Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (11) « E para ... 3 4 [5] 6 7 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RUBRIKA E POEZIVE
Mehasi
Postuar nė: 28.03.2007, 22:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Ngrica e kapėrdiu bukurinė

Dimėr mbi krye
Mbi vetullat
Mbi sytė
Acar gjuhėt e prera
I dėbortė mendimi
Duar tė ftohta ndėrtojnė diellin
Dimėr te pragu
I shtėpisė sė venduar gabimisht
Hijet e tė parėve
Janė bėrė akuj strehėve
Dimėr dimėr... dimėr.
Ngrica e kapėrdiu bukurinė

M. Alija


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
Mehasi
Postuar nė: 28.03.2007, 22:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Njerėz ėndrrash

Zgjohemi me ėndrrat e freskėta
Gjithė ditėn hamė kafshatėn
Copė mishi nga vėllai
Dhe biem nė gjumė
Me shpresėn se do tė ėndėrrojmė pėrsėri

M.Alija (Dielli qe vonohet)


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
INDEXI
Postuar nė: 29.03.2007, 17:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006
TA DUASH PEJGAMBERIN A.S.

i etur ne mesnat nje dijetar,
largohet ne shpell i vetem ,
e kobshme eshte jeta
perballe cdo sfide moderniteti...

gjurmeve te te dashurit
tretem , zhytem , jehoje,
dashuria mbi ty ,
eshte melhem...

te pres ne buhara,
ne vendin e devotshmerise,
si nje solucion i frikshem,
ne shekullin XXI.

eja te lutem ne dardani,
t`i kuvendojme dy ndjenja,
pas dy dashurive,
drejte Krijuesit tim...

ta duash Pejgamberin a.s.
njeriun e meshires , doren e drejtesise,
eshte njejte si hiri ne gjithesi,
flakje e vdekur e injorances...

te pres te bjeshket e nemura,
t`i afrohem soditjes time ne ty ,
i dashuri im,
kam mall , kam brenge...

jam i vetem si femije,
nene te lutem jam une biri yt,
ne diten e llogarise,
je ti o i dashuri im ,
qe ndermjeteson per nxhennet..

ta duash Pejgamberin a.s.
nuk eshte lehte , por eshte burreri,
nje joshes i veprave te mira,
qe deri ne xhennet shpalos drejtesi...

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
Bukki
Postuar nė: 30.03.2007, 01:35
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 6649
Bashkangjitur: 30.03.2007Paqe! Desha t'i pershendes dy shkrues te poezive pasi qe me pelqyen shume poezite e tyre. Perzemersisht i pershendes Hamdi Nuhiun - per te gjitha poezite, dhe drita_fr per poezine "nga jeta po vdes".
PMMSN
Top
Mehasi
Postuar nė: 02.04.2007, 10:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Klinika e tė shkelurve

Te klinika e tė shkelurve
Pėrpėlitet tufani i bardhė
Erėrat pas shive
Bartin si barka mllefin e ditės
Qė pėrfundoi....

Sakaq ndodh tė dridhemi
Kur kujtojmė hidhėtinė e muzgut
Qė kaloi

Te klinika e tė shkelurve
Ne dru tė shkulur nga jeta
Biem nė ėndrra
Sė paku tė mėkohemi me shpresė
Tė kalojmė nga jeta nė jashtė jetė

Tetove,
Mehas Alija


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
Mehasi
Postuar nė: 02.04.2007, 10:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Njeriu qė po ngryset

Shtamba e dashurisė
U mbush me sarkazėm e helm
Jorgani materialist i botės sė hekurit
Fillo tė mos e mbuloj njeriun
Dhe familjen e tij
Tė madhe dhe tė vogėl
Ato dukeshin dyfish tė zhveshura

Shpirtrat vuanin nga kurmet
Dhe kurmet nga shpirtrat

Njeriu modern
Si valė deti u trazua
Mbi parimin e egocentrizmit
Dhe u pėrplas brigjeve
Tė humnerave tė globalizmit

I huaj nė vetvete
Rreth dhe larg vetvetes
Kėrkonte trashėgimtarin...

Tetove,
Mehas Alija


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
Mehasi
Postuar nė: 02.04.2007, 10:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Fatihaja e njeriut

Ec e vėshtro mbi qiellin e stolisur,
vėshtro Tokėn e fortuar
vėshtro yjet qė shkėlqejnė
vėshtro hėnėn si ndryshon
vėshtro diellin, si rrugėn e benė...
Ndalu e mendo mbi kulmin pa shtylla,
mbi vendqėndrimin tėnd pa themel
mbi kandilat pishtarė tė gjithėsisė
mbi hėnėn bukuroshe me trajta
mbi ajrin qė tė ftohė e tė ngrohė...
Ndalu e kujto natėn qė vjen me gjumin,
kujto ditėn qė sjellė gjallėrinė
kujto frymėn qė mbush kraharorin
kujto shpresėn pėr tė jetuar
kujto momentin qė sjellė shkatėrrimin...
Shiko e gjyko pėr syrin me qerpik,
pėr vetullat mbi sy tė rėnduara
pėr zgavrat e hundės me qime
pėr gjuhėn fantastike me shije
pėr zėrin qė bėhet fjalė tė kuptosh...
O njeri, trego se nuk u krijove nga njė "bum",
se nuk ishe askush dhe u bėre dikush
se gjurmėt tua janė argument
se zemra jote e dobėt kėrkon mbėshtetje
se gjuha jote fsheh besimin
se arsyeja jote njehė plotėsisht Zotin...
Ndalu e vėshtro, mendo e beso
mbi njė Krijues tė pa tė meta,
mbi Mėshirėn qė mbanė botėn
mbi Fuqinė qė s’njeh dobėsinė
mbi Zotin njė, tė Vetmin, tė Pashoqin!

Zvicer,
Mehas Alija (Dashuria e Madhe)


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
Mehasi
Postuar nė: 02.04.2007, 10:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Emrat qė mė bėjnė hije

1
Allah - pik uji nė shkretėtirėn e mėkatit,
Shpėtim prej humnerės sė pėrdjegur.
Allah - hije qė i jep freskinė shpirtit,
Udhėzim dhe kthim nė rrugėn e pėrudhur.

2
Muhammed – dora qė ledhaton shpirtin,
Nė botėn e ethėt dhe tė pa shkėlqim.
Muhammed – dashuria qė jep frytin,
Atėherė kur s’ka fryte nė kohėn plot tundim.

3
Islam – lulja e ngadhėnjimit nėpėr kohė,
Sistemi i mrekullueshėm pėr ēdo emėr.
Islam – drita e jetės qė asnjėherė s’u zbeh.
Dielli qė nuk zihet me pėllėmbė por me zemėr.

2006-10-11
Zvicėr

M. A (Dashuria e madhe)


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
INDEXI
Postuar nė: 02.04.2007, 11:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006 Citim (Bukki @ 30.03.2007, 01:35)
Paqe! Desha t'i pershendes dy shkrues te poezive pasi qe me pelqyen shume poezite e tyre. Perzemersisht i pershendes Hamdi Nuhiun - per te gjitha poezite, dhe drita_fr per poezine "nga jeta po vdes".

Faleminderes Bujar...

Jeto gjate nen cicerrimat e imanit,
Aty ku shprehja gjen mrekulline
Soditu perballe cdo dashnoreje,
Ta ndjesh aromen e xhennetit...

Mos u fsheh pas perdes se dyfisht,
Eja t`i kuvendojme dy fjale arbenore,
Me shqipen e Adem Jasharit,
T`i prijme Kosoves Prore...

I yti Hamdiu , per ty bujar...

PM
Top
Mehasi
Postuar nė: 03.04.2007, 14:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Xhuxh maxhuxhet e shekullit

Pėrskaj shpirtit na venduan nga njė sy
Lakuriqėsinė na e nxorėn nė sheshe papagajsh
Nga lindja gjerė nė vdekje traget na i numėruan
Na bėnė njerėz me nga tri sy
Dyert e mbyllura shtatdrynėsh s’bėnė ēare
Zemrat na i patėn hapur
Gojuritura na i patėn bėrė
Xhuxh maxhuxhet e kėsaj kohe
Dhe qiellin desh gėlltitėn


M. Alija,
Zvicer
2005


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
Mehasi
Postuar nė: 03.04.2007, 14:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Ndėr shekuj e me shekuj

pritėm e pritėm
ndėr shekuj e me shekuj
tė vendojmė kokėn n’jastėk tė lirisė
retė patėm kulm e baltėn shtrat
ramė dhe u ngritėm, s’di sa herė
udhėtar nė kėrkim tė vetvetes
tė mos ishim
dheun patėm bukė e ujin gjak
pritėm e pritėm
ndėr shekuj e me shekuj
trishtuam kohėrat me klithmat tona
gjakun si s’e patėm ngjyrė pene
e dheun vendshkrim si s’e patėm
ndėr shekuj e me shekuj
shekujt na u bėnė ditė e ditėt shekuj

M. Alija
Zvicer
2005


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
drita_fr
Postuar nė: 30.04.2007, 16:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 274
Antari Nr: 3625
Bashkangjitur: 27.10.2006pershendetje per te gjith

FLM BUKKI
__________________________

Tash kur po e shkruaj
kete poezi per ty
nuk po me shkruan mendja
por po me shkruan zemra
sa e sa here te kam then se te dua
edhe sa e sa here duhet thene
ti per t'me besuar
Jam shum e dobet me veten
sepse ndjenjat nuk me pyesin
zemren nuk mund ta dirigjoj
sepse ajo vetem ty te don
Jeten time ti e ke
tash un jam si e vdekur
ndoshta pak frym me ka mbetur
por prap se prap jam tretur
Jam e dehur nga dashuria
vetem ti mund te me sherosh
Por te lutem me beso
se kjo zemer shum te don
Do te behem si e qmendur
neper rrug do te bertas
do ti tregoj botes se vetem ty te dua
do ta kuptojn se s ka tjeter per mua...

smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 11.06.2007, 22:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Mė kot i kthej sytė, po shtegu tė rrėmben
Vėshtrime hedh me qindra, po kokėn ti se kthen
Se udhėn pėr ty zemra, se mbrin ky loti im
Nuk shembet njė granit, prej lotėsh qė se gjen!
O Ti Krijues i botės ! Sulltaneshės tė mi thuash;
Nė zemėr kam njė flakė rėnkimesh qė mė bren !
As peshqit, as zogjtė nuk flenė, prej tyre smbyllin sy...

Gjithė natėn, gjersa zbarth, e qetė ti po flen !

Te kėmbėt e saja tė vdisja, tė shkrihesha qiri,
Po iku, mė haroi si erė vėrshėllen !
Mi flaktė dashunor a gjendet dot nė botė ?
Dhe shpirtin ngren mburojė ndaj forcės qė na bren

E heshtur mbeti pena, A.... iu pre gjuha
Po prap po tė flasė, tė fshehtėn se rrėfen....


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 19.06.2007, 14:26
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007te gjithe shkruani poezi te mira...
urime dhe suksese


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 26.08.2007, 10:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Nur Muhammed Mustafaj

Nur Muhammed Mustafaja
Kti Ym-meti i ka ardh
Diell e hon e ylli
Prej ti nur jan t'ue marr.Pejgamberi kti ym-meti
Nur i Nurve t'u e ardh
Shum jazėk pėr ehligaflet
Rrin nė ter nurr s'o tu e marr.Bveti bjeshka: dukat me u ba,
Mbas ati daim me ardh.
Me nur tė Zotit zembra zengjin
s'e ka dasht as s'e ka morr.Kė ket dynja varis nebi
Me mbledh pare nuk o ardh.
Me bo talim hak tevhidin,
Tu e dhon frym hem tu e marr.Me tevhidin pėr ket ym-mmet
Aj angjak rahmet t'u e ardh,
Pėrej gafletit,terit, shirkit,
Me na nxier ne aj osht ardh.N'dash me gjet drit hem hakikat
ēėka o tevhidi vesih me marr.
Le e rrenen, mos ha haram,
Shihe deken q* t'ka ardh.

Shehj Jonuzi ( Shkoder )Zemra Daim Vaj Po KaZemra daim vaj po ka
Per ty Allah ka sevda
Nuk do qeter ne dynja
Lyp xhemalin tand me pa.Aman, Allah, hak mevla
Qyrma zemren ēa po k,
Hiē pej ashkit smun m'u da.
Lyp xhemalin tand me pa.Per ty ilaq nuk po ka
Zjerm i madh ju ba pejdah
gjith po digjet pa u da
Lyp Xhemalin tand me pa.Ashki ju shtu me sevda
Nat e dit hiē ska m'u da
Me dizer e myftela
Lyp xhemalin tand me paShehj Mala ( Prizren )


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top

Topic Options Faqe: (11) « E para ... 3 4 [5] 6 7 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio