Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (11) « E para ... 4 5 [6] 7 8 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RUBRIKA E POEZIVE
pitoni
  Postuar nė: 26.08.2007, 14:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 84
Antari Nr: 7080
Bashkangjitur: 25.04.2007 Citim (drita_fr @ 14.11.2006, 20:38)
NGA JETA PO VDES

Nga gezimi qaj
nga dhembja qesh
nga jeta trembem
nga vdekja kam shprese

Nga drita friksohem
nga nata shoh
nga dielli kam ftohte
nga era jam ngrohte

Nga enderrat jetoj
nga vuajtjet dashuroj
nga ti asgje s'pres
Nga Jeta Po Vdes.

me vjen shum keq qe te zbuloj
kjo poezi eshte e shkruar nga poeti i madh LASGUSH PORADECI


----------------------------------------
[COLOR=blue]
Jeta jetohet ashtu si e jeton vete njeriu
PM
Top
Journalisti
Postuar nė: 27.08.2007, 00:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 9148
Bashkangjitur: 26.08.2007Me vjen keq qe po them keshtu shpresoj te mos ma mer askush per te madhe por poezite se pari eshte dash te seleksionohen apo grupohen se per nga natyra jane te ndryshme,me sa verejta une.

Por edhe duhet pasur parasysh se nuk eshte e nevojshme me i shkrujt nga pese poezi ne dite, por ne to duhet te kete kuptim, domethenie dhe mesazhin drejtuar te tjereve edhe nese permendet emri i All-llahut ato duhet te jen te kuptimplote, plus saj nuk duhet pas shume kopjime prej disa autoreve te tjere rast qe eshte prezent edhe ne keto poezi dhe nuk duhet bere garime se cili shkruan me shum poezi, por cili tregon me shume mes ketyre poezive, se sasi nuk na duhet por cilesia...!!!
Nuk duhet kjo te jete nje forme qe ne si emer me u njoft ne shoqeri me ane te shkruarjes se poezise, dhe kur te huazohet ndonje fraze prej dikujt tjeter duhet te ceket burimi se pej kujt eshte mare,t`pakten ket e kena obligim moral. Mos te na ndodh me pastaj si "RAPORTI I SHKELQYER I SHOKUT ZILO"

Flm per mirekuptimin,
tung

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Journalisti nė 27.08.2007, 00:37
PM
Top
Journalisti
Postuar nė: 27.08.2007, 01:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 9148
Bashkangjitur: 26.08.2007Fatekeqesisht, po duhet me e thene edhe kete fjale, duke lexuar "poezite" e sipershkruara nga poetet e rinje qe me mire do ti vinte me thene se kam shkruajtur "llafe grash" se sa me thene se kam shkruar poezi se jo cdo radhitje fjalesh ne vargje quhet poezi, jam bindur ne fjalet te cilet i thashe pak me larte, se dikush don me e shfaq veten ketu ne forum, si do te kishin thene sllavo-maqedonasit "saka da se pokazhe" duke shfaqur Web faqet se d.m,th une jam dikushi ......

fatekeqesisht duhet me u treguar e jo me qene ....mjere per kete popull qe na ka NEVE
PM
Top
drita_fr
Postuar nė: 27.08.2007, 15:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 274
Antari Nr: 3625
Bashkangjitur: 27.10.2006 Citim (pitoni @ 26.08.2007, 14:47)
me vjen shum keq qe te zbuloj
kjo poezi eshte e shkruar nga poeti i madh LASGUSH PORADECI

pershendetje ty

Pse me zbulove mos thash qe un e kum shkruket poezi a ??? smil3dbd4e7853679.gif

me ka pelqy teper kur e kam lexuar dhe e kam shkruajtur ktu kaq smil3dbd4d6422f04.gif

respekt
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 27.08.2007, 20:28
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007Journalist,

nese keto poezi qe te duken ketu llafe grash, na thuaj sipas teje, cila eshte vlere dhe cila jo vlere ne nje poezi...? cka e bene nje poezi me vlere dhe cka jo...


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Journalisti
Postuar nė: 28.08.2007, 00:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 9148
Bashkangjitur: 26.08.2007Respekt te posacem per ty Orfeu

Po jam i obliguar moralisht te te pergjigjem se perderisa e kritikon dike (normalisht per te mire) duhet me pas edhe argumente apo fakte se pse ne fakt nuk te pelqen dicka, por nuk do me thene se nese dicka dikujt nuk i pelqen eshte e keqe, asesi jo.

Por konstatimin tim e dhash pasi kam lexuar disa nga poezite, poezi te cilat jane pjese mozaiku te uzurpuara nga te tjeret e kjo nuk eshte vlere dhe gjithashtu poezite e sipershkruara nuk kane ndonje domethenie te qarte (nuk bisedohet per te gjitha poezite,ne vecanti flas) ku autoret e rinje jane munduar duke perdorur disa fjale pak me terheqese qe ndoshta disa te tjere nuk i kuptojn dhe kjo krijon kureshtjen te njerezit per te lexuar keto poezi. Vlera dihet cka jane nje krijimtari e nje personi ne te cilen permbahet nje mesazh me domethenie shum te nevojshme per nje popull, e jo siku njeri nga autoret qe nga nje bote mundohet me kcy ne nje bote tjeter,nuk dua me fol me emra se ndoshta njeri prej atyre te cilet kan shkruar me shum poezi je ty Orfeu por njekohsisht i perdor te dy keto pseudonimet, per te zgjuar kureshtjen te te tjeret se ja dikush interesohet te flas ne llogari te tjeterkujt.

Gjithe keto fjalet e mia me sinqeritetin ma te madh i them se ne shqiptaret keshtu duke i pranuar "kuazi" gjerat jemi bere popull me me shum intelektual, doktore, profesor, shkrimtare, e per kengetar mos flasim. Ane fakt nuk kemi asnje qe peshon ne "kandarin e vlerave".

Respekt te gjithve, Une vetem them ate qe shoh, por ka gjasa mos me pa edhe mire, por........

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Journalisti nė 28.08.2007, 00:17
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 28.08.2007, 14:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Journalist ka shume shqiptar qe po kritikojne sot , por shum pak po shkruajn...
Te lutem me shum shkruaj e me pak kritiko( me kete nuk dua ti ike kritikave) , por une nuk pash prej teje nje zbulim famoz te atij sinqeritetit tend per poetet cka shkruajn ketu...
Sikur te ishe i sinqert , do te shkruaje poezi dhe do te kritikoje poezi , se perndryshe kritikat e tua tek une nuk vlejne , perderisa nuk di une kapacitetin tend ne poezi dhe emrin tend personal...
Me rrespekt nga Hamdi Nuhiju, Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 28.08.2007, 14:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Kur`ani mrekulli

http://poezia-islame.blogspot.com/2007/08/...i-mrekulli.html

Hamdi NUHIJU

E ngulur thellė nėn tokė,
Me degėt e saj tė zgjatura nė qiej ,
Pėrjetėsisht rrjedhė nė trupin e njeriut,
Si furtunė e gurgullinjės...

Fjalėt e Zotit tė ngulitura nė zemėr,
Hendek i dizajnuar nė gjithėsi,
Etje , shton etjen , po , e sakt pėr t`u thėnė,
Kur`ani ėshtė mrekulli...

Shtohen veprat e mira,
Pakėsohen tė kėqijat,
Ndalem nė fluksėn e qiellit,
I lartėsuar ėshtė ky harf i Kur`anit...

Hafizat me zėrin e tyre,
Japin melodi globit nė tėrėsi,
Muezinėt me ezanin e tyre,
Thėrrasin nė pėrmallim me Krijuesin tim...
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 28.08.2007, 14:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Kthimi

http://poezia-islame.blogspot.com/2007/08/...-pandal-pr.html


Hamdi NUHIJUSytė e tu lotojnė pandalė,
Pėr ledhatin e erėrave tė Orientit,
Pėrgaditen pėr sulm nė Qaben e All-llahut,
Ka ardhur fundi i imperisė sė shkaut…
Fytyra e jote e mrrolur soditi,
Mė thirri , mė trazoi , mė veniti,
Eja shpirt i leckosur,
Minaret tė thėrrasin , janė plakur ,
Nuk mundem o Zot , mė ndihmo tė jetoj...
Arshi i All-llahut mburojė e insanit,
Imani i besimtarit tė thėrret,
Nga qindėvjecaret , nė qindėvjecarin,
Reformatorėt e shekullit XXI…
Mė ka marrė malli o Zot,
Pėr vakėfet , pėr ezanin ,
Pėr pashallarėt e agallarėt,
Pėr bejlerėt e sadriazmat…
Sa mirė jetonim nė prehėrin e Khalifatit,
Shqiptar , serb , bullgar e grek,
Udhėheqės ishim , jo robėr , qyqar,
Besonim All-llahun hic pa ndal..
Eja tė lutem o Sulltan Fatih,
Cliro Europėn nga ky mllef i zi,
Tė presin minaret nė Londėr e Parisė,
Tė presin besimtarėt nė Kopenhagė e Vjenė,
Ballkani me inat tė prźt,
Pse e lė tė shkret nė duart e shkaut vet,
Eja na bashko se Qaben po na sulmojnė,
E kufiri i Qabes gjendet nė Ballkan...
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 28.08.2007, 14:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Po troket muaji Ramazan

http://poezia-islame.blogspot.com/2007/08/...ji-ramazan.html


Hamdi NUHIJUHapuni dyert e kevtherit,
Moj zemėr e bekueme prore,
Afro nė muret e blerta tė imanit,
Miliarda bukuri nėn njė fshehtėsi…
Muaji i agjėrimit,
I sofrave tė bukura,
Muaji i bekimit,
I sexhdeve tė shtuara…
Po troket muaji i Ramazanit,
Nė dyert e thukta tė imanit,
Kam frikė , nuk ftova asnjė nė Islam,
Thotė me veten i tmerruri insan…
Fjalėt e liga mė nuk kanė vend,
Djajt si tė humbur kėrkojn strehė,
Po vjen cliruesi i shpirtit tim,
Ai qė mė ofron te All-llahu,
Nė xhennetet e Tij…
Kam frikė o Zot ,
Ciltėrsinė ma zbukuro,
Nuk dua tė mbetem plagjiat e monstrum,
Se muaji i Ramazanit pėrtacisė i jep fund...
Po afrohen engjujt me duat e tyre,
Qiejt u hapėn e mendja mė rri tek Ti,
Tė dua o Zot , nuk jetoj pa Ty,
Mė mundėso xhennetin,
Nga dyert e agjėruesit...
Po troket muaji Ramazan,
E Irakun , Afganistatin e Cecenin ,
Palestinėn , Somalinė e Pakistatin,
Po i gjenė nė kthetrat e shkaut mė tė madhit armik...
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 28.08.2007, 15:36
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007Respekt te posacem per ty Orfeu

Nuk e dij, perse i thua njerezve respect, kur ne fakt ty te pelqen te nencmosh… nejse…

Po jam i obliguar moralisht te te pergjigjem se perderisa e kritikon dike (normalisht per te mire) duhet me pas edhe argumente apo fakte se pse ne fakt nuk te pelqen dicka, por nuk do me thene se nese dicka dikujt nuk i pelqen eshte e keqe, asesi jo.

Kur nuk ke fakte, argumente, dhe kur nuk e kupton nje gje si duhet, ne kete rast poezine, nuk bene vec te thuash: nuk bene.

Por konstatimin tim e dhash pasi kam lexuar disa nga poezite, poezi te cilat jane pjese mozaiku te uzurpuara nga te tjeret e kjo nuk eshte vlere dhe gjithashtu poezite e sipershkruara nuk kane ndonje domethenie te qarte (nuk bisedohet per te gjitha poezite,ne vecanti flas) ku autoret e rinje jane munduar duke perdorur disa fjale pak me terheqese qe ndoshta disa te tjere nuk i kuptojn dhe kjo krijon kureshtjen te njerezit per te lexuar keto poezi.

Me cudit, si mund te japesh konstatim per te gjithe ne fillim, duke mos i lexuar te gjitha ato qe jane te shkruara ketu…qe me pas te vijsh e te arsyetohesh se i ke lexuar vetem disa. Dhe ma thuaj, c’eshte per ty domethenie… une shume qarte te pyeta: cka eshte vlera per ty ne nje poezi…? Ti serish vjen me llafe bosh ketu…


Vlera dihet cka jane nje krijimtari e nje personi ne te cilen permbahet nje mesazh me domethenie shum te nevojshme per nje popull, e jo siku njeri nga autoret qe nga nje bote mundohet me kcy ne nje bote tjeter,nuk dua me fol me emra se ndoshta njeri prej atyre te cilet kan shkruar me shum poezi je ty Orfeu por njekohsisht i perdor te dy keto pseudonimet, per te zgjuar kureshtjen te te tjeret se ja dikush interesohet te flas ne llogari te tjeterkujt.

Kush i percakton vlerat e nje vepre? Dhe cka mendon ti, cka eshte e nevojshme per nje popull, qe poeti duhet ta shkruaj? PSe nuk merr njeren prej poezive ketu dhe ta analizosh…ten a tregosh se cka nuk bene ne at poezi, ku eshte antivlera ne at poezi, dhe pse mendon ti se ajo poezi nuk po bejka pergjithsisht.
Me jep nje fakt se Orfeu ka dy pseudonime ne kete forum, apo ne cilindo forum ku Orfeu shkruan? Apo thua keshtu meqe smund te mbahesh ne teme, dhe tash don te miresh me mua. Nese don te miresh me mua Journalist, urdhero hapim nje teme tjeter dhe flasim… por ketu… ketu anetaret mundohen ta pasurojne kete forum, dhe ti vjen e na shet mend duke dashur qe ti te terheqesh vemendjen e lexuesve gjoja se ti e njeh poezine… a net e vertete, e kam te qarte plotesisht se sap o e njihke ti poezine.
Nuk eshte kritike, kjo qe thua ti per poezite ketu.
Sa e shoh une, tin e radhe te pare nuk i njeh figurat stilistike qe perdoren ne letersi, nuk njeh metriken e gjuhes dhe nuk njeh asgje qe ka te bej me poezine…andaj hesht…
Shume ma mir eshte me hesht kur nuk din…bile dokesh ma i mencur.

Gjithe keto fjalet e mia me sinqeritetin ma te madh i them se ne shqiptaret keshtu duke i pranuar "kuazi" gjerat jemi bere popull me me shum intelektual, doktore, profesor, shkrimtare, e per kengetar mos flasim. Ane fakt nuk kemi asnje qe peshon ne "kandarin e vlerave".
Ketu flasim per anetar qe sjellin ndokush poezite e veta e ndokush poezi nga auto rte ndryshem… dhe gjersa anetaret sjellin poezite e tyre, normalisht se nuk mund t’i vendojme ne nje rang me ato te Lasgushit apo te Mimoza Ahmetit ose ndonje poeti tjeter shqiptar, qe per ty me sa e shoh une askush nuk paska vlera pos teje.

Respekt te gjithve, Une vetem them ate qe shoh, por ka gjasa mos me pa edhe mire, por........

Ende hahesh me kete respektin tend ti?
Ti thua ate qe s’duhet thene… sepse thua gjera dhe ngul kembe ne ate qe thua edhe pse nuk e din se si duhet te jet ajo…
Sidoqofte…je i ri…ke kohe te mesosh ende.----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Journalisti
Postuar nė: 28.08.2007, 18:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 9148
Bashkangjitur: 26.08.2007Orfeu
Flm per keshillat po se dihet ne jam me i pjekur se Ty.

Po shum po i mbron shkrimtaret , po mos u shfaq aq duki e mbrojtur poezite.

Kam fakte une qe flas.

Tung dhe nuk dua te vazhdoj replikat me ty, mos e mbro veten pas nje pseudonimi.
PM
Top
Journalisti
Postuar nė: 28.08.2007, 18:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 9148
Bashkangjitur: 26.08.2007 Citim (INDEXI @ 28.08.2007, 14:24)
Journalist ka shume shqiptar qe po kritikojne sot , por shum pak po shkruajn...
Te lutem me shum shkruaj e me pak kritiko( me kete nuk dua ti ike kritikave) , por une nuk pash prej teje nje zbulim famoz te atij sinqeritetit tend per poetet cka shkruajn ketu...
Sikur te ishe i sinqert , do te shkruaje poezi dhe do te kritikoje poezi , se perndryshe kritikat e tua tek une nuk vlejne , perderisa nuk di une kapacitetin tend ne poezi dhe emrin tend personal...
Me rrespekt nga Hamdi Nuhiju, Kumanove

Offf

Mos more, ty te duket gjithcka poezia,por nuk eshte gjithcka shkruarja e poezive/
Gje qe ty e mer shum glamuroze se ty po shkruan poezi e po te duket vetja shum i madh.
Mos i hip plepit me nalle.
Pse a krejt njerzit e sinqert duhet me shkru poezi ?
apo krejt njerezit duhet me i lexu poezit e tua qe nga nje vend fluturon ne nje vend tjeter,( si ne nje poezi qe e ke shkrujt pak me pare) por ne nje forum tjeter.
E cka te duhet Emri im ore, se po me njohe ty s`do behej pune e madhe, dhe cfare Zbulimi paske dashur te bej , ameriken e zbuloi Kristofer Kolombo.


shihemi ne ndonje vend tjeter
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 28.08.2007, 19:00
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007 Citim (Journalisti @ 28.08.2007, 18:12)
Orfeu
Flm per keshillat po se dihet ne jam me i pjekur se Ty.

Po shum po i mbron shkrimtaret , po mos u shfaq aq duki e mbrojtur poezite.

Kam fakte une qe flas.

Tung dhe nuk dua te vazhdoj replikat me ty, mos e mbro veten pas nje pseudonimi.

Journalist,

Ke bere levizje te gabuar... te sulmosh te tjeret qe te behesh me i dukshem ne forum...


nese une jam me nje emer tjeter ketu ne kete forum, lirisht stafi le ta publikoje se cili eshte ai emer, por me fakte...ju lus.

Cdo gje te drejte e mbroj une. Edhe kritika jote sikur te ishte ashtu si duhet, do e mbroja deri ne fund, por c'te bej... ti smund te mbahesh ne ate qe the me heret, dhe tash merresh me mua.

Nuk e mbroj veten une pas nje pseudonimi... e mbroj ate qe e thash me heret dhe i rrij mbrapa asaj qe kam thene.
e ti, urdhero dhe me bind se une e kam gabim...dhe me bind se ate qe thave ti per poezite eshte e vertete... por duke sqaruar gjithcka ne poezi: ku eshte e dobet, pse, ku, cka mungon dhe si ishte dashur te ishte.----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 25.09.2007, 10:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007KUSH JE TI

Kush je ti qė nė zemrėn time
hyre krejt papritur?
Kush je ti, qė zemrės time i fale
kaq shumė gaz ?
Kush je ti qė bėre syrin tim
tė qeshė ?
Kush je ti qė bėre zemrėn tė flasė ?
Ti erdhe njė ditė nga vise
tė largėta
Dhe njė dhuratė mbaje
nė dorė
Merri vogelushe
kėto dollarė
Dhe jetėn jetoje si tė tjerė
qesh dhe gėzohu
Se ketej e tutje nuk do te jesh
e mjerė
Unė nuk tė njoh
as emrin s’ta di
Kurse ti mua nuk me sheh
veēse nė fotografi
Jam e sigurtė se njė ditė
ne tė dy po u pamė
S’ka gjė se gjuhen s’e dimė
mjafton tju shoh nė sy dhe atje do tė lexoj
mirėsinė
Dhe ju nė sytė e mi do te lexoni
mirėnjohjen,dashurinė
Bekimin e Zotit ju paēi psrhers
ky ėshtė urimi qė nga zemra ime del.

(Zenalda Hajdari)


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top

Topic Options Faqe: (11) « E para ... 4 5 [6] 7 8 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio