me je si hyri ,
Me e vlere se gjithecka ne bote,
Enderroj qe ne agun e mengjesit,
Te te zgjoj per ne namaz...
Ne vendin e Bukur te Medines ,
Soditem si i Vetem e si nje sufi ,
Joshem ne shadervan,
Nga dielli i nxehte zemra me pervelon...
E dashura nene jam une vogelushi yt,
Ai qe ne preherin tend ndjeja ledhatine,
U rrita me qumsht shqiptari,
E Ne Sahara kerkoj dituri ...
Me trego per Shtepinė ,
Po Rina a eshte rritur,
E inshallah e presim Pavarsine...


Hamdi Nuhiju , Kumanovė


.....kjo poezi i kushtohet gjithe studentave qe jane jashtė atdheut te tyre, All-llahu ua largoft merzitė dhe ua shtoft imanin dhe diturine ......
PM
Top

Topic Options Faqe: (11) 1 [2] 3 4 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio